Jaký typ mixéru potřebujete?
Stolní mixéry
Stolní mixér je velmi univerzální. Nabízí široké spektrum využití od mixování potravin přes drcení ledu až k přípravě nápojů. zároveň by si měl poradit i s velmi tvrdými ingrediencemi. Součástí je vždy velká mixovací nádoba s těsnicím víčkem. Mixování je rychlé a efektivní, hodí se i na delší mixování.
Tyčové mixéry
V závislosti na příslušenství (různé nástavce a nádoby) tyčový mixér nabízí široké spektrum využití. Používá se manuálně, musíte ho držet. Má skladnou konstrukci a jednoduchou údržbu. Není vhodný pro delší mixování, má menší výkon. Je určený pro ponorné mixování.
Ruční mixéry
Ruční mixér je vhodný pro mixování, šlehání a hnětení podle příslušenství, jaké má. Nejčastěji se s ním připravují krémy, šlehačka, sníh nebo těsta. Údržba šlehače i manipulace s ním, je snadná.
Nutriční mixéry
Nutriční mixér využijete pro přípravu nutričně bohatých koktejlů a nápojů s vysokým obsahem vitamínů, enzymů a minerálních látek. Poradí si i s velmi tvrdými ingrediencemi, při mixování neničí mikronutrienty obsažené v potravinách.
Smoothie mixéry
Mixér na smoothie je vhodný pro přípravu ovocných a zeleninových nápojů. Mixování probíhá ve speciální nádobě určené přímo k pití, takže konzumace je možná ihned po rozmixování nebo je možné si nápoj vzít s sebou na cesty.
Sekáčky a drtiče
Sekáčky a drtiče jsou určené především pro drcení, sekání či krájení ořechů, semínek, ledu, ale i ovoce, zeleniny apod.
Co dalšího hraje při výběru mixéru roli?
Příkon mixéru
- Stolní – disponuje obvykle vysokými otáčkami kolem 20 000 ot/min a příkonem v průměru 900 W.
- Tyčový – pro občasné použití stačí příkon kolem 300 W. Jestliže ho využíváte často a s různým příslušenstvím, doporučujeme minimálně 600 W.
- Ruční – kolem 100 W by mělo být minimum. Pro přípravu krémů i těst by se měl příkon pohybovat mezi 250–500 W.
- Nutriční – spodní hranice příkonu je 600 W, ideální kolem 900 W.
- Smoothie – průměrný příkon se pohybuje kolem 350 W.
- Sekáčky a drtiče – příkon drtičů se běžně pohybuje kolem 300 W, pokud chcete pouze sekáček, stačí příkon 100 W.
Speciální funkce, které práci s mixérem usnadňují
- Doba chodu – u většiny mixérů si můžete nastavit dobu mixování. Nedoporučujeme přístroje bez funkce automatického zastavení po skončení konkrétního programu, mohou být nebezpečné, pokud je včas nezastavíte.
- Pojistka proti přehřátí motoru – mixér se automaticky vypne, pokud dojde k nebezpečnému zahřátí motoru v průběhu mixování.
- Bezpečnostní pojistka – mixér se nezapne, pokud je mixovací nádoba špatně nasazená na tělo mixéru.
Kvalitní materiál
- Tělo – může být z nerezové oceli, ale i kvalitního plastu. U všech typů mixérů si můžete vybrat z designových kousků nejrůznějších barev.
- Mixovací nože – vyrábí se obvykle z nerezové oceli, která je velmi kvalitní. V případě nutričních mixérů by měly být pokryté titanovou vrstvou, aby neunikaly vitamíny a minerální látky. Počet břitů závisí na tom, jaké potraviny budete mixovat.
- Nádoba – je nejčastěji z kvalitního plastu, ale i ze skla nebo nerezové oceli. Pokud nejde o ruční mixéry, doporučujeme průhledné materiály nejlépe s odměrkou. Budete tak mít nad mixováním lepší přehled.
- Víko – mělo by mít kvalitní těsnění ze silikonu nebo gumy, případně mechanismus, kterým lze dobře zajistit.
Doplňkové příslušenství mixérů
Příslušenství mixérů se liší podle jednotlivých typů. Obvykle ale do příslušenství patří různýné nástavce určenýné ke šlehání, hnětení, sekání nebo drcení a také mixovací nádoby rozdílných velikostí.
Některé mixéry se prodávají zcela bez příslušenství, u jiných můžete podle potřeby měnit nástavce i nejrůznější nádoby, ve kterých mixujete. Zvažte, jaké příslušenství doma opravdu využijete.
Skrýt popis