Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně, Liberci, Příbrami a Frýdku-Místku. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze
pro výdej objednávek.

Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich 346 AlzaBoxů.

Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Vánoce Sport zimní sporty

Jak vybrat fitness kolečkové brusle

Zobrazit katalog

Fitness brusle jsou všestranné brusle určené pro začátečníky i pokročilé. Ideální na výlety po cyklostezkách nebo kondiční bruslení.

Fitness brusle jsou všestranné brusle určené pro začátečníky i pokročilé. Ideální na výlety po cyklostezkách nebo kondiční bruslení.

Jak vybrat fitness kolečkové brusle
Výhody a nevýhody
 • Univerzální
 • Komfortní při delších trasách
 • Zadní brzda
 • Kolečka dále od sebe = lepší stabilita
 • Sportovní tvar boty s podporou kotníku
 • Kolečka pohlcující část vibrací
 • Nejširší výběr
 • Nevhodné pro triky ve skateparku

Nejčastější otázky při výběru kolečkových bruslí

Na jakém povrchu lze s fitness bruslemi jezdit?

Fitness brusle jsou určené pro silnice, cyklostezky a podobné hladké povrchy. Již jízda po relativně rozbité silnici vám může zkazit zážitek z jízdy.

Jaká kolečka bych si jako začátečník měl vybrat?

Nejoptimálnější kolečka pro začátečníky jsou o velikosti 76–84 mm s tvrdostí 78A–82A. Poskytnou vám dobrou ovladatelnost, což je pro začátečníka nejdůležitější – obětujete tím však část rychlosti.

Jak náročná je výměna koleček?

Výměna je velice jednoduchá a zvládne ji i začátečník. Je třeba si opatřit imbusový klíč, který odpovídá velikosti šroubků na kolečkách, šroubky povolit, kolečka vyměnit a následně šroubky zase utáhnout.

Fitness brusle

 • Všestranné využití
 • Průměr koleček zpravidla 76 až 90 mm
 • Cena od 2 000 Kč
Fitness kolečkové brusle

Důležité parametry

Velikost bruslí

Velikost bruslí

Velikost se udává jako u bot v US, UK, EU a mondopoint (cm). V případě velikosti EU se doporučuje vybrat velikost o půl až celé číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.

Ložiska

Ložiska

Kvalita ložisek je udávaná stupnicí ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pro ty, kteří budou jezdit častěji, doporučujeme vybrat ložiska s označením minimálně ABEC 5. Kvalitní ložiska se po roztočení zastaví po delší době. Měly by se točit tiše a bez cukání.

Můžete se také setkat s ložisky ILQ a SG. Jedná se o typy, které nemají nic společného se stupnicí ABEC. ILQ je značení pocházející od firmy Twincam a vyrábí se ve dvou provedeních ILQ-7 a ILQ-9. Ložiska označená SG používá firma Rollerblade a jednotlivé druhy se značí stejně jako ABEC, tedy 1–9. Stále platí, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější, ale nelze je přirovnat k určitému stupni ABEC.

Kolečka kolečkových bruslí

Kolečka

U kolečkových bruslí se pohybují rozměry koleček od 44 do 110 mm. Na menších kolečkách se budete cítit stabilněji, jsou ale pomalejší. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor a lépe se vypořádají s nerovnostmi terénu. Tvrdost koleček je v rozmezí 74A–100A. Měkčí kolečka (78A–82A) jsou vhodná pro začátečníky. Lépe přilnou k povrchu, absorbují nerovnosti, ale také se rychleji opotřebují a jsou pomalejší. Tvrdší kolečka (82A a více) jsou rychlejší, vhodná pro pokročilé a profesionály. Tato kolečka jsou méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace, ale zato jsou rychlejší a déle vydrží.

Rám kolečkových bruslí

Rám

Plastové rámy jsou pružné a dobře pohlcují vibrace. Jejich nevýhodou je nižší pevnost, díky které nemusí kolečka při namáhání rámu držet ideálně rovnou stopu.

Kovové nebo hliníkové rámy jsou velmi pevné, dobře drží stopu, ale méně pohlcují vibrace. Důležitým parametrem je také délka rámu.

Delší rám je vhodný pro kondiční jízdy, krátký rám je lépe ovladatelný a vhodnější na triky.

Cena

Cena

Kvalitní brusle lze koupit od 2 000 Kč a pro velmi časté ježdění je ideální vybírat v rozmezí 3 000 až 5 000 Kč. Při orientaci na výkonnostní bruslení je nutno počítat s cenou 5 000 Kč a více.

Slovník pojmů - kolečkové brusle

Ložiska

Kvalita ložisek je udávaná stupnicí ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pro ty, kteří budou jezdit častěji, doporučujeme vybrat ložiska s označením minimálně ABEC 5.Kvalitní ložiska se po roztočení zastaví po delší době. Měly by se točit tiše a bez cukání.

Můžete se také setkat s ložisky ILQ a SG. Jedná se o typy, které nemají nic společného se stupnicí ABEC. ILQ je značení pocházející od firmy Twincam a vyrábí se ve dvou provedeních ILQ-7 a ILQ-9. Ložiska označená SG používá firma Rollerblade a jednotlivé druhy se značí stejně jako ABEC, tedy 1–9. Stále platí, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější, ale nelze je přirovnat k určitému stupni ABEC.

Velikost

Velikost se udává jako u bot v US, UK nebo EU. V případě velikosti EU se doporučuje vybrat velikost o půl až celé číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.

Kolečka

U kolečkových bruslí se pohybují rozměry koleček od 44 do 110 mm. Na menších kolečkách se budete cítit stabilněji, jsou ale pomalejší. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor a lépe se vypořádají s nerovnostmi terénu. Tvrdost koleček je v rozmezí 74A–100A. Měkčí kolečka (78A–82A) jsou vhodná pro začátečníky. Lépe přilnou k povrchu, absorbují nerovnosti, ale také se rychleji opotřebují a jsou pomalejší. Tvrdší kolečka (82A a více) jsou rychlejší, vhodná pro pokročilé a profesionály. Tato kolečka jsou méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace, ale zato jsou rychlejší a déle vydrží.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi