Zadejte název zboží
Před výběrem reproduktorů (reprosoustav) byste si měli odpovědět na dvě základní otázky. Budete je připojovat přímo ke zdroji zvuku (např. mobilu, počítači, televizi)? Pak vybírejte repro se zesilovačem (aktivní). Pokud naopak plánujete využití externího zesilovače či receiveru, vystačíte si s pasivní variantou. Druhou základní otázkou je, zda budete vyžadovat napájení z akumulátoru (baterie), nebo budete reproduktory využívat v prostorách s přístupem k elektrické zásuvce. Následně se můžete pustit do výběru dle použití.
PokračovatKompaktní aktivní reproduktory s napájením z akumulátoru (baterie) a bezdrátovou konektivitou přes Bluetooth, někdy i s podporou párování přes NFC. Ve většině případů obsahují také 3,5mm linkový vstup pro připojení libovolného zdroje zvuku kabelem. Mezi dalšími rozšiřujícími funkcemi mohou být slot na SD karty, rádio a odolnost vůči vodě/prachu. Napájení a dobíjení baterie reproduktorů k mobilu je většinou řešeno přes USB, takže k nim můžete využít nabíječku od telefonu/tabletu.
Aktivní reproduktory pro přímý poslech z mobilů, tabletů a notebooků přes Bluetooth, nebo streamování z domácí sítě, hudebních služeb (např. Spotify, Deezer, Tidal) a internetových rádií přes WiFi (a následně internet). Varianty s připojením přes WiFi jsou určeny zejména pro použití v domě a případné přenášení mezi místnostmi, nikoli ke každodennímu nošení do školy či práce.
Výkonné aktivní reproboxy pro vnitřní i venkovní oslavy. Jako zdroj hudby jim mohou sloužit USB flash disky, paměťové karty, analogové vstupy či bezdrátová technologie Bluetooth. Většinou obsahují i vstupy pro mikrofon a hudební nástroje. Často mají také zpevněné šasi a někdy i zvýšenou odolnost vůči prachu a vodě. Party reproduktory se napájí z vestavěného akumulátoru nebo elektrické sítě. Výsuvná madla a kolečka usnadňují jejich přenášení.
S multiroom systémy můžete ovládat přehrávání v celém domě přímo z displeje vašeho telefonu nebo tabletu. Jednotlivé jednotky nemusí mít nutně zabudované reproduktory. Mohou obsahovat pouze zesilovač pro připojení pasivních repro nebo stereofonní analogový výstup pro připojení k externímu zesilovači. Multiroom systémy přehrávají obsah z hudebních služeb (Spotify, Deezer, Tidal atd.), internetových rádií (vTuner) či domácích/firemních WiFi/LAN sítí (DLNA, UPnP, aplikace pro počítače, telefony či tablety).
Aktivní vícekanálové systémy domácího kina a soundbary (zvukové lišty). K televizi se nejčastěji připojují přes HDMI nebo optický/koaxiální kabel. Často obsahují také bezdrátový Bluetooth/WiFi adaptér pro přehrávání zvuku z telefonů, tabletů, notebooků a domácí sítě. Mají svůj bezdrátový dálkový ovladač, ale někdy podporují také nastavení hlasitosti ovladačem televizoru (při spojení s televizorem stejné značky).
Aktivní reproduktory, které zpravidla obsahují vstup jen pro jeden zdroj zvuku. Nejčastějšími konfiguracemi jsou 2.0, 2.1 a 5.1 (první číslo označuje počet středových reproduktorů a jednička za tečkou přítomnost basového reproduktoru - subwooferu). Někdy mohou mít na těle navíc ještě výstup na sluchátka a dodatečný 3,5mm vstup pro MP3 přehrávače či mobilní telefon. K ovládání hlasitosti slouží otočný knoflík (potenciometr) přímo na těle repro, nebo kabelový, a výjimečně i bezdrátový dálkový ovladač.
Zejména pasivní reproduktory k zesilovači nebo receiveru, pro které se často používá označení HiFi reprosoustavy. Hodí se především v případech, kdy vyžadujete vyšší kvalitu, intenzitu a dynamiku ozvučení. Zahrnují stereofonní repro, aktivní subwoofery i zvýhodněné 5.0/5.1kanálové sestavy pro domácí kino.
V našem slovníku najdete podrobnější vysvětlení pojmů reprosoustava, pasivní vs. aktivní reproduktory, impedance, citlivost (SPL [dB/W/m]), akustický tlak (akustický výkon), pásma reproduktoru, maximální dlouhodobý příkon reproduktoru (RMS), membrána reproduktoru a elektroakustický měnič.
Samostatné pasivní reproduktory (měniče) pro vestavění do automobilu, související zesilovače a subwoofery. Koaxiální automobilové reproduktory jsou vhodné pro běžné uživatele. Dražší komponentní systémy s odděleným výškovým reproduktorem jsou pro milovníky kvalitnějšího zvuku.
Skrýt popis
Reproduktory jsou elektro-akustické měniče. Tento odborný název nám říká, že reproduktor je zařízení, které mění elektrický signál na zvuk. Jeho součástí je obvykle membrána, pohonná část a další díly.
Lidské ucho slyší zvuky teoreticky o frekvencích od 20 Hz do 20 kHz. Proto jsou reproduktory konstruovány tak, aby obsáhly ideálně celé toto spektrum. Čím nižší dokážou reproduktory zahrát frekvenci, tím hlubší vydávají tón. To oceníte především při efektech, jako jsou výbuchy apod., nebo při poslechu hudby (barvitě uslyšíte basy a bicí).
Přečtěte si jak dopadla recenze JBL Charge 3. Nejprodávanějšího bezdrátového reproduktoru k mobilu na Alza.cz roku 2017.
Zadejte název zboží