Americký ministr obrany Leon Panetta v polovině října oznámil, že USA mají nyní schopnost reagovat na hrozby z kyberprostoru prvním úderem. „Stačí pouze příkaz od prezidenta, a můžeme pro obranu našeho národu zahájit operace v kyberprostoru,“ prohlásil Panetta. Výroky ministra obrany v tomto období ale nejsou náhodné.
V říjnu tohoto roku se v deníku Wall Street Journal objevila informace (s odkazem na vysoce postaveného zaměstnance americké vlády), že za kybernetickými útoky na ropné společnosti a americké banky stojí Írán.
S největší pravděpodobností prý šlo o skupinu asi sto lidí, kteří pro svou činnost získali potřebné prostředky od íránské vlády. Podle tohoto zdroje ale útoky na banky nenapáchaly téměř žádné škody.Podle aktuálních informací sice neexistuje přímý důkaz, že za útokem stojí Írán, ale podle expertů na něj některé stopy ukazují.
O stavu kybernetické ochrany naší republiky si asi iluzi dělat nemusíme (zvláště po nedávných zážitcích s registrem vozidel nebo kontrolou hlasů pro volbu prezidenta). Není ale škodolibé prohlásit, že celá EU na tom není o moc lépe. Například i v sousedním Německu se podle vyjádření ministra obrany cvičí jednotky zodpovědné za kybernetickou obranu země zatím pouze na simulacích.
O tom, že situace není příliš růžová, svědčí i zpráva organizace ENISA (Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací), stojící za bezpečností dat v EU. Ta nedávno prohlásila, že v relativně krátké době už má nahlášeno více než padesát významných incidentů v zemích EU.Skype: Útoky prostřednictvím zavirovaného odkazu
Odborníci z laboratoří GFI objevili útok na Skype. Hackeři nejprve přes Skype rozešlou obrovské množství zmanipulovaných pozvánek. Pokud uživatel klikne na odkaz v této pozvánce, nainstaluje se mu do počítače červ Dorkbot.
Ten nejprve počítač využije pro šíření nových zavirovaných odkazů, poté zablokuje počítač a za odblokování požaduje 200 dolarů výkupného. Na řešení problému v současné době Microsoft intenzivně pracuje.