Už poměrně dlouho se v odborných kruzích hovořilo o tom, že v nabídce objektivů Nikon Z chybí širokoúhlý objektiv pro menší formát čipu APS-C, Nikonem označovaný jako formát DX. To se změnilo příchodem objektivu Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR, který pokrývá dosud chybějící rozsah ohniskových vzdáleností pro fotoaparáty Nikon Z DX, tedy aktuálně pro Nikon Z30, Nikon Z50 a také Nikon Zfc. Zajímavý ale není jen svým rozsahem ohniskových vzdáleností, ale i svými celkovými vlastnostmi. Více se dozvíte dále v obvyklé uživatelské recenzi tohoto objektivu.
i
Fotografie v plném rozlišení použité v recenzi: Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR
Objektiv Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR působí na první pohled a dotek až překvapivě male i lehce. Dokonce je ještě menší i lehčí než dřívější verze AF-P DX Nikon 10-20mm f/4,6-5,6 G VR určená pro klasické digitální zrcadlovky s bajonetem Nikon F, což je opravdu co říct, protože už ten byl ve své době mimořádně malý a lehký. Nízká hmotnost je dána především masivním použitím plastů, protože objektiv je v podstatě kompletně plastový – a to včetně upínacího bajonetu Nikon Z. Nicméně není potřeba se tohoto faktu nějak extra bát, protože vzhledem k tomu, jak je objektiv lehoučký, tak je tím pádem i samotný bajonet naprosto minimálně namáhaný a kov by jen zvýšil hmotnost i cenu.
I přes kompletní použití plastů objektiv rozhodně nepůsobí lacině, použité plasty jsou vysoce kvalitní a také design objektivu je dosti zdařilý. V ruce se dobře drží i jednoduše ovládá, protože právě ovládání je tak jednoduché, že jednodušší už to snad ani být nemůže. Veškerá nastavení se totiž provádí z těla fotoaparátu a na samotném objektivu je tak jen dvojice prstenců, které díky absenci další ovládacích prvků dobře využívají prostor na těle objektivu. Přední a tradičně širší prstenec slouží k ovládání zoomu, blíže k tělu fotoaparátu je pak výrazně menší prstenec ostřící.
Zajímavým bonusem objektivu Nikon Z DX 12-28mm je fakt, že u něj výrobce uvádí odolnost proti povětrnostním vlivům, tedy proti prachu a dešti – v této kategorii levných zoomů je to skoro až nečekané a beru to jako jedno z výrazných pozitiv. Nicméně by člověk čekal, že takový objektiv bude mít na bajonetu také gumové těsnění, které byste zde ale hledali marně. Utěsnění je v tomto případě řešeno malým přesahem těla objektivu přes samotný bajonet. Gumové těsnění to sice není, ale na běžné povětrnostní vlivy je to zřejmě v pohodě dostačující řešení, navíc jednodušší i levnější.
Parametr | Hodnota |
---|---|
Rozsah ohniska | 12-28 mm (FF ekvivalent 18-42 mm) |
Pokrytí čipu | APS-C |
Bajonet | Nikon Z |
Závit pro filtr | 67 mm |
Úhel záběru (horizontálně) | 99-53° |
Maximální clona | f/16-25 |
Světelnost | f/3,5-5,6 |
Počet lamel clony | 7 |
Optická stabilizace | ✓ |
Ostření | tichý krokový motor |
Optická soustava | 12 čoček |
Speciální čočky | 1× asférická, 1× ED |
Nejkratší zaostření | 19 cm v celém rozsahu |
Speciální výbava | Power ZOOM |
Odolnost proti počasí | ✓ |
Sluneční clona | Nikon HB-112 (není v ceně) |
Rozměry | cca 72 × 64 mm |
Hmotnost | 205 g |
Objektiv Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR má hned několik zajímavých vlastností a funkcí. Tou, které si všimnete asi jako úplně první, je fakt, že je vybaven motorickým ovládáním zoomu. U Nikonu jde o první objektiv tohoto typu a poznáte to na označení podle zkratky PZ (Power Zoom). Účel je jasný – motorické ovládání pomocí tlačítek na fotoaparátu je ideální pro natáčení videa, na něž se v posledních letech klade čím dál větší důraz. Kdo byl roky zvyklý na klasický mechanický zoom, bude v prvním okamžiku asi trochu zaskočen, protože je to přeci jen nezvyk, ale věřte mi, že si zvyknete velmi rychle.
Navíc to má i malý bonus v podobě mimořádně hladkého a plynulého chodu při ručním otáčením prstencem zoomu – a na to se zvyká skutečně hodně dobře. Zoomovací prstenec ale nemá dorazy a kvůli tomu tedy ani obvyklou stupnici, tu si ale můžete zobrazit na displeji fotoaparátu – respektive ne stupnici, ale aktuální hodnotu nastavené ohniskové vzdálenosti. Pokud zoom budete ovládat z fotoaparátu při natáčení videa, můžete si nastavit i rychlost, jakou objektiv bude ohnisko měnit – pro natáčení videa drobná, ale opět velmi užitečná funkce.
Ještě důležitější vlastností je ale osazení objektivu Nikon Z DX 12-28mm vlastní optickou stabilizací s udávanou účinností 4,5 EV, což je dosti solidní výkon. Stabilizaci samozřejmě využijete nejen na fotografování, ale i na natáčení videa a v menu fotoaparátu můžete zvolit některý ze dvojice režimů Normal, nebo Sport. Na fotoaparátech bez vlastní stabilizace na čipu je tato funkce skutečně hodně důležitá.
Automatické zaostřování je řešeno rychlým, přesným a dokonale tichým krokovým motorkem. Ostřit můžete ručně pomocí ostřícího prstence, a pokud přeostřujete při natáčení videa, i rychlost ostření si můžete nastavit podle svých potřeb. Pokud naopak fotíte a necháváte ostření na automatice, stává se pro vás tento prstenec v podstatě zbytečným, ale můžete mu uživatelsky přiřadit jinou funkci, kterou lépe využijete – například korekci expozice a podobně.
Úplně nejpodstatnější vlastností každého objektivu jsou však jeho optické vlastnosti, především ostrost kresby a v tomto ohledu si objektiv Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR vede skutečně mimořádně dobře. Fotografie jsou skvěle prokreslené v celé ploše, a to s minimálním vlivem nastavení jak ohniskové vzdálenosti, tak i s ohledem na zaclonění. V tomto ohledu je tento objektiv skutečně perfektní a dvojnásob to potěší, když vezmeme v úvahu o jako cenovou kategorii se jedná.
Optické vlastnosti objektivu ale nejsou jen o ostrosti, nicméně ty ostatní už dnes nejsou ani zdaleka tak podstatné, protože je lze velmi účinně vylepšit pomocí softwarových úprav, a to nejen v počítači, ale automaticky už přímo při focení ve fotoaparátu. Proto rozhodně doporučuji nechat tyto automatické korekce vždy zapnuté, ale stejně tak doporučuji občas aktualizovat firmware vašeho fotoaparátu, protože aktualizace si mimo jiné načítají také korekce pro konkrétní objektivy, a pokud se na trhu objeví nějaká novinka, je také dobré provést aktualizaci, aby jej fotoaparát „uměl“.
Objektiv má celkem slušnou odolnost proti odleskům v přímém protisvětle, ale tady samozřejmě hodně záleží na konkrétní situaci. Ve spolupráci s fotoaparátem si dobře poradí i s nežádoucí chromatickou aberací, stejně tak jako s vinětací – prostě nechte jejich redukci ve fotoaparátu zapnutou a nemusíte nic řešit. Příjemný je i bokeh, tedy pozadí fotografie mimo hloubku ostrosti, ale vzhledem k ohnisku a světelnosti tento prvek využijete asi minimálně. Naopak kreativně můžete využít nejkratší zaostřitelnou vzdálenost, která je u tohoto objektivu pouhých 19 centimetrů, a to v celém rozsahu dostupných ohniskových vzdáleností.
Jestli mě na objektivu Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR něco opravdu štve, je to sluneční clona. Tedy ne že by neexistovala, naopak, k objektivu patří sluneční clona Nikon HB-112, která je kvalitní, tvarovaná a rychle nasaditelná na přední přírubu, ale nejenže není součástí dodávky objektivu, ale pokud si ji budete chtít dokoupit, tak za ni vysolíte kolem tisícovky, což je na ten kousíček plastu cena doslova nehorázná. Přesto vám ale (se skřípěním zubů) její koupi doporučuji, protože u širokoúhlého objektivu je dosti důležitá nejen z optického hlediska, ale i jako ochrana přední čočky objektivu před odřením, nebo jiným mechanickým poškozením.
Z hlediska příslušenství jsou pak samozřejmě zajímavé také fotografické filtry, zejména pak filtr polarizační, který na objektivu tohoto rozsahu ohniska jistě využijete. Filtrový závit má průměr 67mm, což je u Nikonu již z dřívějších dob poměrně častá hodnota, takže možná využijete i starší vybavení. Pokud jste ale začínající, je výhoda v tom, že průměr je relativně menší, takže případné pořízení filtrů, opět především polarizačního, vyjde levněji, protože s průměrem cena rapidně narůstá.
Zásadním parametrem je ale také prodejní cena, která se aktuálně (08/2023) pohybuje někde okolo 10 000 Kč, což je vzhledem k celkové užitné hodnotě objektivu Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR cena příznivá. Dostanete za ni mimořádně malý, lehký i levný širokoúhlý objektiv, který vyniká vynikající ostrostí, vlastní optickou stabilizací, rychlým ostřením, odolností proti počasí i vybavením nejmodernějšími technologiemi a optimalizací pro natáčení videa. Zásadním nedostatkem je pouze absence sluneční clony v základním balení a její naprosto přemrštěná cena. Za zmínku ale stojí také to, že je škoda, že rozsah ohniskové vzdálenosti nezačíná již na hodnotě 10mm, jak jsme tomu byli zvyklí dříve. Jsou to sice jen 2mm, ale u takto širokoúhlého ohniska jsou přeci jen trochu znát.
Nikon Z DX 12-28mm
ObjektivyNikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR přináší do světa širokoúhlých objektivů pro Nikon Z DX fotoaparáty významnou a vítanou novinku. S kompaktním designem, výbornou ostrostí fotografií a vlastní optickou stabilizací si zaslouží pozornost jak fotografů, tak i videografů. Jeho odolnost proti nepřízni počasí je příjemným bonusem.
Na druhou stranu zklamáním je nepřítomnost sluneční clony v základním balení a vysoká cena této volitelné příslušenství. Trochu mohlo překvapit, že rozsah ohniskové vzdálenosti nezačíná na 10mm, jak jsme byli zvyklí u podobných objektivů.
Celkově však Nikon Z DX 12-28mm f/3,5-5,6 PZ VR nabízí výbornou kombinaci výkonu, kompaktnosti a cenové dostupnosti, což ho činí atraktivní volbou pro uživatele Nikon Z DX fotoaparátů, kteří hledají kvalitní širokoúhlý objektiv pro různé fotografické i videografické situace.
Klady
Zápory
Michal Kupsa
Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.