Vitamíny a minerály

Zobrazit katalog
Cena
-
Dostupnost
Stav zboží
Určeno na
Na imunitu
(88)
Proti únavě
(35)
Na energii
(30)
Na kosti
(30)
Na mozek
(21)
Určeno pro
Dospělé
(350)
Dospělé a děti
(213)
Děti
(18)
Psy
(1)
Vitamín B
B2
(8)
B6
(24)
B-komplex
(4)
B3
(10)
B12
(15)
Kyselina listová
(6)
Druh
Vitamín C
(89)
Vitamín D
(57)
Vitamín B
(43)
Multivitamín
(42)
Vitamín E
(15)

Vitaminy a minerály jsou nezbytné pro to, aby lidský organismus správně fungoval. Někdy se může stát, že tělo nedokáže přijímat dostatek těchto živin ani z pestré stravy, a tak je člověk musí doplňovat. Existuje celá řada vitaminů, z nichž každý má jiný přínos. Co všechno byste měli zohlednit při výběru? Poradíme vám.

Pokračovat

4 důvody, proč byste měli doplňovat vitaminy a minerály

Vitaminy a minerály jsou zcela zásadní pro správné fungování metabolismu. Lidské tělo si ve většině případů není schopno tyto látky samo vyprodukovat a mnohdy se také stává, že jejich příjem z běžné potravy je nedostatečný. Je tedy nutné dbát na pestrou stravu, a případně tyto živiny doplňovat pomocí suplementů.

 1. Vitaminy a minerály se podílejí na zpracování a využití cukrů, tuků a bílkovin ze stravy.
 2. Jsou nepostradatelnou součástí lidského organismu, jelikož zajišťují správnou funkci orgánů.
 3. Zaručují správný průběh veškerých biochemických reakcí a metabolických procesů v lidském těle.
 4. Jejich užívání napomáhá při zvýšené fyzické či psychické zátěži, únavě či některých onemocněních.

To, že vašemu organismu chybí vitaminy a minerály, se projeví až v případě, kdy je jich nedostatek. Základem by tedy měla být prevence v podobě pestré stravy a doplňků.

Pro koho jsou doplňky stravy určeny? Rozlišujeme vitaminy pro děti, dospělé a seniory

Doplňky stravy byste měli vybírat s rozumem, jelikož každá skupina potřebuje jiné živiny. Vitaminy pro ženy a muže obsahují látky pro správný vývoj organismu a udržení celkového zdraví. Seniorům pak vitaminy dodávají komplexní živiny pro aktivní a energický život. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat dětem, těhotným a kojícím.

Vitaminy pro děti podporují zdravý vývoj dítěte

Vitaminy pro děti podporují normální růst a vývoj dítěte. V prvních měsících života jsou důležité vitaminy K a D. V předškolním věku je pak potřeba podporovat dětskou obranyschopnost pomocí vitaminů B a C. U adolescentů se vzhledem k fyzické a psychické zátěži zvyšuje spotřeba vitaminů A, B, C i D.

i

Aby vitaminy pro děti vašim ratolestem chutnaly, mají většinou podobu gumových bonbónů. Nejedná se však o mlsání, ale o doplňky stravy, tudíž dávejte pozor na nadměrné užívání.

Vitaminy pro těhotné udrží v kondici maminku i dítě

Vitaminy pro těhotné dbají na dostatečný přísun živin pro správný vývoj plodu a psychickou i fyzickou pohodu matky. Jedná se o kyselinu listovou, vitamin B, C a D. Je vhodné užívat i minerály jako železo, hořčík, jód nebo vápník. Vitaminy v těhotenství můžeme doporučit, lepší ale je, když je začnete brát již před plánovaným početím.

Vitaminy pro kojící ženy zlepšují kvalitu mateřského mléka

Vitaminy pro kojící ženy mohou mít pozitivní vliv na kvalitu a složení mateřského mléka, kterou běžnou stravou nezvýšíte. Současně dodají mamince potřebné látky, které kojením ztrácí. Patří sem především vitaminy B12, D, K a kyselina listová. Ženy by neměly zapomenout ani na dostatek železa, jódu, vápníku či zinku.

Nejlepší komplexní vitaminy a minerály v jednom alias multivitaminy – ano, či ne?

Multivitaminy jsou přípravky obsahující nejlepší komplexní vitaminy a minerály ve vyváženém poměru, který odpovídá doporučené denní dávce. Nespornou výhodou je pohodlnost při užívání, avšak některé obsažené látky spolu mohou nevhodně interagovat, a snižovat tak vstřebávání. Volte tedy multivitamin s co nejméně složkami.

Hledáte vitaminy na vlasy, nehty či podporu imunity?

Podle toho, k čemu konkrétně chcete vitaminy využívat, se tyto látky dělí do mnoha kategorií. Potřebujete vitaminy na vlasy, nehty či podporu imunity?

 • Prevence je důležitá v každém věku. Pokud například víte, že vaše strava neobsahuje všechno, co by měla, jsou pro vás vitaminy vhodné. Často jsou využívané především vitaminy na imunitu.
 • Zdravotní obtíže mohou potkat každého z vás. Vitaminy se zaměřují na konkrétní obtíže – velmi oblíbené jsou zejména vitaminy na růst vlasů, křeče či například vitaminy na nehty.
 • Péče o zdraví, jako je podpora spánku či regenerace organismu, je také častým důvodem, proč lidé sahají po vitaminových doplňcích. Myslete však na to, že pestrá strava je základ.

Vitaminy a minerály jsou dostupné v různých formách

Vitaminy a minerály jsou k dostání v různých formách. Obecně je seženete v tekuté podobě nebo ve formě tablet.

 • Tablety jsou výhodné v tom, že neobsahují žádné nadbytečné přísady, jako jsou například sladidla. Mohou se klasicky polykat, cucat nebo i žvýkat, přičemž výjimkou nejsou ani šumivé tablety do vody.
 • Sirupy/kapky se polykají buďto na lžičce, nebo se kapou do vody. Obsažené účinné látky se snadno vstřebávají a jsou vysoce koncentrované v malém objemu.

i

Můžete se setkat i s vitaminy ve formě prášku či granulátu, které jsou buďto rozpustné ve vodě, nebo si je můžete přidat například do jogurtu či jiného pokrmu.

Dále se zaměřte na to, jak rychle se vitaminy uvolňují do organismu

Vitaminy se mohou do organismu uvolňovat dvojím způsobem. Přípravky s rychlým uvolňováním vám poskytnou optimální dávku okamžitě (například vitamin C, E), což oceníte zejména při únavě či zátěži. Naopak přípravky s postupným uvolňováním dodávají tělu účinné látky po dobu až 24 hodin.

Čím se liší vitaminy rozpustné ve vodě a v tucích?

Rozlišujeme, zda jsou vitaminy rozpustné ve vodě, nebo v tucích. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

 • Vitaminy rozpustné ve vodě jsou charakteristické tím, že je lidský organismus neukládá, ale při nadměrném příjmu je vyloučí močí. Patří sem především tyto vitaminy: B1, B2, B6, B9, B12, C a H.
 • Vitaminy rozpustné v tucích jsou podmíněny dostatečným příjmem zdravých tuků ze stravy. Stopové množství se může ukládat v lidském těle, a proto může dojít k předávkování. Jedná se o vitaminy A, D, E a K.

Jak vitaminy užívat? Vždy dodržujte doporučenou denní dávku

Ačkoliv se jedná o tělu prospěšné látky, tak vitaminy nelze užívat neomezeně. Vždy dodržujte doporučenou denní dávku (DDD), která je uvedena na obalu. Přípravky zapíjejte čistou vodou a nejlépe i s trochou jídla, které zamezuje dráždění žaludku. Vyhněte se podávání na noc, mohla by vás pálit žáha.

Vitamin Jednotka DDD
A µg 500
B1 mg 1,1
B2 mg 1,4
B5 mg 6
B6 mg 1,4
B9 µg 200
B12 µg 2,5
C mg 80
D µg 5
E mg 12
K µg 75

1 miligram (mg) = 1 000 mikrogramů (µg, mcg, mikrog)

Nezbytnými živinami nejsou jen vitaminy, ale i minerály, které bývají rovněž obsaženy ve stravě. Patří sem hořčík, vápník, fosfor, jód a zinek.

Pro zdravý zrak a podporu imunity volte vitamin A

Vitamin A přispívá především k udržení zdravého zraku, pokožky, pohlavních buněk a normální funkci imunitního systému – nedostatek tohoto vitaminu může způsobovat ztrátu chuti, zastavení růstu, poruchy imunity a může vést až k šerosleposti. Provitaminem je také beta-karoten, který udržuje normální stav pokožky.

Vitamin B je přínosem pro vaše nervy i pokožku

Vitamin B se člení do dalších podskupin, z nichž každá má specifický přínos pro lidský organismus. Společný mají přínos pro nervovou soustavu či energetický metabolismus, ovšem pomáhají také pokožce či sliznicím. Celá tato skupina patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě.

 • Vitamin B1 pomáhá při vypětí nervů, podporuje činnost srdeční soustavy, zlepšuje paměť a posiluje chuť k jídlu. V lidském těle se neukládá a při nadměrném pití alkoholu či kávy se jeho množství v těle snižuje.
 • Vitamin B2 je důležitý pro zdravý stav pokožky, posiluje nehty, podporuje růst vlasů a přispívá ke správné činnosti oběhové a nervové soustavy. Snižuje také míru únavy, bolest svalů a vyčerpání.
 • Vitamin B6 reguluje hormonální aktivitu, snižuje míru vyčerpání a podporuje imunitní systém. Může do jisté míry působit jako prevence proti kardiovaskulárním nemocem. Jeho nedostatek způsobuje křeče či záněty.
 • Vitamin B9 (kyselina listová) napomáhá správnému vývoji plodu a krvetvorbě. Chrání před srdečním onemocněním a také snižuje riziko rakoviny. Patří mezi vitaminy pro těhotné, ale je vhodný i pro starší osoby.
 • Vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk či tvorbě červených krvinek, snižuje míru únavy a podporuje imunitní systém. Nachází se především v masu, a tak by jej měli užívat zejména vegetariáni a vegani.
 • i

  Jak poznat, že máme nedostatek vitaminu B? Mezi klasické projevy patří především nesoustředěnost, únava, pocit brnění, svalové křeče nebo nechutenství.

  Mezi nejznámější a nejvyužívanější patří vitamin C

  Vitamin C je oblíbený pro své antioxidační schopnosti, podporuje tvorbu kolagenu, pomáhá vstřebávat železo a celkově posiluje imunitu. Jeho nedostatek se projevuje jako únava nebo bolest kloubů, ovšem v těhotenství může dojít až k preeklampsii či předčasnému odloučení plodového vaku – měl by tedy patřit mezi vitaminy pro těhotné.

  Je možné předávkování vitaminem C? Jeho přebytečné množství vylučujeme močí, tudíž k tomu nemělo dojít. Při nadměrném užívání se ale mohou dostavit křeče, průjem či nevolnost.

  Vitamin D má na starosti výživu kostí a kloubů – důležitý je tedy zejména pro děti

  Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Je významný pro správný růst a vývoj kostí, zubů a kloubů. Z tohoto důvodu je důležité zařadit jej mezi vitaminy pro děti, jelikož se jeho nedostatek může projevit změknutím kostí. Dalším přínosem je pak podpora imunitního systému a lidského těla celkově.

  • Vitamin D3 je jediný vitamin, který si tělo vyrábí ze slunečního záření. Vzhledem k množství ochran proti slunci kvůli obavám z rakoviny kůže má však většina lidí nedostatek vitaminu D.

  Vitamin E má za úkol posílit vaše srdíčko

  Vitamin E může do určité míry působit jako prevence proti různým onemocněním srdce a doporučuje se i při neplodnosti. Uvádí se také, že vitamin E pomáhá zpomalovat stárnutí a urychluje léčbu popálenin.

  i

  V žádném případě si nepleťte doplňky stravy a léky. Doplňky stravy jsou zdroje látek, které mají za úkol doplňovat tělu potřebné vitaminy a minerály, které tělo nedokáže vyrobit nebo je nelze získat z běžné stravy. Oproti tomu léky mají léčebné či preventivní účinky.

  Vitamin H působí příznivě proti kožním onemocněním

  Vitamin H je skvělým pomocníkem při kožních onemocněních. Podporuje také činnost nervového systému a pohlavních sliznic. Bonusem je pak růst a kvalita nehtů a vlasů. Při nedostatku vitaminu H můžete trpět únavou.

  Pro zdravé zuby a krev využijte vitamin K

  Vitamin K je výborným pomocníkem při nadměrném menstruačním krvácení, napomáhá při spalování tuků a může působit i jako prevence proti zubním kazům. Jeho nedostatek se projevuje poruchami srážlivosti a řídnutím kostí. Je vhodné jej zařadit také mezi vitaminy pro kojící, jelikož je ho v mateřském mléce menší množství.

  • Vitamin K1 je vyráběn rostlinami. Využívá se především při poruchách srážlivosti krve a působí i jako vitamin na játra. Je obsažen v listové zelenině a v některých rostlinných olejích.
  • Vitamin K2 je produkován bakteriemi v zažívacím traktu, což znamená, že jej tělo dokáže v malé míře samo vyrobit. Je důležitý pro mineralizaci kostí, buněčný růst a také metabolismus buněk.

  Při doplňování potřebné dávky živin nezapomeňte také na své domácí mazlíčky. Vitaminy pro psy zaručují pevné kosti, krásnou srst, pevné drápky a zdravé a odolné klouby.

Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše.
Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.

Nejprodávanější

1.
Vitamín - kapsle, určený pro dospělé - 2,91 Kč/ks
349,-

2.
GymBeam Omega 3, 240 kapslí Skladem > 10 ks
Omega 3 - kapsle, 240 kapslí, určený pro dospělé
299,-

3.
Vitamín - tablety, 90 tablet, určený pro dospělé a děti od 10 let
299,-

Další nejprodávanější
595 položek
4,9
GymBeam Vitamin D3+K1+K2 Forte 120 kapslí
Vitamín - kapsle, určený pro dospělé - 2,91 Kč/ks

349,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SPTgym146
5,0
GymBeam Omega 3, 240 kapslí
Omega 3 - kapsle, 240 kapslí, určený pro dospělé

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTgym340
4,7 13×
MOVit Vitamin C 1200 mg s šípky + Vitamin D + Zinek PREMIUM, 90 tbl.
Vitamín - tablety, 90 tablet, určený pro dospělé a děti od 10 let

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MEDMOVDS084
GymBeam Multivitamín Vitality complex, 60 tablet
Multivitamín - tablety, 60 tablet, určený pro dospělé

199,- 209,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTgym339
4,4
GymBeam Vitamín D3 2000 IU, 60 kapslí
Vitamín D - kapsle, určený pro dospělé

86,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTgym348
5,0
Nutrend MINERALS MAGNESIUM + ZINC, 60 tablet
Minerály - 2,49 Kč/ks

249,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11419
4,9 14×
Nutrend MAGNESLIFE, 10x25 ml
Hořčík - tekutina, objem 250 ml, určený pro dospělé

279,-
Skladem dle varianty
Objednací kód: SPTnut11445nad
4,8 12×
GymBeam Vitamín C 1000 mg 20 tbl
Vitamín - tablety, 20 tablet, určený pro dospělé - 2,40 Kč/ks

Super cena
48,-
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTgym144
5,0
MOVit Beta karoten PREMIUM 25 000 IU + Panthenol + PABA, 90 tob.
Betakaroten je jedním ze zdrojů vitaminu A, který je nutný pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu používaného za nízkého osvětlení

179,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPT16561
5,0
Lipo C Askor Forte 120 kapslí
Vitamín C kapsle, 120x520 mg

719,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTinp002
4,9
Nutrend Multivitamin Compressed Caps, 60 kapslí,
Vitamín - kapsle, 60 kapslí, určený pro dospělé - 4,48 Kč/ks

Zlevněno -18 %
269,- 329,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut0214
5,0
Nutrend Omega 3 Plus Softgel caps, 120 kapslí,
Omega 3 - kapsle, 120 kapslí, určený pro dospělé - 3,83 Kč/ks

459,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut0227
4,8
Nutrend Vitamín C se šípky, 100 tablet
Vitamín - kapsle, 100 kapslí, určený pro dospělé a děti od 3 let - 1,99 Kč/ks

199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut0213
4,9 14×
Nutrend MAGNESLIFE, 10x25 ml, natural
Hořčík - tekutina, objem 250 ml, určený pro dospělé - 27,90 Kč/ks

279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11268
4,7
Nutrend Multicomplex Compressed Caps, 60 Kapslí,
Vitamín - kapsle, 60 kapslí, určený pro dospělé

Zlevněno -18 %
269,- 329,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11326
5,0
Galmed B-komplex Premium 100 tbl
Vitamín B - 1,59 Kč/ks

159,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTglm035
4,8
MOVit Vitamin C 1000 mg s šípky, 90 tablet
Vitamín C — obsahující vitamin C; tablety s postupným uvolňováním; vitamin C přispívá k normální funkci imunitního systému, ke snížení míry únavy a vyčerpání k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní a zubů - 2,77 Kč/ks

249,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MOVVITCDS146
GymBeam Omega 3-6-9, 120 kapslí
Omega 3 - kapsle, 120 kapslí, určený pro dospělé

299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTgym341
5,0
Nutrend Mineral Zinc 100% chelate, 100 kapslí
Zinek - rostlinné kapsle s vysokým obsahem zinku v chelátové formě. Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému, syntéze bílkovin a udržení normálních kostí. Podporuje činnost reprodukčního systému, s oblibou je vyhledávaný pro udržení normálních vlasů, nehtů a pokožky. - 2,19 Kč/ks

219,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11418
4,9 14×
Nutrend MAGNESLIFE, 10x25 ml, višeň
Hořčík - tekutina, objem 250 ml, určený pro dospělé

279,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11446
Nutrend Vitamins D3+K2, 90 kapslí
Vitamín - kapsle, 90 kapslí, určený pro dospělé a děti od 10 let - 2,99 Kč/ks

269,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11417
Galmed ForFit TeddyFit gummies s malinovou příchuťí 50+10ks
Multivitamín - želé, hmotnost 150 g, určený pro dospělé a děti od 3 let - 1,41 Kč/ks

169,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTglm048
5,0
Galmed Železo Forte 45 tbl
Železo Železo forte je potravní doplněk, který napomáhá ženám a dívkám doplňovat úbytek železa v krvi při silné menstruaci, dále je vhodný pro těhotné ženy, vegetariány a pro dárce krve (zlepšení podmínek pro tvorbu červených krvinek). - 2,87 Kč/ks

Zlevněno -7 %
129,- 139,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTglm034
4,9 14×
Nutrend MAGNESLIFE, 10x25 ml, pomeranč
Hořčík - tekutina, objem 250 ml, určený pro dospělé

279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTnut11445

Vitamíny a minerály

chytré váhyHubnutí je s chytrými váhami ETA hračka Jak se může váha stát pomocníkem, parťákem i trenérem při vaší snaze zhubnout? Prozradíme v článku, v němž se...
Ať už chcete zhubnout, či posílit, bez dodržování optimálního rozmezí tepové frekvence se vám to podaří jen...
Probiotika neboli zdraví prospěšné bakterie posilují funkci imunitního systému, zlepšují trávení i duševní...
vitamíny v těhotenstvíNejdůležitější vitamíny a minerály pro naše zdraví Vždy je lepší dbát na dostatek vitamínů a minerálů průběžně než pak řešit jejich nedostatek, když se tělo ozve...
Oslabená imunita je problémem mnoha a lidí, z nichž většina ani netuší, že jejich imunitní systém nepracuje...
Práce z domu neboli Home office je stále využívanější možností práce, kterou nadšeně vítají hlavně maminky s...
Více článků

Vitamíny a minerály

V kategorii Vitamíny a minerály máme právě teď na Alza.cz celkem 595 produktů.
Podívejte se na produkty seřazené podle ceny od nejlevnějšího v kategorii levné vitamíny a minerály Produkty seřazené od nejdražšího po nejlevnější hledejte v kategorii nejdražší vitamíny a minerály Zboží seřazené dle prodejnosti od nejvíce po nejméně prodávané najde v kategorii nejprodávanější, nejlepší vitamíny a minerály Produkty řazené dle hodnocení uživatelů od nejlepšího najdete v vitamíny a minerály recenze
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací