AlzaPlus+ Nábytek? Máme!

Podvody na internetu

Zobrazit katalog
Podvody na internetu
0

Rostoucí nebezpečí

Internet patří mezi největší vynálezy lidstva a v současné době ovlivňuje život naprosté většiny lidí. Lze na něm najít důležité informace, zábavu i poučení. Pomalu, ale jistě se tak stává běžnou součástí našeho života, podobně jako například pračka či lednička.

Na rozdíl od těchto mírumilovných spotřebičů má ale internet i svou temnou stranu, která může uživatele nepříjemně překvapit. Když byl ještě v plenkách, přistupovali k němu uživatelé s respektem a při většině webových činností přemýšleli.

V současnosti najdete na internetu miliony nezkušených uživatelů, kteří zmiňovaný respekt postrádají a s notnou dávkou sebevědomí (a s absencí opatrnosti) dělají věci, nad kterými zůstává rozum stát. I to je jeden z důvodů, proč stále přibývá internetových podvodníků – relativní anonymita a obrovské množství potenciálních obětí dělají z internetu zlatý důl.

Útoky na zdravý rozum

Podvodníci spoléhají na to, že většina uživatelů texty v oknech (natož ve smlouvách) nečte a pouze automaticky kliká na tlačítko „OK“. Teprve poté, co se objeví první problémy, začne uživatel přemýšlet, kde udělal chybu a jak ji napravit. Druhou kategorii triků lze shrnout pod kouzelné slovíčko „sleva“. Obrovské množství uživatelů totiž při jeho zahlédnutí naprosto ztratí zábrany a bezhlavě se vrhá do akce.

Jen málokdo přemýšlí, jak je možné, že zboží, které stojí v reálu pětinásobek, je najednou k dispozici téměř za pakatel. Poslední kategorie patří k nejrafinovanějším, protože na první pohled není jasné, že se vás pokouší někdo podvést – tento trik má totiž nálepku „zadarmo“.

Zatímco spam (obchodní sdělení) už většina uživatelů maže, zprávám a kontaktům ze sociálních sítí lidé důvěřují mnohem více. Celá řada lidí navíc na sociálních sítích naivně sdílí své soukromé údaje (adresy, kontakty, telefony), takže podvodníkům servírují informace o dalších potenciálních obětech.

Falešné obchody 

Na první pohled se to zdá jako komplikovaný způsob podvodu, ve skutečnosti jde o poměrně snadnou operaci. První krok je relativně nejkomplikovanější – je nutné vytvořit atraktivní internetový obchod. Podvodníci si tento úkol obvykle usnadňují tím, že ukradnou obsah (obrázky, popisky…) z některého již existujícího obchodu.

Poté si zaregistrují adresu, která je buď podobná již existujícímu (zavedenému) obchodu, nebo alespoň zvučně zní. Posledním krokem je naplnění obchodu zbožím a vyladěním cen na takovou úroveň, aby byly významně nižší než v běžných obchodech, ale zároveň ne až podezřele nízké. Důležité je, že v takovýchto obchodech se obvykle za zboží platí předem na účet.

Podvodníci počkají, až se nachytá (a zaplatí) dostatečné množství lidí, a po několika týdnech obchod zruší, aniž by zákazníkům odeslali jakékoliv zboží. Přes bílého koně vyberou peníze z účtu a založí další, podobný obchod.


Jak je poznat: Typickým rysem podvodného obchodu je požadavek na platbu předem. Pravda ale je, že v nejnovějších verzích obchodů nabízí podvodníci i dobírku. Zboží sice nezašlou (stejně jako v případě platby předem), na první pohled tím ale zvýší svou důvěryhodnost. Varovným ukazatelem pro nakupující by měly být i chybějící identifikační údaje a chybějící nebo nefunkční telefon. 

Jak se chránit: Obchody, které nabízí zboží jen po platbě předem, zcela ignorujte, a to i pokud nabízí zboží za neuvěřitelně nízké ceny. Před nákupem prověřte kontaktní údaje (IČO, adresu) a zkuste, zda je funkční telefon. Rozhodně stojí za to prohledat internet (především diskusní fóra), zda už někdo s příslušným internetovým obchodem neměl špatnou zkušenost.

Podvod jen „tak trochu“

Zvláštní kategorií podvodných obchodů jsou specializované weby, které nabízí exkluzivní zboží, a to také zákazníkovi dodají. Ptáte se, kde je háček? Skutečný hák se skrývá za slovem „exkluzivní“. Zatímco zákazník předpokládá, že jde o známou značku, obchod prodává levné napodobeniny.

Typickou oblastí, kde se podvodníci realizují, je elektronika, léky, parfémy nebo oblečení a většina takovýchto obchodů funguje v zahraničí. Experti už pro ně vymysleli označení: fakeshopy.

Jak je poznat: Zboží v takovémto obchodu je znatelně levnější než originál, a to dlouhodobě (nejde o žádnou akci). U zboží může být poznámka „type“, což naznačuje, že nejde o originál, ale jeho (legální) kopii.

Jak se chránit: Před nákupem prověřte obchod na internetu a na stránkách obchodu hledejte jasné signály, že jde prokazatelně o značkový obchod. Neměly by chybět odkazy přímo na stránky značky a kontakty na lokální zastoupení.

Falešné programy

 

První vlaštovkou na tomto poli byly podvodné antiviry a tzv. rogueware. První z nich využívaly strachu uživatelů z malwaru a neochoty platit za kvalitní antiviry.

Uživatel obvykle narazil na web, který sliboval bezpečnostní program zdarma, a proto si ho nadšeně nainstaloval. Software poté zkontroloval počítač a nalezl obrovské množství škůdců.

K překvapení uživatele je ale program odmítl odstranit a požadoval zakoupení plné verze. Jenže ani když uživatel rezignovaně zaplatil kreditní kartou, s počítačem se nic nestalo. Už v rámci prvotní instalace falešného antiviru byl totiž do počítače propašován malware.

Jak je poznat: Na první pohled se falešné antiviry od těch pravých příliš neliší a i weby podvodníků často působí profesionálním dojmem. Určitým náznakem může být minimální lokalizace do jiných jazyků a chybějící uživatelská podpora.

Jak se chránit: Bezpečnostní software stahujte jen z ověřených webů a do žádného softwaru nezadávejte číslo kreditní karty.

Nekupte to, když je to tak levné…

Klasickým trikem podvodníků jsou inzeráty nabízející žádané zboží za neuvěřitelně nízké částky. Mezi nejoblíbenější patří smartphony, tablety nebo drobná elektronika, za kterou i po slevě podvodník obdrží několik tisíc korun. Časté jsou prodeje iPhonů za zlomek ceny, kde prodejce se speciálně připraveným příběhem požaduje pouze platbu předem.

Je asi zbytečné dodávat, že nakupující už neuvidí ani peníze, ani smartphone. Pokud je podvod pod hranicí pěti tisíc korun, policie mu nebude věnovat příliš pozornosti a podvodníci spoléhají na to, že si nakupující zanadává, ale peníze oželí. K nejkomičtějším trikům v této oblasti patří internetový prodej zánovních ojetých vozů.

Jak je poznat: Prodávané zboží je mimořádně levné, a místo aby ho prodejce prodal za tržní cenu, nabízí ho levně v inzerátu vám. Požaduje platbu předem a odmítá osobní předání.

Jak se chránit: Nikdy neposílejte peníze předem, a pokud máte opravdu pocit, že bez inzerovaného zboží nemůžete žít, domluvte si s prodejcem osobní schůzku. Není od věci si ho také prověřit pomocí vyhledávače.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací