K čemu jsou balanční pomůcky?
Balanční pomůcky využijete je ke zlepšení stability, koordinace a také k aktivaci hlubokých svalů. Hodí se nejenom pro sportovce, ale také k rehabilitaci a na běžné domácí posilování. Při pravidelném používání můžete předcházet bolestem zad, zlepšit si držení těla a celkově zvýšit svou flexibilitu. Díky široké nabídce výrobků si můžete vybrat pomůcku podle svých potřeb.
- Široké spektrum výrobků nabídne možnost individuálního tréninku.
- Balanční pomůcky zlepšuji stabilitu a koordinaci.
- Posílí hluboké svaly, které běžně aktivní nejsou.
- Hodí se na sport, rehabilitaci i běžné cvičení.
Najděte balanční pomůcky podle svých představ
Balanční pomůcky zahnrují širokou škálu načiní a možností je mnoho. Patří mezi ně například balanční desky, různé čočky a polštářky, v minulosti hojně používané rotační disky a gymnastické míče či overbally, které nechybí v mnoha domácnostech. Nejenom v tělocvičně si můžete užívat cvičení na bosu a nadšenci do venkovních aktivit ocení pomůcky na slackline.
i
Oblíbené balanční podložky jsou pro každého
Balanční podložky jsou měkké a pružné polokoule, které nutí tělo neustále vyrovnávat i drobné pohyby. Cvičení na nich pomáhá zlepšit stabilitu, posilovat hluboké svaly a podporuje správné držení těla. Využijete je při rehabilitaci, józe, pilates, kde zvyšují obtížnost cviků, i na každodenní trénink. Populární je balanční podložka ve fitness centrech, ale i při domácím cvičení.
Pro odvážné jsou zde balanční desky
Balanční desky jsou pevné plochy, které se pokládají na nestabilní základ (nebo je již její součástí). Nejčastěji jde o prkno podobné skateboardu a váleček, případně může být deska kruhová a na spodní straně ve středu má polokouli, na které balancuje. Tyto balanční pomůcky kromě zlepšení koordinace posilují dolní končetiny, používají je také sportovci ve své přípravě nebo nacházejí své místo při fyzioterapiích.
Znovuobjevené rotační disky na cvičení
Rotační disky na cvičení jsou balanční pomůcky poměrně netypické svým tvarem – jde o ploché kruhy, které vám dovolují provádět rotaci trupu, čímž aktivují hluboký stabilizační systém. Dříve nechyběly snad v žádné domácnosti. Jsou skvělé na posílení břišních svalů a protažení páteře. Používají se při rehabilitacích a slouží i jako nástroje pro sportovce, kteří pracují na dynamické stabilitě, například tanečníci nebo ti praktikující bojové sporty.
Chybět vám nesmí gymnastické míče
Gymnastické míče jsou v podstatě velké nafukovací balóny, které poslouží k posilování, protažení a své nezastupitelné místo mají při rehabilitacích. Jsou nestabilní a pružné, při cvičení tak nutíte tělo neustále udržovat rovnováhu a aktivovat hluboké svaly – skvěle s nimi posílíte třeba břišní svaly. Mnoho lidí používá gymnastický míč jako náhradu za klasickou kancelářskou židli, kdy podporuje správné držení těla a pomáhá předcházet bolestem zad.
Na cvičení a relaxaci jsou tu overbally
Overbally jsou menší variantou gymnastických míčů, které mají využití jednak při rehabilitacích nebo také při posilování či relaxaci. Aktivují hluboké svaly, podporují správné držení těla a umožní vám posilovat bez velkého zatížení kloubů. Často se používají také při pilates, u osob s omezenou pohyblivostí, po úrazech nebo při cvičení zaměřeném na prevenci bolestí zad a zlepšení stability.
Ven a do tělocvičny si pořiďte slackline
Slackline získává na popularitě – jde o popruh napnutý mezi dva pevné body, nejčastěji mezi stromy venku nebo v tělocvičně. Alternativně lze využít i speciální stojany. Na něm pak můžete cvičit chůzi, balancování i různé akrobatické prvky. Je vhodný pro rozvoj koordinace, rovnováhy a posílení svalů. V oblibě ho mají sportovci, kteří se věnují lezení, parkouru nebo bojovým sportům, ale i rekreační sportovci, kteří si chtějí zpestřit svůj trénink.
Balanční čočky a polštáře jsou menší a kompaktnější varianty podložek.
Jako balanční podložka poslouží BOSU
BOSU balanční podložka má tvar polokoule s pevnou základnou. Můžete ji používat jak plochou stranou dolů, tak obráceně, což vám umožní cvičit různými způsoby a volit mezi různými stupni obtížnosti. Využívá se při fitness tréninku ke zlepšení rovnováhy, posílení i lepší koordinaci pohybů, ale i při rehabilitacích a dynamických cvičení zaměřených na sílu a vytrvalost. Vybrat si můžete z různých průměrů.
Jaké vlastnosti balanční pomůcky nabídnou?
Balanční pomůcky se vyrábí v různých provedeních a liší se svými vlastnostmi. Můžete si zvolit podle svých preferencí tu nejvhodnější. Některé modely disponují protiskluzovou úpravou, která zvyšuje vaši bezpečnost při cvičení a také napomáhá lepší stabilitě. Ze stejného hlediska mají některé varianty bezpečnostní zarážky. Nafukovací balanční pomůcky zase dovolují nastavení podle vašich potřeb.
- Masážní balanční pomůcky mají speciální výstupky, které stimulují krevní oběh a masírují svaly.
- Rehabilitační balanční pomůcky jsou speciálně navržené pro terapie po úrazech nebo operacích.
- Oboustranné balanční pomůcky poskytují různé úrovně obtížnosti a rozšiřují možnosti využití.
i
Z jakých materiálů se balanční pomůcky vyrábí?
Balanční pomůcky najdete v různých provedeních. U nafukovacích variant je to obvykle PVC, které je lehké, pružné a snadno se udržuje. Na balanční desky a rotační desky se používá plast, který lehký a dostatečně pevný. Pro příznivce přírodních materiálů jsou k dispozici balanční podložky ze dřeva a korku, často doplněné o protiskluzovou vrstvu nebo masážní výstupky.
K dispozici jsou i balanční pomůcky pro děti
Pořiďte domů i balanční pomůcky pro děti. Pomůžou jim stejně jako vám s rozvojem koordinace, rovnováhy i motorických dovedností, přispívají tak ke zdravému pohybovému rozvoji. Děti je využijí nejen na cvičení, ale i na hraní či rehabilitaci. Můžete jim půjčit své pomůcky, nebo zvolit takové, které jsou speciálně přizpůsobené dětem svým designem, díky čemuž je cvičení motivující a zábavné.
Co vám umožní balanční pomůcky? Cviky existují různé
Co vše vám dovolí balanční pomůcky? Cviky na nich můžete provádět různorodé. Mezi ty základní patří stoj na jedné noze pro zlepšení rovnováhy či dřepy pro zapojení svalů nohou i celého středu těla. Jako pokročilí zvládnete kliky, které jsou na balanční podložce náročnější, nebo výpady efektivně posilující nohy. Vyzkoušet můžete i populární prkno (plank), balanční pomůcky zvýší celkovou náročnost tohoto cviku.
Při výběru si pohlídejte zejména to, jakou mají balanční pomůcky maximální nosnost. Pohybuje se od cca 70 až do 250 kg.
Skrýt popis