Stativy vybírejte podle konstrukce
Stativy lze obecně rozdělit na tripody, monopody, mini stativy a stabilizátory. Každý druh má své silné a slabé stránky a je využíván k jiným účelům a s různým vybavením. Při výběru se zaměřte především na to, co od stativu očekáváte a jak často s ním budete manipulovat.
- Tripody jsou díky třem opěrným bodům velmi stabilní a u fotografů se těší velké oblibě. Některé typy lze rozložit i těsně nad zemí, což je vhodné pro makrofotografie. Jedná se o ideální stativ pro zrcadlovku.
- Monopody jsou populární hlavně mezi reportéry. Poskytují jeden opěrný bod a jejich výhodou je vertikální stabilita. Jsou skvělé jako cestovní stativy pro prostředí, kde nerozložíte tripod.
- Mini stativy mají kompaktní rozměry a nízkou hmotnost, zásluhou čehož je můžete vzít téměř kamkoliv, a to ať už jako malý stativ na fotoaparát nebo praktický stativ na mobil.
- Stabilizátory slouží, jak již název napovídá, ke stabilizaci obrazu. Pyšní se naprostou eliminací otřesů a rozostření obrazu během pořizování snímků a videí. Často jsou využívány amatérskými filmaři.
- Stativy na mobily jsou speciálním příslušenstvím pro youtubery, milovníky sociálních sítí nebo vlogery. Dělí se na klasické a mini, přičemž si nejdříve zkontrolujte, zda jsou kombatibilní s vaším zařízením.
i
Pokud hledáte stativ na projektor, zavítejte do sekce Držáky na projektory.
Stativ na fotoaparát a použitý materiál
Při vybírání stativu na fotoaparát berte ohled na materiál. Od něj se totiž odvíjí hmotnost a odolnost. Lehký stativ na digitální fotoaparát může být nestabilní a riskujete tím horší výsledky nebo i zničení zařízení. Příliš těžký stativ je naopak náročnější na manipulaci a přenášení, což může být pro někoho významná nevýhoda.
- ABS plast je formovatelný, odolný a pružný materiál. Flexibilní držák na mobil z ABS plastu můžete modifikovat ke kreativním účelům a váš mobilní telefon bude vždy pevně držet.
- Dural je hliníková slitina, z níž se vyrábí největší množství stativů. Používá se, mimo jiné, i při stavbě letadel a lodí, což značí jeho vysokou odolnost a pevnost. Duralové stativy patří mezi ty nejtěžší, ale také nejlevnější.
- Karbon je materiál dobře vzdorující vlhku i teplu, který odolává korozi, a navíc skvěle vypadá. Karbonové stativy jsou zpravidla velmi drahé, na druhou stranu vám mohou vydržet delší dobu.
- Ocel je další pevný a odolný materiál. Ocelové stativy jsou oproti karbonovým lehčí a levnější. Ocel se u stativů někdy kombinuje s dalšími materiály, nejčastěji s plastem.
Fotografové, kteří často fotí ve vlhkém prostředí, určitě ocení stativy z uhlíkových vláken, například karbonu, jež na rozdíl od duralu nerezivějí. Kameramani pro změnu upřednostní duralové stativy, které jsou dostatečně pevné a udrží jejich těžké vybavení.
Minimální a maximální výška stativu
Ideální výška stativu je taková, která vám nedovolí se při fotografování hrbit. Věnujete-li se makrofotografii, bude vás zajímat především minimální výška. Zde je potřeba, aby stativ umožňoval focení co nejblíže u země. Některé se proto vyrábějí se středovým sloupkem, který je možné převrátit tak, aby směřoval k zemi.
Stativové hlavy – alfa omega při výběru
Stativová hlava je důležitou součástí každého stativu. Při výběru se proto zaměřte na způsob, jakým se k hlavě fotoaparát připevňuje. Majitelé více fotoaparátů ocení stativové hlavy vybavené rychloupínacími destičkami, které umožňují rychlou a pohodlnou výměnu fotoaparátu na stativu.
- Kulové stativové hlavy se vyznačují malými rozměry, snadným ovládáním i nízkou hmotností. Jsou vhodné pro focení v momentech, kdy nemáte moc času na nastavení hlavy. Některé navíc dovolují focení panoramat.
- Třícestné stativové hlavy mají tři osy, z nichž každou můžete nastavit zvlášť. Jsou vhodné v případech, kdy potřebujete fotoaparát nastavit do přesné polohy. Na nastavení budete potřebovat dostatek času.
- Videohlavy jsou vhodné pro natáčení videí díky madlu, které dovoluje plynulé horizontální a vertikální otáčení fotoaparátu. Využijí je tedy kameramani a filmaři.
Cestovní stativy by měly být maximálně mobilní
Jako cestovní stativy se nejvíce hodí monopody nebo mini stativy. V každém případě je žádoucí, aby byly lehké, mobilní a samozřejmě aby zabíraly co nejméně místa. Určitě s sebou nechcete na cesty tahat něco těžkého a neskladného. Nejlehčím materiálem je plast, ale v naší nabídce najdete i lehké stativy z oceli a hliníku.
Jaké je maximální zatížení stativu na foťák?
Stativ na foťák byste měli vybírat také podle jeho maximálního zatížení. Pokud máte menší fotoaparát, nemusíte tento údaj zase tolik řešit. Jestliže ale vlastníte velkou a těžkou kameru, určitě maximální zatížení stativu nepodceňujte. Stejně jako hmotnost, tento parametr souvisí s materiálem.
i
Stále váháte nad tím, jaký stativ vybrat? Připravili jsme pro vás navíc podrobného průvodce Jak vybrat stativ, ve kterém se dozvíte víc. A kdybyste potřebovali více encyklopedického čtení, podívejte se, co říká na pojem stativ wiki.
Stativ na fotoaparát disponuje speciálními funkcemi
Stativ na fotoaparát může být vybaven speciálními vlastnostmi a funkcemi. Podívejte se na ty nejčastější:
- Rychloupínací destička slouží k propojení stativu a zařízení.
- Vodováha se hodí pro pořizování perfektně rovných snímků a videí.
- Ovládací páka umožňuje ovládání stativu, což se dá využít při natáčení videa.
Skrýt popis