Cena s DPH | 229,- |
Fundamentální změny probíhají nejčastěji buďto jako „fatální diskontinuita“ - náhlá katastrofická událost s potenciálem změnit svět – nebo jako vytrvalý, postupný trend. Ke globálním katastrofám patří vulkanické erupce, virové pandemie, války a rozsáhlé teroristické útoky; trendy jsou demografické, environmentální, ekonomické a politické posuny, které se časem rozvíjejí.
Vědec Vaclav Smil v této provokativní knize přináší rozmanitý, interdisciplinární pohled na katastrofy a trendy, které může přinést příštích padesát let. Nejde o knihu předpovědí nebo scénářů. Kniha nám připomíná, abychom věnovali pozornost důsledkům zjevně nepředvídatelných událostí a definitivnímu směřování dlouhodobých trendů a počítali s nimi.
Smil se nejprve zamýšlí nad ojedinělými, ale kataklyzmatickými událostmi jak přírodního původu, tak vyvolanými člověkem, a posléze nad trendy globálního významu včetně přechodu z fosilních paliv na jiné energetické zdroje a rostoucí ekonomické a sociální nerovnosti. Zvažuje rovněž environmentální změny – svým způsobem kombinaci náhlých diskontinuit a postupných změn – a hodnotí často mylně pochopené spletitosti globálního oteplování.
Globální katastrofy a trendy se nestaví na stranu scénářů záhuby a zmaru ani na stranu technoeuforie. Smil namísto toho argumentuje, že pochopení změn nám pomůže zvrátit negativní trendy a minimalizovat riziko katastrofy.
Neexistuje autor, na jehož knihy bych se těšil více než na knihy Vaclava Smila.
Není vyplněn Alternativní text k fotografii!
Rodák z Plzně, který v roce 1969 z Československa emigroval, je jedním z nejuznávanějších vědců současnosti.
Vystudoval přírodní vědy (doktorát na Karlově univerzitě získal v roce 1965, dále studoval na Pensylvánské státní univerzitě ve Filadelfii), ale není specialista v žádném konkrétním oboru. Věnuje se výzkumu v oblastech energetiky, životního prostředí, vývoje obyvatelstva, produkce potravin a technických inovací. Napsal téměř čtyři desítky knih, žádná z nich však zatím nevyšla v češtině. Za jednoho z nejinspirativnějších intelektuálů dneška ho považuje i Bill Gates, v roce 2010 ho časopis Foreign Policy zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Je emeritním profesorem University of Manitoba. (zdroj: databazeknih.cz)
E-knihy můžete číst i v aplikaci Alza Media. Přečtěte si více o použitých formátech a ochranách e-knih.
Odkaz k produktu na stránkách výrobce: Zadejte odkaz recenze produktu