Zadejte název zboží
Skener je zařízení sloužící k převodu fyzické předlohy, nejčastěji obsahu listiny, do digitální podoby k dalšímu využití za pomoci počítače. Dnes jsou skenery součástí multifunkčních zařízení (tiskárna, skener a kopírka v jednom), což je nejrozšířenější varianta. Lze je ale stále zakoupit i jako samostatné příslušenství k počítači. Podle konstrukce a účelu použití rozlišujeme několik typů skenerů.
PokračovatStolní skenery patří k nejlevnějším a nejrozšířenějším typům. Nejčastěji mají využití v domácnostech i kancelářích. Běžně pojmou velikost papíru A4, a některé modely až A3. Principem skenování spočívá je vložení originálu na osvitové sklo, pod kterým se pohybuje snímací mechanismus.
Filmové skenery jsou určeny ke snímání fotografického filmu – negativu. Jsou využívány zejména v oblasti profesionálního fotografování.
Zařízení, které známe například ze supermarketů či skladů. Namísto snímací jednotky využívají čtečky čárových kódů laserového paprsku nebo laserové diody, obraz snímají často v jednorozměrném zpracování (v jedné ose).
Přenosné skenery jsou navrženy k častému přenášení. Většina modelů je založena na principu protahování skenovaného papíru, zatímco snímací jednotka se nehýbe. K napájení běžně stačí USB port, případně zabudovaná baterie. Jsou vhodné pro sken dokladů i běžných dokumentů. Některé modely umožňují sken na paměťovou kartu. Nevýhodou je malá velikost skenovaného objektu – ta zpravidla nepřesahuje formát A4.
Tyto modely jsou vybaveny zásobníkem na snímané dokumenty. Hlavní výhodou skenerů s podavačem je vysoká rychlost, takže se hodí pro velkoobjemové skenování. Jejich konstrukce je většinou protahovací, tudíž mají oproti stolním skenerům menší rozměry. Maximální formát papíru je nejčastěji formátu A4.
Udává se v DPI (Dots Per Inch), tedy jako hustota obrazových bodů na palec. Čím vyšší DPI, tím jemnější je výsledný obraz, ale soubor s naskenovaným obsahem zabere více místa na disku.
Reprezentuje počet barevných odstínů jednotlivých barev, které je snímací jednotka skeneru schopna rozpoznat. Udává se v bitech – čím vyšší hodnota, tím vyšší počet odstínů skener dokáže rozlišit. Nejčastější maximální barevná hloubka u dnešních skenerů je 48 bitů.
Skrýt popis
+ ZDARMA
Dárek Prodloužení záruky na 3 roky po registraci do 60 dnů od nákupu
+ ZDARMA
Dárek Prodloužení záruky na 3 roky po registraci u Canonu do 30 dnů od nákupu
+ ZDARMA
Dárek Prodloužení záruky na 3 roky po registraci u Canonu do 30 dnů od nákupu
Skener (nebo také scanner) je zařízení, které používáme k nasnímání předlohy (papíru s textem nebo obrázkem, filmu nebo čárového kódu) a jejímu převedení do elektronické podoby, abychom ji následně mohli zpracovat v počítači.
Mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější patří skenery stolní, které se k počítači připojují nejčastěji přes USB rozhraní. Předloha se u nich pokládá na skleněnou desku, pod kterou se pohybuje snímací rameno. Podobný princip se používá i u kopírek. Moderní skenery snímají s 48 bitovou barevnou hloubkou (starší používaly 24 bitů, přičemž platí, že čím více bitů, tím dokáže skener nasnímat více odstínů barev). Stolní skener vybírejte podle toho, jaké formáty papíru chcete snímat, a volte ten, který má vysoké snímací rozlišení (jednotkou je “dpi“) pro nejlepší kvalitu obrazu.
Dalším typem skenerů jsou čtečky čárových kódů. Jako čtecí zařízení je použit laser nebo laserové diody. Nejčastěji jsou tyto čtečky v ručním provedení (tzv. pistole) a využití najdou hlavně na pokladnách a v obchodech či skladech.
Zadejte název zboží