Jak se bránit proti virtuálním hrozbám?

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Útočníci využívající svobody internetu umí být nemilosrdní. V zájmu zisku, ale třeba i mocenských cílů nebo jen tak pro zábavu dokážou znepříjemnit život každému, kdo svá zařízení připojená k síti nechrání. Kde na internetu dnes mohou čekat hrozby, v jaké formě a jak se jim bránit? Na to si v tomto článku posvítíme společně s dobře známým antivirovým programem ESET.

Jak se bránit proti virtuálním hrozbám? – OBSAH

  1. Pozor na zneužití streamovacích služeb
  2. Vždy důsledně chraňte vlastní soukromí
  3. Neprůstřelné heslo = základ bezpečnosti. Jak vypadá?
  4. Počítač možná chráníte, ale co telefon?

Pozor na zneužití streamovacích služeb

Přestože jsou v rukách největších technologických společností současnosti, bezchybně zabezpečené nejsou ani streamovací služby. Těmi jsou myšleny služby, které přes internet zpřístupňují multimediální obsah, tedy zejména filmy, seriály a hudbu. Samozřejmě legální služby jsou mnohem bezpečnější než ty nelegální (jež nelze doporučit vůbec), jak už ale bylo řečeno, i ověřené streamovací služby mohou skrývat bezpečnostní rizika. Jaká?

Při využívání streamovacích služeb vám pomůže ESET Internet Security.

Prakticky každá populární online aplikace se dříve nebo později stane terčem hackerských útoků. A každá taková aplikace může obsahovat bezpečnostní skuliny, kterých jsou tyto útoky schopny využít k vlastnímu prospěchu. Pokud k tomu dojde, mluvíme o tzv. exploitaci neboli využití, z něhož má útočník nějaký přínos. Skrze „exploity“ se může dostat k vašemu zařízení a na něj následně například instalovat škodlivý software.

Nejlepší ochranu proti exploitovacím útokům nabízí bezpečnostní software s funkcí Exploit Blocker.

Pro základní ochranu před těmito exploitovacími útoky je třeba pamatovat na několik zásad. Kromě již zmíněného používání legálních služeb místo těch nelegálních či pochybných je to také ostražitost při obdržení nabídky, která vyzývá ke stažení nějakého rozšíření či aplikace. Na takovéto nabídky nereagujte a žádný samovolně nabízený software neinstalujte.

Srovnání ochrany ESET pro počítače s Windows

Funkce
ESET NOD32 Antivirus ESET Internet Security ESET Smart Security Premium
Oceňovaný antivirus
Ransomware štít
Zabezpečený prohlížeč ×
Kontrola domácí sítě ×
Správce hesel × ×
Šifrování souborů × ×
Cena 1 209 Kč/rok 1 489 Kč/rok 1 890 Kč/rok

Vždy důsledně chraňte vlastní soukromí

Plno útoků míří na slabiny v softwaru, řada z nich je ale schopna využít i lidské nepozornosti, neznalosti či důvěřivosti. Skrze nebezpečné stránky, na něž by uživatelé vůbec neměli reagovat, natož na ně přistupovat nebo jich využívat, mohou útočníci získat přístup k soukromí svých obětí. A to na všech zařízeních včetně televize.

Soukromí všech zařízení celé vaší rodiny zajistí výhodný balíček ESET Family Security Pack.

Týká se to jak zmíněných streamovacích portálů, na nichž by se měl každý zodpovědný uživatel vyvarovat stahování nabízených rozšíření, tak všech ostatních internetových stránek. Nikdy neklikejte na podezřelou reklamu, která nabízí produkty pochybného charakteru, případně se agresivně dere do popředí. Dodržováním základních postupů ochrany a použitím správného softwaru zajistíte, že nikdo nebude bez vašeho svolení sledovat, co na svých zařízeních děláte, sledujete či posloucháte.

i Cílem útoků mohou být také zařízení, do kterých byste to možná neřekli. Používejte proto kvalitní antivirovou ochranu také v chytré televizi.

V případě, že pojmete podezření nebo chcete provést preventivní kontrolu, zda někdo nenaslouchá vašemu připojení, lze využít bezpečnostní software, který pozná, kdo je připojený k routeru. To může přijít vhod i při ochraně proti neoprávněnému využívání vaší soukromé WiFi. Vhodným softwarem je ESET Internet Security, který zároveň zabezpečí váš průchod internetovou džunglí.

Neprůstřelné heslo = základ bezpečnosti. Jak vypadá?

Na internetu s velkou pravděpodobností používáte několik účtů, možná i více než deset. Máte ale všechny dostatečně zabezpečeny silným unikátním heslem? Ať už by byla vaše odpověď ano, či ne, vždy je vhodné si zásady správně zvoleného i bezpečně použitého hesla připomenout.

Víte, jak snadno vytvořit bezpečné heslo?

Základem je správná tvorba hesla. Vyvarujte se očividných hesel typu „123456“ či „heslo123“ i veškerých slovníkových výrazů nebo jejich kombinování s číselnými řadami. Vaše heslo by vždy mělo být zcela náhodné a kromě kombinace čísel a malých a velkých písmen by mělo obsahovat též speciální znaky (vykřičníky, otazníky, spojovníky apod.). Dbejte na to, aby nevycházelo z vašich osobních údajů, natož z těch veřejně dostupných. Zkrátka pamatujte, že nejlepší heslo je nahodilé a dlouhé (klidně delší než 20 znaků).

i Dvoufázové ověření při přihlašování je relativně nový systém, zabezpečení uživatelských účtů ale zvyšuje zásadně. Lze realizovat skrze speciální aplikace nebo tradičnějším způsobem pomocí SMS, jak to známe například z internetových bankovnictví.

Jak si ale všechna hesla zapamatovat, když mají být unikátní pro každou službu a navíc dlouhá? To naštěstí není nutné. Součástí výbavy zodpovědného uživatele internetových služeb je kvalitní správce hesel (password manager). To je virtuální trezor, který se specializuje právě na bezpečnou úschovu hesel. Pro přístup k databázi vám stačí jediné heslo, přičemž pro zbytek z nich můžete například zvolit automatické doplňování do příslušných polí, které vám správce hesel poskytne.

Počítač možná chráníte, ale co telefon?

Obecné povědomí, že uživatelé by měli chránit své počítače proti virtuálním hrozbám, nelze zpochybnit. Statistiky dokazují, že více než devadesát procent uživatelů na svém počítači nějaký antivirový program má, s mobilními telefony, které jsou terči útoků neméně často, je to ale o poznání horší – na ochranu alespoň trochu dbá jen necelých 60 %. To značí zásadní problém, kterým je neznalost nebo podceňování hrozeb proudících skrze mobilní zařízení.

ESET Mobile Security patří k nejlépe hodnoceným aplikacím v obchodě Google Play.

A přitom řešení bezpečnosti je jednoduché. Kromě přítomnosti kvalitní antivirové ochrany je nutné dodržovat jen několik dalších pravidel, přičemž ve všech hraje zásadní roli jen obezřetnost a zodpovědnost, nikoli technická zdatnost. První pravidlo totiž zní: aplikace stahujte pouze z oficiálního obchodu, tedy skrze aplikaci Google Play nebo iTunes.

Ani toto pravidlo ale není všemocné, už při výběru aplikací je proto vhodné dbát na jejich recenze. Umožňují-li to okolnosti, vyhnout se těm špatně hodnoceným, případně zvážit důvody nespokojenosti, které uživatelé v textových recenzích uvádějí.

i Mobilní antivirus ESET Mobile Security má základní bezplatnou verzi, kterou si můžete nainstalovat ihned. Najdete ji v Google Play i Apple iTunes. Placená verze ovšem nabídne více funkcí a ještě vyšší míru ochrany.

Při následné instalaci byste měli zkontrolovat, jaká oprávnění aplikace vyžaduje a případně některá zakázat, pokud působí rizikově. Spravovat citlivé zdroje (hovory, zprávy, fotoaparát) byste měli nechat jen skutečně důvěryhodné aplikace od prověřených vydavatelů. Všechny aplikace je navíc důležité pravidelně aktualizovat, zastaralé verze mohou útočníkům umožnit využití bezpečnostních skulin.

Srovnání verzí ESET Mobile Security

ESET Mobile Security je dostupný jak zdarma, tak v placené verzi. Jaké zabezpečení vám která varianta nabídne?

Funkce Verze zdarma Prémiová verze
Antivirus
Ochrana v reálném čase
Report zabezpečení
Historie aktivit
Podpora tabletů a TV
Anti-Phishing ×
Proaktivní Anti-Theft ×
Plánované kontroly ×
Plánované kontroly ×
Vzdálená lokalizace ×
Automatické aktualizace ×
Zámek aplikací ×
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Ochranu zařízení napojených na internet není radno podceňovat. Bez přehnaného strašení lze tvrdit, že ve světě čekají zástupy útočníků, kteří prahnou po vašich datech z různých důvodů, včetně vydírání a zneužití. Chraňte se, svého rozhodnutí nebudete litovat.

4,6 10×
ESET HOME Security Essential (elektronická licence)
Internet Security ESET HOME Security, předplatné, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro domácnosti, určeno pro PC, zeměpisné omezení: pouze v ČR, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence"
990,-
Dostupnost dle položek v sadě
Objednací kód: WZ530NAD
4,8 107×
ESET Mobile Security (elektronická licence)
Internet Security ESET Mobile Security, předplatné, způsob instalace: ke stažení (elektronicky), vhodné pro domácnosti, pro firmy, pro školy a pro státní správu, určeno pro mobilní zařízení, kompatibilní s operačním systémem Android, zeměpisné omezení: pouze v ČR, lic. klíč naleznete v: "Moje knihovna" - "Licence"
289,-
Dostupnost dle položek v sadě
Objednací kód: WZ527NAD
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací