Dvouletá záruka pro firmy Alza pro firmy

LadyCup: Menstruační kalíšky jako zdravější a ekonomičtější řešení!

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Menstruační kalíšek LadyCup je na trhu již 11 let, je bezpečný, jednoduchý na použití, velmi ekologický a zároveň ekonomický. Kromě toho, že výrazně šetří vaši peněženku, poskytují také vyšší hygienický komfort oproti tradičním tamponům a vložkám. Po tomto součtu výhod se může zdát, že další argumenty již nejsou třeba. Přinášíme podrobnější informace o tom, jak se menstruační kalíšek používá, jaké druhy existují, jak zvolit správnou velikost kalíšku a proč je dobré dát navždy sbohem klasickým vložkám a tamponům.

Menstruační kalíšek LadyCup

Menstruační kalíšky LadyCup – OBSAH

 1. Co je to menstruační kalíšek 
 2. Návod na použití menstruačního kalíšku 
 3. Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku
 4. Menstruační kalíšky LadyCup
 5. Recenze menstruačních kalíšků 

Co je to menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka v podobě miniaturní silikonové nádobky, kterou si žena v průběhu menstruačního cyklu zavádí do pochvy, a ve které se hromadí odcházející krev. Menstruační kalíšek nabízí oproti tradičním vložkám či tampónům řadu výhod, zejména:

 • Je vyroben ze zdravotně nezávadného, lékařského silikonu
 • Nezpůsobuje žádné nepříjemné záněty nebo jiné gynekologické obtíže
 • Přináší výraznou finanční úsporu
 • Nezatěžuje životní prostředí
 • Jednoduše a pohodlně se aplikuje

V dalších kapitolách budou jednotlivé výhody menstruačního kalíšku podrobněji rozepsány.

Menstruační kalíšek LadyCup
Menstruační kalíšek LadyCup ve fialovém barevném provedení.

Zdravotní hledisko při používání menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšek LadyCup je vyrobený z lékařského silikonu, který zcela přirozeně respektuje vnitřní prostředí v těle ženy a nezpůsobuje v něm žádné nepříjemné reakce či podráždění, jak tomu může někdy být u menstruačních tamponů. Při jeho používání se nemusíte obávat syndromu toxického šoku, ani se vám do těla neuvolňují žádné nepřirozené látky, což se o vložkách či tamponech rozhodně říci nedá. Většina z nich je totiž bělena chlórem a uvolňuje karcinogenní látku dioxin i jiné syntetické látky. Také se v nich hromadí bakterie, které mohou šířit nepříjemný zápach. Menstruační kalíšky LadyCup jsou pravidelně testovány ve státním zdravotním ústavu ČR, který kalíšky shledává jako zdravotně nezávadné.

i

Pozor! Jak menstruační kalíšek NEpoužívat!

I přesto, že se při používání menstruačního kalíšku nemusíte obávat syndromu toxického šoku, kalíšek by se neměl používat mimo dny vaší menstruace nebo jako ochranná pomůcka do bazénu či při sexu. Podstatné je také pravidelné vyprazdňování kalíšku, které vždy závisí na aktuální intenzitě vaší menstruace. Nikdy byste však kalíšek neměla mít zavedený bez vyprázdnění více jak 12 hodin!

Ekonomické hledisko při používání menstruačního kalíšku

Při pořizovací ceně několika set korun si hravě spočítáte, že s menstruačním kalíškem výrazně ušetříte. Vzhledem k tomu, že se u kalíšku udává životnost 5 – 10 let, vynaložená investice se vám do půl roku vrátí a vy tak již nemusíte měsíčně utrácet za předražené vložky či tampony.

Žlutá varianta kalíšku LadyCup
Menstruační kalíšek LadyCup Slunečnice v pozitivní žluté barvě.

Ekologické hledisko při používání menstruačního kalíšku

Ekologie je téma, o kterém se v posledních letech mluví čím dál častěji. Pokud nechcete zůstat pouze u slov, ale chcete osobně přispět k ochraně životního prostředí, jednou z možností je právě používání menstruačního kalíšku. Eliminujete díky němu obrovské množství odpadu z použitých dámských hygienických potřeb, kterým je naše planeta doslova zahlcena. Při představě, že jedna žena za svůj život vyprodukuje v průměru deset až patnáct tisíc kusů tamponů či menstruačních vložek, je jistě na místě zauvažovat o plnohodnotné náhradě, která by toto děsivé číslo razantně snížila.

Pokud se ptáte, zda má vůbec menstruační kalíšek nevýhody, nelze jmenovat nějaký konkrétní důvod proti jeho používání. Snad jen možnost občasného protékání u nepříliš zkušených uživatelek, vše je však jen otázkou času a správného cviku.

Menstruační kalíšek funguje na velice jednoduchém principu. Kalíšek zavedete podobným způsobem jako klasický tampon a v průběhu dne jej podle potřeby vyprázdníte, maximální doba jednoho použití kalíšku by neměla být delší jak 12 hodin. Obavy nemusí mít ani ženy začátečnice, které se s kalíškem setkávají poprvé. Jde o rychlou a jednoduchou aplikaci a po několika opakováních získáte potřebný grif, který vám při každém dalším použití přijde naprosto přirozený. Jeho aplikace se nedoporučuje jedině dívkám, které ještě nezahájily plnohodnotný sexuální život. Menstruační kalíšek pro panny není vhodný z logického důvodu, při jeho zavádění může dojít k narušení panenské blány.

Varianta modrého kalíšku LadyCup
Menstruační kalíšky LadyCup nabízí mnoho barevných variant, v tomto případě jde o provedení Měsíční kámen.

Jak zavést menstruační kalíšek

První seznámení s menstruačním kalíškem se doporučuje v průběhu menstruace, kdy je vaše sliznice dostatečně prokrvená a kalíšek se díky tomu snadněji dostane na správné místo. Při jeho zavádění postupujte stejně jako v případě menstruačního tamponu, ideálně ve sprše v mírném podřepu, není však třeba jej zavádět tak hluboko jako tampon. Kalíšek nejprve složíte do některého z doporučovaných skladů a opatrně vsunete do pochvy s mírným tlakem do zadní části, kde má kalíšek více místa na rozvinutí. 

Pokud by vám aplikace byla nepříjemná a kalíšek vás při zavedení dřel, zkuste jej navlhčit obyčejnou vodou nebo použijte trochu lubrikačního gelu na vodní bázi. Uvidíte, že po několika aplikacích si systém zavádění natolik osvojíte, že žádné pomůcky nebudou potřeba. V ideálním případě se vám menstruační kalíšek rozvine a obemkne poševní stěnu. Nyní je potřeba mírně zatáhnout za stopečku směrem dolů, abyste vytvořila potřebný podtlak, díky kterému kalíšek drží na správném místě a nepropustí žádnou tekutinu. Nebojte se s ním různě manipulovat, pro jeho vhodné umístění pomáhají například šroubovací pohyby nebo kývání s kalíškem z jedné strany na druhou. Pokud je menstruační kalíšek správně zavedený, neměla byste jej vůbec vnímat.

Velký výběr menstruačních kalíšků LadyCup
Menstruační kalíšky LadyCup v moderním designu s praktickým úložným sáčkem.

Nejpoužívanější sklady menstruačního kalíšku 

Pro zavedení menstruačního kalíšku je dobré vyzkoušet si různé techniky skládání kalíšku, každé ženě totiž vyhovuje jiný sklad. Najděte si svůj ideální způsob, pomocí kterého si kalíšek snadno a rychle zavedete. 

Sklady menstruačního kalíšku
Nejpoužívanější sklady menstruačního kalíšku.
 • Sklad do podoby písmene C – zmáčknutím jedné části kalíšku do jeho vnitřku vytvoříte tvar, který připomíná písmeno C.
 • Sklad do podoby písmene E – zmáčknutím stěny kalíšku mezi dvěma prsty vytvoříte záhyb, který z každé strany obalíte. Vznikne pomyslné písmeno E.
 • Sklad do podoby písmene S – stěny kalíšku zmáčkněte k sobě a zatlačte jimi proti sobě. Vytvoříte tak tvar písmene S.
 • Sklad Mušlička – promáčkněte kalíšek na jednom místě dovnitř a jeho stěnou vyplňte vnitřní prostor kalíšku. Ten díky tomu zmenší svoji velikost a půjde snadněji zavést. Ideální sklad pro mladé dívky.
 • Sklad Trojúhelník – jednu stranu kalíšku přehněte ke druhé a takto vzniklý sklad překryjte zbývající plochou kalíšku.
Balení menstruačního kalíšku LadyCup
Balení menstruačního kalíšku LadyCup v provedení Sladká jahoda.

Vyjmutí menstruačního kalíšku

Pro vyjmutí a vyprázdnění menstruačního kalíšku je třeba zrušit podtlak, díky kterému kalíšek drží na svém místě. Důležitou roli při tom hraje stopka na konci kalíšku, která může z pochvy mírně vyčnívat. Až si budete jisti, že máte potřebný grif k vyjmutí kalíšku, stopku si pak můžete libovolně zkrátit. Pro začátek ji však zachovejte. Jakmile budete mít pocit, že je třeba kalíšek vyprázdnit, mírně zatáhnete za stopku a nahmatáte dno kalíšku. Lehkým tlakem na stěnu kalíšku jej oddálíte od poševní stěny, čímž zrušíte podtlak a  můžete ho jednoduše vyjmout. Kalíšek se doporučuje vyprazdňovat po čtyřech hodinách v případě středně silného krvácení, pokud je vaše menstruace mírnější, můžete jej vyprázdnit i za delší dobu, nikdy jej však nenechávejte zavedený více jak 12 hodin. Před opětovným zavedením kalíšek vypláchněte a omyjte čistou vodou, neopomeňte propláchnout také otvory v horní části kalíšku.

Správná péče o menstruační kalíšek

V průběhu menstruace před zavedením stačí kalíšek omýt teplou vodou a intimním gelem, pouze před další menstruací nebo když vám někam upadne se musí vyvařit. Po skončení menstruace je potřeba kalíšek důkladně vyčistit, sterilizovat ve vroucí vodě po dobu 5 minut, a poté kalíšek uložit do sáčku z biobavlny. Pro sterilizaci je možné používat také speciální tablety, které jsou součástí balení LadyCup. Takto ošetřený kalíšek můžete opět použít. Před i po jakékoliv manipulací s kalíškem myslete na hygienu a vždy si důkladně umyjte ruce mýdlem nebo sanitizerem!  

Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky se vyrábí ve dvou velikostech a volba správné velikosti je výhradně individuální záležitostí. Každá žena si volí vhodnou velikost podle věku, typu postavy a samozřejmě zda rodila přirozeně, císařským řezem nebo vůbec. Důležité je, aby ženu kalíšek nikde netlačil a nezpůsoboval nepříjemné pocity, měl by se zkrátka stát součástí ženského těla, kterou jeho uživatelka téměř nezaregistruje a může s ním vykovávat veškeré činnosti včetně plavání i dalších sportovních aktivit.

i

Co dělat, když menstruační kalíšek protéká?  

V takovém případě zřejmě při zavádění kalíšku nedošlo k jeho dostatečnému rozvinutí a potřebnému podtlaku, pomocí kterého kalíšek pevně přilne k poševní sliznici a nepropustí žádnou tekutinu. Zkuste jej opětovně vyjmout a znovu zavést, postupem času získáte jistě potřebné zkušenosti a kalíšek budete zavádět zcela automaticky. Abyste se ujistila o správném umístění a rozvinutí kalíšku, zkuste kolem něho po zavedení obkroužit prstem. Poznáte, zda se utvořil potřebný podtlak a zda kalíšek všude doléhá. Další možností je chybně zvolená velikost.

Menší velikost menstruačního kalíšku

Menší kalíšek je vhodný pro ženy, které ještě nerodily. Neznamená to však, že by žena po několika porodech nemohla tento typ kalíšku používat. Vše záleží na fyziologické stavbě těla a také na individuální potřebě.

Větší velikost menstruačního kalíšku

Větší kalíšek je vhodný pro ženy, které již rodily přirozenou cestou a pro ženy korpulentní postavy.

Menstruační kalíšky LadyCup různých barev a velikostí
Výběr barvy a správné velikosti menstruačního kalíšku LadyCup je individuální záležitostí.

Menstruační kalíšky LadyCup

Na našem trhu najdete mnoho značek menstruačních kalíšků, a tak vás jistě zajímá, jaký menstruační kalíšek je nejlepší. Při srovnání menstruačních kalíšků jsme záměrně zvolili tuzemskou značku LadyCup. V několika stručných bodech vám shrneme, jaké hlavní výhody tento menstruační kalíšek přináší, a proč byste se měla rozhodnout právě pro menstruační kalíšek LadyCup.

 • Inovativní hygienická pomůcka ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu
 • Poskytuje maximální a ochranu během dne i  noci
 • Šetříte peníze i přírodu
 • Rychlá a pohodlná aplikace
 • Na výběr ze dvou velikostí
 • LadyCup kalíšek si můžete vybrat v různých barevných variantách
 • Ke každému kalíšku obdržíte praktický látkový sáček z biobavlny
 • Testován Státním zdravotním ústavem

Recenze menstruačních kalíšků

Zkušené uživatelky menstruačních kalíšků si tento výrobek nemohou vynachválit. Ačkoliv většině z nich přišlo zpočátku nepřirozené menstruační kalíšek používat, po překonání prvních obav došly k názoru, že fungování s kalíškem je mnohem pohodlnější než s tamponem či vložkou. Kromě toho, že každý měsíc výrazně ušetří, si pochvalují hlavně to, že s kalíškem nemusí tak často manipulovat jako například v případě používání tamponu. Některé dámy měly sice zpočátku problémy se zaváděním kalíšku, po několika opakovaných pokusech si však tento postup osvojily a nyní s ním manipulují během několika sekund. 

Recenze menstruačního kalíšku
Pozitivní recenze spokojených žen mluví samy za sebe

Jako drobný nedostatek uvádí nepatrné množství uživatelek občasné protékání kalíšku, zde však hraje velkou roli vhodný výběr velikosti menstruačního kalíšku a správné umístění při jeho zavádění. Celkově však hodnocení menstruačních kalíšků LadyCup vychází velice pozitivně, o čemž svědčí také fakt, že jeho oblíbenost v poslední době neustále stoupá jak u mladých dívek, tak u zralých žen.

5,0 15×
LADYCUP Wild Honeysuckle, vel. S
Menstruační kalíšek - velikost S je vhodná pro ženy, které ještě nerodily a ženy pod 25 let
Cenová bomba
459,- Ušetříte 267,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LADY050
4,6 14×
LADYCUP Transparent, vel. S
Menstruační kalíšek - velikost S je vhodná pro ženy, které ještě nerodily a ženy pod 25 let
569,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: LADY042
5,0
LadyProtectors 24 ks
Hygienická pomůcka pro manipulaci s menstruačním kalíškem při jeho zavedení nebo vyjmutí. Lze koupit min. 2 balení
68,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: LADY071
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací