Ni No Kuni: Wrath of the White Witch Remastered (RECENZE) – Povinná jízda pro fanoušky JRPG

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Japonské RPG jsou tu s námi už nějaký ten pátek a dnes se podíváme na přírůstek do jedné ze známých sérií tohoto žánru – Ni No Kuni: Wrath of the White Witch v remasterované podobě. Na jeho tvorbě se kromě vývojářů z Level-5 podílelo také filmové studio Ghibli, známé zejména svými anime snímky. Země vycházejícího slunce se tak může pochlubit dalším dílkem pro fanoušky JRPG, avšak dokáže jej ocenit i nováček v žánru? Dočtete se v naší recenzi.

Recenze (PS4 Pro)Oznámení


• Žánr: RPG • Multiplayer: Ne • Vývojář: Level-5 • Vydavatel: Bandai Namco • Platformy a Datum vydání: PC, PS4, Switch (20. září 2019) Homepage • Čeština: Ne


Části článku


Obsah recenze Ni No Kuni: Wrath of the White Witch (PS4 Pro)

 1. Ve čtveřici za dobrodružstvím
 2. Kouzelný proutek, plášť a skřítek, ale Harry Potter to není
 3. Na Ni No Kuni: Wrath of the White Witch si pošmáknou vaše oči i uši
 4. Hisaiši zase ukázal své mistrovství
 5. Kdo by si měl Ni No Kuni zahrát?
 6. Recenze Ni No Kuni: Wrath of the White Witch: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Ni No Kuni: Wrath of the White Witch PC

Ve čtveřici za dobrodružstvím

• Recenze: 5. 11. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Hned na začátku hry poznáváme Olivera, obyčejného chlapce, jehož jedinou starostí je... inu, bezstarostné dětství. Vše se ale mění se smrtí mladíkovy matky. Pokud jí chce ještě pomoci, je třeba, aby se vydal na cestu do druhého, magického světa zrcadlícího obyvatele toho našeho. Zde musí najít a zachránit „duševně dvojče“ své mámy a tak zachránit i ji samotnou.

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: oliver a drippy
Z Olivera a Drippyho se stane nerozlučná dvojka.

Ni No Kuni totiž charakterizují dva světy. Zatímco jeden obývají lidské bytosti, tomu druhému vládnou jejich kouzelné protějšky. Na této (naší) zemi sice vidíte uvrčeného buldoka, v té kouzelné je to však nebojácný velitel armády. Podobným způsobem se z líného kocoura stává panovník vládnoucí své říši – právě jednotlivé říše kouzelného světa mě v rámci zpracování okouzlily asi nejvíce. Každou totiž charakterizuje velmi odlišný vládce a obyvatelstvo.

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: her moojesty Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: al mamoon
Například takové království Al Mamoon spravuje hrdá vládkyně Cowlipha, která se nechává oslovovat i jako „Her Moojesty“ (Její Búčenstvo). Na krku jí visí obrovský zvonec a na jejím královském dvoře se vyjímají fontány s mlékem.

Na výpravu se vydáte společně se skřítkem Drippy a později se k vám připojí také zloděj Swayne (nebojte se, není tak špatný, jak se zdá) a dívka jménem Esther. Jak nakonec zjišťujeme, z pomoci Oliverově mámě se stává záchrana celého světa před krutou čarodějnicí White Witch a jejími pohůnky – a vše je samozřejmě ve vašich rukách.

Kouzelný proutek, plášť a skřítek, ale Harry Potter to není

Oliverovou a tedy i vaší primární zbraní se v Ni No Kuni: Wrath of the White Witch stává kouzelnická hůlka a kniha se zaklínadly (a těch není zrovna málo), jež vám budou putování malebným světem usnadňovat. Například stačí několikrát mávnout hůlkou a kouzlem odebrat někomu přebytek určité emoce (samozřejmě pouze s jeho souhlasem) a druhému, který daný pocit postrádá, ho předat.

Musím říct, že je to příjemné osvěžení hratelnosti, ale jedním dechem dodávám, že kromě naskriptovaných pasáží jsem danou schopnost mnohokrát nevyužila. Vaše dobrodružství ale samozřejmě nebude jen o cestování a poskytování emocionální terapie.

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: cerboreas Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: enemies
V patách vám neustále jsou nepříjemné příšerky a „odměnou“ za jejich poražení a postup v příběhu vám budou bossové, třeba takový duch severního větru – Cerboreas.

White Witch totiž neponechává nic náhodě a do cesty vám neustále posílá nepříjemné potvůrky a jejich větší a na zdolání náročnější verze. Vy se jim můžete postavit sami, pouze s kouzelnou hůlkou v ruce, ale na začátku se zrovna nejrozsáhlejším itinerářem magických triků nepočítejte. Záchranou vám proto budou tzv. familiars, tedy roztomilé spřátelené obludky disponující různými schopnostmi.

Ty jsou navíc zařazeny do několika tříd označených různými ikonkami – stejně jako jejich nepřátelé. Vy tak musíte v průběhu boje volit právě takového familiára, který je vůči určitému nepříteli nejefektivnější (v tomto případě dbát na shodu symbolu u vaší obludky a nepřítele).

Ni no Kuni Wrath of the White Witch™ Remastered I GEM Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

V boji vám pomohou i vaši souputníci Esther a Swayne, každý se svým familiárem a jedinečnými schopnostmi.

Tvůrcům se tak v Ni No Kuni podařilo zbavit obyčejného mačkání tlačítek de facto naslepo a v boji půjde o taktiku i načasování (vaše zkrocené potvůrky dokážou bojovat pouze určitou dobu). Kromě kvalitního soubojového systému a velmi slušné hratelnosti hra nabízí možnost vylepšovat jednotlivé postavy, včetně familiárů. Ty lze krmit různými dobrůtkami a tím je levelovat – anebo jim můžete kupovat vybavení v podobě mečů, oštěpů, brnění či přileb, čímž zvýšíte jejich šance na úspěch (peníze na nákup získáváte za vyhrané souboje či splněné side-questy, ale také prohledáváním světa a jednotlivých říší).

Ni no Kuni Wrath of the White Witch™ Remastered I GEM Gameplay, PS4 Pro, No Commentary

V královstvích najdete obchůdky, kde se můžete zásobit jídlem, tekutinami, pamlsky pro vaše familiáry a také se pořádně vyzbrojit.

Protože máte možnost během jednotlivých zápasů mezi postavami Esther, Swayna a Olivera přepínat, navzájem se můžete vyléčit (pomocí kouzla nebo kousku jídla v inventáři) nebo nalákat pozornost nepřítele, a tím dát druhé postavě šanci k zaujetí lepší pozice a následný útok.

Souboje jsem si plnými doušky užívala hlavně v závěrečné části hry, kdy nejvíce oceníte možnost ovládat všechny tři postavy. Tehdy vám totiž dají nepřátele pořádně zabrat a určitá forma spolupráce mezi hlavními protagonisty je nezbytná.

Na Ni No Kuni: Wrath of the White Witch si pošmáknou vaše oči i uši

Ať si říká, kdo chce, co chce, svět Ni No Kuni je prostě kouzelný. Grafika je krásná a tentokrát ještě více umocněna faktem, že jde o remaster: díky 60 fps se tak magické univerzum stává ještě úžasnějším (k dispozici je také možnost 4K při 30 fps).

K oku lahodícímu vizuálu přispělo i studio Ghibli svými originálními filmečky a vadilo mi možná pouze to, že jich nebylo víc. Obrovským pozitivem, které jsem během hraní vnímala, byla konzistentnost příběhu, což v případě open-world RPG není vždy samozřejmostí. Při prozkoumávání otevřeného světa v některých rozsáhlých RPG se totiž člověk dokáže snadno ztratit a téměř zapomenout na hlavní dějovou linku. Přestože se Oliverův příběh obvykle větvil a ke splnění jednoho cíle bylo někdy třeba splnit i další tři, vždy jsem jasně věděla, co a proč dělám.

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: littlies Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: kingdom
Hra kopíruje klasický krásně barevný styl anime od studia Ghibli.

Hisaiši zase ukázal své mistrovství

Joe Hisaiši má na svědomí již několik spoluprací také se zmíněným Ghibli, včetně nejznámějších filmových výtvorů tohoto studia (Naušika z větrného údolí, Princezna Mononoke, Cesta do fantazie). Hudební režisér a skladatel spolu s tokijským filharmonickým orchestrem vytvořil pro hru nezapomenutelný soundtrack, skvěle doplňující celkový herní zážitek.

Během hry si vyslechnete několik hudebních motivů charakteristických pro každou říši a také jakousi „bojovou hymnu“ znějící vždy během soubojů. Ni No Kuni není několikahodinová záležitost a fakt, že hudební složka nepůsobila repetitivně, je obrovské plus.

Kdo by si měl Ni No Kuni zahrát?

Asi by nikomu příliš nepomohlo, kdybych napsala, že všichni. Namísto toho se pokusím shrnout všechna pozitiva a negativa remasteru Ni No Kuni: Wrath of the White Witch a finální rozhodnutí bude na vás. Co vám tedy pohádkové dílko od Level-5 nabídne? Za 40 eur dostanete velmi dobře vyprávěný příběh s originálními postavami a animacemi od známého, cenami a nominacemi ověnčeného studia Ghibli, skvělý hudební soundtrack a nijak nezaostávající hratelnost doplněnou kvalitně zpracovaným soubojovým systémem. V rámci herního času se připravte na minimálně 40hodinové dobrodružství, pokud si však brousíte zuby na platinovou trofej, čas se může i zdvojnásobit (záleží také na obtížnosti).

Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; screenshot: magial world
Lepší úvod do světa JRPG jsem si nemohla přát.

Možná se ptáte, zda má hra nějaká negativa. Jelikož jde o RPG, musíte se připravit na občasné, někdy frustrující grindování – zejména v případě bossfightů. Hře bych také v oblasti příběhu vytkla zpočátku pomalejší rozjezd a hráči, kteří mají zkušenost s původní verzí hry (z roku 2011) by mohli namítat, že letošní remasterovaný bratříček kromě vylepšené grafiky neoplývá zásadními změnami. Navzdory těmto nedostatkům bych Ni No Kuni: Wrath of the White Witch doporučila všem fanouškům (J)RPG. I těm, kteří se do tohoto žánru teprve chystají vkročit.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Ni No Kuni: Wrath of the White Witch: záverečné hodnocení

        Hodnocení 84 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
84 %
Audiovizuální zpracování
87 %
Znovuhratelnost
67 %
Ni No Kuni: Wrath of the White Witch; recenze

Klady

 • Krásna pohádková grafika
 • Vyprávění a konzistentnost příběhu
 • Výborně zpracovaný soubojový systém
 • Otevřený svět
 • Povedený anglický dabing

Zápory

 • Místy zbytečné dialogy (Drippy vám někdy radí, i když to vůbec nepotřebujete)
 • Pomalejší rozjezd
 • Pro fanoušky původní verze na PS3 málo novinek
Alexandra Vaníková

Alexandra Vaníková

Hrám se věnuji od svých dvanácti let, kdy byly na vrcholu mého žebříčku strategie Cossacks, Age of Empires, legendární Mafie či taktická střílečka Brothers in Arms. Dnes mě pravděpodobně najdete vymetat lobby multiplayeru nejnovějšího Call of Duty. Z emotivní jízdy v podobě The Last of Us se nejraději vzpamatovávám u GTA V a pokud zrovna nesekám nemrtvé v nějaké zombikárně, tak se určitě pokouším objevit moji další oblíbenou hru v nepřeberné studnici indie titulů.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered – Oznámení

 1. Vizuálně nezapomenutelné dobrodružství se vrací
 2. HW nároky pro Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered PC

Vizuálně nezapomenutelné dobrodružství se vrací

• Oznámení: 20. 6. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Ni no Kuni s podtitulem Wrath of the White Witch původně vyšlo v roce 2013 pouze pro platformu PS3, kde příběh mladého Olivera snažícího se zachránit svou matku ze spárů mocné čarodějky oslovil nemalý počet hráčů na celém světě. A protože se jednalo o hru veskrze povedenou (průměrné hodnocení na Metacritic 85 %), navíc oplývající úžasnou kreslenou grafikou japonského studia Ghibli, úvahy o remasterované podobě pro nejnovější generaci konzolí se nezdály být až tak nereálné.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered – E3 2019 (trailer)

Dobrodružství mladého Olivera si budete moci užít znovu v lepší grafice. Nebo vůbec poprvé, pokud jste jej ještě nehráli.

Po úspěchu druhého dílu s podtitulem Revenant Kingdom (2018) se naplno projevil potenciál této série, k oficiálnímu oznámení remasterované verze prvního dílu ovšem došlo až před pár dny na letošním E3 2019. Nicméně to máme konečně černé na bílém – Ni no Kuni: Wrath of the White Witch vyjde 20. září 2019 v remasterované verzi pro PC a PS4. Dočká se i Nintendo Switch, kvůli celkově nižšímu výkonu této konzole zde ale vyjde v původní verzi z PS3.

Remasterovaná verze poběží v rozlišení 1080p a počtu 60 snímků za vteřinu, přičemž Switch utáhne 720p a 30 snímků za vteřinu. Herní mechanismy a principy zůstanou beze změny. Pokud jste tedy Ni no Kuni v době svého původního vydání minuli, neváhejte. Máte jedinečnou šanci si tuto kouzelnou výpravu od studia Level-5 prožít na vlastní kůži.

• Zdroje: Youtube

HW nároky pro Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered PC


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7, 64-bit Windows 10, 64-bit
Procesor Intel Core i3-2100 / AMD FX-4100 Intel Core i3-2100 / AMD FX-4100
Grafická karta GeForce GTS 450 / Radeon HD 5750 GeForce GTS 450 / Radeon HD 5750
DirectX 11.0 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
Pevný disk 45 GB volného místa 45 GB volného místa
i Mohlo by vás zajímat

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered vychází 20. září 2019 v remasterované verzi pro PC a PS4. Dočká se i Switch, kvůli celkově nižšímu výkonu této konzole zde ale vyjde v původní verzi z PS3. O novinkách vás budeme informovat.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom Season Pass (PC) DIGITAL
Herní doplněk / DLC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: Akční, RPG a Dobrodružná, pro uplatnění je vyžadována základní hra
450,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002977
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom - The Prince's Edition (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční a RPG,
1 849,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002120
Ni No Kuni II: Revenant Kingdom (PC) DIGITAL + BONUS!
Hra na PC - elektronická licence, klíč pro Steam, žánr: akční, RPG a dobrodružná,
1 399,-
Ihned ke stažení
Objednací kód: MVE002106
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací