Proč byste měli základní autoreproduktory vyměnit?
Ačkoliv v některých dnešních, zejména dražších, vozech najdete autoreproduktory špičkové kvality, většina výrobců na kvalitu zvuku příliš nedbá. I levné reproduktory do auta proto mohou kvalitu zvuku značně zlepšit.
- Vyměněné autoreproduktory mají zpravidla značně vyšší výkon než původní a zvuk je tak lépe slyšet.
- Kvalitnější reproduktory s lepším podáním tónů zajišťují výraznost zvuku i za většího hluku např. ve městě.
- Komponentní reproduktory do auta umožňují každému jednotlivci vyladit si výsledný zvuk dle své libosti.
Reproduktory do auta dělíme na komponentní a koaxiální
Reproduktory do auta mají spoustu parametrů, které je třeba při výběru zvážit. Začít bychom ale měli u typu.
Komponentní reproduktory do auta mají lepší zvuk, ale připlatíte si
Komponentní reproduktory do auta dělí zvuk na jednotlivá pásma. U 2pásmových systémů jsou to výšky a středobasy, u 3pásmových výšky, střed a basy. Každé pásmo pak má své jednotlivé reproduktory, které můžete rozmístit různě po autě. Výsledkem je mnohem kvalitnější zvuk, avšak s vyšší cenovkou a náročnější montáží. Každý reproduktor pro dané pásmo má v autě ideální pozici, na které pak zvuk nejlépe vynikne. Orientačně platí:
- Výškové autoreproduktory se montují blíže k řidiči, např. do palubní desky nebo do sloupků poblíž.
- Středobasové autoreproduktory se obvykle nachází ve dveřích automobilu (2pásmové systémy).
- Středové autoreproduktory jsou taktéž zpravidla umisťovány do dveří (3pásmové systémy).
- Basové autoreproduktory (neboli subwoofery) se nejčastěji umisťují do kufru (3pásmové systémy).
Subwoofer do auta umisťujeme záměrně na skrytá místa, jako je například právě kufr, případně prostor pod sedačkami. Hluboké tóny se pak mohou dále šířit celou karoserií automobilu.
Koaxiální autoreproduktory spojují více pásem do jednoho koše
Koaxiální autoreproduktory jsou typické sloučením více druhů reproduktorů do jednoho. Dvoupásmové koaxiální autoreproduktory spojují středobasový a výškový reproduktor, třípásmové autoreproduktory pak kombinují reproduktor basový, středový i výškový. Méně kvalitní zvuk je u nich vyvážen nízkou cenou a snadnou montáží.
i
Ty nejlepší reproduktory do auta v nabídce můžete najít pomocí řazení dle recenzí.
Reproduktory do auta definuje několik hlavních parametrů
Pro reproduktory do auta jsou kromě typu důležité i další parametry. Zatímco některé závisí čistě na vaší preferenci, jiné byste měli vybírat v závislosti na konstrukci vašeho vozu a výkonu autorádia nebo zesilovače.
Správné rozměry jsou pro nové autoreproduktory klíčové
Že je třeba vybírat autoreproduktory správné velikosti je snad samozřejmost. Rozměry jsou udávány v milimetrech a v případě oválných reproduktorů výrobce uvádí průměr na výšku i na délku. Zde je několik orientačních rozměrů, nejjednodušší je ale vybírat reproduktory stejné velikosti, jako jsou reproduktory původní.
- 16,5cm reproduktory do auta (165 mm) jsou kromě subwooferů největší a užívají se ve dveřích.
- 13cm reproduktory do auta (130 mm) se objevují zejména u starších, menších automobilů ve dveřích.
- 10cm reproduktory do auta (100 mm) jsou součástí palubní desky BMW, Mercedes a podobných typů.
- 8,7cm reproduktory do auta (87 mm) jsou stejně jako 100mm reproduktory součástí palubních desek.
Frekvenční rozsah udává, jaké tóny dokážou reproduktory do auta vyprodukovat
Frekvenční rozsah reproduktorů do auta, měřený v hertzích (Hz), určuje šířku zvukového spektra, které reproduktory dokážou vyprodukovat. Široký frekvenční rozsah, například od 20 Hz do 20 000 Hz, zajišťuje, že reproduktory dokáží věrně reprodukovat jak hluboké basy, tak i vysoké tóny. Pro milovníky žánrů jako je elektronická hudba nebo klasická hudba, je tento parametr zásadní pro plnohodnotný poslechový zážitek.
Citlivější autoreproduktory hrají hlasitěji
Citlivost pro autoreproduktory zjednodušeně znamená, jak hlasitě budou hrát. Hlasitost v decibelech se měří ve vzdálenosti jednoho metru od reproduktoru při vstupu 1 W ze zesilovače. Vyšší citlivost doporučujeme zejména pokud přehráváte zvuk přes autorádio, neboť zesilovače mají zpravidla dostatečný výkon samy o sobě.
Reproduktory do auta by měly mít vyšší zatížitelnost, než je výkon zdroje
Efektivní výkon (RMS) reproduktorů je jednoduše řečeno míra toho, jakou hlasitost reproduktory dokážou dlouhodobě vydržet bez poškození. Udává se ve wattech (W) a říká nám, jaký průměrný výkon reproduktor zvládne, aniž by došlo k jeho poškození nebo zkreslení zvuku. Vyšší RMS znamená, že reproduktor může dlouhodobě pracovat na vyšší hlasitosti, zatímco nižší RMS výkon naznačuje, že je vhodnější pro tišší poslech. RMS je důležitý pro zajištění, že reproduktory nebudou přetěžovány a poskytnou čistý a stabilní zvuk.
RMS by měl být ideálně vyšší než hodnota výkonu vašeho autorádia nebo zesilovače. Přitom platí, že autorádio s výkonem 2×50 W dokáže dodávat maximálně přibližně 2×20 W RMS.
Maximální výkon reproduktorů do auta
Maximální výkon reproduktorů do auta, vyjádřený ve wattech (W), je kritickým ukazatelem jejich schopnosti produkovat silný zvuk bez zkreslení. Například reproduktor s maximálním výkonem 200 W zvládne bez problémů zesílit hlasitou hudbu, aniž by došlo ke zkreslení zvuku nebo poškození zařízení. Tento parametr je rozhodující pro milovníky dynamické a hlasité hudby.
Způsoby připojení reproduktorů do auta: RCA vs. reproduktorové svorky
Při výběru mezi RCA konektory a reproduktorovými svorkami záleží hlavně na konkrétním využití a konfiguraci audio systému v autě.
- RCA konektory se používají k připojení externích zesilovačů k autorádiu nebo hlavnímu audio systému. Jsou ideální, pokud chcete přidat zesilovač pro zlepšení kvality zvuku nebo pro napájení subwooferu. Poskytují vysokou kvalitu zvukového signálu a jsou vhodné pro komplexnější audio systémy.
- Reproduktorové svorky se používají pro přímé připojení reproduktorů k autorádiu nebo zesilovači. Jsou vhodné pro standardní instalaci reproduktorů, kde není potřeba externí zesilovač, nebo když chcete přímo propojit reproduktory s existujícím zdrojem zvuku bez potřeby dalšího vybavení.
Pro kvalitnější zvuk bez zkreslení zapojte autoreproduktory do zesilovače
Zesilovač je nutností, chcete-li využít autoreproduktory s impedancí pod 3 ohmy. Co to znamená? Čím nižší má reproduktor impedanci (odpor), tím vyšší výkon jsou na stejném vstupním výkonu schopny vyprodukovat. Reproduktory do auta tak mohou hrát na o něco vyšší hlasitosti bez slyšitelného zkreslení zvuku, což je ideální pro milovníky kvalitního zvuku, kteří preferují silný a čistý zvuk i při vyšších hlasitostech.
i
Repráky do auta levně
Pokud nechcete příliš utratit, podívejte se na levné reproduktory do auta nebo do bazaru.
Skrýt popis