Zadejte název zboží
Vytvořením chytré domácnosti budete moci ovládat osvětlení, elektroinstalaci, termostat, domácí alarm, kamery nebo zámky dveří na dálku skrze chytrý telefon, tablet, ale i počítač nebo televizi. Chytrou domácnost si můžete snadno zřídit sami i bez rekonstrukce či složité instalace zařízení – všechny spotřebiče, senzory a další příslušenství fungují bezdrátově přes Wi-Fi, internet nebo Bluetooth. Co všechno budete potřebovat?
PokračovatNejprve je třeba učinit rozhodnutí, zda vám postačí jednoúčelová sada, nebo s ohledem na budoucnost investujete do centrální jednotky. Příznivci značky Apple mají k dispozici ještě jednu alternativu v podobě systému Apple HomeKit.
Jednoúčelové sady jsou relativně levné a jednoduché na instalaci – prakticky stačí vše vybalit z krabice, rozmístit po bytě a zapnout. Tyto sady ale nejsou do budoucna moc dobře rozšiřitelné o další zařízení a plní pouze jeden účel – typickým příkladem je chytrý alarm nebo termostat, ke kterému sice můžete dokoupit bezpečnostní čidla nebo další termo hlavice, ale když si potom budete chtít pořídit například chytré žárovky, budete mít pro jejich ovládání další samostatnou aplikaci. Čím více svoji chytrou domácnost rozšíříte, tím více budete mít aplikací, což není zrovna pohodlné.
Srdcem dobře provázané chytré domácnosti je centrální jednotka (hub), která komunikuje prostřednictvím konkrétního protokolu – například ZigBee nebo Z-Wave. Obvykle ji stačí připojit do elektrické sítě a k vašemu routeru. K takové jednotce je možné kdykoliv dokupovat další zařízení, a tvořit tak komplexní chytrou domácnost. Výhodou je jednoduché a pohodlné ovládání, rozmanitost a provázanost celého systému. Instalace i nastavení je na rozdíl od jednoúčelových sad o něco komplikovanější, i tak by ji ale měl zvládnout i méně technicky zdatný uživatel.
Samostatnou kategorii tvoří Apple HomeKit. Ten sám o sobě nepotřebuje žádnou centrální jednotku – tvoří ji váš Apple iPhone, iPad nebo iPod Touch a operační systém iOS. Stačí pouze nakupovat smarthome zařízení označená logem „Works with Apple HomeKit“. Výhodou je to, že nejste závislí na žádném komunikačním protokolu a můžete vybudovat komplexní chytrou domácnost ovládanou prostřednictvím jediné aplikace.
Jednotlivá zařízení v rámci chytré domácnosti spolu komunikují prostřednictvím různých protokolů. Mějte na paměti, že chcete-li mít skutečně funkční chytrou domácnost, musí všechny její prvky podporovat stejný protokol.
Jednotlivá smarthome zařízení komunikují s centrální jednotkou tak, že signál „přeskakuje“ z jednoho zařízení na druhé, dokud nedosáhne centrální jednotky – to umožňuje komunikaci na podstatně větší vzdálenosti. Oba protokoly využívají zabezpečenou komunikaci se 128bitovým šifrováním. Zatímco ZigBee komunikuje na frekvenci 2,4 GHz, Z-Wave využívá frekvenci 868 MHz pro Evropu a 908 MHz pro USA a Kanadu.
Při rozhodování mezi ZigBee a Z-Wave se zaměřte na to, zdali všechna zařízení, která chcete pořídit, využívají stejný komunikační protokol (například termostat kompatibilní se ZigBee nekomunikuje se Z-Wave a obráceně).
Pro komunikaci s uživatelem přes smartphone a s centrální jednotkou (hubem).
Pro přímé připojení smartphonu či tabletu ke smarthome zařízení. Bluetooth je oproti Wi-Fi více náchylný na rušení a má nižší dosah (do 10 metrů).
Využívá se především v zabezpečovacích systémech pro informování uživatele o důležitých událostech zavoláním, zasláním SMS, MMS, e-mailu nebo notifikace.
Snad největší výhodou systémů chytré domácnosti jsou scény a profily. Jakmile vámi vybraný profil aktivujete, centrální jednotka spustí sekvenci příkazů, jimiž ovládá několik zařízení najednou. Podívejte se na příkladové profily:
Profily se navíc mohou spouštět automaticky na základě nastavení času nebo místa. Můžete tak jednoduše nastavit, v kolik hodin se ztlumí termostat nebo co vše se má stát v domě při vašem odchodu.
Inteligentní osvětlení ovládané smartphonem, bezdrátovým vypínačem nebo stmívačem. Osvětlení je dostupné jak v bíle, tak i barevné variantě a liší se dle typu patice. Barvu a intenzitu osvětlení lze pomocí uživatelských profilů různě měnit a přizpůsobit aktuální atmosféře nebo náladě.
Termostaty zefektivňují vytápění, přinášejí přehled nad spotřebovanou energií a umožňují ovládání topných těles odkudkoliv pomocí smartphonu nebo webového prohlížeče. Nezáleží na tom, zdali topíte plynem, tuhými palivy, dřevem nebo máte ústřední vytápění. Některé termostaty umí ovládat i zásobník teplé vody nebo klimatizaci.
Chytré kamery umožňují sledování děje v reálném čase v okolí vašeho domu nebo bytu odkudkoliv. Nahrávání může být spuštěno uživatelem manuálně nebo automaticky v kombinaci s detektorem pohybu. Existují i termokamery, které znázorňují teplotu okolních předmětů, živočichů a osob v barevné škále. Většinou se vyrábí jako příslušenství k telefonům, takže je snadné s nimi vyrazit do terénu.
Chytré meteostanice vás informují o vývoji počasí až 7 dní dopředu, síle větru, teplotě a kvalitě ovzduší uvnitř místnosti i venku, koncentraci CO2 a podobně. Data zobrazíte pohodlně ve vašem smartphonu.
Skrýt popis
+ ZDARMA
Cestovní adaptér Wontravel
+ ZDARMA
Cestovní adaptér Wontravel
V kategorii SmartHome - inteligentní domácnost máme právě teď na Alza.cz celkem 3700 produktů.
Zadejte název zboží