Jak správně kojit (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Mateřské mléko je ta nejlepší a nejplnohodnotnější strava, jakou můžete svému miminku poskytnout, proto se vyplatí nepodcenit přípravu a zjistit si vše o kojení. V našem článku se dozvíte, jak funguje proces laktace, jaké je složení mateřského mléka a objasníme vám jeho výhody pro matku i dítě. Zjistíte, jak probíhá první kojení i jak správně kojit, aby se vám vyhnuly časté chyby při kojení. Správná technika kojení totiž není žádná věda a každá maminka brzy najde ty správné polohy při kojení, které budou vyhovovat jak jí, tak miminku. Na závěr jsme pro vás připravili přehled dotazů na téma kojení, které se nejčastěji týkají kojení v těhotenství, hubnutí při kojení, antikoncepce při kojení, menstruace při kojení nebo váhový přírůstek po kojení a váha miminka.

Kojení

Jak správně kojit – OBSAH

 1. Výhody kojení pro dítě
 2. Výhody kojení pro matku
 3. Tvorba mateřského mléka
 4. Jak správně kojit novorozence 
 5. Správná technika kojení novorozence
 6. Polohy kojení
 7. Jak podpořit laktaci
 8. Časté dotazy na téma kojení

Výhody kojení pro dítě

Kojení je považováno za nejpřirozenější výživu dítěte od narození a oproti umělé výživě přináší mnohé výhody jak pro dítě, tak pro matku. Pro oba je hned od počátku stěžejní správná technika kojení, která má vliv na spuštění i podporu laktace.

Kojení jako kompletní přirozená strava

Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné k přirozenému i zdravému růstu a vývoji. Kojení je proto nejlepší způsob, jak dodat svému miminku všechny důležité živiny, vitamíny i minerály, a to cestou podporující jeho přirozené trávení. 

Kojení posiluje obranyschopnost organismu 

Mateřské mléko podporuje správný vývoj imunity vašeho dítěte a svým složením bojuje také proti různým infekcím. Je prokázáno, že mateřské mléko v rizikovém období chřipek či pylových alergií dokáže zvýšit produkci imunitních látek pro lepší ochranu kojeného dítěte. V pozdějším věku je kojené dítě lépe chráněno před obezitou, zubním kazem, cukrovkou, alergiemi, různými druhy infekcí i dalšími onemocněními. Kojením se také výrazně snižuje riziko předčasného úmrtí dítěte.

i

Víte, že mateřské mléko si zachovává svoji kvalitu také po prvním i druhém roce života dítěte?

Kojení upevňuje citový vztah

Kromě prokazatelných zdravotních benefitů má kojení také velmi pozitivní vliv na budování a posilování vzájemného vztahu mezi matkou a dítětem a vytváří tak nenahraditelné citové pouto. 

První kojení
První kojení bývá nezapomenutelný zážitek nejen pro maminku, ale i pro tatínka. Důležité je ale co nejrychleji si osvojit správnou techniku kojení. 

Výhody kojení pro matku

Kojení bývá pro matku pohodlné a finančně nenáročné, což však zdaleka nejsou hlavní důvody, proč kojit. Kojení je totiž přirozená součást života ženy, která v mnohém ovlivňuje její zdravotní stav.

Kojení usnadňuje rychlejší návrat k původní váze

Již v prvních hodinách po porodu dochází díky kojení k uvolňování hormonu oxytocin, který má za následek stahování dělohy. Pomáhá tak maminkám s rychlejším návratem do stavu před otěhotněním a v průběhu prvního roku vás zbavuje tuků uložených v průběhu těhotenství. Je prokázáno, že kojící matky se rychleji a snáze navrací ke své původní váze, než matky, které nekojí.

Kojení přináší vyrovnanost a souznění s miminkem

Oxytocin má vliv nejen na stahování dělohy, ale také na psychickou pohodu matky. Tento hormon lásky způsobí, že cítíte příjemné pocity spokojenosti a souznění s miminkem a užíváte si každý společný okamžik.

Kojení snižuje riziko některých nemocí

Kojení má významný podíl na pozdějším zdravotním stavu ženy. Výzkumy potvrzují, že kojící ženy jsou lépe chráněny před osteoporózou neboli řídnutím kostí a také je u nich sníženo riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníků či dělohy.

Výhody kojení
Mateřské mléko zajistí dítěti veškeré potřebné živiny a přináší mu pocit spokojenosti.
i V BabyMagazínu pro vás máme i další články:

Tvorba mateřského mléka

Tvorba mateřského mléka neboli nástup laktace je proces, který je ovlivněn dvěma hormony – oxytocinem a prolaktinem.

Kdy se tvoří mateřské mléko

Proces tvorby mateřského mléka startuje již od II. trimestru, ve kterém se vlivem prolaktinu začínají tvořit první kapky mleziva neboli kolostra. Přibližně do 2 hodin po porodu hladina prolaktinu silně stoupá, proto je pro úspěšné spuštění laktace důležitý kontakt matky s dítětem a včasné přiložení dítěte k prsu. Pokud matce s dítětem není dopřán potřebný čas a prostor pro společné chvíle ihned po porodu, jak tomu někdy bývá v případě akutního císařského řezu, může nastat problém s tvorbou prolaktinu a s následným kojením.

Jak se tvoří mateřské mléko

Tvorba mateřského mléka probíhá v mléčné žláze, odkud putuje do vývodů a hromadí se v oblasti prsního dvorce. O spuštění a tok mateřského mléka se stará hormon oxytocin, který reaguje jak na sání miminka, tak na jeho vůni, zvuky i doteky.

Složení mateřského mléka

Mateřské mléko je pro dítě cenným zdrojem bílkovin, tuků, vápníku a vitamínů. Díky svému složení se podílí na budování a posilování imunity dítěte a snižuje výskyt alergií. Dítěti poskytuje dostatečný zdroj energie a vyvážený přísun všech potřebných živin, a jde proto o nejlepší stravu, kterou můžete svému dítěti poskytnout.

i

S kojením bývá často spojena řada mylných informací. Jaké jsou ty nejrozšířenější, vám objasní článek 9 nejčastějších mýtů a nepravd o kojení.

Jak správně kojit
Správná technika kojení vyžaduje čas a trpělivost. Důležité je najít si pro oba zúčastněné pohodlnou polohu při kojení. 

Jak správně kojit novorozence

První kojení probíhá bezprostředně po porodu a zahajuje ho tzv. první přisátí miminka k prsu matky. Pro tento moment je třeba ihned po porodu položit novorozence matce na holé břicho a nechat jim dostatek času i soukromí na vzájemné propojení. V průběhu jedné hodiny by mělo dojít k prvnímu přisátí miminka a k prvnímu kojení, tzv. kojení tělo na tělo. Důležitá je správná technika přisátí, kterou si časem zautomatizuje matka i dítě, technika kojení a polohy při kojení se poté přizpůsobují aktuálním potřebám obou.

Správná technika přisátí:

 1. Dítě má ústa v úrovni bradavky.
 2. Hledací reflex vyvoláte přejížděním bradavkou přes ústa dítěte.
 3. Na tento podnět dítě odpovídá široce otevřenými ústy. 
 4. Ústa dítěte nepřijímají pouze bradavku, ale také velkou část prsního dvorce.
 5. Prs dítěti do úst nevtlačujte, mělo by samo uchopit bradavku i část dvorce podle vlastní potřeby. 
 6. Šimráním pod bradičkou podpoříte sání dítěte. 

i

Nezoufejte, jestliže první přisátí neproběhne podle vašeho očekávání. Laktace se vám může podařit rozběhnout i několik týdnů po porodu a správná technika kojení je věcí cviku. Důležité je vytrvat a nevzdávat snahu. Jestliže se kojení nedaří podle vašich představ, přečtěte si náš článek Jak podpořit kojení.

Co je kolostrum

Kolostrum je tzv. první mléko, které se tvoří v mléčné žláze již několik týdnů před porodem a stává se první výživou dítěte 2-3 dny po porodu. Kolostrum nebo také mlezivo má nažloutlou barvu a hustou konzistenci. Neobsahuje laktózu, zato je plné bílkovin, důležitých protilátek a enzymů i dalších látek nenahraditelných pro začátek života každého dítěte. Kolostrum je po několika dnech nahrazeno mateřským mlékem, které není tak husté a má světlejší zabarvení. 

Správná technika kojení novorozence

Technika kojení je jedním ze zásadních faktorů, které ovlivňují úspěšnost a délku kojení. Většina maminek se se správnou technikou kojení seznámí již v porodnici, kde jim vše vysvětlí a názorně ukáže některá ze sestřiček nebo přímo laktační poradkyně, která vám poradí, jak začít kojit a jak správně kojit. Měla by vás seznámit s několika možnými kojícími polohami, a také vysvětlit, jak držet prso při kojení a jak správně miminko uchopit a nastavit, aby kojení bylo pohodlné jak pro dítě, tak pro matku. Pokud máte vpáčené bradavky, poradí vám, jak správně kojit s kloboučky. Obecně platí, že kojení by mělo probíhat v klidu v příjemném prostředí bez rušivých podnětů. Matka by neměla pociťovat při kojení bolest ani napětí, dítě má volně dýchat, sát dlouhými doušky a vyhnout se srkání při kojení. Je třeba mu poskytnout dostatek času a neomezovat délku kojení. Zpočátku kojí matky po 2-3 hodinách z obou prsů, později se interval upraví na 3-4 hodiny a doporučuje se kojit vždy z jednoho prsu až do jeho úplného vyprázdnění. Správná technika kojení je základem úspěšného kojení, špatná technika kojení se těžko odnaučuje a často vede ke snížení laktace a následnému ukončení kojení. Nebojte se proto kdykoliv obrátit na odbornou poradkyni, pokud budete potřebovat pomoc při kojení.

i

Jak kojit a co dělat, jestliže vám miminko často při kojení usíná? Může mu být například příliš teplo, nebo může být po delším sání unavené. Vyzkoušejte proto i jiné kojící polohy a miminko oblékejte přiměřeně do vhodného oblečení.

Správná technika kojení
Správná technika kojení je odpovědí na otázku, jak správně kojit.

Polohy při kojení

Každá maminka si v průběhu kojení zvolí takovou kojící polohu, které jí i miminku bude nejvíce vyhovovat, pro začátek se však doporučuje kojení v leže na boku. Později můžete vyzkoušejte i jiné polohy a způsoby kojení, které jsou osvědčené a doporučované.

 • Poloha při kojení vleže na boku – matka si podloží hlavu polštářem a natočí se k dítěti bokem. Poloha dítěte kopíruje ohbí její paže.
 • Poloha v sedě – matka podpírá dítěti záda předloktím, druhou rukou si přidržuje prs. Hlavička dítěte je umístěna v ohbí paže a dítě objímá spodní rukou matčin pas.
 • Fotbalové boční držení – poloha vhodná pro ženy po císařském řezu nebo pro ženy s většími prsy. Matka si dítě položí na předloktí a rukou podpírá jeho ramínka. Nožky dítěte spočívají podél boku matky, matka podpírá prsty jeho hlavičku.
 • Poloha tanečníka – častý způsob kojení nedonošených dětí. Matka si dítě položí na předloktí a rukou si podepře prs na stejné straně.
 • Poloha vleže na zádech – poloha vyhledávaná po císařském řezu, kdy matka může s dítětem lehce manipulovat a nevyvíjí tlak na jizvu.
 • Kojení dvojčat – u dvojčat lze praktikovat kojení z obou prsů, tedy kojit obě děti současně. Nejčastěji využívané je fotbalové boční držení dětí.
Kojicí polohy
Zvolení polohy při kojení, která bude pohodlná jak pro matku, tak miminko, je jedním z klíčů k úspěšnému kojení. 

i

Objevte výhody kojicího polštáře! Tento skvělý pomocník vám v mnohém usnadní kojení a využít jej můžete už v těhotenství pro pohodlnější odpočinek.

Jak podpořit laktaci

Pokud máte pocit, že máte málo mateřského mléka nebo že nemá potřebnou kvalitu, nevzdávejte kojení hned při prvních problémech. Zkuste se zaměřit na to, jak podpořit laktaci a jak správně kojit, abyste zajistila svému miminku tu nejlepší výživu pro jeho zdárný vývoj a růst.

 • Jednou z nejdůležitějších věcí je správná technika kojení. Zaměřte se na ni a vyzkoušejte takové kojící polohy, které budou vašemu miminku nejvíce vyhovovat.
 • Snažte se s miminkem trávit co nejvíce času a pravidelně si jej přikládejte k prsu. Ideální je kojení po dvou hodinách, a to i v noci, kdy je hormonální podpora laktace nejvyšší. Kojení novorozence po hodině je náročné a vysilující, proto dodržujte mezi kojením doporučovaný dvouhodinový interval.
 • Mnoho maminek řeší, zda kojit z jednoho prsu nebo z obou. Pro efektivní kojení střídejte oba prsy a dopřejte miminku všechen potřebný čas k dokončení kojení. Jak dlouho trvá kojení či jak dlouho kojit novorozence totiž nelze zobecnit, jde opět o individuální záležitost.
 • Jestliže cítíte, že vám po kojení zůstalo nějaké mléko, pokuste se ho odstříkat.
 • Uvolňování mléka podpoříte přikládáním teplých vlhkých obkladů před kojením, můžete zkusit i různé druhy masáží.
 • Váš jídelníček velmi ovlivňuje složení a produkci mateřského mléka. Strava při kojení by proto měla být pestrá a musí obsahovat veškeré potřebné živiny a důležité vitamíny.
 • Stejně tak důležitý je i pravidelný pitný režim. Laktace se dá podpořit i speciálními čaji pro kojící matky
 • Pro dostatek sil i psychickou pohodu často odpočívejte a dopřávejte si spánek klidně i během dne.
 • V případě nutnosti přikrmování použijte vlastní odstříkané mateřské mléko, které dítěti podávejte laktační pomůckou skládající se z nádoby s dokrmem, ze které vede dlouhá tenká cévka. O jejím použití vás vhodně informuje vyškolená laktační poradkyně.
 • Nenechejte si mluvit do otázky, jak dlouho kojit, je to jen vaše individuální záležitost a záleží čistě na vás, jak dlouho budete své miminko kojit.

i

Berte v úvahu, že každé dítě má své individuální projevy. Pro správné kojení se proto snažte naladit s miminkem na stejnou notu a řiďte se raději vlastní intuicí, než radami, které se na vás budou sypat ze všech stran. Vy sama znáte své miminko nejlépe a dokážete tak spolehlivě odhadnout jeho potřeby a zvyky. 

Polohy při kojení
Polohy při kojení přizpůsobte potřebám vašeho miminka. 

Časté dotazy na téma kojení

S kojením se pojí celá řada otázek, které řeší hlavně maminky prvorodičky. Přinášíme přehled těch nejčastějších:

Kojení v těhotenství

Pro nenarozené miminko nepředstavuje kojení žádný problém. Nijak jej neomezuje, ani mu nebere žádné živiny ani energii. Kojené miminko však může pocítit drobné změny související s vaším těhotenstvím. Mění se totiž chuť mateřského mléka a snižuje se také jeho produkce, což je ovlivněno hlavně hormonálními změnami souvisejícími s těhotenstvím. Pro ženu pak může být kojení v těhotenství nepříjemné z důvodu zvýšené citlivosti prsů a bradavek.

Antikoncepce při kojení

Po ukončeném šestinedělí se poraďte s vaším gynekologem, jaká antikoncepce při kojení je právě pro vás ta nejvhodnější. Jistě vám doporučí takovou antikoncepční metodu, která negativně neovlivňuje tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Samotné kojení rozhodně nelze považovat za spolehlivou antikoncepční metodu, která vás ochrání před nechtěným těhotenstvím!

Kojení a menstruace

Menstruace při kojení je velice individuální záležitostí. U některých maminek přichází hned po šestinedělí, u některých se neprojeví po celou dobu kojení, rozhodně se však kojení a menstruace vzájemně nevylučují. Také o jejím vlivu na chuť a množství mateřského mléka mluví maminky různě. Některá změnu zaznamená, jiná nikoliv.

Jak zhubnout při kojení

Mnoho maminek řeší hned po šestinedělí otázku, jak zhubnout při kojení. Řízené hubnutí při kojení pomocí různých diet nebo intenzivního cvičení se však nedoporučuje. Obojí mívá negativní vliv na tvorbu a složení mateřského mléka a nejedna maminka již kvůli těmto extrémům o mléko přišla. Ať už vlivem kyseliny mléčné vyplavované do mléka při silné zátěži, nebo při eliminaci některých živin potřebných pro tvorbu mateřského mléka. Při plném kojení byste měla průměrně shodit 1,5 kg za měsíc i bez diet či namáhavého cvičení. Pokud tedy plánujete zamakat na své postavě, rozhodně se vyplatí počkat, až přestanete kojit.

Kojení a dudlík

Dát či nedat dudlík? Tuto otázku řeší řada maminek již v porodnici. Většina laktačních poradkyň má na téma kojení a dudlík negativní názor, hlavně na poskytnutí dudlíku v počátečních týdnech. Brzké podání dudlíku může totiž u miminka zmírnit sací reflex, což má za následek nedostatečné tvoření mateřského mléka.

Kojení na veřejnosti

V poslední době se téma kojení na veřejnosti přetřásá i v médiích. Odborníci jsou toho názoru, že kojení je sice přirozená součást našeho života, avšak jde hlavně o intimní setkávání matky s dítětem, které by mělo probíhat v klidu a bez zbytečných rušivých podnětů.

Ublinkávání po kojení

Časté ublinkávání novorozenců způsobuje nedostatečně vyzrálý trávicí systém, který navrací žaludeční obsah zpět do jícnu. Postupem času dochází k dozrávání trávicího ústrojí a ublinkávání po kojení postupně mizí. Doporučované polohy kojení při refluxu jsou takové, při kterých zaujímá vaše miminko spíše svislou než vodorovnou polohu. Dbejte také na důkladné odříhnutí po kojení, které může někdy trvat i několik desítek minut.

Škytavka po kojení

Jestliže vaše miminko po kojení škytá, nelekejte se, nejedná se o špatné kojení. Škytavka po kojení je běžný jev, který se vyskytuje u všech novorozenců a kojenců v různé intenzitě i délce.

Padání vlasů při kojení

Za padání vlasů při kojení mohou nejčastěji hormonální výkyvy, kterými reaguje váš organismus na proběhlé těhotenství. Kojení samo o sobě vypadávání vlasů nezpůsobuje a není důvod jej kvůli tomu předčasně ukončovat. Raději zkuste doplnit potřebné vitamíny a minerály, které růst vlasů podpoří.

Váha dítěte a optimální váhový přírůstek

Někdy může mít maminka při kojení pocit, že její miminko saje málo mléka, nebo naopak, že pije mléko příliš často a stále má hlad. To vede k otázce, zda je váha kojence optimální a miminko nestrádá nebo naopak rychle nepřibírá na váze. Existují sice tabulky s doporučenými váhovými hodnotami u chlapečků i holčiček, jsou ale pouze orientační a pokud máte jakékoliv podezření, poraďte se se svým pediatrem. Ten zná zdravotní stav miminka a nejlépe zhodnotí, zda je váha dítěte optimální, nebo ne.

Období kojení přináší matce i dítěti nezapomenutelné chvíle a kouzelné okamžiky vzájemného souznění, během kterých se vytváří celoživotní pouto jejich vztahu.

4,5 13×
BAYBY Manuální odsávačka mat. mléka BBP 1000
Odsávačka mléka manuální, zásobník na mléko 140 ml, 2fázové odsávání, bez BPA, s masážní vložkou, ergonomický design a tichý chod
Koupit s kódem ALZADNY20 383,-
479,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY0303
4,9
MEDELA Prsní vložky jednorázové - 60 ks
Vložky do podprsenky jednorázové, diskrétní, neviditelné pod oblečením, flexibilní, vysoce absorpční, pohodlné, jemný materiál a lepicí pásky
369,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MED027cz
4,8 178×
PANDA Přebalovací podložky 60 × 60 cm, 10 ks
Přebalovací podložka - na postýlku, cestovní, jednorázová, rozměry 60 × 60 cm, bílá barva - 9,80 Kč/ks
98,-
1 balení
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PLN028
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací