Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

RSK: Bitcoinový smart contract sidechain (VŠE, CO VÍME)

Článek

Aktualizováno

RSK či Rootstock je projekt, o kterém se v letech 2016–2017 hodně mluvilo v souvislosti se škálováním a možností chytrých kontraktů nad Bitcoinem. Během posledních dvou let bylo okolo projektu relativně ticho, nyní se vrací na scénu s pokusem naskočit na vlnu decentralizovaných financí. Jak RSK funguje, k čemu slouží, jak je momentálně použitelný a jak to vypadá s DeFi projektem Money on Chain?

RSK: Bitcoinový smart contract sidechain – OBSAH

  1. Co je RSK a smart bitcoin?
  2. Bezpečnost RSK: Merge mining a federace
  3. K čemu je RSK?
  4. Money on Chain: Bitcoinové DeFi?
  5. RIFOS a token RIF
  6. Shrnutí

Co je RSK a smart bitcoin?

RSK (dříve známý pod jménem Rootstock) je projekt založený v roce 2014 argentinskou společností RSK Labs (která získala přes 7 milionů dolarů v několika kolech financování). Cílem projektu je propojit bezpečnost a hodnotu Bitcoinu s možnostmi ethereových smart contractů.

Docílit toho chce s pomocí metody sidechainu: blockchain RSK je „připojený” na bitcoinový blockchain a do určité míry si přebírá i jeho zabezpečení (o merge miningu si povíme více v další sekci). Výhodou takového postupu je, že RSK nemá vlastní token – se smart contracty je možné pracovat za pomoci tzv. smart bitcoinu (RBTC).

Smart bitcoin je v principu stablecoin, jelikož má vždy paritu 1:1 s bitcoinem. Parity je docíleno tak, že vytvoření každého nového smart bitcoinu na sidechainu RSK vyžaduje zamčení odpovídajícího množství bitcoinu na bitcoinovém blockchainu. Proces směny bitcoinu do smart bitcoinu a zpět spravuje federace 15 firem a burz. Pro lepší představu jsme proces znázornili v nákresu:

rsk-bitcoin-smart-contract

Převody mezi Bitcoinem a RSK spravuje federace. RSK tak do určité míry stojí na důvěře v to, že členové federace svého postavení nezneužijí či nebudou subjektem regulatorních zásahů.

Převádení BTC do RBTC nicméně není snadnou ani rychlou záležitostí. Ačkoli je mainnet spuštěn již dva roky, jsou peg-in a peg-out stále dosti manuální záležitostí. Chce-li uživatel získat smart bitcoin touto cestou (tj. nikoli směnou na burze), musí projít těmito kroky (návod zde):

  1. vyplnit google formulář – pouze pro projekty, které chtějí nad RSK stavět, nikoli pro běžné uživatele;

  2. počkat na potvrzení (zhruba 3 pracovní dny) a zařazení na whitelist,

  3. zaslat BTC na multisig adresu RSK federace,

  4. vygenerovat si RBTC adresu (stejné klíče jako na BTC blockchainu),

  5. počkat na 100 potvrzení bitcoinové sítě (cca 17 hodin), po kterých uživatel obdrží RBTC.

Při peg-outu (směně RBTC na BTC) čeká uživatel 4000 RSK bloků. RSK bloky se těží s průměrným rozpětím cca 30 sekund, tj. čekací doba je okolo 33 hodin.

Hlavní výzkumník RSK Sergio Demian Lerner nedávno oznamuje, že objevil řádově rychlejší způsob peg-in a peg-out procesu. Snad se jej uživatelé brzy dočkají a nebudou muset čekat desítky hodin jako dnes.

Nechce-li se uživatel mořit s tímto procesem, může smart bitcoin nakoupit na burze. Je však zalistován na omezeném počtu burz a likvidita je poměrně nízká. Celkové množství smart bitcoinů v oběhu je pouhých 162. To je mimochodem několikrát méně, než kolik je v oběhu wrapped bitcoinů (WBTC) na Ethereu: těch je v době psaní článku 627 (dle CMC).

Na některých burzách se smart bitcoin obchoduje s výrazným diskontem oproti bitcoinu (cena bitcoinu v době pořízení screenshotu byla 8660 USD):

rsk-smart-bitcoin-market-pairs

Zdroj: Coinmarketcap.com.

Bezpečnost RSK: Merge mining a federace

Je sidechain RSK bezpečný? Inu, záleží na úhlu pohledu. Ve whitepaperu a na dalších místech vývojáři RSK rádi uvádějí, že se jedná o nejbezpečnější smart contract platformu na světě, jelikož RSK využívá merge miningu, kdy bitcoinoví těžaři těží zároveň i bloky RSK sidechainu. A vskutku, zhruba 40 % bitcoinového hashrate (dle oficiálních statistik) zabezpečuje zároveň i RSK. Pro bitcoinové těžaře se nejedná o žádný dodatečný náklad, přičemž mají možnost vydělat si o pár dolarů navíc: 80 % transakčních poplatků na sidechainu plyne těžařům.

Nicméně, jak nedávno poukázal Pieter Wuille (Blockstream, Bitcoin Core), bezpečnost tokenů na sidechainu stojí spíše na tom, jak funguje správa sidechainu. V případě RSK to znamená, že pro držitele RBTC či jiných tokenů vydaných na RSK je mnohem zásadnější, jak funguje federace, než kolik procent bitcoinového hashrate se věnuje merge miningu.

Bitcoinový vývojář Pieter Wuille upozorňuje, že za bezpečnost na sidechainu ručí správa sidechainu (tj. federace v případě RSK), nikoli bitcoinový hashrate v rámci merge miningu.

Federace RSK funguje na následujících principech:

  • 15 členů (seznam členů není veřejný),
  • peg-in a peg-out transakce musí podepsat nadpoloviční množství členů,
  • běžný uživatel musí projít whitelistingem, chce-li provádět peg-in a peg-out transakce (tento proces je údajně pouze dočasný).

Nechce-li se uživatel podrobovat procesu whitelistingu, může RBTC nakoupit na některé z burz, kde je RBTC zalistovaný. Stále je nicméně třeba mít na paměti, že parita smart bitcoinu s bitcoinem v konečném důsledku stojí na 8 neznámých institucích, které zaručují, že zamknuté bitcoiny nikdo nezcizí a že nedojde k arbitrárnímu tištění smart bitcoinů. To samé pak platí i o dalších tokenech, které na RSK sidechainu budou v budoucnu vydány.

Jak vidíme, merge mining není až tak podstatný – ten funguje spíše jako timestamp server pro řešení případných forků na úrovni RSK bloků; nezajišťuje však bezpečnost zamknutých bitcoinů, adekvátní minting/burning smart bitcoinů a necenzurovatelnost transakcí na sidechainu. To vše se již odvíjí od důvěry v členy federace.

Problém je, že konkrétní členové federace nejsou nikde uvedeni. Jediné, co je k členům federace na oficiálních stránkách uvedeno, je: „K lednu 2019 sestává RSK Federace z 15 dobře známých, vysoce důvěryhodných notářů.” V článku na Coindesku z roku 2016 je uvedeno, že o členství ve federaci mělo zájem 25 firem, mezi nimi BitGo, Xapo či BitPay. Není však jasné, zda jsou tyto firmy aktuálními členy federace.

Lerner potvrzuje, že vratnost zamčených bitcoinů stojí a padá na 8 neznámých entitách.

K čemu je RSK?

RSK je, co se codebase týče, fork Etherea – to v praxi znamená, že jeho jádro tvoří tzv. turingovsky úplný virtuální stroj umožňující nasazení a následnou interakci s rozličnými smart contracty. Projekt je vyvíjen s ohledem na kompatibilitu s Ethereem, aby vývojáři pracující nyní na Ethereu mohli případně v budoucnosti přejít na RSK i se svými projekty. Stejně jako na Ethereu, i zde je možné psát smart contracty v jazyce Solidity. Je zde také možné vyvíjet s pomocí oblíbeného ethereového frameworku Truffle.

Teoreticky tedy na RSK může běžet vše, co na Ethereu. Prakticky nicméně RSK zatím nepřilákalo příliš mnoho aktivity – což dokládá i výše zmiňované množství smart bitcoinů v oběhu (v době psaní článku 162 RBTC).

Existuje množství projektů, které jsou uvedeny na oficiálních stránkách RSK. Prošel jsem několik projektů, abych zjistil, nakolik je RSK využíván:

BitGive

Charita fungující více než 5 let, využívající bitcoin a údajně i RSK. Součástí projektu je GiveTrack, nástroj pro transparentní audit cesty darovaných bitcoinů. Jednotlivé transakce jsou nicméně na klasickém bitcoinovém blockchainu, nikoli RSK.

Circles of Angels

Platforma pro mikrofinancování podnikatelských projektů v rozvojových zemích. Ze stránek není patrné, zda a k čemu je RSK využíván, či zda je projekt aktivní. Na Twitteru má 21 followerů.

SeSocio

Investiční platforma zaměřená na latinsko-americký trh. S pomocí RSK provozuje v době psaní článku vlastní ICO, přičemž tokeny této platformy budou emitované nad RSK. Vzhledem k neslavné historii ICOs na platformě Ethereum a masivním ztrátám ICO tokenů v posledních letech je otázkou, nakolik je toto kvalitní use case.

Money on Chain

V principu fork ethereového MakerDAO; projekt je rozebrán níže v samostatné sekci.

88i

Pojišťovací projekt, na GitHubu má repozitář kódu smart contractu pro Ethereum a zároveň materiály k implementaci na RSK (s posledním commitem před 14 měsíci). Na Twitteru má projekt 43 followerů a poslední tweet v květnu 2019.

Očividně se jedná o startupy v první fázi (až na BitGive, který je v provozu již léta, nicméně ten namísto RSK využívá klasický bitcoin) a je pochopitelné, že některé již nejsou aktivní. Je však problém najít vůbec nějaký projekt, který by nad RSK skutečně stavěl a generoval na sidechainu transakce. Většina bloků na RSK žádné transakce neobsahuje (1 tx je minimum, jedná se o výplatu tx fees těžařům – tato transakce proběhne vždy, i když blok žádná fees neobsahuje).

rsk-explorer

Počet transakcí v bloku je ve třetím sloupci. Zdroj: Explorer.rsk.co.

Money on Chain: Bitcoinové DeFi?

Poměrně slibně vypadá projekt Money on Chain (MoC), který v polovině prosince 2019 nasadil svou aplikaci na RSK mainnet.

Projekt Money on Chain byl na RSK spuštěn dne 12. 12. 2019.

MoC lze popsat jako kopii ethereovského MakerDAO (popsali jsme v článku Maker DAO (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Decentralizovaná banka na blockchainu). Stejně jako MakerDAO, i MoC umožňuje uživatelům uzamykat do smart contractu nativní kryptoměnu (zde smart bitcoin) a brát si půjčku v dolarovém stablecoinu. Stablecoin se zde nazývá Dollar on Chain (DOC).

Okolo projektu však existuje více tokenů. Jedná se o:

  • Dollar on Chain (DOC) – dolarový stablecoin, obdoba DAI na Ethereu. Token by měl vždy mít hodnotu 1:1 s dolarem.
  • Money on Chain (MOC) – governance token, obdoba MKR na Ethereu. S tímto tokenem budou moci držitelé hlasovat o dalším vývoji a provozovat cenové oracles (za odměnu).
  • BitPro (BPRO) – leverage token, který údajně přebírá volatilitu tokenu DOC – z dostupných materiálů není nicméně jasné, jaký je přesný mechanismus. Není ani jasné, proč nemůže být funkce tohoto tokenu zahrnuta již v tokenu MOC.
  • BTC2X – leverage token, který má dvojnásobnou citlivost na pohyb ceny bitcoinu.

Ekosystém působí dost překombinovaně a není příliš zřejmé, proč nejsou funkce několika tokenů zkombinovány a k čemu jsou některé tokeny vůbec zapotřebí (např. pákové pozice lze s pomocí ethereového MakerDAO vytvářet jednoduše s pomocí půjčky a nákupu požadované měny, bez nutnosti mít k tomu speciální token).

Jelikož komplexita je nepřítel bezpečnosti a uživatelské přívětivosti, doufejme, že projekt půjde v budoucnu spíše cestou zjednodušování a rušení jednotlivých typů tokenů. Bylo by zajímavé mít možnost držet token o stabilní hodnotě (tj. DOC) s bitcoinovým krytím.

Co se reálných interakcí týče, projekt zatím nejeví známky větší aktivity – s kontraktem DOC interagovalo od poloviny prosince 19 unikátních adres a provedlo 41 transakcí (dle RSK exploreru). Je otázka, jak moc se projekt může rozjet, chybí-li ostatní dílky DeFi ekosystému, jako jsou money markety (na Ethereu zastoupené projekty jako Compound a dYdX – viz náš článek DeFi: Finanční systém 2.0 (VŠE, CO VÍME)). Nicméně i na Ethereu začaly tyto prvky vznikat až po spuštění MakerDAO. Na druhou stranu, Ethereum mělo silnou uživatelskou základnu i před vznikem DeFi služeb, zatímco RSK prozatím zeje prázdnotou.

rsk-tokens-DOC-MOC-BPRO-BTC2X

Méně je někdy více.

RIFOS a token RIF

Nedílnou součástí RSK je od roku 2018 i RIFOS – zkratka znamenající Root Infrastructure Framework Open Standard. Respektive, abychom byli přesní, společnost RIF Labs v roce 2018 koupila RSK Labs, a to za poměrně zvláštních okolností. RIF Labs byly totiž založeny stejnými lidmi jako dřívější RSK Labs. Po neveřejné nabídce tokenu RIF, který měl za cíl vybrat 15–20 tisíc bitcoinů (přes 100 milionů dolarů), došlo ke koupi RSK Labs. Stručně řečeno: zakladatelé RSK si založili druhou firmu, kde po úspěšném ICO odkoupili svou první firmu.

Od roku 2018 tudíž již úplně neplatí, že by RSK neměl žádný jiný token kromě bitcoinu (respektive smart bitcoinu). Je zde totiž i token RIF, který má sloužit k platbám za infrastrukturní služby, jako je cloudové úložiště, nákup domén (obdoba ENS známé z Etherea), či využívání Lumino network – platebních kanálů po vzoru bitcoinové Lightning network.

RIFOS bývá občas označován za „AWS pro RSK” – tj. jednoduchá, dostupná infrastruktura pro vývojáře aplikací. Je nicméně otázkou, zda je k poskytování cloudové infrastruktury zapotřebí mít vlastní volatilní token – proč nebyl jednoduše využit smart bitcoin, jak bylo od počátku projektu RSK slibováno?

Jedním z uváděných důvodů je, že RIFOS má být v budoucnu využíván jako interoperabilní řešení pro větší počet blockchainů, nejen pro sidechain RSK:

Vize RIF OS dle RSK: jedná se o interoperabilní řešení, pracující i s jinými platformami než RSK.

Taková prohlášení jsou nicméně poměrně velkým zklamáním – ve všech oficiálních materiálech RSK totiž vždy stálo, že se jedná o čistě bitcoinový projekt. S vlažným zájmem uživatelů po spuštění mainnetu počátkem roku 2018 nicméně očividně dochází ke změně záměru, a po ICO tokenu RIF se již staví řešení, které by měly využívat i tak pochybné projekty, jako je EOS.

Shrnutí

Projekt RSK se buduje již pět let; pouze o něco kratší dobu, než Ethereum. Ačkoli byl projekt před lety pozorně sledován, dostával spoustu prostoru v bitcoinových médiích, byl označován za zabijáka Etherea a získal velké množství financí na rozvoj (jak v seed fundingu, tak i v následném ICO vlastního tokenu), není ani po dvou letech od spuštění mainnetu nijak viditelně využíván.

Přese všechnu kritiku nicméně myslím, že projekt RSK má ještě co nabídnout, a to z následujících důvodů:

  1. Vysoká podpora bitcoinových těžařů: RSK skrze merge mining disponuje 40–50 % bitcoinového hashrate (pro srovnání: mnohem známější altcoin BCH má okolo 4 % bitcoinového hashrate).

  2. Možnost učit se z chyb a úspěchů Etherea: první smart contract platforma světa trpí tím, že je průkopníkem (často slepých uliček). Hypoteticky, RSK může s pomocí podpory vybraných projektů vystavět DeFi ekosystém, který kopíruje to nejlepší z projektů doposud stavějících nad Ethereem.

  3. Tím, že je RSK forkem Etherea, má k dispozici velké množství potenciálních a již otestovaných nástrojů, od Metamasku přes Truffle po všemožné knihovny, vzory smart contractů a tokenové standardy.

  4. I přes nešťastný token RIF je pořád základním tokenem sidechainu smart bitcoin – větší rozvoj DeFi aplikací se zajištěním v podobě bitcoinové hodnoty je velmi zajímavý use case (na druhou stranu k rozvoji těchto služeb může teoreticky dojít i na druhém bitcoinovém sidechainu Liquid).

i

Pokud byste si chtěli RSK vyzkoušet, pomohou vám tyto odkazy:


Josef Tětek

Josef Tětek

Josef je ekonom vycházející z rakouské školy ekonomie. Věnuje se Stackuj Podcastu a vede edukativní projekt Trezor Academy se zaměřením na posílení finanční a bitcoinové gramotnosti primárně v Africe. Autor knih Nepřátelé státu, přátelé svobody, Bitcoin: Odluka peněz od státu a Bitcoin: Návrat zdravých peněz. @JosefTetek na Twitteru.

Osobní stránky: Stackuj.cz

4,9
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran
195,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
99,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon