Alzaboxy Stormred

Umbrel – Bitcoin full node s Lightningem i pro úplné amatéry (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Používat Bitcoin znamená používat svůj vlastní full node. Bez výjimky a bez diskuze. Ale to už víte. Otázkou je, jak to udělat co nejjednodušeji, bez bolestí hlavy a tak, aby to zvládl opravdu každý. Odpovědí na zdánlivě složitou otázku se zdá být Umbrel, bitcoinový full node stack, který stojí za samostatný článek. Navíc je open-source a naprosto zdarma.

Umbrel

Umbrel – OBSAH

  1. Co to je Umbrel?
  2. Co budeme potřebovat na Umbrel?
  3. Instalace UmbrelOS
  4. Prvotní nastavení Umbrelu
  5. Umbrel je ready, jdeme na to!
  6. Umbrel, Bitcoin on-chain
  7. Umbrel, Bitcoin-Lightning off-chain
  8. Nastavení, vzdálený přístup a updaty
  9. Závěr aneb velmi nadějný full node stack i pro dědu s babičkou

Co to je Umbrel?

Umbrel je bitcoinový full node stack. Řečeno po našem, je to takový Ferda Mravenec, který zvládá práci všeho druhu. Bitcoinovým full node se běžně rozumí bitcoinový software, který drží částečnou či celou, a hlavně ověřenou historii blockchainu, kde jsou zapsány všechny transakce. Bitcoinový software hlídá, zda transakce splňují náležitá pravidla, a tedy i např. to, že bitcoiny, které vám někdo poslal, jsou pravé.

i

Pokud nepoužíváte svůj vlastní Bitcoin full node, nepoužíváte ani Bitcoin. A navíc celkem dost riskujete. Zdá se vám to jako přehnané tvrzení? Pak si nejprve prostudujte náš článek: Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU)

To je základ i Umbrelu. Navíc ale nabízí i připojení do Lightning Network, která umožňuje posílat bitcoiny okamžitě, bleskurychle a má se za to, že i s o dost lepší úrovní soukromí. A co víc, Umbrel umožňuje napojení řady desktopových i mobilních peněženek. To přináší nespornou výhodu ve chvíli, kdy chcete posílat či přijímat BTC na chytrém telefonu, tabletu, notebooku či na osobním PC. Mít a používat svůj vlastní Umbrel znamená obrat o 180°.

Co budeme potřebovat na Umbrel?

Mít svůj vlastní Bitcoin full node znamená mít fyzicky i kus nějakého hardwaru. Nejvhodnějším typem zařízení jsou tzv. SBC (Single Board Computer) počítače typu Raspberry Pi. Jde o miniaturní, levný, ale velmi schopný minipočítač, se kterým jde dělat pestrá škála věcí. A full node je jednou z nich.

i

Vhodný hardware pro Umbrel:

Ačkoliv SBC počítačů existuje celé řada, nejpoužívanější a nejznámější je Raspberry PI 4. UmbrelOS, operační systém na bázi Linuxu uzpůsobený pro potřeby Umbrelu, v tento moment podporuje pouze Raspberry PI, ale časem se jistě dočkáme i podpory dalších zařízení. Osobně jsem si Umbrel rozjel na RockPro64, což developery Umbrelu potěšilo a zmínili, že začnou ihned pracovat na podpoře pro tato zařízení.

Instalace UmbrelOS

Instalace Umbrel je rychlá, jednoduchá a zvládne ji bez obtíží i úplný začátečník. Jediné, co potřebujete udělat, je flashnout UmbrelOS (ke stažení zde) na microSD kartu. K tomu výborně poslouží aplikace Balena Etcher (ke stažení tady). Jakmile Etcher flashování dokončí (zhruba 5 minut), vložíte microSD kartu do Raspberry PI, připojíte externí SSD disk (do modrého USB portu) a zařízení zapnete připojením ethernetového kabelu a adaptéru do elektrické sítě.

Veškerá instalace proběhne automaticky bez vaší pomoci, což může trvat pár desítek minut v závislosti na rychlosti vašeho internetového připojení. Jakmile bude Umbrel nainstalovaný, bude k dispozici ve webovém prohlížeči na adrese umbrel.local či přímo na IP adrese Raspberry PI, kterou zařízení přiřadil váš domácí router.

Prvotní nastavení Umbrelu

Ačkoliv se v zákulisí Umbrelu děje celá řada komplikovaných věcí, prvotní nastavení je plně automatizované, a tedy na pouhých pár kliků.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Umbrel vás vítá na vaší nové cestě. 

Klikněte na zelené tlačítko START a následně si zvolte uživatelské jméno, kterým se budete do Umbrelu přihlašovat.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Vaše uživatelské jméno zůstane uloženo pouze na Umbrelu a není nijak sdíleno se třetími stranami.

V dalším kroku si zvolte dostatečně bezpečné heslo. To bude chránit vaše bitcoiny a přístup do Umbrelu.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Použijte velká i malá písmena, číslice a nejlépe i speciální znaky. Nebo rovnou raději password manager.

Ideální je použít password manager. Ten nabízí například hardwarová peněženka Trezor, můžete ale použít i některou z dalších alternativ, jako je např. Bitwarden, KeyPass, PasswordStore atd.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Seed si bezpečně poznamenejte a uložte na fyzicky bezpečné místo.

V tomto kroku je dobré provést zálohu seedu, oněch 24 magických slov, z nichž se generují vaše privátní klíče. Seed si lze zapsat i později, ale pro jistotu to udělejte před tím, než na Umbrel vložíte jakékoliv finanční prostředky.

Umbrel je ready, jdeme na to!

Jakmile dokončíte prvotní nastavení, objevíte se na hlavní stránce vašeho Umbrelu. Naleznete zde přehled všeho, co je důležité, a zároveň nebudete zatěžováni zbytečnými detaily.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Přivítá vás dokonalé UI s perfektním UX. Na dashboard Umbrelu je radost pohledět.

Zde musím smeknout před designérskými schopnostmi vývojářského týmu, protože prostředí Umbrelu je doslova perfektní. Dashboard je čistý, jednoduchý, přehledný. Zkrátka a dobře se s ním lehce pracuje. Nicméně první položka, která vás bude zajímat, je Bitcoin Core. Na mém screenshotu můžete vidět 100% synchronizaci bitcoinového blockchainu s aktuálními čísly posledních tří bloků a počtem transakcí, které obsahují.

Ve vašem případě budete muset v závislosti na rychlosti internetového připojení počkat cca 48 hodin, než se celý bitcoinový blockchain stáhne a ověří. Ten má v době psaní článku cca 344 GB, což už není úplně málo. Nalevo od Bitcoin Core se nachází Lightning Wallet, tedy off-chain peněženka pro lightningové transakce. Vpravo od Bitcoin Core se nachází klasická on-chain peněženka a dole pod ní stav připojení skrze Tor síť.

Umbrel, Bitcoin on-chain

On-chainová sekce Umbrelu umožňuje klasické přijímání a odesílání běžných bitcoinových plateb. Naleznete zde opět i údaje o stavu vašeho blockchainu a základní informace o bitcoinové síti.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Přijímání a odesílání plateb, co více potřebujete?

Umbrel je celkem nový projekt, který se zaměřuje na jednoduché použití. Jde také stále o beta verzi, a proto v této fázi nemůžeme čekat nějaké pokročilejší fičury, ale základní funkce, jako je přijímání a odesílání transakcí, s Umbrelem zvládnete levou zadní.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Největší výhoda vlastního full nodu? Propojení s řadou dalších peněženek.

Každá bitcoinová peněženka potřebuje z principu věci připojení na nějaký bitcoinový full node. Ať už používáte jakoukoliv peněženku staženou z internetu, je napojená na cizí full node. Umbrel umožňuje jednoduché napojení řady peněženek na váš vlastní, k čemuž slouží tzv. Electrum Server. Umbrel vás však s jeho existencí nijak nezatěžuje, ani nevíte, že jej máte. Rovnou vám dá .onion adresu, přes kterou svou oblíbenou peněženku s Umbrelem propojíte.

Pokud používáte hardwarovou peněženku, nabízí se zde možnost propojení Electrum či Sparrow peněženek na Umbrelu, a tím pádem i používání například svého Trezoru či Ledger Nano se svým vlastním full nodem, což je naprosto skvělá kombinace.

Umbrel, Bitcoin-Lightning off-chain

Lightning Network nabízí příslib rychlých a levných plateb. Zatím se snaží slib držet, ale jaká je budoucnost, to se teprve ukáže. Pokud ale Bitcoin používáte, není lightningová peněženka vůbec od věci. A s Umbrelem ji získáte snadno a bez obtíží.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Bleskurychlé, levné a privátní platby?

Pod položkou Lightning naleznete lightningovou peněženku s možnostmi odesílání a přijímání plateb. Vše je tak intuitivní, že ani není důvod se dopodrobna rozepisovat. Ve druhém okně, Payment Channels, napravo naleznete seznam platebních kanálů pospolu s informacemi, ke kolika LN nodům jste připojeni, kolik aktivních kanálů máte a kolik satoshi můžete maximálně přijmout a odeslat.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Jak otevřít první platební kanál?

Pokud chceme Lightning Network používat pro placení, musíme si otevřít platební kanál kamkoliv do sítě. Ideální je samozřejmě kanál vytvořit s LN nodem, který je výborně napojený. K tomu dobře poslouží stránka 1ml.com a jelikož Umbrel beží defaultně v Tor síti, je dobré si otevřít kanál i na nodu, který taktéž běží za Torem. Skvělá volba je LN node ACINQu, přehled nejlépe napojených Tor LN nodů naleznete zde.

Vložíte adresu LN nodu, se kterým chcete platební kanál navázat, zvolíte množství satoshi, které do kanálu uzamknete, a vyberete si prioritu mining poplatku za otevření kanálu co do počtu následujících bloků. Množství satoshi, jež do kanálu uzamknete, se pak rovná množství, které budete moct maximálně přes Lightning odeslat.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Teď musíme počkat, než dojde minimálně k jednomu potvrzení v bitcoinové síti.

Jakmile on-chain transakci odešlete, platební kanál se začne otevírat. Plně otevřený a k dispozici bude ve chvíli, kdy dojde k minimálnímu počtu potvrzení v bitcoinovém blockchainu, který má LN (v tomto případě ACINQ) nastaven.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Detaily o platebním kanálu.

Klikem na kanál v okně Payment Channels se zobrazí detaily o právě otevřeném kanálu. Najdete zde stav kanálu, kapacitu včetně zůstatků a další důležité informace. Na obrázku vidíte 980 242 Sats (Local Balance), které můžete odeslat, ale žádné zatím nemůžete přijmout. Pokud budete chtít platby přijímat, je potřeba někoho požádat, aby platební kanál otevřel směrem k vám, čímž získáte Remote Balance. Služba LNBIG.com vám takový kanál otevře zdarma, a to až do výše 5 000 000 satoshi.

Druhou možností, jak získat Remote Balance, a tedy přijímat platby, je provést nějakou platbu. Pokud přes LN pošlete 100 000 satoshi, budete moct i 100 000 satoshi přijmout. Jakmile je přijmete, vaše Remote Balance se bude rovnat nule, ale Local Balance se navýší o 100 000 satoshi.

Posílání platby – proplácíme LN fakturu

Pokud posíláme nějaké satoshi přes lightningovou síť, technicky vzato proplácíme fakturu, kterou nám někdo vystavil jako v běžném podnikání. LN fakturu můžeme dostat formou QR kódu nebo v textové podobě.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Platba lightningové faktury.

Dejme tomu, že si chci nakoupit u nás na Alze, ale potřebuji zaplatit Lightningem. Bitrefill je služba, která krom řady dalších služeb nabízí naše dárkové kupóny. Bitrefill mi při checkout vygeneruje tzv. lightningovou fakturu, kterou vložím do LN peněženky v Umbrelu a platbu odešlu.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Nestihnete ani mrknout a platba je provedena a připsána na účet Bitrefillu.

Ať už popíšu platební zkušenost pomocí Umbrelu přes Lightning Network jakkoliv barvitě, dokonale popsat se to prostě nedá. To musíte zažít. Ani jsem nestihl mrknout a platba byla hotová. A to nejlepší? Stála pouhých 23 satoshi a nikde nevznikla žádná change adresa, o kterou bych se musel v rámci transakčního soukromí postarat. Aby toho nebylo málo, tak mi Bitrefill připsal 2 217 satoshi jako cashback. Platba absolutně zdarma a ještě na ní vyděláte. No není to super?

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Hle, a Remote Balance je na světě!

Všimli jste si na předchozím obrázku nějaké změny? Z Local Balance se platbou přesunulo 221 723 satoshi do Remote Balance. To znamená, že i bez toho, aby nám někdo kanál otevřel, můžeme přijmout v této výši platbu zase my.

Přijímání platby – vystavujeme LN fakturu

Pokud přijímáte platbu přes Lightning, technicky vystavujete plátci fakturu. Je to stejné, jako byste vystavili běžnou fakturu a poslali ji svému dodavateli mailem. Pomocí Lightningu je ale vše vyřízeno do pár vteřin.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Vystavení LN faktury.

V okně Lightning Wallet kliknete na tlačítko RECEIVE, zadáte obnos, který chcete fakturovat, dle potřeby popis platby a potvrdíte zeleným tlačítkem CREATE INVOICE.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Faktura je hotová a připravená k proplacení druhou stranou.

Umbrel vám v mžiku vygeneruje LN fakturu jak formou QR kódu, tak v textové podobě, kterou pošlete plátci platby. Defaultně LN faktura expiruje za 60 minut, to lze ale nastavit libovolně.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Faktura proplacena a je hotovo.

Jakmile vaše protistrana LN fakturu zaplatí, zobrazí se potvrzení v Umbrelu a satoshi se připíší k vašemu zůstatku v LN peněžence. Opět si můžete všimnout, že se konkrétních 101 402 satoshi přesunulo zprava doleva, tedy z Remote Balance do Local Balance.

Nastavení, vzdálený přístup a updaty

Pod ozubeným kolečkem Settings v levém horním rohu naleznete několik dalších nezbytných informací a nastavení. Jsou zde možnosti ovládání Toru včetně vzdáleného přístupu, zálohování jak on-chain, tak off-chain peněženky a ovládání Umbrelu jako takového.

umbrel;fullnode;bitcoin;lightning
Přijde vám, že nemáte kam sáhnout? To je dobře.

V závěru článku se dostáváme do nastavení, kde nalezneme potřebné funkce a informace týkající se Tor sítě. Defaultně je Bitcoin Core po počáteční synchronizaci routován přes Tor síť k zamaskování vaší reálné IP adresy a šifrování veškeré komunikace. To samé platí pro Lightning. Routování přes Tor síť můžete libovolně vypnout, což se ale z mnoha důvodů nedá doporučit. Tor se krom toho používá pro zabezpečený vzdálený přístup přes tzv. TorV3 skrytou službu. Váš Umbrel bude přístupný z Tor sítě, například pomocí Tor Browseru pod netypicky znějící adresou končící na .onion.

V okně Account je slider Backup, který vypíná a zapíná automatické zálohy lightningových kanálů. Pokud budete Lightning Network používat, rozhodně tuto funkci nevypínejte. Secret Words slouží k zobrazení seedu, oněch 24 tajných slov a Passsword ke změně hesla vašeho Umbrel účtu.

Ve třetím a posledním okně System naleznete možnosti Shutdown pro vypnutí vašeho Umbrelu, Restart k restartování a Umbrel Version zobrazuje aktuální verzi, kterou máte nainstalovanou. Zeleným tlačítkem Check For Update můžete zjistit, zda není k dispozici aktualizace. Pokud bude, objeví se fialové tlačítko INSTALL NOW, pomocí kterého spustíte upgrade vašeho Umbrelu.

Závěr aneb velmi nadějný full node stack i pro dědu s babičkou

Full node je celkem ožehavé téma obecně. Lidé, kteří Bitcoinu rozumí, pokládají používání vlastního full nodu za zcela nezbytnou věc. Z technického hlediska se o důležitosti verifikování příchozích transakcí budete jen těžko přít. Bitcoin byl zkrátka a dobře nějak navržen a nějak funguje. Používáním svého vlastního full nodu vyjadřujete i individualitu, získáváte finanční svrchovanost a nezávislost vůči třetím stranám.

Achillovou patou Bitcoinu vždy bylo, jak takový full node používat i v případě, kdy počítačům moc nerozumíte. A to se pravděpodobně nikdy moc nezmění. Svrchovanost vyžaduje výstup z komfortní zóny, vůli a chuť se učit novým věcem. A i přes množství filosofických myšlenek o antifragilitě a magických schopnostech Bitcoinu samotného zůstává faktem to, že pokud jako jednotlivci nezačneme své full nody používat, postrádá Bitcoin smysl a míří k zániku.

i

Bitcoinová univerzita

Bitcoin je fascinující svou multidisciplinaritou: můžeme jej analyzovat ze stránky kryptografie, těžby, ekonomie či z hlediska praktických návodů. Na Alza pravidelně přinášíme texty, kterými posouváme naše i vaše poznání Bitcoinu na novou úroveň. Z poslední doby doporučujeme zejména tyto články:

Bitcoin: Odluka peněz od státu

Sedm mýtů o Bitcoinu, a proč jim nevěřit

Bitcoinová cirkulární ekonomika, aneb proč s ním platit

KYC: poznej svého zákazníka, pravil regulátor

Schnorrovy podpisy a Taproot: dlouho očekávané upgrady Bitcoinu se blíží!

Co je těžba bitcoinu a způsobuje opravdu ekologickou katastrofu?

Vynález jménem Bitcoin (Recenze)

A co můžeme od Umbrelu očekávat do budoucna? Developeři aktuálně hledají způsob, jak přidávat nové fičury při zachování skvělého a jednoduchého používání, aby Umbrel zůstal takový, jaký zrovna je. Jako první se můžeme těšit na BTCPay Server, což je vaše vlastní platební brána, na kterou máme i velmi detailní návod. Jako další by měl přijít JoinMarket, nástroj pro zlepšování transakčního soukromí pomocí tzv. CoinJoinu.

i

Umbrel je stále v betě!

Umbrel má velmi dobré, nadstandardně zpracované UX a UI (uživatelské rozhraní). To může vyvolávat dojem, že jde o hotový a kompletní produkt. Opak je ale pravdou. Umbrel je stále v plenkách a je tedy potřeba počítat s ne úplně dokonalou spolehlivostí a zabezpečením.

Vkládejte na Umbrel (myšleno do Lightningových kanálů) pouze satoshis do takové výše, do které vás jejich případná ztráta nebude bolet.

Naštěstí jsou tu ale lidé, kteří si význam těchto slov uvědomují a svůj čas proměňují ve skvělé projekty, jako je Nodl, RoninDojo, myNode a v neposlední řadě Umbrel, který posouvá použitelnost full nodu na zbrusu nový level a zpřístupňuje výhody používání i technicky slabší vrstvě uživatelů. Nebojte se toho, vaše vlastní banka a finanční svrchovanost je na dosah. Stačí si dodat trochu odvahy a zvládnete to i vy!

Umbrel je bezpochyby tím nejjednodušším a uživatelsky nejpřívětivějším bitcoinovým full nodem, který jsme měli možnost vyzkoušet, a že jsme jich nevyzkoušeli zrovna málo.


Michal Mikle

Michal Mikle

Jsem overclocker a nadšený Bitcoiner. U počítačového hardwaru mne nevyužitý výkon nenechává chladným a pro své záliby leckdy sáhnu i po tekutém dusíku či po jiných extrémních metodách chlazení. Založil jsem službu pro optimalizaci Intel procesorů delid.cz, skládám PC na míru a baví mě téma soukromí a bezpečnosti. Mimo digitální svět se zajímám o permakulturu a další systémy nízké časové preference.

JOY-IT Case pro RASPBERRY Pi 4 - Armor Fan černá
Pouzdro na minipočítač pro Raspberry Pi 4 B s aktivním ventilátorem

499,-
Koupit
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: RK103a3
Raspberry Pi 4 - 5V/3A černý
Napájecí adaptér USB-C pro Raspberry Pi 4, 3A, 5.1V, 15.3W, ochrana proti zkratu a přepětí, délka kabelu 1.5m

od 260,-
Koupit
Můžete mít ihned na 25 prodejnách
Skladem > 10 ks
Objednací kód: RK104fa2
TREZOR One Black
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 649,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 31.01.2022
Objednací kód: TREZBIT1
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB

1 649,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 31.01.2022
Objednací kód: TREZBIT
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager

4 990,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 31.01.2022
Objednací kód: TREZBIT1d
Ledger Nano X
Hardware peněženka - šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux nebo smartphone(iOS, Android), certifikace CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora velkého množství měn, možnost bezdrátového připojení pomocí bluetooth, jednoduché ovládání

3 890,-
Koupit
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT7d
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc101c
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc102c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

1 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc001
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.

25 000,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: XXhdc103c
Dárkový poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher (přenositelný) k výběru kryptoměny, uplatnit lze na více měn podporovaných HD Crypto s.r.o.

5 000,-
Koupit
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XXhdc002
Ledger Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

1 590,-
Koupit
Můžete mít ihned na 26 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: TREZBIT6
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal, 200 stran

195,-
Koupit
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25934
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran

99,-
Koupit
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK22762
Kryptomeny: Bitcoin, Ethereum, Blockchain, ICO&Co. jednoducho a zrozumiteľne
Kniha - autor Julian Hosp, 172 stran, slovensky, Brožovaná bez přebalu lesklá

-26% 418,-
310,-
Koupit
Můžete mít v úterý 25.1.
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0274319
Pokrok bez povolení: Jak sdílená ekonomika, crowfunding a kryptoměny změnily svět
Kniha - autor Róbert Chovanculiak, 272 stran, česky, Pevná bez přebalu lesklá

-15% 389,-
331,-
Koupit
Můžete mít v úterý 25.1.
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0328744
Začínáme na burze - rozšířené vydání
Elektronická kniha - Jak uspět při obchodování na finančních trzích. Akcie, komodity, forex i kryptoměny. - autor Ondřej Hartman, 272 stran

199,-
Koupit
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK27937
0
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací