Speed kolečkové brusle jsou konstruovány pro rychlostní bruslení a je s nimi tak možné dosahovat vyšších rychlostí než s klasickými bruslemi.
Speed brusle jsou určeny pro rovné povrchy, jako jsou haly a kvalitní silnice bez nečistot a překážek.
Pro začátečníky doporučujeme fitness brusle, jelikož se snadněji ovládají, ale je samozřejmě možné se naučit jezdit rovnou na speed bruslích.
Speed brusle mají oproti fitness bruslím nejen větší kolečka, ale také delší rám a pro efektivnější přenos energie konstrukci, která lépe fixuje nohu.
Kvalita ložisek je udávaná stupnicí ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pro ty, kteří budou jezdit častěji, doporučujeme vybrat ložiska s označením minimálně ABEC 5. Kvalitní ložiska se po roztočení zastaví po delší době. Měly by se točit tiše a bez cukání.
Můžete se také setkat s ložisky ILQ a SG. Jedná se o typy, které nemají nic společného se stupnicí ABEC. ILQ je značení pocházející od firmy Twincam a vyrábí se ve dvou provedeních ILQ-7 a ILQ-9. Ložiska označená SG používá firma Rollerblade a jednotlivé druhy se značí stejně jako ABEC, tedy 1–9. Stále platí, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější, ale nelze je přirovnat k určitému stupni ABEC.
U speed bruslí je nejčastější rozměr koleček 100 mm a více. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor. U speed bruslí se nejčastěji vyskytují tvrdší kolečka (82A a více). Ta jsou rychlejší, avšak méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace.
Plastové rámy jsou pružné a dobře pohlcují vibrace. Jejich nevýhodou je nižší pevnost, díky které nemusí kolečka při namáhání rámu držet ideálně rovnou stopu.
Kovové nebo hliníkové rámy jsou velmi pevné, dobře drží stopu, ale měně pohlcují vibrace.
Důležitým parametrem je také délka rámu. Dlouhý rám je vhodný pro kondiční jízdy, krátký rám je lépe ovladatelný a vhodný i pro triky.
Kvalita ložisek je udávaná stupnicí ABEC 1 až 9, kde číslovka 9 představuje nejkvalitnější ložisko. Čím kvalitnější ložisko, tím menší odpor klade. Pro ty, kteří budou jezdit častěji, doporučujeme vybrat ložiska s označením minimálně ABEC 5.Kvalitní ložiska se po roztočení zastaví po delší době. Měly by se točit tiše a bez cukání.
Můžete se také setkat s ložisky ILQ a SG. Jedná se o typy, které nemají nic společného se stupnicí ABEC. ILQ je značení pocházející od firmy Twincam a vyrábí se ve dvou provedeních ILQ-7 a ILQ-9. Ložiska označená SG používá firma Rollerblade a jednotlivé druhy se značí stejně jako ABEC, tedy 1–9. Stále platí, že čím vyšší číslo, tím kvalitnější, ale nelze je přirovnat k určitému stupni ABEC.
Velikost se udává jako u bot v US, UK nebo EU. V případě velikosti EU se doporučuje vybrat velikost o půl až celé číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.
U kolečkových bruslí se pohybují rozměry koleček od 44 do 110 mm. Na menších kolečkách se budete cítit stabilněji, jsou ale pomalejší. Větší kolečka jsou obecně rychlejší, protože mají menší valivý odpor a lépe se vypořádají s nerovnostmi terénu. Tvrdost koleček je v rozmezí 74A–100A. Měkčí kolečka (78A–82A) jsou vhodná pro začátečníky. Lépe přilnou k povrchu, absorbují nerovnosti, ale také se rychleji opotřebují a jsou pomalejší. Tvrdší kolečka (82A a více) jsou rychlejší, vhodná pro pokročilé a profesionály. Tato kolečka jsou méně pohodlná, jelikož tolik nepohlcují vibrace, ale zato jsou rychlejší a déle vydrží.
Slovník pojmů
Velikost bruslí
Velikost se udává jako u bot v US, UK, EU a mondopoint (cm). V případě velikosti EU se doporučuje vybrat velikost o půl až celé číslo větší, než je velikost vaší nohy. Díky trochu větší botě vás nebude noha tlačit ani po delší jízdě. Bota by měla nohu dobře fixovat, aniž by na ní nepřiměřeně tlačila. U některých dětských bruslí lze velikost nastavovat v řádech několika čísel.