Tenis, badminton a squash jsou u nás dávno zavedené sporty. Slyšeli jste ale už o crossmintonu? Jedná se o poměrně mladý raketový sport a právě z těchto sportovních bratříčků kombinuje to nejlepší. Crossminton, jak se oficiálně speedmintonu od 1.1.2016 říká, se hraje velmi dobře nejen v hale, ale i na trávě, na betonu a dokonce i na pláži. Hra se přitom neomezuje pouze na bílý den, své tělo si můžete protáhnout i v noci! Právě tato flexibilita dává možnost vyzkoušet si tuto vychytanou zábavu i těm, kteří s raketovými sporty nemají předchozí zkušenosti.
Poměrně krátká historie sahá do doby před 10 lety v Německu, kde tento sport vznikl. V současnosti se jedná nejen o stále populárnější rekreační kratochvíli, ale i sport na závodní úrovni s asi stovkou vrcholových hráčů v tuzemsku.
Ptáte se proč vlastně došlo k přejmenování na crossminton? Důvodem byla přílišná podobnost s názvem badminton, což by bránilo většímu rozmachu mladému sportu v budoucnosti. V roce 2013 se začalo uvažovat o změně a v srpnu 2015 mezinárodní organizace ISBO po náročném procesu rozhodla o novém názvu.
Pravidla jsou velmi jednoduchá, hraje se na dva vítězné sety do 16 bodů. V případě rovnosti bodů 15:15 se pokračuje, dokud jeden ze soupeřů nevyhraje rozdílem dvou bodů. Aby byly pro obě strany zajištěny stejné hrací podmínky, strany se mění po každém setu.
Kurt pro crossminton tvoří dva čtverce o rozměrech 5,5 × 5,5 metrů, které jsou od sebe vzdálené 12,8 metrů. Je to přesně polovina plochy pro tenis, tudíž na jeden tenisový kurt se vejdou dva crossmintonové. Tento raketový sport však nepoužívá síť, proto si jej lze zahrát takřka kdekoliv. Cílem hráče je dostat Speeder na protihráčův čtverec a to pokud možno takovým způsobem, aby bylo pro soupeře obtížné jej odehrát.
Raketa je tvarově podobná té squashové, je však o poznání kratší, což dává hráči větší mrštnost a lepší schopnost vybírat míčky při rychlých výměnách. Naopak Speeder, tedy míček nebo chcete-li košíček, je podobnější tomu z badmintonu. Je však menší a zároveň těžší, takže má v exteriéru lepší letové vlastnosti a lze s ním provádět například i téměř vodorovné údery.
K dostání jsou nejčastěji sady dvou raket s několika míčky. Kupříkladu koupí Speedminton S700 setu získáte kompletní sadu včetně dvou raket s pouzdrem, 5 košíků, svítících tyčinek pro hru za tmy nebo lajny na vyznačení hřiště.
Při podání se hráči střídají po třech servisech. O tom, kdo bude podávat, rozhoduje losování - vyhození Speederu do vzduchu. Vítěze určuje hlavička a ten si pak díky získané výhodě vybere buď podání, nebo si zvolí stranu. Podávací čára je umístěna 3 metry od přední čáry a samotný servis spočívá v úderu rakety do Speederu zespodu.