Levé ucho Alza dny Xbox_Series X + EA FC

Velký knižní čtvrtek 2018 – nezaspěte jarní výběr toho nejlepšího čtení

Zobrazit katalog
Velký knižní čtvrtek 2018 – nezaspěte jarní výběr toho nejlepšího čtení

Článek

Aktualizováno

To nejlepší čtení na jaro 2018 je pro vás již pečlivě vybráno a připraveno. Letošní knižní novinky chystané na Velký knižní čtvrtek jsme pro vás bedlivě sledovali. Zajímá vás, zda se mezi nimi objeví dílo některého z vašich oblíbených autorů nebo váš oblíbený žánr? Zde je shrnutí těch nejlepších prvních literárních vlaštovek, které na pultech přistanou 15. března 2018.

Velký knižní čtvrtek 2018

i Dáváte přednost četbě v mobilním telefonu či tabletu? Pak mrkněte na Velký e-knižní čtvrtek.

Dívka, která upíjela měsícKelly Barnhillová: Dívka, která upíjela měsíc

Kouzla a čáry ožívají za svitu měsíce

Lidé v Protektorátu si o čarodějce Xan z hlubokých lesů již před dávnými lety udělali špatný obrázek. Mladší generace převzala obavy svých předků; v jejich očích Xan pro tamní obyvatele představuje hrozbu, čarodějnici s kouzelnými schopnostmi, kterou není radno si rozezlít. Pro utužení dobrých vztahů lidé jednou ročně obětují nevinné novorozeně. Jeho oběť má být pro celý nadcházející rok zárukou klidu a míru. Ve skutečnosti Xan křivdí. O darované dítě se pečlivě stará, a co víc, poskytne mu krmi, které se jen tak někomu ochutnat nepoštěstí – výživnou hvězdnou zář. Dítě za dítětem každoročně díky Xan nalezne nový domov u milující rodiny, která žije na druhé straně lesa. Jednou však od svých zvyků nechtěně upustí – to když dá novorozené holčičce Luně omylem napít svitu měsíce.

V knize Kelly Barnhillové Dívka, která upíjela měsíc máme možnost přihlížet fantasknímu příběhu s originální zápletkou, kdy se z prosté smrtelnice jedním douškem svitu měsíce stane magická bytost.

Geniální přítelkyně 4; Příběh ztracené holčičkyElena Ferrante: Geniální přítelkyně 4 – Příběh ztracené holčičky

Má přátelství své stinné stránky?

Spisovatelka píšící pod pseudonymem Elena Ferrante knižním příznivcům připravila čtvrtý a poslední díl čtivé neapolské tetralogie Geniální přítelkyně – Příběh ztracené holčičky. Čtenář dostává příležitost odhalit dosud neprobádané skulinky osudů literárních hrdinek Eleny a Lily a podrobnosti týkající se jejich vzájemného přátelství, o kterých se Elena podrobně rozepíše. A že po zmizení Lily bude o čem psát...

Gentleman v MoskvěAmor Towles: Gentleman v Moskvě

Když se rok 1922 stane zlomovým

Před „humoristou“ hrabětem Alexandrem Iljičem Rostovem stojí vskutku nezáviděníhodná životní situace - musí se se svým dosavadním životem v luxusu a hedvábí rozloučit. Ač nerad, vyhoví bolševickému tribunálu, přistoupí na potupné podmínky domácího vězení a z pohádkového apartmá hotelu Metropol se s nepříliš velkou ochotou stěhuje do podkrovního kamrlíku určeného pro tamní personál. Dveře od okolního světa se pro něj v okamžiku příkazu bolševického tribunálu nemilosrdně uzavřou, a tím se hrabě Rostov aneb Gentleman v Moskvě oficiálně stává pasivním pozorovatelem nejbouřlivějších událostí ruské historie.

Hřbitov nevěstTomáš Boukal: Hřbitov nevěst

Když český etnograf pátrá na vlastní pěst

Thriller spisovatele Tomáše Boukala Hřbitov nevěst zavede čtenáře do sibiřské tajgy, kde se český etnograf vydává po stopách posledních přeživších členů místních domorodých skupin, jejichž svět od samotného konce dělí pouhý krůček. Osud přivede do cesty hlavnímu hrdinovi sestru jedné z pohřešovaných mladých dívek, další oběti, která zmizela neznámo kam. Jak etnografovo tajuplné pátrání dopadne? Podaří se mu najít alespoň jednu ztracenou dívku?

Pecková: dítě štěstěnyLukáš Kuta: Pecková – dítě štěstěny

Jak se sen operní pěvkyně Dagmar Peckové stal skutečností

A nejen o tom; úspěšná česká mezzosopranistka v knižním rozhovoru nastiňuje svou cestu k úspěchu, kterou jako odhodlaná milovnice hudby musela podniknout, aby dosáhla vysněného cíle a stala se uznávanou operní pěvkyní. Kniha Pecková – dítě štěstěny je ideálním zprostředkovatelem informací nejen pro posluchače hudby, ale i pro začínající pěvce – osvětlí vhodné způsoby, jak pečovat o hlas, jak správně dodržovat hlasovou hygienu a mnoho dalších rad, které se jim v nadcházející pěvecké kariéře budou hodit.

Příběhy Corsa rosaTomáš Macek: Příběhy Corsa rosa

Průvodce cyklosvětem od Tomáše Macka

Pakliže jste si jako správný cyklonadšenec nenechali ujít Příběhy Staré dámy a netrpělivě vyhlížíte vydání dalších zajímavostí z prostředí cyklistických závodů, máme pro vás dobrou zprávu. Právě se do našeho internetového knihkupectví zařadily Příběhy Corsa rosa, které vás dopodrobna provedou cyklosvětem každoročních třítýdenních závodů Giro d´Italia. V roce 2018 na sebe Giro d´Italia přitahuje mimořádnou pozornost – aby taky ne, když právě letošní rok historicky poprvé odstartuje mimo evropské území, ve Starém městě v Jeruzalémě.

Falešné hraniceVáclava Jandečková: Falešné hranice

Neobjasněná tajemství akce Kámen pozvolna vyplnouvají na povrch

V historickém románu Falešné hranice se autorka Václava Jandečková zaměřila na vylíčení podrobností průběhu akce Kámen, hojně využívané Státní bezpečností za účelem zdiskreditování předem vytipovaných osob, vyslýchání zinscenovaného na falešných německých celnicích. Za údajný nedovolený přechod československé státní hranice dotyčné čekalo zatčení – co se ovšem dělo za zavřenými dveřmi z pohledu zúčastněných? Nad doposud publikované historické tituly knihu povyšují unikátní archivní materiály, které zatím nebyly nikde publikované.

Kepler62; pozvánkaTimo Parvela, Pasi Pitkänen, Björn Sortland: Kepler62 – kniha první: Pozvánka

Když se virtuální realita protne s tou naší

Máte doma malého knihomola, který si nenechá ujít nové, neokoukané knihy se sci-fi tematikou na pokračování? Pak ho první díl knihy Kepler62: Pozvánka dozajista potěší. Kepler62 je název videohry, která se ve světě Ariho a jeho nemocného bratra Joniho těší velké oblibě – kdo ji nehraje, jako by ani nebyl. Přirozeně strhne i oba literární hrdiny; ti usilují o to stát se členy úzké skupinky zručných hráčů, kteří úspěšně zdolali všechny úrovně videohry a zdárně Kepler62 dohráli.  

Mezi krásou a ošklivostíBryn Greenwoodová: Mezi krásou a ošklivostí

Jak se malá Wavy zbaví neviditelnosti

Osmiletou Wavy od jejích vrstevníků odlišuje kromě předčasné vyspělosti i nezvyklé prostředí, ve kterém vyrůstá. Její rodiče pracují jako drogoví dealeři na plný úvazek a na vytváření příjemných vzpomínek svého dítěte nemají příliš moc času. Americká autorka knihy Bryn Greenwood načasovala každé setkání významných osob s hlavní hrdinkou Wavy do odlišné životní etapy. Díky propracovanosti jednotlivých postav psychologického románu Mezi krásou a ošklivostí dochází k překvapivým zvratům, které hlavní hrdince obrátí život naruby pro jistotu hned několikrát.

Raději zešílet v divočiněAleš Palán, Jan Šibík: Raději zešílet v divočině

Jak se žije mimo civilizaci

Kniha Aleše Palána a Jana Šibíka Raději zešílet v divočině se skládá z rozhovorů osmi osobností, z nichž každá vypráví vlastní příběh, který ji přiměl k rozhodnutí začít žit mimo civilizaci – a právě ten čtenářům v jednotlivých rozhovorech pozvolna odkrývá. Dotyční argumentují výhodami, které jim změna životního stylu přinesla. Ukazují ovšem i druhou stranu mince – svěří se s podmínkami žití, které se rozhodli s vědomým riskem akceptovat. Přiznají, zda si někdy pohrávají s myšlenkou, že se vrátí zpět ke svému původnímu způsobu bytí. Bylo by v jejich silách opustit vybudovaný domov?

Nádherná kacířstvíLisa McInerneyová: Nádherná kacířství

Literární smršť jménem McInerney

Připravte se na břitký humor irské spisovatelky Lisy McInerney, protože román Nádherná kacířství je jím protkán od první do poslední stránky. Autorka umístila postavu středoškoláka Ryana do období irské hospodářské krize, kdy je nucen po smrti matky čelit důsledkům jednání nezodpovědného otce, notorického alkoholika. V románu si musíte dát na čas, aby se vám podařilo najít alespoň jednu lidskými zlozvyky nezkaženou literární postavu – a ani po trpělivém hledání nemáte jistotu, že ji skutečně objevíte.

Sestra smrtDaniel Petr: Sestra smrt

Hlavní je nepodlehnout tlaku dezinformací

Detektivní román Daniela Petra Sestra smrt čtenáře zavede na severozápad Čech, do Ústeckého kraje. Zde se vyšetřovatel Václav Rákos ujímá zapeklitého případu – snaží se odhalit důkazy, které by potvrdily jeho tezi o spojitosti dvou zdánlivě odlišných detektivních případů. Naneštěstí pro něj se s přicházejícími dny počet obětí zvyšuje. Po zjištění, že dokonce i samotný podezřelý je už pár let po smrti, přichází vyšetřovatel na hrůzná fakta, která jsou úzce spjata se skutečným viníkem.

Biblické příběhy pro nevěřící dětiMartin Vopěnka: Biblické příběhy pro nevěřící děti

Biblické příběhy pod drobnohledem Martina Vopěnky

Český spisovatel edukativní formou analyzuje své postřehy vycházející z pečlivého prostudování Starého i Nového zákona. A nejen to. V naučné knize Biblické příběhy pro nevěřící děti autor čtenáře upozorňuje na biblické protimluvy, zaměřuje se v ní rovněž na výsledky současného vědeckého poznání. Ač tak kniha může názvem působit, její cílová skupina není omezena věkem; nové poznatky z ní může beze studu čerpat i dospělý čtenář – a třeba se v moderním pohledu českého autora najdete i vy.

Z lásky k PrazeGene Deitch: Z lásky k Praze

Praha – Deitchova láska na druhý pohled

Autobiografie Z lásky k Praze z pera legendy americké kinematografie, Gena Deitche, čtenáři umožňuje začíst se do vzpomínek na neopakovatelné zážitky. Dozví se, co stálo za vznikem Deitchovy pestré filmové tvorby, i kdo z českých umělců Genna Deitche ovlivnil v profesním i osobním životě. Knihu by si neměl nechat ujít čtenář-kinofil, kterého zajímají postřehy zahraničních režisérů ohledně české filmové tvorby. Čeká ho vyprávění o setkání s výjimečnými osobnostmi české umělecké scény i zajímavosti z natáčení filmových kousků známých po celém světě, o nichž jste třeba ani netušili, že jejich kořeny sahají až do naší české kinematografie.

Nabídka je opravdu pestrá, že? Pokud se nemůžete rozhodnout, kterou knihou svůj soukromý knižní čtvrtek zahájíte, rada je jednoduchá – vezměte jednu po druhé a máte jistotu, že vám žádný literární skvost neunikne. Knihy je možné zakoupit v elektronické i tištěné podobě.

Povídková sbírka spojená s reprodukcí obrazů, skutečný příběh šíleného masového vraha, thriller z prostředí luxusu a prestižních magazínů… to nejzajímavější z jarního knižního trhu opět chystá Velký knižní čtvrtek. Jedenáctý ročník prestižní akce vypukne 16. března a nabídne čtrnáctku pečlivě vybraných titulů. 

Prožijte jaro s knihou

V rámci Velkého knižního čtvrtku se milovníci kvalitní literatury mohou těšit na více než tucet zajímavých titulů – původně jednou ročně, od roku 2013 vždy na jaře a na podzim. Výběr potěší prakticky všechny skupiny čtenářů, neboť v něm jsou zastoupeny kriminálky, romány, non-fiction, biografie i povídky.

Velký knižní čtvrtek svým pojetím propojuje nakladatele a knihkupce se zpravodajskými médii a především se čtenáři. Přispívá tak k popularizaci literatury a rozvoji knižního trhu. Dodnes představil desítky kvalitních knih rozmanitých žánrů od čelních tuzemských nakladatelství.

Nedílnou součást projektu tvoří setkání s autory. Letos se uskuteční na dvou místech a vstup na ně bude opět zdarma. V pražské Městské knihovně budou 16. března za moderování Petra Viziny rozdávat autogramy Petr Bergmann, Petra Dvořáková, Lenka Horňáková-Civade, Jozef Kollár a Mariusz Surosz. O týden později se představí, kromě posledně jmenovaného, i v brněnské Knihovně Jiřího Mahena.

14 knih, co stojí za to, s Velkým knižním čtvrtkem

Čerpejte z mimořádné nabídky a užijte si Velký knižní čtvrtek také prostřednictvím vašeho mobilu či počítače. Všechny tituly si můžete v podobě e-knih koupit na našem portálu Alza Media. Literatura žije!

Chcete si přečíst něco opravdu zajímavého? Inspirujte se tím nejlepším na letošní jaro. Z titulů ve Velkém knižním čtvrtku vybíráme:

Ďábel v Bílém městěErik Larson: Ďábel v Bílém městě

Byl to ještě člověk, nebo už jenom ďábel? Proti Henry Howardu Holmesovi vypadal i Jack Rozparovač jako obyčejný břídil: bestiální masový vrah během Světové kolumbovské výstavy roku 1893 sprovodil ze světa mimořádně krutým způsobem desítky, ale spíše stovky žen. V Chicagu si pro své zvrhlé choutky postavil hotel, ve kterém se skrývalo skutečné peklo. Holmes v hrůzném labyrintu nebohé dámy chytal do pastí slepých uliček a propadlišť a poté na nich v mučírnách a pitevnách ukájel své zvrhlé choutky. Neuvěřitelný případ přibližuje v napínavém, bestselerovém příběhu americký žurnalista Erik Larson. Filmové zpracování připravuje Leonardo DiCaprio.

Více o knize Ďábel v Bílém městě.

Ve světle nebo ve stínuLawrence Block: Ve světle nebo ve stínu

Velmistr Sdružení amerických autorů detektivních románů Lawrence Block sestavil výjimečný povídkový soubor inspirovaný dílem malíře Edwarda Hoppera (1882 – 1968). Jeho realistické obrazy dýchají zvláštním kouzlem a naznačeným příběhem napěchovaným napětím, otazníky a erotikou. Ideální startovací čára pro 15 předních spisovatelů v čele se Stephenem Kingem, Lee Childem, Jeffery Deaverem a Joyce Carol Oatesovou, kteří si vybrali po jednom obrazu a přetvořili jej do strhující psané podoby. Poslední dva příspěvky dodali samotný editor a kunsthistorička Gail Levinová, specialistka na Hopperovu tvorbu.

Více o knize Ve světle nebo ve stínu.

Stockholm: Přísně tajnéHanna Lindberg: Stockholm: Přísně tajné

Bývalá úspěšná novinářka Solveig Berg na tom momentálně není moc dobře. Je bez práce i bez přátel. Vydavatel Lennie Lee si naopak užívá slávy, peněz a přízně krásných žen. Cesty obou hrdinů se zkříží, když za podivných okolností zemře známá bloggerka a modelka Jennifer Leone. Hra bez pravidel, upřímnosti a smyslu pro fair-play, hra plná bizarních vražd může začít. Jak daleko je Solveig ochotna (a schopna) zajít, aby se opět vrátila na výsluní? Napínavý příběh švédské spisovatelky Hanny Lindberg je bestsellerem v řadě evropských zemí a své čtenáře si nepochybně získá i u nás.

Více o knize Stockholm: Přísně tajné.

55 minut mezi životem a smrtíJozef Kollár: 55 minut mezi životem a smrtí

Jak překonat železnou oponu v dobách nejtužšího socialismu? Přeplaváním Dunaje, přestřihnutím ostnatého drátu či podkopáním hraniční zdi? Ve vnitřnostech osobních i nákladních aut, lodí či vlaků? Likvidací závor autobusem, nákladním vozem či autojeřábem, to vše za velkého osobního rizika, že pokus skončí tragicky? Nebo být chytřejší, vše pořádně promyslet, sestavit horkovzdušný balón, tank, motorové rogalo, vrtulník nebo akvaskútr a teprve poté se pustit do akce? Právě na poslední skupinu technicky obzvláště schopných jedinců se zaměřuje oceňovaný reportér Jozef Kollár. A ukazuje, že touha po svobodě a víra ve své dovednosti dokázala doslova přes hranice přenášet.

Více o knize 55 minut mezi životem a smrtí.

Ach, ty Češky!Mariusz Surosz: Ach, ty Češky!

Co spojuje Věru Čáslavskou, Adinu Mandlovou, Petru Šáchovou a Růženu Vackovou? Byly to Češky. Význačný polský novinář, esejista a historik Mariusz Surosz na základě mapování životních osudů těchto známých, avšak často polozapomenutých osobností odkrývá českou národní povahu, sílu i komplexy. Ukazuje širší souvislosti a odhaluje minulost našeho národa z úhlu pohledu, vypovídajícím o nás mnohem více, než si sami myslíme. Nebo chceme myslet. Velice poučná kniha navazuje na titul Pepíci – dramatické století Čechů polskýma očima z roku 2010.

Více o knize Ach, ty Češky!

Každý má svou lajnuPetra Dvořáková: Každý má svou lajnu

Příběh o radostech i starostech dospívajících dětí na českém maloměstě má za ústřední motiv florbal. Kateřina s Adamem, sourozenci a hlavní hrdinové knihy Petry Dvořákové, několikrát týdně trénují, aby posílili šance svého týmu na triumf v krajském poháru. A nejen to. Kateřina se trápí kvůli neshodám rodičů a Adam touží po Elišce, která však zřejmě napomáhá nečestným způsobům party kolem drsného Richarda. Jeho otec si prý ostatně může dovolit koupit vítězství nejen v rozhodujícím zápase. Mladá autorka, dobře obeznámená s florbalovým prostředím, s nadhledem popisuje nejen sportovní klání, ale též běžný život mládeže, touhy, přání, první výhry i neúspěchy.

Více o knize Každý má svou lajnu.

Skleněný zámek Jeanette Walls: Skleněný zámek

Životopisný román, v němž Jeanette Walls vykresluje své rozporuplné dětství v 60. letech 20. století. Stvořila neobyčejně silný a dojemný příběh čtveřice sourozenců, jejichž rodiče nejsou jako ostatní. Matka se raději než péči o domácnost věnuje umění a otec neustále balancuje na hraně kriminálu. Dětem ale umí vyprávět nádherné, fantastické historky. Autorka přesto oba popisuje s láskou a porozuměním, byť jako dítě sama v obavách hleděla do budoucnosti. Kniha se hned po svém vydání dočkala vysokých prodejů a popularity, do kin se právě chystá film s Brie Larsson, Naomi Watts a Woodym Harelsonem.

Více o knize Skleněný zámek.

Kniha zrcadel Eugen Ovidiu Chirovici: Kniha zrcadel

Přesvědčte se, že knihy mohou být nebezpečné. Odvážný a všehoschopný žurnalista John Keller dostane od literárního agenta Petera Katze rukopis Kniha zrcadel. Čtení je to vzrušující, zábavné a napínavé, až na to, že vražda váženého profesora Josepha Wiedera v něm není objasněna – závěr prostě chybí. A jeho autor Richard Flynn umírá v nemocnici. Rumunský spisovatel žijící ve Velké Británii Eugen Ovidiu Chirovici vás ve svém trháku zatáhne do nebezpečných osidel cizích vzpomínek. Jak dopadne pátrání po 25 let staré vraždě, jehož klíč kniha zřejmě ukrývá?

Více o knize Kniha zrcadel.

Velký knižní čtvrtek a další tituly

Sestra smrt
Elektronická kniha - Severská krimi ze severu Čech. Zima je toho roku mimořádně dlouhá a tuhá a vyšetřovatel Václav Rákos zjišťuje, že vraždy v Rumburku a jeho okolí mají mnohem temnější pozadí, než tušil. - autor Daniel Petr, 342 stran
199,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25874
4,6 11×
Gentleman v Moskvě
Elektronická kniha - Bestseller New York Times. Kniha roku 2017 dle mnoha anket dává čtenářům nahlédnout do nejhlubších zákoutí ruské duše. - autor Amor Towles, 472 stran
Novinka
230,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25770
4,7 21×
Raději zešílet v divočině
Elektronická kniha - Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. - autor Aleš Palán, Jan Šibík, 368 stran
239,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25768
4,9 16×
Geniální přítelkyně 4 - Příběh ztracené holčičky
Elektronická kniha - Závěrečný díl neapolské tetralogie Geniální přítelkyně odkrývá další osudy Eleny a Lily. - autor Elena Ferrante, 450 stran
239,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25767
Falešné hranice
Elektronická kniha - Odkrývá doposud téměř neznámou nezákonnou činnost Státní bezpečností na přelomu 40. a 50. let 20. století. - autor Václava Jandečková, 560 stran
248,-
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK25493
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací