Možná také patříte mezi ty, kdo chtějí po Vánocích shodit nějaká ta nadbytečná kila, aby se vešli do kalhot. Nejlepším řešením je upravený jídelníček a více pohybu. Zde však mnohdy nastává problém, protože mnoho lidí nemá chuť ani motivaci se více hýbat. Fitness náramky a sporttestery toto pomáhají řešit, protože nás donutí ke každodennímu pohybu.
Fitness náramky, nebo také trackery, jsou poměrně subtilní zařízení, která většinou nosíme na zápěstí jako hodinky. Vyrábějí se v širokém cenovém rozpětí a od toho se odvíjí i jejich schopnosti. Pokud jste nenároční uživatelé, kteří se jen chtějí hýbat a mít přehled o počtu ušlých kroků, volte fitness náramky v ceně do 1 500 Kč.
Všechny, a tudíž i tyto levnější modely mají společnou funkci krokoměru, který s využitím senzorů sleduje váš pohyb po celý den. Výrobci k nim dodávají také aplikaci pro mobilní zařízení, které vám podrobněji vyhodnotí vaše počínání ve statistikách a přehledných grafech.
Hýbete-li se příliš málo, váš elektronický kouč vás vybídne k procházce. A jste-li naopak dostatečně aktivní, pochválí vás grafickou nebo textovou informací. Tyto pochvaly potěší a jsou mnohdy velmi účinnným motivátorem, který vás donutí se stále více hýbat a zvyšovat energetický výdej.
Zastavit vás nemusí ani déšť, jelikož vybrané modely jsou voděvzdorné. Můžete je tedy nosit i do sprchy, a tak je mnoho lidí sundává ze zápěstí jen zřídka. Trackery nefungují jen přes den, ale i v noci. Monitorují i váš spánek a příjemně vás vzbudí ve fázi lehkého spánku.
Každodenní použití fitness trackerů zpříjemňují vibrace. Upozorní vás na příchozí hovor nebo když se příliš vzdálíte od svého smartphonu. Náramky se totiž neobejdou bez spolupráce s chytrými telefony, samostatně fungují jen pokročilejší přístroje s displejem.
Chcete-li fitness náramek s vyšší přesností a pokročilejšími funkcemi včetně schopnosti měření tepové frekvence pomocí hrudního pásu, doporučujeme model v rozmezí 1 500 až 3 000 Kč. Pokročilé funkce zahrnují i výpočet spálených kalorií, vypočítaný na základě zadání vašich vstupních informací, jako je hmotnost, výška či věk. Jste-li náročnější a je pro vás důležitý záznam trasy přes GPS, nejlépe vám poslouží modely v ceně nad 3 000 Kč. Tyto trackery se svými schopnostmi již blíží sporttesterům a chytrým hodinkám.
Jednou z největších výhod fitness náramků je až několikadenní či několikatýdenní výdrž na baterii při nepřetržitém provozu. S přehledem tedy předčí sporttestery schopné vydržet v provozu jen několik málo hodin v kuse. Každodenní připojování ke zdroji energie může po čase omrzet a rozhodujete-li se mezi jednotlivými typy zařízení, právě dlouhá výdrž fitness náramků může hrát rozhodující roli.
Sporttestery jsou však oproti fitness náramkům funkčně bohatší a lépe analyzují aktivitu. Proto jsou vyhledávané mezi sportovci, typicky běžci, kteří chtějí mít komplexnější přehled o tréninku. Žádanou vlastností je například zabudovaný GPS modul, s jehož pomocí sportovní hodinky dokáží v reálném čase zobrazovat rychlost, tempo a uběhnutou či jinak zvládnutou trasu. Mrkněte do našeho průvodce Jak vybrat sporttester.
Vybrané modely se dodávají s externím GPS čipem nebo nožním čidlem vkládaným do boty, který měří trasu podle ušlých kroků. Většina sporttesterů umožňuje použití hrudního pásu pro měření tepové frekvence, některé pak přímo na zápěstí pomocí senzorů.
Chcete li nosit na zápěstí nějakou vychytávku, ale vaším primárním cílen není jejich použití při sportu, poohlédněte se po chytrých hodinkách. Běží na operačním systému s podporou aplikací a dokáží komunikovat s mobilním telefonem, ať už je to iPhone v případě Apple Watch, zařízení s Androidem nebo Windows. Některé modely přitom s přehledem zastanou i sportovní funkce.