Vypravěč knihy slíbí manželce svého dávného přítele Štěpána, že se ve Stockholmu pokusí najít záhadný fialový flash disk, který Štěpána podivnou hrou náhody uvrhl do stavu duševní trýzně a který je zároveň jedinou věcí na světě, jež může jeho zoufalství utišit. Flash disk už ve Stockholmu není, vypravěč se vydává po jeho stopách dál a jeho pátrání se nakonec mění v cestu kolem světa: ze Švédska jej zavede do Norska a pak do Nizozemska, Irska, Francie, na východní a západní pobřeží Spojených států, do Japonska a Polska.
Na své cestě se setkává s mnoha lidmi a poznává jejich osudy, naslouchá vyprávění o proměňující se soše a o jedlé mozaice, o součástkách ze záhadného stroje, o zrodu románu z jedné věty v knize zakoupené na trhu v Soulu a o hudební skladbě, která vznikla jako doprovod tance stínu na zdi, o tragickém konci francouzské oceánoložky, o literárním díle výstředního bavorského starosty, o cestě firmy Blue Pegasus na západ, o náboženství, které se zrodilo v internetu…
Michal Ajvaz se narodil 30. 10. 1949 v Praze, jeho otec byl krymský Karaim, matka vídeňská Češka. Po studiích na filosofické fakultě Univerzity Karlovy nejprve pracoval v různých dělnických povoláních, v devadesátých letech byl redaktorem Literárních novin, od roku 2003 působí v Centru pro teoretická studia, sdruženém pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky. Od roku 1989 vydal knihu mimo jiné knihu básní (Vražda v hotelu Intercontinental, 1989), knihu povídek (Návrat starého varana, 1991), několik románů (např. Druhé město, 1993, Zlatý věk, 2001, Cesta na jih, 2008), filosofické studie (např. Světelný prales, 2003, Cesta k pramenům smyslu, 2012, Kosmos jako sebeutváření, 2017) a knihy esejů (např. Příběh znaků a prázdna, 2006). Z němčiny přeložil novelu Ernsta Jüngera Na mramorových útesech. Je laureátem Ceny Jaroslava Seiferta, ceny Magnesia Litera a Prix Utopiales Européen. Jeho knihy byly přeloženy do dvaceti jazyků.
Odkaz k produktu na stránkách výrobce: Zadejte odkaz recenze produktu