Operační paměť neboli RAM patří mezi nejdůležitější parametry každého počítače, notebooku, serveru či mobilního zařízení. Větší kapacita RAM znamená plynulejší chod programů, her, ale i celého počítače. Co je operační paměť RAM, v čem se liší její varianty a dle čeho vybírat? Poradíme vám.
PokračovatNejprodávanější
Paměti RAM







Již neprodáváme
Paměti RAM
Operační paměti RAM
Operační paměť RAM je nezbytnou součástí každého počítače. Její přesné označení zní RWM - RAM z anglického Read Write Memory, což označuje paměti, do kterých se může opakovaně zapisovat a číst z nich - Random Access Memory, tedy paměti s libovolným/náhodným přístupem. Od celkové velikosti a rychlosti operační paměti se odvíjí (kromě jiného) celkový výkon počítačové sestavy. Operační paměť v počítači se skládá z jednotlivých paměťových modulů a slouží k ukládání dočasných dat a instrukcí, kterými je zásobena aktuálně spuštěnými programy. Tato data v operační paměti nezůstávají trvale, ale jsou průběžně odstraňována a při každém vypnutí počítače je operační paměť úplně vyčištěna. Operační paměti se pro tento účel využívá proto, neboť je rychlejší než pevný disk a zároveň přístupová doba k datům je kratší. Tomuto je přizpůsobena i komunikace paměti s procesorem, kterou zajišťuje rychlá datová sběrnice. A ačkoliv by se dal o využití a nutné velikosti operační paměti v počítači napsat článek na několik stran, obecně platí: Čím více paměti RAM, tím lépe. Počítač tak dostane více prostoru pro důležitá data, což určitě poznáte na jeho větší svižnosti.
Historie operačních pamětí je vcelku bohatá a technologie, které operační paměti využívaly a využivají, došly během relativně krátké doby mnoha změn. Dříve se používaly paměti například feritové, paměti na tenkých vrstvách nebo bubnové paměti. Moderní paměti jsou pak polovodičové typu DIMM (Dual Inline Memory Module).
Rozdělení operačních pamětí
Operační paměti rozdělujeme podle typu na paměti pro stolní počítače a paměti do notebooku. Liší se od sebe hlavně odlišnými rozměry. V moderních počítačích a noteboocích používáme paměti typu DDR (z anglického Double Data Rate), DDR2 (v současnosti nejrozšířenější) a nejnověji DDR3. Jedná se o paměti založené na stejném principu, které jsou stále vyvíjeny a inovovány. Paměti DDR, DDR2 a DDR3 nejsou vzájemně kompatibilní. Proto je nutné pečlivě vybírat nové paměti tak, aby daný typ podporovala použitá základní deska. Klíčovými parametry při výběru operační paměti jsou, kromě jejího typu, kapacita a maximální pracovní frekvence.
Další paměti
V kategorii Paměti Vám dále nabízíme i další druhy pamětí. Každý typ má pak svá specifika i účel. Podle toho je tedy můžeme rozdělit na zmíněné operační paměti RAM (paměti v počítačích typu DDR, DDR2 a DDR3), paměťové banky (databanky), paměťové karty (pro přenos a záznam dat např. v mobilních telefonech, digitálních fotoaparátech a kamerách) a paměti přenosné (tzv. flashdisk – k přenosu dat mezi počítači pomocí rozhraní USB).
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.