Kde najdou síťové karty powerline využití?
Síťové karty powerline budou perfektním řešením pro domácnosti, kde je obtížné, nepraktické nebo i nemožné vést ethernetové kabely, jako například v domech s tlustými stěnami, bytech nebo vícepatrových budovách. Stabilní a silný internetový signál
přes powerline ocení především uživatelé, kteří jsou daleko od zdroje WiFi a potřebují spolehlivé připojení pro videohovory nebo online hry. Nabízí tak několik atraktivních výhod, ale i pár nevýhod.
Výhody powerline
- Powerline stačí zapojit do elektrické zásuvky pro rychlou instalaci.
- Díky již existující elektrické síti eliminuje potřebu nových kabelů.
- Oproti WiFi nabízí stabilnější spojení s minimálním rušením.
Nevýhody powerline
- Starší/poškozená elektroinstalace může negativně ovlivnit výkon.
- Připojené spotřebiče mohou snižovat kvalitu signálu.
- Oproti ethernet kabelovému připojení poskytuje nižší rychlosti.
i
Powerline síť můžete v budoucnosti rozšířit přidáním dalších adaptérů, ale je nutné si předem zjistit, zda jsou kompatibilní. Je ale také důležité počítat, že s více adaptéry klesá celkový výkon celé internetové drátové sítě.
Dosah powerline adaptérů
Síťové karty powerline se liší především v jejich dosahu, který se pohybuje od několika mála až do 300 metrů, a v některých případech dosahuje i 500 metrů. Samozřejmě platí, že čím vyšší dosah adaptéry podporují, tím dále od sebe je můžete
mít. Skutečný dosah powerline karet ale závisí na kvalitě elektroinstalace, proto určitě doporučujeme vybrat modely s větším dosahem, než potřebujete.
Rychlost powerline adaptérů
Kromě dosahu má vliv na výkon powerline adaptérů také jejich podporovaná rychlost. Většinou se pohybuje od 600 Mb/s, které stačí i pro středně velké domácnosti, ale mohou dosahovat rychlostí vyšších než 2 Gb/s, které zvládnou i několik náročných
operací zároveň. Reálná rychlost připojení ale opět závisí na kvalitě elektrické sítě a případném rušení ostatních spotřebičů.
Zajímá vás, jaké mají s adaptéry powerline zkušenosti ostatní zákazníci? Přečtěte si jejich recenze.
Průchozí vs. neprůchozí síťové karty powerline
Powerline adaptéry se musí k instalaci zapojit do zásuvky, což může být nepraktické pokud ji používáte pro jiný spotřebič. Někteří výrobci proto vyrábějí modely s průchozí zásuvkou. Oba typy těchto powerline adaptérů mají své výhody, ale i nevýhody.
- Průchozí powerline jsou vybaveny integrovanou elektrickou zásuvkou, která umožňuje i nadále používat připojené elektrické spotřebiče.
- Neprůchozí powerline při jejich použití obsadí elektrickou zásuvku. Bývají však kompaktnější a cenově dostupnější než průchozí varianty.
Průchozí powerline
Neprůchozí powerline
V čem se liší primární a sekundární powerline jednotky?
Základní balení powerline obsahují vždy minimálně dvě jednotky, které se liší nejen účelem, ale i pár parametry.
Primární powerline adaptér
Primární powerline adaptér slouží jako vysílač signálu a vytváří základní síťovou infrastrukturu. Je nutné jej proto zapojit nejen do zásuvky, ale také propojit ethernetovým kabelem s routerem. V primárním adaptéru powerline WiFi extender obvykle
nenajdete, protože jeho hlavním účelem je přenos signálu po elektrické síti. Zároveň většinou disponuje pouze 1 LAN konektorem pro router nebo modem, ale může jich mít i více pro připojení zařízení u zdroje signálu.
Sekundární powerline adaptér
Sekundární powerline adaptér má za úkol přijímat internetový signál z elektrické sítě a vytvářet nový zdroj připojení. Po zapojení stačí připojit zařízení do nově vytvořených ethernet portů nebo bezdrátově v případě, že má powerline adaptér WiFi modul.
Obvykle má až tři LAN konektory, které umožňují připojit několik zařízení přímo přes kabel a zaručí spolehlivější, stabilnější a rychlejší připojení.
i
Díky drátovému připojení poskytuje powerline WiFi extender stabilnější a silnější signál než klasický WiFi extender.
Instalujeme powerline
Instalace powerline adaptéru není složitou záležitostí a ve čtyřech jednoduchých krocích ji bez problémů zvládne každý.
- Nejdříve zapojíme primární powerline do elektrické zásuvky a poté jej připojíme kabelem k routeru.
- Poté můžeme zapojit sekundární powerline do zásuvky v místnosti, kde potřebujeme spolehlivější internetové připojení.
- Stiskneme párovací tlačítko na obou jednotkách a počkáme, dokud se oba powerline adaptéry nespárují.
- Nyní můžeme použít ethernet kabel a připojit k sekundární jednotce libovolné zařízení a otestovat kvalitu připojení.
Skrýt popis