Dvouletá záruka pro firmy 3D soutěž LEGO

Výkonný zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 se zárukou na 10 let

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Chcete si udělat radost novou herní grafickou kartou, případně plánujete stavbu nového herního PC? Pak současně musíte počítač osadit odpovídajícím napájecím zdrojem. Například v podobě Fortron HYDRO G PRO 850, který preferuje celá řada náročných uživatelů. A mají pro to dobré důvody. O jaké jde? Zjistíte v článku.

Výkonný zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 se zárukou na 10 let – OBSAH

  1. Počítačové zdroje HYDRO G PRO
  2. Obsah balení a první pohled na Fortron HYDRO G PRO 850
  3. Provedení, výkon a ECO mód zdroje Fortron HYDRO G PRO 850 v praxi
  4. Jak otestovat PC zdroj?
  5. Pro koho je zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 určen?

Počítačové zdroje HYDRO G PRO

Společnost Fortron patří mezi etablované výrobce napájecích zdrojů, proto se rozhodně musíme blíže podívat na zajímavou novinku v podobě HYDRO G PRO. Oproti předchozí generaci je opatřen certifikací IEC62368, která garantuje výrazně lepší bezpečnostní konstrukci i celkově kompaktnější rozměry, aniž by to bylo na úkor účinnosti. Stejně jako všechny napájecí zdroje značky Fortron poskytuje HYDRO G PRO stabilní výkon. Obdržená certifikace 80 Plus Gold pak slouží jako záruka, že uživatelé získají kvalitní a spolehlivý zdroj, ve výsledku zajišťující bezstarostný herní zážitek.

Fortron HYDRO G PRO 850
Počítačový zdroj v celé své kráse. Povšimněte si poměrně masivního 135mm ventilátoru.

Někteří uživatelé však výběr zdroje podceňují, což je škoda, protože ve výsledku může právě špatné napájení za celou řadu následných problémů. Například stojí za vyšší hlučností PC nebo jeho občasným samovolným restartováním. Zejména během herní zátěže.

Účinnost napájecího zdroje

Zde vstupuje na scénu účinnost zdroje, která by měla být v principu co nejvyšší. I proto se už v roce 2008 zavedlo certifikování energetické účinnosti počítačových zdrojů. Čím lepší kategorie, tím více elektrické energie je k dispozici pro napájení počítače. Zároveň, pokud byste měli dva stejně výkonné zdroje, avšak s jinou účinností, ten účinnější spotřebuje méně elektrické energie. Účinnější zdroj se bude také daleko méně zahřívat a pravděpodobně bude i tišší.

Certifikované účinnosti
Zatížení zdroje 10 % 20 % 50 % 100 %
80 PLUS Bronze
81 % 85 % 81 %
80 PLUS Silver
85 % 89 % 85 %
80 PLUS Gold
88 % 92 % 88 %
80 PLUS Platinum
90 % 94 % 91 %
80 PLUS Titanium 90 % 94 % 96 % 91 %

Z tabulky je patrné, že nejvyšší účinnost mají zdroje při typickém zatížení kolem 50 %, na což je nutné myslet při výběru konkrétního zdroje.

účinnosti počítačového zdroje
Účinnost zdroje má několik úrovní.

Rozdělením zdrojů dle verze standardu ATX

Občas se ještě můžete setkat s rozdělením zdrojů dle verze standardu ATX. Nejnovější je verze 2.4 a aktuálně je vyhrazena pro ty nejdražší modely. Oproti verzi 2.3 má více dimenzované jednotlivé vodiče, případně zvýšené výkony na jednotlivých napájecích větvích. V podstatě se vždy jedná o nové revize ATX standardu, který musí pružně reagovat na měnící se požadavky napájení nejmodernějších procesorů apod.

Jak zjistit typ používaného zdroje?

Vůbec netušíte, jaký máte uvnitř počítače napájecí zdroj? V tom případě si připravte do ruky šroubovák, počítač vypněte a raději i vytáhněte z elektřiny. Následně sundejte z počítače bočnici a pozorně si prohlédněte vnitřek počítačové skříně. Zdroj poznáte jednoduše – právě jste z něj z druhé strany odpojili napájení od elektřiny. Typicky jde o takový obdélník s perforovaným středem, za kterým je ukrytý ventilátor. Ve starších PC skříních se zdroj nachází v horní části. Konkrétně přímo nad procesorem. V posledních letech se však postupně přešlo na umístění zdroje ve spodní části skříně, což podporuje lepší proudění vzduchu uvnitř skříně.

Vnitřní prostor PC
Po sundání bočnice se vám naskytne pohled na jednotlivé komponenty. Povšimněte si, že napájecí zdroj se nachází v levé spodní části. Jde o typické umístění u většiny PC.

Pokud zdroj vidíte, opište si jeho značku a přesný typ. Většinou už podle názvu poznáte jeho výkon. Ten je důležitý s ohledem na napájení všech komponent. Zejména moderní grafické karty. Pokud se o svém zdroji chcete dozvědět více, zadejte jeho název do oblíbeného vyhledávače a je dost pravděpodobné, že ho najdete na některých stránkách věnujících se hardwarovým recenzím. Z jejich výsledku lze jednoduše odvodit, jak moc dobrý, nebo naopak nekvalitní máte zdroj.

Obsah balení a první pohled na Fortron HYDRO G PRO 850

Zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 se dodává v elegantní kartonové krabici, na níž jsou uvedeny klíčové vlastnosti včetně detailní specifikace. Uvnitř krabice najdete pochopitelně samotný zdroj, manuál, samolepky, šroubky, ale i veškerou potřebnou kabeláž umístěnou v praktickém vaku. Zajímavým bonusem navíc jsou vyměnitelné boční nálepky, které jednoduše umožňují přizpůsobit si design své PC sestavy.

Fortron HYDRO G PRO 850
Prvky modulární kabeláže, které jsou součástí balení.

Jednou z klíčových výhod tohoto zdroje je totiž kompletně modulární provedení. Co to znamená? Na rozdíl od obyčejného zdroje, kde jsou veškeré kabely pevně spojené se zdrojem, v případě modulární konstrukce si zapojíte pouze ty kabely, které budete v daný moment potřebovat. To je ohromný bonus hned z několika úhlů pohledu. Moderní herní počítač totiž v zásadě potřebuje napájet základní desku, CPU a samozřejmě i grafickou kartu. Další kabeláž není potřeba, protože optické mechaniky patří již většinou do muzea a jako diskové úložiště slouží M.2 disky napájené ze základní desky. Díky tomu bude uvnitř PC jen to nejnutnější, což zajistí co možná nejlepší proudění vzduchu. Takový počítač bude i v maximální zátěži dosahovat nižších provozních teplot.

Provedení, výkon a ECO mód zdroje Fortron HYDRO G PRO 850 v praxi

Kvitujeme, že po technické stránce se Fortron stále drží na špičce a používá výhradně japonské elektrolytické kondenzátory, které jsou proslulé svojí dlouhou životností a spolehlivostí. Jmenovitý výkon zdroje Fortron HYDRO G PRO je 850 W, což jej předurčuje k instalaci do výkonných PC. Ať už jde o ty herní, nebo výkonné pracovní stanice.

Z konektorů je k dispozici 4pin CPU (4×), FDD (1×), MOLEX (5×), PCI-Express 6 + 2pin (4×), SATA (14×) a v neposlední řadě 20 + 4pinový konektor standardu ATX. Takové množství konektorů vám dává zcela volné pole působnosti směrem k sestavení výkonného herního PC. Jednotlivé koncovky jsou navíc detailně popsány, proto zapojení zdroje jistě zvládnou i méně zkušení uživatelé.

Fortron HYDRO G PRO 850
Konektory přímo na těle zdroje Fortron HYDRO G PRO 850, do kterých se připojuje modulární kabeláž.

Ještě se podívejme na fyzické rozměry zdroje Fortron HYDRO G PRO 850. Ty jsou 150 × 150 × 86 mm, takže se bez problémů vejde do prakticky libovolné skříně formátu ATX. Problém s umístěním tak teoreticky může nastat pouze v případě kompaktních PC skříní, ale tam je většinou nutné použít zmenšené zdroje formátu SFX.

Velkou zajímavostí napájecího zdroje Fortron HYDRO G PRO 850 je speciální ECO mód. Ten se aktivuje pomocí fyzického tlačítka na zadní části zdroje. ECO mód razantně změní chování ventilátoru, kdy v nízké zátěži pod 30 % se ventilátor vůbec netočí a zdroj je provozován ve zcela pasivním režimu. Až v zátěži kolem 50 % se rychlost ventilátoru pohybuje někde na úrovni 900 otáček za minutu a následně stoupá dle aktuální potřeby. Oproti tomu ve standardním režimu se i v nízké zátěži ventilátor točí rychlostí 800 otáček za minutu až do zatížení na úrovni 70 %. Teprve poté roste.

Jak otestovat PC zdroj?

Po instalaci zdroje Fortron HYDRO G PRO 850 do vašeho PC vřele doporučujeme provést test stability. Jak na to? Samozřejmě existuje celá řada testů stability PC, proto je dobré si najít nějaký svůj mix, kterým čas od času otestujete své PC. Samozřejmostí je tzv. zahořování nově postaveného PC. Právě v ten okamžik poznáte, zda jste například výběr počítačového zdroje nepodcenili.

Z praktických zkušeností je vhodná například aplikace Geeks3D FurMark, případně OCCT. Během testování je nutné sledovat stav počítače. Pokud by právě v tento okamžik docházelo k nečekaným pádům operačního systému, případně by se počítač opakovaně restartoval, je nutné postupně lokalizovat problém a následně ho vyřešit.

FurMark
Rozhraní populární testovací aplikace Geeks3D FurMark. Citelně zatíží klíčové komponenty, čímž vzrostou nároky na dodávanou energii pomocí napájecího zdroje.

Například může jít o problém s přehříváním některých komponent z důvodu zanesení ventilátorů prachovými částicemi. Proto při výměně zdroje, a tedy částečné demontáži PC, rovnou vyčistěte PC od prachu například pomocí stlačeného vzduchu.

AEG Protect PDU-FR7 – přepěťová ochrana
Přepěťová ochrana typicky nabízí větší množství elektrických zásuvek.

I když si pořídíte sebelepší zdroj, stačí jedna větší bouřka a je vymalováno. Proto neváhejte a pořiďte si minimálně přepěťovou ochranu, která v drtivé většině případů dokáže ochránit citlivou elektroniku vůči nečekanému přepětí v síti. Ceny začínají již na několika málo stokorunách.

Pro koho je zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 určen?

Počítačový zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 je přímo určen pro herní počítače, kterým dodá dostatečný výkon i dlouhodobě spolehlivý přísun energie. Kromě 850W varianty máme aktuálně v nabídce slabší HYDRO G PRO 750 nebo naopak silnější HYDRO G PRO 1000, který lze využít i ve spojení s aktuálně nejvýkonnějším grafickým čipem NVIDIA GeForce RTX 3090. Kvitujeme, že díky plně modulární konstrukci si vždy zapojíte jen tu nejnutnější kabeláž.

i Mohlo by vás zajímat

Napájecí zdroj Fortron HYDRO G PRO 850 poskytne vašemu počítači nezbytný přísun elektrické energie. Jeho provoz je mimořádně tichý, zejména v režimu ECO módu, a současně spolehlivý, což výrobce garantuje nadstandardní zárukou na 10 let. A přitom se jeho cena pohybuje na velmi solidní úrovni.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací