Jak vybrat kočárek?

Zobrazit katalog

Výběr kočárku pro miminko je důležité rozhodnutí, při kterém je třeba zvážit několik podstatných hledisek. K těm zásadním patří jistě bezpečí a pohodlí vašeho děťátka, dále pak způsob využití kočárku a snadná manipulace s ním. Abyste měli jasno, jaký vybrat kočárek, přinášíme přehled hlavních parametrů a typů kočárků, které současný trh nabízí.

Jak vybrat kočárek

Jaký vybrat kočárek? Odpovězte si na tyto otázky:

 1. Pro jak staré dítě kočárek vybíráte?
 2. Jaký typ kočárku preferujte?
 3. V převážně jakém terénu budete kočárek používat?
 4. Počítáte s využitím kočárku i pro další dítě?
 5. Preferujete konkrétní značky kočárků?
 6. V jaké cenové relaci vybíráte kočárek?
 7. Upřednostňujete konkrétní barevné či designové zpracování?
 8. Plánujete s kočárkem často cestovat autem nebo letadlem?

Parametry důležité pro výběr kočárku

Hmotnost kočárku

Běžná váha kočárku od narození bývá okolo 9–12 kg za rám kočárku se sedací částí a cca 4 kg za hlubokou korbu. Hmotnost kočárku se však odvíjí od materiálů použitých k jeho výrobě a také od výbavy a příslušenství, které je jeho součástí. Mezi nejlehčí kočárky patří vozítka okolo 6 kg, robustní kočárek však může vážit i 18 a více kg. Když k tomu přičtete ještě váhu samotného miminka a v zimním období ještě nutnou výbavu v podobě teplého fusaku a přikrývek, můžete mít u těžších typů problémy s řízením a manipulací. Při výběru kočárku tedy rozhodně zohledněte i jeho hmotnost, ať s ním na vycházce nesvádíte zbytečné boje.

Nosnost kočárku

U hlubokých kočárků není třeba nosnost příliš řešit, u dalších typů kočárků se nejčastěji setkáte s nosností do 22 kg.

Rozměry kočárku

Rozměry kočárku je třeba řešit hlavně v případě jeho častého skládání do kufru vozidla, při cestovaní MHD nebo při manipulaci v omezeném či zúženém prostotu. Tím mohou být například schody v bytovém domě nebo výtah, pomocí kterého budete denně kočárek přepravovat. Doporučujeme proto vždy předem změřit všechny prostory, které by představovaly pro kočárek určité omezení, a z těchto rozměrů také vycházet při výběru kočárku.

Kolečka kočárku

Kolečka kočárku, stejně jako typ kočárku, zvolte podle terénu, ve kterém se budete s kočárkem pohybovat nejčastěji. Vhodně zvolená kolečka kočárku přispívají jak k většímu pohodlí miminka, tak k celkově snazší ovladatelnosti kočárku. Kromě materiálu zohledněte i možnost aretace koleček, pomocí které je zafixujete a nebude tak docházet k jejich samovolnému otáčení, což oceníte hlavně při jízdě v terénu

Nafukovací kolečka

Jsou ideální pro jízdu v terénu, do lesů i na sportování s kočárkem. Může však dojít k jejich píchnutí, které následně vyžaduje výměnu celé duše. Většina maminek se také shoduje, že nejlepší kočárek na zimu je právě ten s nafukovacími kolečky.

Pěnová kolečka

Pevná a pružící pěna je ideální pro městské kočárkování, s terénem se však vyrovnává hůře. Pěnovým kolečkům propíchnutí nehrozí, takže jejich údržbu v podstatě nemusíte řešit.

Pogumovaná kolečka

Městské chodníky i náročnější nerovný terén zvládnou kolečka vyrobená z kvalitní gumy, která se mimo jiné mohou pochlubit dlouhou životností.

Plastová kolečka

Hodí se spíše pro městské procházky do rovinatého terénu. Jsou nenáročná na údržbu, není třeba je nijak dofukovat, bývají však hlučnější a nemají schopnost příliš tlumit nárazy.

Gelová kolečka

Gelová kolečka kombinují výhody nafukovacích a plastových koleček. Jsou naplněna speciálním gelem, který je odolný proti propíchnutí, na rozdíl od nafukovacích koleček, která mohou prasknout. Poskytují dobré tlumení nárazů, což zajišťuje miminku potřebné pohodlí. Nevyžadují pravidelné dofukování jako nafukovací kolečka a jsou méně náchylná k poškození než plastová kolečka.

Rukojeť kočárku

První kočárek pro miminko s klasickou hlubokou korbou i různé druhy kombinovaných kočárků bývají vybaveny rukojetí vcelku, kterou lze u některých typů pro větší komfort individuálně nastavit podle výšky osoby vozící kočárek. Praktická pro ochranu dítěte před větrem nebo sluncem je přehazovací rukojeť s možností snadno změnit směr, kterému dítě čelí (k rodičům, nebo směrem ven). Kočárky golfového typu pak mívají rukojeti dvě, které svým tvarem připomínají golfové hole, do popředí zájmu se dostávají i golfky se spojenou rukojetí, které v současné době zákazníci více preferují.

Stříška kočárku

Stříška kočárku by měla dostatečně chránit dítě před sluncem, deštěm, větrem a dalšími nepříznivými vlivy počasí. Mnoho moderních kočárků má stříšky, které lze rozšířit pomocí zipů nebo přídavných částí. Vyhledávaná bývá také stříška s odepínací nebo průhlednou částí, které umožní zvědavým dětem při pasení koníčků pohled z okénka. Kvalitní stříška by měla poskytovat ochranu proti UV záření, měla by být vyrobena z voděodolného materiálu a mít dobrou prodyšnost, aby nedocházelo k přehřátí dítěte.

Bezpečnost miminka

K bezpečné přepravě miminka slouží nastavitelné tříbodové či pětibodové bezpečností pásy, které by měly být vypolstrované pro maximální pohodlí dítěte a také odnímatelné pro jejich možné vyprání.

Pohodlí miminka

Aby se miminko cítilo v kočárku pohodlně i při delší jízdě, měl by být kočárek polohovatelný a umožnit děťátku plný leh. Jde především o polohovatelnou zádovou opěrku, která mívá u některých typů kočárků až 5 možných poloh, vítaná je také polohovatelná opěrka nohou, pomocí které vytvoříte dítěti rovný povrch, aby mu při spánku nevisely nožky dolů z kočárku.

Příslušenství ke kočárku

U některých kočárků získáte jako bonus řadu příslušenství, které může zahrnovat zimní fusak, rukávníky a nánožníky či přebalovací tašku na kočárek ve stejném designovém provedení. Levnější kočárky takovou výbavu standardně neposkytují, můžete si však jednotlivé doplňky dokoupit. K většině kočárků lze domontovat také praktické stupátko na kočárek pro staršího sourozence, který se rád při delší procházce chvilku povozí. Nezanedbatelná může být pro některé rodiče také velikost košíku pod kočárkem, který často slouží k přepravě nákupů či dětských hraček.

Typy kočárků

Hluboké kočárky

Hluboké kočárky

 • Speciální konstrukce pro děti od narození
 • Často součástí dvoj či trojkombinace
 • Poskytují bezpečí a komfort

Hluboký kočárek je speciálně navržený pro novorozence a malé kojence do přibližně 6 měsíců věku nebo do doby, kdy dítě začne samo sedět. Tyto kočárky poskytují maximální pohodlí a bezpečí pro miminko. Hluboký kočárek je vybavený prostornou korbičkou, ve které miminko může ležet na rovné ploše. Korbička je obvykle dobře polstrovaná a může obsahovat matraci pro zvýšení komfortu. Pro hluboký kočárek je charakteristický pevný a stabilní rám s kvalitním odpružením, aby se minimalizovaly otřesy a zajišťoval hladký průjezd i na nerovném terénu.

Výhody a nevýhody
 • Pohodlí pro novorozence
 • Podpora správného vývoje
 • Stabilní konstrukce
 • Široká nabídka designů a barev
 • Omezená doba využití
Dvojkombinace 2v1

Dvojkombinace 2v1

 • Hluboká korba pro nejmenší
 • Sportovní kočárek pro větší děti
 • Jeden podvozek pro oba systémy

Jestliže hledáte kočárek pro novorozence, který v případě potřeby rychle a jednoduše přeměníte ve sportovní kočárek pro samostatně sedící dítě, pak je pro vás kombinovaný kočárek 2v1 ideální volbou. V jednom kroku tak pořídíte kočárek, který poroste s vaším dítětem, navíc téměř všechny modely mají mnoho variabilních možností nastavení pro snadnou manipulaci i pohodlí vašeho miminka. Kočárky 2v1 představují mimo jiné také cenově výhodnější řešení než pořízení dvou samostatných kočárků zvlášť, jeden společný podvozek pro oba systémy nezabírá zbytečně místo.

Výhody a nevýhody
 • Řešení na několik let
 • Typ kočárku dle potřeb dítěte
 • Cenově výhodnější než dva kočárky
 • Snadné a rychlé přehození 
 • Autosedačka není součástí kombinace
Trojkombinace 3v1

Trojkombinace 3v1

 • Vše pro převoz dětí do 3 let
 • Dětská autosedačka součástí výbavy
 • Jednotný podvozek pro výměnné korby

Kombinovaný kočárek 3v1 představuje dokonalou výbavu pro děti od narození do 3 let. Jeho součástí je kromě klasické hluboké korby a sportovní korby také dětská autosedačka, tzv. vajíčko, které je také upevnitelné na podvozek kočárku. Dětskou autosedačku tak využijte hned dvakrát, jednak jako povinnou výbavu při přepravě miminka v autě, jednak místo klasické hluboké korby při kratších vycházkách. Součástí trojkombinace bývá i praktické příslušenství jako taška na kočárek nebo rukávník, kočárek 3v1 tak nabízí kompletní řešení pro vás i vaše miminko.

Výhody a nevýhody
 • Veškerá kompletní výbava
 • Jednoduchá výměna jednotlivých částí
 • Nastavitelné prvky pro pohodlí miminka
 • Stylové příslušenství
 • Vyšší pořizovací cena
Sportovní kočárky

Sportovní kočárky

 • Pro samostatně sedící děti
 • Polohovatelné opěrky
 • Využití do 3–4 let dítěte

Sportovní kočárek navazuje na klasický hluboký kočárek a je určený pro děti, které jsou již schopné samostatně sedět. Seženete jej jak samostatně, tak také jako součást kombinovaných kočárků 2v1 či 3v1. Kvalitní sportovní kočárek by měl mít možnost polohovatelných opěrek, pomocí kterých lze vytvořit dítěti ideální prostor pro sezení i ulehnutí. Důležité je, aby se v něm dítě cítilo maximálně pohodlně a aby byl respektován jeho přirozený vývoj. Podle způsobu využití seženete sportovní kočárky různých tvarů, velikostí i stylů, od elegantního designu až po kočárky speciálně uzpůsobené na běhání či bruslení. Od kdy do sporťáku však dítě posadit však raději vždy zkonzultujte se svým pediatrem.

Výhody a nevýhody
 • Nízká hmotnost
 • Snadná manipulace
 • Polohovatelné opěrky
 • Vhodné i pro straší děti
 • Nevhodný pro nesamostatně sedící děti
Golfky

Golfky

 • Kočárek pro samostatně sedící děti
 • Ideální pro cestování, na dovolenou
 • Vhodné pro kratší procházky

Kočárek golfového typu, tzv. golfky, využijete hlavně při přesunech a cestování nebo na kratší městské pochůzky. Díky jeho snadnému a rychlému složení je kočárek téměř ihned připraven k použití, v případě potřeby jej stejně rychle a jednoduše sklopíte a umístíte například do kufru auta. Golfky jsou určeny pro starší, samostatně sedící děti a jde spíše o kočárek městského typu, ve kterém by dítě nemělo trávit příliš dlouhou dobu. Většinou disponují plastovými kolečky, která nejsou příliš uzpůsobena pro náročnější terén. Golfový kočárek mívají maminky v oblibě pro jeho skladnost, lehkost i snadnou manipulaci.

Výhody a nevýhody
 • Velmi skladné
 • Snadná manipulace
 • Nízká hmotnost
 • Lehce se rozkládají
 • Nevhodné do náročnějšího terénu
Do terénu

Do terénu

 • Kočárek sportovního stylu
 • Vhodný pro různé druhy aktivit
 • Do města i do přírody

Kočárky do terénu jsou většinou uzpůsobeny do sportovního stylu, s čistými jednoduchými liniemi. Disponují bytelnou konstrukcí a otočnými nafukovacími kolečky s možností aretace, která jsou ideální k překonávání terénních nerovností i k plynulé jízdě po hladkém povrchu. Můžete s nimi provozovat řadu sportovních aktivit, ať už třeba oblíbený jogging nebo in-line bruslení, k některým typům těchto kočárků lze dokoupit i nadstandardní výbavu například pro běžecké lyžování, cyklistiku a další sporty. K maximálnímu pohodlí i bezpečí vašeho dítěte přispívá možnost polohovatelných opěrek, pětibodový bezpečnostní pás či praktická ruční brzda.

Výhody a nevýhody
 • Zvládne i náročný terén
 • Nafukovací odolná kolečka
 • Možnost různých sportovních aktivit
 • Funkční a stylový
 • Vyšší cena
Sourozenecký kočárek

Sourozenecký kočárek

 • Pro rodiče dvojčat nebo sourozenců s malým věkovým rozdílem
 • Současná přeprava dvou dětí
 • Umístění dětí za sebou nebo vedle sebe

Sourozenecký kočárek, známý také jako tandemový kočárek, je navrženy tak, aby usnadnil rodičům přepravu dvou dětí současně, je proto ideální pro rodiče s dvojčaty nebo sourozenci s malým věkovým rozdílem. Sourozenecký kočárek může být konstruován buď v tandemové, užší variantě, kdy děti sedí nebo leží za sebou, nebo nabízí umístění dětí vedle sebe. Sourozenecký kočárek druhého typu poskytuje oběma dětem stejný výhled a prostor, ale je prostorově širší, což může způsobovat problém v užších prostorech.

Výhody a nevýhody
 • Přeprava dvou dětí současně
 • Jedna investice
 • Blízkost sourozenců
 • Velké koše a kapsy
 • Prostorová náročnost
Kočárek pro dvojčata

Kočárek pro dvojčata

 • Speciální konstrukce pro dvojčata
 • Současná přeprava dvojčat
 • Děti v kočárku za sebou nebo vedle sebe

Pokud se na vás usmálo hned dvojnásobné štěstí, bude pro vás nezbytné pořídit kočárek pro dvojčata. Ten je speciálně konstruován pro pohodlnou a bezpečnou přepravu dvou dětí stejného věku současně a nabízí mnoho praktických výhod včetně flexibility, bezpečnosti a úložných prostor. Stejně jako sourozenecký kočárek, také kočárek pro dvojčata může mít tandemový posed nebo umístění dětí vedle sebe, což umožňuje jejich vzájemnou interakci během jízdy. Je však třeba počítat s většími rozměry kočárku a s tím spojenou obtížnější manipulací.

Výhody a nevýhody
 • Přeprava dvojčat současně
 • Flexibilita pro maximální pohodlí
 • Interakce sourozenců
 • Úložné prostory
 • Větší rozměry a hmotnost
Doplňky a příslušenství ke kočárkům

Doplňky a příslušenství ke kočárkům

 • Praktické i zážitkové využití
 • Široká škála produktů
 • Stylové zpracování

Doplňky a příslušenství ke kočárkům zahrnují širokou škálu produktů pro praktické i zážitkové využití. Pláštěnka na kočárek, sluneční clony a slunečníky nebo síťky a moskytiéry chrání před nepříznivými vlivy, stupátko ke kočárku slouží k přepravě druhého dítěte, nánožník a rukávník na kočárek zahřejí v zimním období. Držáky na pití a kolíčky poslouží k uchycení různých věcí a hračky na kočárek upoutají pozornost malého zvědavce. Nezbytností je pak přebalovací taška na kočárek nebo organizér na kočárek.

Výhody a nevýhody
 • Pořízení dle individuální potřeby
 • Snadnější používání kočárku
 • Kompatibilita s konkrétním modelem kočárku
 • Velký výběr různých produktů
 • Zvýšená hmotnost a objem
Dětské vozíky za kolo

Dětské vozíky za kolo

 • Cyklistika s dětmi
 • Přeprava jednoho nebo dvou dětí
 • Aktivní životní styl

Dětské vozíky za kolo jsou vynikajícím řešením pro aktivní rodiče, kteří chtějí trávit čas venku s dětmi a bezpečně je přepravovat při cyklistice. Nabízejí vysokou úroveň bezpečnosti a pohodlí pro dítě i praktické funkce. Při výběru vozíku je důležité zvážit velikost, hmotnost a kompatibilitu s kolem. Dětské vozíky za kolo seženete pro jedno i dvě děti, takže můžete pohodlně přepravovat i potomky s malým věkovým rozdílem nebo dvojčata.

Výhody a nevýhody
 • Bezpečnost a pohodlí pro děti
 • Zážitek z jízdy
 • Snadné připojení a odpojení vozíku
 • Velký úložný prostor
 • Vyšší pořizovací cena

Časté otázky při výběru kočárku

Kdy koupit kočárek?

Mnoho budoucích maminek řeší dilema, kdy kupovat kočárek a kde jej před narozením miminka uskladnit. Na vině je nejspíš známá pověra, která varuje mít kočárek před narozením miminka doma. Výběr kočárku a jeho koupi však rozhodně nenechávejte až po narození miminka. V tu chvíli budete mít zcela jiné starosti, než vybírat nejlepší kočárek. Raději vyberte kočárek v předstihu a uskladnit jej můžete například v garáži nebo u rodičů.

Jak vybrat kočárek podle ročního období, ve kterém se miminko narodí?

Zde by měly zbystřit maminky, které budou vozit novorozené miminko v zimním období. Sníh totiž často ztěžuje manipulaci s kočárkem, a proto je vhodnější zvolit pro zimní období typ kočárku s pevnými velkými kolečky, které snáze překonají sněhovou pokrývku i zledovatělý povrch chodníku. Berte v úvahu také délku korby, která bývá u většiny kočárků v rozmezí 72–80 cm, podle EU standardy by totiž matrace uvnitř hluboké korby neměla být větší než 80 cm. Vzhledem k tomu, že v zimě budete do korbičky pokládat miminko zabalené v teplém fusaku, tak čím více se bude korba blížit 80 cm, tím lépe.

Kde budu s kočárkem nejčastěji jezdit?

Typ terénu, ve kterém budete kočárek nejčastěji používat, hraje při výběru kočárku jednu z hlavních rolí a má také velký vliv na styl kočárku. Pokud máte v plánu procházky spíše v městské lokalitě a chcete se s kočárkem pochlubit všem zvědavým sousedům, na výběr máte luxusní designové kočárky. Jestliže však více tíhnete k vycházkám do volné přírody, oceníte spíše praktičtější kočárek s velkými nafukovacími koly a potřebným odpružením. Pro maminky sportovkyně, které mají v plánu s kočárkem běhat nebo jezdit na in-line bruslích, je ideální volbou sportovní kočárek na běhání opatřený ruční brzdou.

  Jak vybrat kočárek, který bude třeba často skládat?

  Skladnost kočárku budete nejčastěji řešit v případě cestování autem, kdy bude nutné umístit jej do zavazadlového prostoru vozidla. Proto vždy před koupí kočárku doporučujeme změřit si velikost tohoto prostoru a porovnat jej s rozměry kočárku. U některých typů kočárků lze prostorový nedostatek vyřešit odnímatelnými kolečky, což však v případě častějšího převážení kočárku není příliš praktické.

  Kde koupit kočárek a přesvědčit se o jeho kvalitě?

  Na trhu v současné době naleznete známé i méně známé značky kočárků, v jejichž množství se laik jen těžko orientuje. Doporučujeme proto sledovat recenze uživatelů na webu Alza.cz, které vám sdělí, jak byli zákazníci s konkrétní značkou či typem kočárku spokojeni a zda by vám jej doporučili. Kromě recenzí zde najdete také velký test kočárků, který vám také poradí, jak vybrat kočárek.

  Jak vybrat luxusní kočárek?

  Pro náročnější zákazníky jsou v nabídce také luxusní kočárky, které vynikají precizním zpracováním a nadstandardní výbavou, jejíž součástí bývá nejen kombinace hlubokého a sportovního typu kočárku, ale také příslušenství ke kočárku. To zahrnuje přebalovací tašku na kočárek, organizér na kočárek, rukávník na kočárek nebo fusak pro miminko a další výbavu, která je vyvedena ve stejném stylovém a designovém provedení jako samotný kočárek. Ač by se na první pohled mohlo zdát, že tyto kočárky elegantního stylu jsou uzpůsobeny spíše pro městské povrchy, díky jejich bytelnosti a kvalitnímu zpracování s nimi zvládnete i náročnější terén v přírodě. 

  Kdo bude s kočárkem jezdit?

  Většina maminek uvítá, pokud je alespoň občas někdo při procházce s kočárkem vystřídá. V takovém případě bývá velmi praktická nastavitelná rukojeť kočárku, kterou si  ke své výšce uzpůsobí tatínek, babička, ale třeba i starší sourozenec.

  Jak vybrat kočárek pro miminko, které bude nutné při spaní přenášet?

  Pokud máte možnost zajet s kočárkem až do bytu, nebo nechat spící miminko odpočívat na terase vašeho domu, nemusíte řešit jeho přenášení do dětské postýlky. Jestliže však takovou možnost nemáte a kočárek budete mít zaparkovaný ve společných bytových prostorech nebo v garáži, pořiďte si do korbičky kočárku vyjímatelnou tašku. V té snadno spící děťátko přenesete až do postýlky, ve které může nerušeně pokračovat ve spánku.

  Kdy je vhodná doba přejít z hluboké korby do sporťáku?

  Od kdy sportovní kočárek? Na tuto otázku se ptá se mnoho maminek. V případě přechodu z hlubokého kočárku však není kam spěchat. Je důležité, aby bylo dítě schopno si samo sednout a také aby se v sedu udrželo. Při předčasném umístění do sportovního kočárku by mohlo dojít k narušení jeho motorického vývoje a k řadě dalších problémů. Kdy do sporťáku vám tedy přesně neřekneme, jde totiž o velice individuální záležitost, kterou je vhodné raději zkonzultovat s vaším pediatrem.

  Jaké další aspekty je dobré při výběru kočárku zvážit?

  Zjistěte si dostupnost poprodejního servisu i způsob, jak postupovat při reklamaci kočárku. Také nepodceňujte údržbu a péči o kočárek a důkladně si předem prostudujte návod k použití a instrukce, jak se o kočárek starat.

  Jaké výhody přináší nákupu kočárku online?

  V současné době je online nakupování mnohem pohodlnější i časově úspornější a pro zákazníky přináší řadu nesporných výhod:

  • Široká nabídka zboží od ověřených výrobců,
  • pohodlnost a dostupnost,
  • úspora času,
  • recenze a hodnocení zákazníků,
  • možnost cenového srovnání,
  • využití slevových akcí,
  • anonymita a soukromí,
  • doručení a možnost vrácení zboží.
  Vytisknout
  P-DC1-WEB12
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací