Naviják s volnoběžnou brzdou kombinuje přední či zadní brzdu s bojovou. Často se používá jako feederový, sumcový nebo kaprařský naviják. Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit při jeho výběru a v čem je jiný v porovnání s navijákem s přední brzdou, který je na kapry také velmi oblíbený.
Pokračovat
Jakou konstrukci má naviják s volnoběžnou brzdou?
Naviják s volnoběžnou brzdou je pokročilejší verzí předního či zadního brzdného systému. Nadstavbou je funkce volnoběhu, která velmi usnadňuje navíjení ryby na vlasci. Oba systémy se ovládají i nastavují nezávisle na sobě.
Podle čeho vybírat navijáky s volnoběžnou brzdou?
Navijáky s volnoběžnou brzdou vybírejte podle techniky lovu či druhu lovené ryby. Dále je dobré se zaměřit na jeho kapacitu nebo velikost cívky, počet ložisek, převod a hmotnost.
Co rybolovná technika, to jiný naviják
Naviják s volnoběžnou brzdou se používá převážně při lovu kaprů, sumců, na těžko, plavanou či feeder.
Naviják s volnoběžnou brzdou na sumce by měl mít bytelnou konstrukci a velkokapacitní cívku.
Naviják s volnoběžnou brzdou na těžko může mít menší cívku než sumcový, bytelný by měl být stejně.
Naviják s volnoběžnou brzdou na plavanou by měl mít hladký chod a lehkou konstrukci.
Naviják s volnoběžnou brzdou na feeder bude stejný jako na plavanou, obvykle je lepší větší cívka.
i
Při lovu na feeder je pro správnou funkci navijáku nutné udržet špičku prutu sklopenou.
Kapacita cívky
Kapacita cívky určuje, kolik vlasce naviják pojme. Pokud je udáno, že má naviják s volnoběžnou brzdou kapacitu cívky 0,30/150, tak se do něj vejde 150 m vlasce o průměru 0,30 mm.
Velikost cívky
Velikost cívky je jednočíselným údajem uvedená kapacita cívky. Navijáky s volnoběžnou brzdou o velikost cívky 30 pojmou 100 m vlasce o průměru 0,30 mm.
Počet ložisek
Ložisko je součástka, která snižuje tření při pohybu komponentů. Zajišťuje tedy hladký chod navijáku. Vyšší počet ložisek není nikdy na škodu. Při lovu kaprů doporučujeme minimálně čtyři ložiska.
Převod
Převod určuje, kolikrát se překlapěč otočí okolo cívky za jedno otočení kličky. Pokud má naviják s volnoběžnou brzdou převod 5:1, tak se překlapěč otočí pětkrát za jedno otočení kličky.
Hmotnost
Když používáme naviják s volnoběžnou brzdou, prut máme většinou odložený ve vidličkách nebo stojanech. Model s opravdu nízkou hmotností proto oceníte spíše při zápasení s kapitálním rybím bojovníkem.
Navijáky na kapry – volnoběžná brzda je ideálním řešením
Modely s volnoběžnou brzdou skvěle poslouží jako navijáky na kapry, kteří se často loví na prut umístěný ve stojanu. Při takovém způsobu lovu může chvíli trvat, než po záběru ryby přiskočíte k prutu. Volnoběžná brzda se však postará o to, aby se vlasec plynule odvíjel až do vašeho příchodu a nekladl kaprovi žádný odpor.
Co by měl mít správný kaprařský naviják?
Souboj s kaprem může být občas vyčerpávající a je jedno, zda máte naviják s volnoběžnou brzdou, nebo s přední. Proto je dobré se obecně poohlédnout po modelu s nízkou hmotností. Naprostou nutností je taky plynulý chod, který zajistí kaprařský naviják se 4 a více ložisky.
V čem je kaprařský naviják s přední brzdou jiný?
Naviják s přední brzdou je starší a velice hojně používanou variantou, které chybí takový upgrade, jako je volnoběžná brzda. Hlavní rozdíl spočívá v technice lovu. Pokud vám vyhovuje sekání prutem, volte jednoznačně naviják s přední brzdou.
Práce s volnoběžnou brzdou je jednoduchá. Prut odložte do vidliček či stojanu a brzdu uveďte do chodu zvednutím její páčky. Při záběru volnoběžná brzda zakryje kladený odpor a kořist nebude panikařit. Jakmile otočíte kličkou, volnoběh se automaticky vypne a vy si už můžete vychutnat divoký souboj se vzdorující rybou.
Když používáte naviják s volnoběžnou brzdou, nesekejte prutem. Stačí jen zatočit kličkou.
Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.