Jak na ryby časně zjara, když je voda ještě opravdu chladná? A jak chytat na jaře kapry? Jakub Vágner se tentokrát vydal nám to předvést na rybník překvapivě v samém středu Teplic. V této vodě můžeme chytit mnoho různých druhů ryb, ale samozřejmě i kapry, o které dnes půjde především. Důkazem je více než 13kg kapr vylovený těsně před Jakubovým příjezdem.
Základem je vhodně zvolená voda. Pozorujte vodu a také pohyb v ní. Rybám je opravdu jedno, v jaké kompozici si na břehu postavíte pruty a další rybářské vybavení – ovšem pokud rybaříte pouze pro skvostné fotografie vybavení, které posléze umístíte na sociální sítě, je to také cesta.
Dále je pro úspěšný lov kaprů na jaře vhodné i posouzení klimatu. Aktuální počasí nám pomůže zvolit správnou taktiku. Chování ryb je se střídajícím se počasím proměnlivé. Například za teplých dnů najdete kapry v zastíněných částech revíru, a toho se dá šikovně využít při hledání vhodného místa pro rybolov. Jaro a chladnější teploty nám ovšem nahrávají, ryby jsou povětšinou aktivní celý den a pátrají po potravě.
Ani moderní rybářská elektronika ještě není zárukou úlovku, je třeba také vědět, jak na to.
Další jarní zásada: Na jaře se u vody chovejte velmi tiše a obezřetně, ryby jsou často v těsné blízkosti břehu a po zimě nedůvěřivé, a vy se tak svým neuváženým chováním můžete připravit o úlovek.
Jste-li zastánci „přírodního krmení“ a jste ochotni věnovat přípravě vlastní úsilí a čas, jistě využijete nabídky, kterou uchovává jarní rozmrzlá půda. Za červy, žížaly a hmyzí larvy vám ryby jistě utrhají ruce... tedy spíše háčky. Ovšem pro cílený lov kaprů se dnes používají ještě mnohem účinnější nástrahy.
Chcete chytit kapra na žížalu? Nejraději mají masité rousnice.
Podomácku připravené návnady a nástrahy jsou samozřejmě také přípustnou variantou. Nejeden kapřík si jistě rád smlsne na staré dobré chuťovce z kolínek a strouhanky, ale dnes už je na trhu spousta dostupného krmení pro ryby, které nám poslouží stejně dobře, ne-li lépe.
Pokud jste zaneprázdněnými rybáři, nebo chcete selektivně chytat ty největší ryby revíru, jistě uvítáte širokou nabídku boilies, pelet, dipů či jiných aromatických přísad.
Prověřené nástrahy na kapry jsou dnes již běžně dostupné za skutečně sympatické ceny.
Vhodné krmení a nástrahy jsou zcela jistě zásadní položkou ve výsledné statistice úspěšnosti při lovu kaprů. Na jaře rozhodně vsaďte na sladké chutě krmiva, z něhož se navíc výrazně uvolňuje i vůně, a neuděláte chybu. Dobře poslouží např. příchuť banánu, tutti frutti, medu či jahod. Doporučit můžeme např. Jet Fish Dip Premium Brusinka, který je opravdu výrazně sladký.
V brzkém jaře používejte maximálně 16mm kuličky – boilies (dají se ale i oříznout na ještě menší průměr), aby k nim ryba měla větší důvěru a jejich obsah se rychleji uvolňoval do vody. Dobrou službu vám udělají boilies, která obsahují kousky červů, nebo i chilli. To je používáno za účelem rychlého uvolnění aromat.
Při výběru návnad a nástrah myslete i na ryby samotné – boilies doplňte peletkami z lisovaného obilí nebo máčeným konopím, to abyste rybám usnadnili trávení. Zalijte malým množstvím dipu a směs promíchejte. Ještě lépe je připravit si směs předem, aby aroma dobře prostoupilo každou její součást.
Další tipy, jak na kapry (nejen) na jaře, najdete v knize Kaprařův rok.
Fluorokarbonový vlasec zajistí, že se jím procházející světlo bude lámat stejně, jako když prochází samotnou vodou, a nebude tak plašit ryby. Navíc je tužší, tudíž se minimalizuje pravděpodobnost, že by se při náhozu zamotal. Na konci, to aby mohla kulička boilies pěkně pracovat, je ještě 15lb pletená šňůrka spojená uzlíkem. Abychom zafixovali montáž na jednom místě a zabránili jejímu zvedání ve vodě, přidáme zátěž. Pokud chytáme s plovoucí nástrahou, dobře poslouží broček namáčknutý na návazec, jehož velikost (gramáž) zvolíme podle toho, jak vysoko nade dnem chceme montáž ve finále mít.
Nutný je samozřejmě i rybářský háček – o velikosti 8, maximálně 4, ať už s protihrotem, či bez něho. Při jeho výběru se řiďte nařízením příslušného rybářského revíru. Pokud je protihrot zakázán, respektujte to, a to i přes to, že jste přesvědčeni o jeho větší bezpečnosti pro rybu samotnou.
Podstatná je také síla háčku v ramínku. Neplatí vždy, že na malou náu byste měli primárně používat malý háček, rybu pak může citelně poranit a rozříznout jí tlamu, někdy až v délce kolem 4 cm. I k malým kuličkám tedy můžete přidávat klasický poctivý silnější háček na kapry. Snižujeme tak navíc pravděpodobnost záběru jiného druhu ryby, který momentálně není naším cílem.
V případě montáže na kapry není třeba se pouštět do nějakých složitostí. Tato montáž je v podstatě univerzální, použitelná ve všech ročních obdobích, na jakékoli vodě. Stačí změnit pouze velikost háčku, případně tuhost šňůrky.
Montáž na kapra je takovým mistrovským kouskem a někdy i tajemstvím každého rybáře.
Nyní můžeme přistoupit k pokládání montáže. Z člunu to probíhá takto: lehce ji spustíme, pomalu natáhneme a pouštíme vlasec, až padne na dno, jemně povytáhneme z případného bahnitého povrchu dna a opět položíme.
Rybařina není dřina. Chce to ovšem trpělivost a schopnost vnímat chování ryb za nejrůznějších okolností. I když si z knih nastudujete maximum informací, ryba vás vždy dokáže znovu překvapit. Nyní máte představu, jak na jaře na kapry. Nezbývá, než vše vyzkoušet v praxi!