AlzaBoxy Q1 AP+ plus nový vizuál

Rybářská dovolená u nás i v zahraničí

Zobrazit katalog
Rybářská dovolená u nás i v zahraničí

Článek

Aktualizováno

Dovolená s rybolovem je snem mnoha zapálených, ale i příležitostných rybářů, tak proč si ji letos konečně nedopřát? Vydáte se na rybářskou dovolenou v Česku, nebo se snad chystáte vyrazit na ryby do zahraničí? Ať už se rozhodnete pro některý z našich rybníků, nebo si chcete užít rybářskou dovolenou třeba v Norsku, pro každé z těchto míst potřebujete znát příslušné zásady rybolovu. Jak si opatřit rybářskou povolenku pro rybaření v Česku i v zahraničí a kolik vás to bude stát? Nejen to se dozvíte v našem článku.

Rybářská dovolená; ryba; člun; rybáři

Rybářská dovolená u nás i v zahraničí – OBSAH

 1. Co obnáší dovolená s rybařením
 2. Jak získat rybářský lístek
 3. Jak získat rybářskou povolenku
 4. Chytání ryb bez rybářského lístku
 5. Dovolená na rybách v ČR
 6. Rybolov v zahraničí
 7. Rybolov Norsko 2018
 8. Rybaření v Chorvatsku
 9. Rybaření v Maďarsku
 10. Rybaření ve Švédsku
 11. Rybaření v Polsku

Co obnáší dovolená s rybařením

Dovolená na rybách nemusí být pouze záležitostí osamělého rybáře. Dnes jsou možnosti opravdu široké, a tak můžete zažít i rodinnou rybářskou dovolenou, kde budete mít zajištěno adekvátní ubytování, ale třeba i možnost rybolovu pro děti.

Pokud jste si zvolili místo a termín rybolovu, máte vybranou pěknou chatu u vody, je třeba se připravit i po praktické stránce a nezapomenout nic, co spadá do povinné výbavy rybáře. Co vše do ní patří?

Povinná rybářská výbava 2018 zahrnuje:

Rybářský lístek; rybářská povolenka; členská legitimace Vyprošťovač háčků Míra na ryby; metr
Povinná rybářská výbava vám mnoho místa nezabere. Zleva: rybářský lístek, vyprošťovač háčků, rybářský metr.

Jak získat rybářský lístek

Rybářský lístek vám vydá pověřený městský/obecní úřad, pod nějž spadáte svým bydlištěm. Musíte být ovšem dostatečně kvalifikováni, což prokážete při zkoušce z rybářských znalostí. Doklad o úspěšném absolvování testu pak předložíte při žádosti o rybářský lístek.

Cena rybářského lístku

Cena závisí na době, po kterou budete chtít rybářský lístek využívat. Myslíte-li to s rybařením opravdu vážně, bude lepší si rovnou připlatit.

Rybářský lístek pořídíte za tyto ceny:

Platnost/držitelOsoba starší 15 letOsoba do 15 letOsoba studující či pracující v oboru rybářství
1 rok100,–50,–
3 roky200,–100,–
10 let500,–250,–
Na dobu neurčitou1 000,–500,–

Jak získat rybářskou povolenku

Rybářská povolenka vás opravňuje k lovu v určitém rybářském revíru. Jste povinni do ní vždy zaznačit datum lovu, revír, druh, počet a hmotnost svého úlovku.

Rybářskou povolenku získáte po předložení platného rybářského lístku. Vydá vám ji místní organizace Českého rybářského svazu, výdejna povolenek, případně Územní svaz ČRS.

Cena rybářské povolenky 2018

Pokud se stanete členem ČRS, pak vás povolenka vyjde o dost levněji, na druhou stranu členové platí roční členský příspěvek ve výši 500 Kč za dospělou osobu. Členové mají také brigádnickou povinnost. Buď ji plní formou pracovní povinnosti ve prospěch místní organizace, popř. zaplatí finanční částku, která kompenzuje fyzickou pracovní náplň.

Roční povolenkaMimopstruhováPstruhová

Celosvazová povolenka

Dospělí / Mládež a ZTP / Děti

2 100,– / 1 400,– / 700,–2 150,– / 1 450,– / 750,–

Celorepubliková povolenka

Pouze dospělí

3 150,–3 250,–

Územní povolenky jednotlivých svazů se pohybují v tomto cenovém rozmezí:

Platnost/Typ povolenkyMimopstruhová územníPstruhová územníNečlenská mimopstruhová i pstruhová
Celoroční1 100–1 500 Kč1 100–1 600 Kčaž 5 000 Kč
Měsíční700–1 080 Kč700–1 120 Kč
14denní600–945 Kčaž 2 200 Kč
7denní450–600 Kč450–700 Kčaž 1 200 Kč
1denní180–270 Kč250–350 Kč
Mládež 16–18 let, důchodci nad 70 let, ZTP500–1 050 Kč500–1 200 Kč
Děti do 15 let250–400 Kč250–450 Kč50 % z cen výše (do 16 let)

Chytání ryb bez rybářského lístku

Každý, kdo chytá ryby v rybářském revíru, je povinen vlastnit platný rybářský lístek. Pokud se rozhodnete rybařit bez něj, v lepším případě vám podle § 30 odst. 6 zákona o rybářství hrozí pokuta do výše 8 000 Kč, případně zákaz činnosti do 1 roku.

Existuje ovšem výjimka, kdy lze rybařit i bez rybářského lístku. Jsou jí soukromé revíry. I zde byste však měli dodržovat pravidla pro lov v daném revíru. Povolenku k rybaření je možné si zakoupit za jednorázový poplatek přímo na místě.

Chytání ryb bez rybářského lístku není možné na všech soukromých revírech. Na mnoha z nich ho po vás budou chtít vidět při nákupu povolenky. Obvykle mají na soukromých revírech trofejní ryby, které se těžko shání a jejich nákup není levnou záležitostí, takže nechtějí pustit k jejich lovu úplně každého, kdo jim zaplatí za povolenku. Chtějí mít jistotu, že se zájemce o povolenku vyzná a má o rybaření alespoň základní přehled. Neodborné zacházení s ulovenou rybou (špatné podebrání, odložení mimo podložku, ponechání ryby dlouho na suchu bez prolívání žaber vodou, špatné montáže, atd.) může vést až k úhynu ryby, což si nikdo nepřeje. 

i Soukromé revíry mají svoje webové stránky, na nichž se můžete předem seznámit s pravidly pro lov na konkrétním revíru. Také je dobré rezervovat si místa předem buď telefonicky, nebo e-mailem. Jinak se vám může stát, že zrovna nebude na revíru místo a vy budete muset jet domů. 

Soukromé rybníky bývají na ryby bohatší než svazové, je zde tedy logicky větší šance na úspěšný úlovek. I proto můžeme tento typ revírů doporučit pro rybaření s dětmi.

Na soukromém revíru si můžete zachytat nejen u nás, na pěkné úlovky si můžete přijít, pokud navštívíte i mnohé zahraniční skouromé revíry.

Rybaření s dětmi
Rybaření s dětmi vám příjemně zpestří dovolenou.

Dovolená na rybách v ČR

Mezi nejoblíbenější rybářské revíry v Česku patří následující:

Rybaření Roudnice – jedná se o soustavu pískoven (kaprová jezera), mezi úlovky nejsou výjimkou kapři o hmotnosti přesahující 20 kg

Rybaření Sykovec – bezmála 14ha rybník s pestrou násadou ryb (kapr, amur, sumec, pstruh, candát, štika) přímo vyzývá ke sportovnímu rybolovu

Sportovní rybolov Hostim – průtočná nádrž na Znojemsku s 15 lovnými místy

Jezero Milada – k rekreaci na pláži, vodním sportům i k rybaření poskytne jezero Milada zhruba 252 ha vodní plochy, to vše jen kousek od Ústí nad Labem

Sportovní rybolov Kubšovka – revír v původně zatopeném lomu o rozloze 1,6 ha je zaměřen na lov jeseterů, ale chytit si zde můžete i kapra, lína, štiku či amura

Sportovní rybolov Božice – jihomoravský rybářský revír o rozloze 5,4 ha nabídne nejčastěji kapří úlovky, oblíbenou akcí je Božická kaprařská padesátka

Rybaření na Lipně – 4 870 ha vodní plochy lipenské přehrady poskytuje možnost rybolovu po celý rok (zejména štik a kaprů)

Rybaření na Orlíku – údolní nádrž, jež je pestře zarybněna, nejčastějším úlovkem zde bude kapr, cejn, ale i amur, sumec či štika

Rybaření Lipno
Rybaření na Lipně může být i vaší ideální dovolenou.

Rybolov v zahraničí

Norsko je pravděpodobně nejoblíbenější zahraniční destinací pro lov ryb. Mnoho rybářů ale každoročně zamíří také do Chorvatska, Švédska, Maďarska nebo Polska.

Rybolov Norsko 2018

Rybařit zde můžete z lodi, ve fjordech i ze břehu.

Ke sportovnímu rybolovu na moři a ve fjordech nepotřebujete povolení. Pokud je vám mezi 18 a 70 lety, k rybaření na řekách a jezerech je nutné zakoupit státní rybářský lístek za cca 240 NOK (celoroční). S ním pak máte také možnost získat povolenku pro lov lososů, mořských pstruhů a tažných sivenů. Na soukromých úsecích řek a jezerech je třeba zakoupit si povolenku.

i Důrazně doporučujeme seznámit se vždy s předpisy příslušného revíru, nejsou totiž jednotné, a dokonce se mohou v průběhu roku měnit. V celém Norsku je zakázán lov na živou rybu.

Rybolov Norsko – cena

V případě, že využijete služeb některé z cestovních kanceláří, pak vás v sezóně rybářský pobyt v Norsku vyjde zhruba na 1 000 Kč/osoba/den. Cena ovšem předpokládá vlastní dopravu.

Rybaření v Norsku – zájezdy

Rozhodujete se, zda absolvovat rybářský zájezd do Norska? Jste-li ochotni si za osobní i praktický komfort trochu připlatit, neuděláte chybu. Cestovní kanceláře, které se specializují na zájezdy s rybolovem, vám zajistí vhodné ubytování, česky hovořícího delegáta i možnost zapůjčení rybářského vybavení.

Dokáží také váš pobyt přizpůsobit i ostatním členům výpravy, kteří zrovna rybařit nechtějí. V Norsku jim zařídí jiný program, ať už je to koupání, potápění, houbaření či turistika. Klidně tedy s sebou vezměte celou rodinu.

Rybaření v Norsku
Norsko nabízí nespočet příležitostí – ve fjordech si užijete rybaření ze břehu i ze člunu.

Rybaření v Chorvatsku

Chcete-li okusit rekreační rybaření v Chorvatsku, budete se muset vybavit rybářským lístkem – tzv. „ribolovna dozvola“. Seženete jej bez problémů v turistickém centru, stačí se prokázat platným cestovním dokladem. Zaplatíte za něj 60 kun/den (210 Kč). Tři dny vás vyjdou na 150 kun, 7 dní na 300 kun a celých 30 dní pak stojí 700 kun. 

i Rekreační rybolov na moři s sebou nese zásadu použití maximálně dvou rybářských prutů se třemi návazci na každém z nich. Úlovek je také omezen na 5 kg/den.

Nejoblíbenějšími chorvatskými rybářskými lokalitami jsou Zadar, Pula, Poreč či Umag.

K rybolovu na řekách a jezerech je potřeba zajistit si povolení vydávané Ministerstvem zemědělství. Denní povolení vás přijde na podobnou sumu jako to pro rybolov na moři. Roční si vyžaduje složení rybářské zkoušky, dospělého rybáře pak bude stát 400 kun (1 400 Kč).

K rybolovu nejčastěji využívanými jsou řeky Cetina, Jadro, Neretva, Krka a Vranské či Peručské jezero.

Rybaření; Chorvatsko; tuňák; moře Rybaření;, Chorvatsko; úlovek; ryby
Rybaření v Chorvatsku snadno spojíte s rodinnou dovolenou. A všichni budou spokojení.

Rybaření v Maďarsku

V Maďarsku si dejte pozor na dobu hájení jednotlivých druhů ryb a také na jejich minimální míry. K rybaření budete potřebovat maďarský státní rybářský lístek, k jehož získání musíte předložit český rybářský lístek a doklad totožnosti. Pokud si jej pořídíte zároveň s místní povolenkou, vyjde vás tahle radost asi na 2 000 HUF (160 Kč).

Cena denní povolenky se liší podle revíru, ale obecně se pohybuje mezi 200 až 550 Kč.

Oblíbenými rybářskými destinacemi v Maďarsku jsou jezera Zalaszentmihály, Retimajor, Pölöske, Pötrete a samozřejmě legendární Balaton.

Rybaření ve Švédsku

K rybaření na švédských řekách a jezerech musíte vlastnit povolenku, a to místní pro každý vybraný revír. Na výběr máte povolenku denní, 3denní, týdenní a celoroční.

Bez povolenky můžete ve Švédsku rybařit na západním pobřeží Severního moře, na jižním a východním pobřeží Švédska a na velkých jezerech, jako je např. Mälaren, Vänern, Hjälmaren nebo Storsjön.

Rybolov ve Švédsku; pobřeží
Malebné pobřeží k rybolovu ve Švédsku přímo vyzývá.

Rybaření v Polsku

Rozhodli jste se vyjet si na ryby do Polska? Pak vám postačí český rybářský lístek. Povolenku získáte za 200 zlotých (přibližně 1 200 Kč) na pobočkách polského rybářského svazu, které se nacházejí v krajských městech. Dále je třeba zaplatit poplatek za lov ryb, který činí 30 zlotých na týden, 70 zlotých na měsíc a 140 zlotých na rok.

Už máte představu o své letošní rybářské dovolené? Ať už ji hodláte strávit v Česku, v zahraničí, v kruhu přátel, s rodinou, nebo individuálně, nezapomeňte se na ni teoreticky i materiálně  vybavit s dostatečným předstihem. Zbytečně byste pak na místě trávili drahocenný čas vyřizováním formalit. Místo toho si přece můžete hned od počátku dovolené užívat rybaření.

4,2 30×
Cattara Bari modrá
Kempingové křeslo - modrá barva
379,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: SPTsc1267
4,5
NGT Bite Alarm VX-2
Hlásič - velmi kvalitní provedení, moderní design a spolehlivá elektronika, plynulá regulace hlasitosti a výšky tónu, 100% voděodolný, konektor na připojení swingeru
Super cena
269,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR000492
4,6 11×
NGT Bite Alarm VX-1 AKCE 1+1 ZDARMA
Hlásič - akční nabídka 1+1 zdarma, velmi kvalitní provedení, moderní design a spolehlivá elektronika, plynulá regulace hlasitosti, 100% voděodolný
449,-
Skladem 4 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR000488
4,4
NGT Carp Stalker Rod 8ft 2,4m 2lb AKCE 1+1 ZDARMA
Rybářský prut 1+1 kaprový, akce 2,00 lbs, počet dílů: 2, celková délka 2,4 m, přepravní délka 1,2 m
990,-
Skladem 1 ks u dodavatele
Objednací kód: JVR065419
Mastodont Baits - Boilie Worms 1kg
Boilies - hotové, příchuť patentka a žížala, hmotnost 1000 g
369,-
Skladem dle varianty
Objednací kód: NJVR000074
4,4
Suretti Micromag
Hlásič univerzální
169,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: RYB503
5,0
Deeper Fishfinder Pro
Sonar – nahazovací, max. hloubka sonaru 80 m, připojení bezdrátové, frekvence 290 kHz (15°) / 90 kHz (55°), napájení 5V DC
5 099,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: RYB001w
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací