Mastercard Obchodník roku 2021 Galaxy Watch4

NAS od Synology skvěle slouží i jako multimediální úložiště

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Moderní diskové úložiště NAS (Network Attached Storage) od společnosti Synology se stalo zlatým standardem nejen ve firmách, ale i v domácnostech. Snadno si totiž vytvoříte zcela privátní cloudové úložiště s kapacitou klidně několik TB. V našem článku se dozvíte, jak maximálně využít potenciál zařízení Synology NAS.

NAS od Synology skvěle slouží i jako multimediální úložiště – OBSAH

 1. Co je to NAS?
 2. DSM 7.0: nejvýkonnější systém pro zařízení NAS
 3. NAS jako multimediální úložiště
 4. NÁŠ TIP: využijte NAS jako úložiště fotografií

Co je to NAS?

Možná jste se doposud ještě nesetkali s pojmem NAS. Jde však o zařízení, pro které najde využití prakticky každý uživatel počítače, včetně těch občasných. Téměř jistě jste si už někdy naříkali, že vám na dovolené došlo místo na mobilu nebo notebooku. NAS tento problém spolehlivě řeší. S jejich pomocí totiž budete moci odkudkoliv přistupovat ke svému domácímu úložišti a nahrávat sem své fotky, videa a další soubory. A platí to i obráceně. Máte například několik set GB filmů a seriálů? Stačí je uložit na váš NAS a kterýkoliv z nich si budete moci přehrát třeba na chytrém telefonu.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
NASky od Synology jsou navrženy pro nadšence do multimédií. Nabízí plynulé prostředí přenosu datového proudu do televizoru, chytrého telefonu a mediálních přehrávačů bez ohledu na to, jestli jste doma, nebo na cestách.

Domácí NAS rovněž řeší situaci, kdy nechcete svá data svěřit nadnárodním korporacím. Ty totiž patří mezi provozovatele povětšinou placených cloudových služeb. Pokud k nim nemáte důvěru, pak bude nutné zainvestovat do takového soukromého cloudu, který i bez jakýchkoli nadstandardních PC znalostí rozjedete s pomocí NAS od Synology. NAS , tedy chytré diskové úložiště, nabízí celou řadu zajímavých funkcí. Víte, o které se jedná a jak vlastně takový NAS vybrat úměrně svým potřebám?

Klíčové výhody datového úložiště NAS

Chytrá datová úložiště pojmou velké množství dat, oproti běžným externím diskům však nabízí ještě řadu výhod. Co vše takový moderní NAS dokáže?

 • Všechna data jsou na jednom místě a jsou přístupná odkudkoliv.
 • Bezpečnost dat je zajištěna možností zrcadlení na druhý pevný disk (je nutný minimálně dvoudiskový NAS).
 • Automatické zálohování dat – dokumentů, fotografií i videí ze všech mobilních zařízení.
 • K datům může přistupovat několik uživatelů najednou.
 • Pohodlné streamování multimediálního obsahu do TV, AV přijímače, domácího kina i mobilních zařízení.
 • Snadné sdílení veškerého obsahu s kýmkoliv.
 • Jednoduchý přístup, správa a organizace uložených dat ze kteréhokoliv zařízení i přes webový prohlížeč.

Jaký vybrat pevný disk pro NAS?

Typický NAS pořídíte bez pevných disků, které je potřeba zakoupit zvlášť. Klíčoví výrobci na poli pevných disků, WD a Seagate, nabízí modelové řady přímo vyvinuté k použití v NAS. Pro domácí prostředí jsou ideální klasické plotnové disky ve formátu 2,5" nebo spíše ve formátu 3,5". Ten nabízí lepší poměr kapacity vůči pořizovací ceně. Z toho důvodu zapomeňte v domácím prostředí na použití SSD, které jsou například v kapacitách 2 TB mimořádně finančně náročné.

Ve výsledku je tedy na výběr mezi pevnými disky WD Red a Seagate IronWolf. Z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že obě produktové řady jsou spolehlivé a dostatečně rychlé. Záruka takových disků je sympatických 36 měsíců. Kompatibilitu disků s konkrétním NAS od Synology lze ověřit přímo na webu společnosti Synology.

Nicméně postupně se na trhu objevují i pevné nebo SSD disky s logem Synology. Mezi jejich výhody patří zejména úzká integrace se systémem DSM. Více než 300 000 hodin zátěžového testování v zařízeních Synology zaručuje, že disky Synology HAT5300 zvládnou i ta nejnáročnější podniková prostředí a zajistí vysoce spolehlivý výkon. Na disky HAT5300 se vztahuje 5letá omezená záruka, která zahrnuje služby technické podpory a výměny hardwaru, čímž maximalizuje návratnost investic.

Kapacita disku

Pevné disky sice šly v posledních letech s cenou docela dolů, ale pro nejčastější NAS budete potřebovat rovnou dva kusy. Jedině tak můžete použít zapojení v režimu RAID 1 (zrcadlení) a mít jistotu, že i při havárii jednoho disku jsou data nadále bezpečně uložená na tom druhém.

V současné době jsou na trhu až 16TB disky. Pro typické domácí použití je takovým zlatým standardem 4TB kapacita, která pojme stovky filmů či rozsáhlou domácí sbírku fotografií. Pokud již dopředu víte, že patříte spíše k náročnějším uživatelům, berte rovnou dva 8TB disky a budete mít na několik let klid. Připomínáme, že je doporučeno brát vždy dva identické disky se stejnou kapacitou.

Jak se vyznat v RAID zapojení?

Ale zpátky k redundantním polím nezávislých disků, takzvaným RAID. Abychom mohli takové pole vytvořit, budeme potřebovat alespoň dva disky. RAIDů máme několik druhů a ty se zásadně liší způsobem, jakým nakládají s daty. Níže si je krátce představíme:

RAID 0

RAID 0 není zrovna ideální zapojení disků pro NAS, protože co se bezpečnosti dat týče, je na tom ještě hůř než jeden jediný disk, a to z prostého důvodu: RAID 0 spojí dva disky tak, že na oba rozprostírá data rovnoměrně. Protože RAID 0 může ukládat a číst z obou disků zároveň, sčítají se jejich kapacity a přenosové rychlosti jsou zhruba dvojnásobné. Cena za ně je ale kritická. V případě, že se něco stane s jedním z disků, data jsou zcela ztracena i na tom druhém.

RAID 1

Toto řešení nenabízí (na rozdíl od RAID 0) žádný výkonnostní benefit. To znamená, že disky propojené tímto způsobem budou stejně rychlé, jako kdyby v žádném RAIDu nebyly. Navíc, použitelná kapacita pole se bude rovnat pouze polovině součtu kapacit všech zapojených disků. Jak je to možné? RAID 1 je řešení zaměřené na bezpečnost, proto ukládá data na oba disky zcela identicky. To znamená, že máte vždy uloženy dvě kopie pro případ, že by se s jedním diskem něco stalo. Kdyby k něčemu takovému došlo, všechna vaše data budou zálohována.

RAID 10

RAID 10 je kombinací obou předchozích řešení, a to nejen názvem, ale také funkčně. K jeho zapojení potřebujete alespoň čtyři disky. Ty se logicky rozdělí na dvě dvojice, které jsou interně zapojeny jako RAID 0. Tyto dvojice jsou pak vzájemně zrcadleny, což znamená, že získáme jak rychlost RAID 0, tak bezpečnost RAID 1. Nevýhodou je, že počáteční investice musí zahrnovat alespoň ony čtyři disky.

RAID 5

RAID 5 je mnohem komplexnější způsob zapojení, než jakými jsou předchozí řešení. Tato složitost je však snadno ospravedlnitelná, protože RAID 5 nabízí vysokou úroveň zabezpečení dat. Při použití identických disků vyhradíme jeden pro případ, že by došlo k vyřazení některého ze zbylých. Nevýhodou RAID 5 je náročná obnova dat i další spravování diskového pole. Zápis na disky může být navíc pomalejší, protože data jsou ukládána na všechny z nich zároveň.

RAID 6

RAID 6 je velmi podobný RAIDu 5, až na skutečnost, že dokáže data obnovit i při současném selhání dvou disků. RAID 6 je tak ještě bezpečnější než RAID 5, nicméně zároveň pomalejší při zápisu dat. Společně s RAID 5 je stavěn zejména na profesionální nasazení s početnějšími diskovými poli, kde nabídne mnohem více místa než RAID 1. Hodí se tak zejména do datacenter, jejichž provozovatelé si mohou dovolit investovat do svého úložiště čas a peníze.

DSM 7.0: nejvýkonnější systém pro zařízení NAS

Zařízení NAS společnosti Synology jsou dlouhodobě považována za jedničku na trhu. Zcela oprávněně. Od svého založení v roce 2000 společnost prodala více než 8 milionů řešení NAS, která nabízí zcela nesrovnatelnou úroveň zabezpečení a výkonu.

V uplynulém čtvrtletí došlo k významnému milníku v podobě uvedení operačního systému DiskStation Manager (DSM) 7.0. Systém DSM 7.0 nabízí uživatelům vyšší úroveň zabezpečení, vylepšené funkce administrace a dále prohloubí dosavadní možnosti sdílení dat. DSM 7.0 tak bude pro všechny produktové řady NAS a SAN od Synology významným krokem kupředu. Otevírá totiž nové možnosti nasazení pro celou řadu uživatelů.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Plně lokalizované rozhraní DiskStation Manager (DSM) 7.0 je snadné a přehledné.

Systém DSM, který je nejpoužívanějším operačním systémem zařízení NAS na světě, jedinečným způsobem kombinuje možnosti práce s úložištěm, funkce pro zálohování i ochranu dat a robustní řešení pro synchronizaci a spolupráci. Umožňuje tak efektivní fungování stále více distribuovaných pracovišť a zdrojů dat. Počet stažení doplňkových služeb Synology, jako jsou Synology Drive, sada Active Backup Suite a další, přesahuje šest milionů měsíčně.

NAS jako multimediální úložiště

V posledních letech se stalo naprostým standardem, že domácnosti jsou vybaveny nejen stolním počítačem nebo notebookem, ale také chytrými telefony nebo tablety. S rostoucím počtem počítačů však nastává jeden zásadní problém – kam ukládat data? Právě proto je vhodné pořídit jeden centrální NAS, kam se dají jednoduše nasměrovat zálohy jednotlivých zařízení nebo ho používat jako nějaké jednotné úložiště pro důležité soubory. Moderní NAS od Synology toho však zvládne ještě mnohem více.

Synology NAS jde totiž velmi jednoduše přeměnit na domácí multimediální centrum včetně možnosti vysílání digitálního obsahu do počítačů, chytrých telefonů, televizorů Samsung TV, Apple TV, zařízení Google Chromecast nebo do zařízení podporujících rozhraní DLNA.

Nicméně k obsahu uloženému na Synology NAS se lze dostat i mimo dosah domácí sítě. Stačí si stáhnout mobilní aplikace Synology, které jsou navrženy tak, aby zajišťovaly rychlý a bezpečný přístup k datům bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.

Přehled mobilních aplikací Synology

 1. Video Station (Android, iOS) – nabízí snadnou správu a organizaci filmů, televizních pořadů a domácích videí a přenos obsahu do jiných počítačů, chytrých telefonů a přehrávačů médií.
 2. Synology Photos (Android, iOS) – umožňuje efektivně organizovat a sdílet fotografie a alba a snadno komunikovat s ostatními pomocí popisků, komentářů a dalších prvků. Jde o zcela novou aplikaci pro NAS Synology se systémem DSM 7, která nahrazuje původní Photos Station.
 3. Audio Station (Android, iOS) – představuje vaše osobní hudební centrum, které inteligentně seřadí a zorganizuje vaše hudební soubory a zajistí jejich přenos do zařízení s povolenou funkcí Google Cast. Služba Audio Station podporuje bezeztrátové formáty a nabízí tak zvuk té nejčistší kvality.

NÁŠ TIP: využijte NAS jako úložiště fotografií

Pokud si představíme, že v průměrné rodině se nachází minimálně tři chytré telefony, tak počet fotografií a natočených videí roste poměrně vysokým tempem. Jasně, můžete si platit cloudová úložiště, ale ve výsledku bude levnější využít NAS od Synology. Obzvláště pokud jej například plánujete využít i pro celkové zálohování domácích zařízení.

Služba Synology Photos se těší velké oblibě nejen mezi domácími fotografy, ale také mezi těmi profesionálními. Nabízí totiž všechny nástroje, které náročný i amatérský fotograf potřebuje k efektivní správě fotografií. Jde například o automatizaci v oblasti seskupování, filtrování nebo organizování obsahu. Současně lze bez problému sdílet vybrané snímky nebo celá alba. A nedílnou součástí je také fakt, že celou knihovnu snímků lze jednoduše zálohovat v rámci NASu nebo čas od času na externí disk. Vaše vzpomínky tak zůstanou vždy v bezpečí.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Základní rozhraní služby Synology Photos.

Samotnou platformu Synology Photos je možné používat přes webový prohlížeč, kde lze jednotlivá alba upravovat nebo různě přesouvat. Důležitým prvkem je již zmíněná aplikace Synology Photos, která se postará o to, že každý zachycený snímek v chytrém telefonu se následně automaticky uloží na NAS. Prostřednictvím aplikace také máte ke snímkům vždy bezpečný přístup, což je z uživatelského hlediska naprostá paráda.

Synology; NAS; chytré domácí úložiště; Network Attached Storage; osobní cloud; datové úložiště;
Zobrazení časové osy.

Snad jediný problém, který na osobním cloudu vidíme, je spolehlivost domácího internetu, případně stabilita elektrického napájení. Proto doporučujeme k NAS serveru pořídit také záložní UPS zdroj pro překlenutí kratších výkyvů v elektrické síti. V rámci internetu lze doporučit využití kvalitnějších WiFi routerů, které umí přepínat mezi primárním připojením (například ADSL nebo optika) a sekundárním připojením (například LTE modem do USB) v případě výpadku konektivity.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

S NAS od Synology bezpečně uložíte svá soukromá i firemní data, klidně i několik TB. K takovým datům pak snadno můžete přistupovat přímo z mobilní aplikace odkudkoli z internetu. Chcete si taky pořídit osobní cloud?

Synology DS720+
NAS - externí box pro 2× 3,5", SSD + HDD, CPU Intel Celeron J4105 2 GHz, 2048 MB DDR4 (max. 2048 MB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, 1 × eSATA, desktop

12 190,- bez DPH 10 074,-
Koupit
Můžete mít dnes od 12:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FN2020a001
Synology DS220+
NAS 2× 3,5", CPU Intel Celeron 2 GHz, 2048 MB DDR4, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), desktop

8 990,- bez DPH 7 430,-
Koupit
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FN153a2d
Synology DiskStation DS218
NAS - externí box pro 2× 2,5" a 3,5", HDD, CPU Realtek RTD1296 1,4 GHz, 2048 MB DDR4 (max. 2048 MB ), 3 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, 1 × eSATA, desktop

7 179,- bez DPH 5 933,-
Koupit
Můžete mít ihned na prodejně Brno - střed
Skladem > 5 ks
Objednací kód: FN143e6
Synology DS920+
NAS - externí box pro 4× 3,5", SSD + HDD, CPU Intel Celeron J4125 2 GHz (max. ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 2 × LAN, 1 × eSATA, desktop

15 390,- bez DPH 12 719,-
Koupit
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SnLG2020_001
Synology DiskStation DS420j
NAS - externí box pro 4× 3,5", SSD + HDD, CPU Realtek RTD1296 1,4 GHz, 1024 MB DDR4 (max. 1024 MB ), 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

8 259,- bez DPH 6 826,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 08.12.2021
Objednací kód: FN151d7b
Synology DS218play 2x4TB RED
NAS - externí box pro 2× 3,5", HDD, 2 × USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0), 1 × LAN, desktop

13 990,- bez DPH 11 562,-
Koupit
Můžete mít dnes od 17:00
Skladem 3 ks
Objednací kód: FN143f8
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi