AlzaBoxy CZ, SK Ucho - AlzaCafé - Mezinárodní den kávy

Test - Smartphony s FullHD displejem

Zobrazit katalog
Test - Smartphony s FullHD displejem
0
Možná to zní trochu divně, ale pravda je, že mnoho počítačových monitorů nemá ještě tak vysoké rozlišení, jaké mají mnohem menší, ale přitom Full HD displeje špičkových mobilních telefonů. V podrobném testu jsme ověřili, jak si tyto špičkové modely stojí a zda má vůbec rozlišení 1 080p v každodenním použití smysl. Sami můžete posoudit výsledky testů modelů HTC One, Sony Xperia Z a Samsung Galaxy S4, které jsme pro zajímavost srovnali s o generaci starším modelem HTC One X+, který dlouho vedl náš žebříček chytrých telefonů.

Vlajkové lodi HTC a Sony jsou poměrně působivé i zvenku. Smartphone Sony je ze skla, HTC je z hliníku. Tím se liší od víceméně plastového vzhledu konkurenčního Samsungu Galaxy S4. Viditelným rysem HTC One jsou excelentní reproduktory, které jsou umístěny v přední části nad a pod displejem. Zní na svoji velikost opravdu skvěle a dodávají silný zvuk, když uživatel drží smartphone před sebou a dívá se například na video na displeji. Horší je to, že HTC používá pouze dvě kapacitní ovládací tlačítka namísto typických tří. Nalevo od loga je tlačítko „zpět“, napravo od loga tlačítko „domů“. Dvojí poklepání na pravé straně otevře nabídku spuštěných aplikací. Samotné logo žádnou funkci nemá.

Infračervený port pro ovládání TV

Kromě výkonných stereoreproduktorů má HTC One i další zajímavou funkci: pod zapínacím tlačítkem na horní části je ukrytý infračervený port, smartphonem tedy můžete ovládat například televizor a další AV zařízení a funguje to velmi dobře. Stejnou funkci nabízí i Samsung Galaxy S4.

Oba také přes HDMI (MHL) nabízí výstup na televizor. Sony Xperia Z má tento výstup sice také, ale překvapivě jen v rozlišení 720p, a nikoli Full HD. Specialitou Xperie Z je vodotěsné tělo, které telefon chrání v případě, že vám spadne do vody nebo ho použijete v hustém dešti. Musíte ale všechny porty pokaždé zavřít malým krytem, který zase při každém použití portu (USB, nebo audio) budete muset vytáhnout. Kromě toho má displej Xperie ochrannou fólii, která se ale snadno poškrábe a jsou na ní viditelné šmouhy. Pokud tedy chcete mít svůj smartphone elegantní, musíte ho buď pravidelně čistit hadříkem, nebo ochrannou fólii odstranit.

OVLÁDÁNÍ GESTY JE JEŠTĚ TROCHU NEOHRABANÉ


Samsung Galaxy S4 nabízí několik nových funkcí, které
by měly zjednodušit používání telefonu. Jde například
o inteligentní skrolování obrazu, kdy
telefon sleduje vaše oči, a když
dočtete na konec stránky, sám text
posune. Tato i další funkce, které
telefon nabízí, však nefungují ještě
zcela dokonale. Vypnout jdou ale
vždycky.
Co se týká smartphonu Galaxy S4, jeho výrobce použil materiály, se kterými už má zkušenosti. Jde o lesklý plast, který měl už předchůdce tohoto telefonu a který příliš parády smartphonu nedodává. I jinak vypadá S4 podobně jako S3, Samsung ale lépe využil prostor, větší displej se vešel na menší plochu a S4 je také tenčí. Výhodou je, že Galaxy S4 má jako jediný výměnnou baterii a vešel se do něj (stejně jako do Xperie) i slot pro paměťové karty microSD.

Rozdíly v kvalitě navzdory Full HD

Testované smartphony mají velmi velké displeje – mezi 4,7 palce
(One) a 5 palci (Xperia Z a Galaxy S4). Kvalita displeje je pochopitelně
důležitým parametrem a zvýšení rozlišení na Full HD je příjemnou změnou. Starší HTC One X+ má sice velmi pěkný displej (jeden z nejlepších), lepší ostrost displejů nových smartphonů je ale jasně patrná, a to především u textu, takže například webové stránky se mnohem komfortněji čtou. Přes zřejmé výhody jsou však rozdíly v displejích občas dost malé. Pokud byste například chtěli vidět více detailů u videa, museli byste ho zastavit.

OSTROST OBRAZU: FULL HD JE O NĚCO LEPŠÍ NEŽ 720P


Text zobrazený na HTC One je o něco jemnější než stejně velký text na jeho předchůdci s nižším rozlišením. Budete se ale muset velmi pozorně dívat, abyste rozdíly zaznamenali. Vyšší počet pixelů snadno poznáte až pod lupou.

U běžícího videa nepoznáte, zda je zobrazeno na Full HD, nebo ne. Jasné rozdíly naopak uvidíte v jiném případě. U displeje smartphonu Xperia Z totiž zaznamenáte velký rozdíl v kontrastu, když se na něj podíváte z většího úhlu. Uživatelé tohoto zařízení si tedy musí dát pozor, aby ho při sledování měli kolmo před sebou, protože kvalita displeje je silně ovlivněna nakláněním. Telefon HTC One prošel tímto testem mnohem lépe a také Galaxy S4 má lepší pozorovací úhly. Všechny testované modely pak mají dobrý jas displeje, takže je můžete použít i za přímého slunečního světla. Full HD AMOLED displej Samsungu je v praxi jen průměrně jasný, má ale vynikající kontrast a zářivé barvy.

Špičkový výkon díky novým procesorům

I když je obsluha Full HD displejů náročnější, jsou nové smartphony mnohem svižnější a pracuje se s nimi lépe než se staršími modely s rozlišením 720p. Je to zásluha výkonných čtyřjádrových procesorů s vylepšenou architekturou, mezi které patří třeba Snapdragon 600. Výrazně se u nich zlepšila grafika: v porovnání se starším HTC One X+ je u nich výkon ve 3D asi o 70 % vyšší. Snapdragon 600 od Qualcommu najdete i v Galaxy S4, kde běží dokonce na frekvenci 1,9 GHz, na rozdíl od 1,7 GHz u HTC One. Přitom kvůli vyššímu výkonu neutrpěla výdrž na baterie.

Samsung má baterii s kapacitou 2 600 mAh, HTC a Sony pak s 2 300 mAh – vystačí jim to na velmi pěkných osm až jedenáct hodin hovoru. Surfovat může mezi 5 a cca 7 hodinami. Tato spíše průměrná hodnota, je však dána energeticky náročnými velkými displeji. Fotoaparáty Samsungu a Sony mají 13 megapixelů. V případě fotoaparátu se firma HTC vydala poněkud jinou cestou, než je standardní (a často zbytečná) honba za počtem megapixelů. Zvolila optický snímač s „pouhými“ čtyřmi megapixely a slibuje skvělé výsledky. Aby jich bylo dosaženo, má fotoaparát snímač s poměrně velkými body (2 místo 1,4 mikronu), malé clonové číslo (f/2.0) a mechanický stabilizátor obrazu.

HTC si tedy velmi dobře vede při fotografování za horšího osvětlení – tam, kde Xperia vyfotí jen hodně bodů tmy, zachytí detaily. Při srovnání s Nokií Lumia 920, která má také stabilizovaný snímač, však HTC dost ztrácí. Dokonce ani za denního světla se žádná revoluce v kvalitě nekoná. 

KVALITA FOTOGRAFIE:
FOTOAPARÁT HTC NEMÁ ZCELA
PŘESVĚDČIVÉ VÝSLEDKY


HTC One se svým pouze čtyřmegapixelovým snímačem zachytí v šeru detaily lépe než většina ostatních smartphonů. Za denního světla však fotografie kazí relativně nízké rozlišení a množství šumu. Snímky pořízené telefonem Nokia Lumia 920 mají lepší kvalitu a uvádíme je pro srovnání.
Nelíbila se nám poměrně nízká ostrost, přitom při velmi viditelném filtru zostření, a objevil se také šum. Jaká škoda! Snad přinese zlepšení plánovaná aktualizace firmwaru. Zajímavé jsou zato zábavné možnosti, které fotoaparát a programy pro jeho použití nabízejí. Například HTC nabízí nástroj Zoe, pomocí kterého vyfotografujete sérii snímků, ze kterých pak vyberete jen ty nejlepší. Můžete z nich také udělat „živou fotografii“, kde je zachycen pohyb.

Podobné funkce nabízí i Samsung Galaxy S4, ale Sony má v podstatě jen standardní fotografické funkce a několik efektových filtrů. Zařízení HTC a Sony mají Android ve verzi 4.1.2. a Samsung S4 je dodávám se systémem Android ve verzi 4.2.2., který nabízí navíc rychlé odkazy v informačním pruhu, widgety na uzamčeném displeji a bezpečnostní ověřování neznámých aplikací.
 
Ve spolupráci s měsíčníkem
Samotní výrobci pak provedli několik změn ve vlastním grafickém uživatelském rozhraní (GUI). HTC má například jeden z nejlepších způsobů zamčení displeje s použitelným fotoaprátem a hudebním přehrávačem. Celkově jsme byli s předělávkami a grafickým rozhraním jednotlivých výrobců spokojeni. Společnost HTC nahradila typickou domovskou stránku Androidu svou vlastní, označenou Blinkfeek, o které hovoří jako o „Live Home screen“. Blinkfeek ukazuje na displeji aktuální zprávy z on-line portálů (podporovány budou i české portály), a to ve formě obrázků s popisem.

Závěr

HTC One je podle našich testů v současné době nejlepší smartphone, rozdíly proti konkurenci ale nejsou velké. Nejde jen o jeho Full HD displej, který zase tak podstatné zlepšení nepřináší, ale o další užitečné funkce, vysoký výkon a skvělé zpracování. Možná by mohl o něco lépe fotografovat – alespoň za denního světla. Samsung Galaxy S4 má navíc slot pro microSD karty, lépe fotí, déle vydrží na baterii a je lehoučký. Zpracování by mohlo být lepší. Pro Xperii Z od Sony hovoří elegantní a vodotěsné tělo. Má ale horší displej, který při pozorování z úhlu rychle ztrácí kontrast.

HTC OneSAMSUNG
GALAXY S 4
SONY
XPERIA Z
POŘADÍ1. MÍSTO2. MÍSTO3. MÍSTO
CELKOVÉ HODNOCENÍ9695,294,9
OVLÁDÁNÍ (30 %)1009395
TELEFONOVÁNÍ/BATERIE (20 %)929693
INTERENET (20 %)9910099
MULTIMÉDIA (20 %)919292
OBCHOD S APLIKACEMI (10 %)969696
NAMĚŘENÉ HODNOTY
ŠACH./REFLEXNÍ KONTRAST112:1/3,6:1194:1/3,3:1159:1/6,2:1
MAXIMÁLNÍ JAS479 cd/m2320 cd/m2472 cd/m2
BAREVNÝ PROSTOR / RGB98 %94 %107 %
BAREVNÁ ODCHYLKA PŘI ÚHLU 45°6,1 °C5,9 °C19,9 °C
ZBÝVAJÍCÍ KONTRAST PŘI 45° 35 %38 %9 %
HODNOTA SAR0,86 W/kg0,28 W/kg0,55 W/kg
USB – ČAS PRO PŘENOS 100 MB11 s7 s16 s
FIXACE GPS7 s12 s8 s
GEEKBENCH 22 967 bodů3 091 bodů2 069 bodů
3DMARK – ICE STORM EXTREME6 489 bodů6 660 bodů5 562 bodů
BROWSERMARK 2.01 896 bodů2 130 bodů1 731 bodů
BENCHMARK: ANTUTU V3.2.123 513 bodů25 200 bodů19 564 bodů
GRAFICKÝ TEST GLBENCHMARK 2.531 fps39 fps30 fps
HOVOR/INTERNET7:44/5:55 h10:18/7:11 h11:28/5:07 h
DOBA NABÍJENÍ AKUMULÁTORU3:01 h2:20 h3:04 h
Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací