AD schízovačka AD kola

Yakuza 6: The Song of Life (RECENZE) – Kazuma Kiryu se vrací

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Populární série Yakuza japonského vydavatele SEGA se vrací. Nejnovější díl – Yakuza 6: The Song of Life – dorazil na pulty obchodů už 17. dubna 2018 a definitivně uzavírá příběh muže jménem Kazuma Kiryu, hlavního hrdiny všech dosavadních dílů a člena japonské mafie. Přinese akční bojovka s prvky otevřeného světa uspokojivý závěr celé série, nebo tato PS4 exkluzivita zůstane za očekáváním? Dozvíte se v naší recenzi.


• Žánr: Akční bojovka • Multiplayer: Ne • Vývojář: SEGA • Vydavatel: SEGA • Platformy a Datum vydání: PS4 (17. dubna 2018) • Homepage: yakuza.sega.com/yakuza6/home.html • Čeština: Ne


Obsah recenze Yakuza 6: The Song of Life

 1. Yakuza 6 – Kazuma Kiryu srovnává účty
 2. Poslední boj Draka z Dojimy
 3. Strhující vír velkoměsta v Yakuza 6: The Song of Life
 4. Yakuza 6 v novém kabátu
 5. Yakuza 6: The Song of Life – povedené rozloučení
 6. Recenze Yakuza 6: The Song of Life: závěrečné hodnocení

Yakuza 6 – Kazuma Kiryu srovnává účty

• Recenze: 25. 4. 2018 • Autor: Štěpán Lenk

Yakuza 6: The Song of Life přímo navazuje na předchozí díl (Yakuza 5). Hlavní hrdina Kazuma Kiryu na konci minulé části svého příběhu utrpěl těžká zranění, ze kterých se zotavuje v nemocnici. Jeho rekonvalescenci ovšem nemile naruší návštěva policie, která ho právem obviní ze zločinů z jeho minulosti. 

Kiryu proti zatčení neprotestuje a dobrovolně stráví 3 roky ve vězení, aby zpřetrhal veškeré dosavadní vazby s Yakuzou a zbytek života mohl prožít jako obyčejný člověk. Po propuštění ovšem zjišťuje, že dívka jménem Haruko, o kterou se Kazuma většinu jejího života staral jako o vlastní, beze stopy zmizela. Vydává se tedy na vlastní pěst zjistit, co se jí přihodilo. Podaří se mu svou svěřenkyni vypátrat a udělat tak už definitivní čáru za svou minulostí?

Yakuza 6: The Song of Life; Wallpaper: Kiryu Kazuma

Kazuma Kiryu se vrací z vězení a zjišťuje, že se za dobu jeho nepřítomnosti dost věcí změnilo.

Příběh Yakuza 6: The Song of Life je jednoduše skvělý. Není v něm nouze o nečekané zvraty, a ačkoli je ze začátku poměrně intimní, velmi brzo nabere grády a přiková vás k obrazovce. Kazuma má prostě upřímný strach o mladou dívku, kterou bere jako svoji vlastní dceru, a při jejím hledání se proti své vůli opět zamotává do chapadel japonského organizovaného zločinu. Velkou měrou se na atraktivitě hlavní dějové linie podílí i velmi dobře napsané postavy a překvapivě i solidní porce humoru.

Sám o sobě je ovšem náhled do světa asijské mafie, ve kterém je přes komplikovanou hierarchii jednotlivých klanů, rodin a jejich představitelů zpočátku dosti obtížné se zorientovat, prostě fascinující. Tento svět, kde se i přes hektolitry prolité krve cení respekt a úcta nadevše, je na míle vzdálený až barbarskému pojetí organizovaného zločinu, jak ho známe třeba v Evropě.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: Haruko Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: Haruto

Obrázek 1: Haruko, aneb Kazumova skoro dcera, po které se slehla ze. Obrázek 2: I na ex-člena Yakuzy někdy dolehnou otcovské povinnosti.

Poslední boj Draka z Dojimy

I když díky bohaté dějové linii strávíte spoustu času rozhovory s ostatními postavami, Yakuza 6: The Song of Life je v jádru především poctivá beat ’em up bojovka. Kazuma Kiryu, čtvrtý předseda klanu Tojo a legendární bojovník přezdívaný Drak z Dojimy, se sice k násilí uchyluje často až v krajním případě, jeho lokty jsou ale ostřejší než sushi s pikantním tuňákem a pořádnou porcí wasabi navrch.

Na rozdíl od ostatních dílů série už Kazuma neovládá čtyři různá bojová umění, mezi kterými lze volně přepínat, ale pouze jedno. Pro některé fanoušky to možná může být zklamání, ale já osobně jsem toto zjednodušení uvítal. Odpadá totiž neustálé váhání, v jaké situaci použít který styl, a člověk se tak může plně soustředit na provádění komb a útoků. Těch je celá řada a postupně si je odemykáte za zkušenosti získané plněním questů, v soubojích, či třeba konzumací jídla ve fast foodu.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: boss Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: statistiky Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: kop

Obrázek 1: Krom bitek s obyčejnými pohůnky se dočkáte i drsných boss-fightů. Obrázek 2: Kazuma je s nasbíranými zkušenostmi stále silnější. Obrázek 3: Ukončit bitku kopem z výskoku je vždy efektní.

Bojový systém je rychlý, agresivní a proklatě zábavný. Kromě základních úderů, úskoku a bloku máte k dispozici i nejrůznější chvaty místy připomínající až wrestlingové zápasy. Stejně tak lze využívat i věcí ležících v bezprostředním okolí, jako jsou květináče, lahve, poutače, ale třeba i cyklistická kola či motorky. Takže pokud jste někdy během pouliční bitky s pěti gangstery naráz toužili zvednout nad hlavu městský skútr a omlátit ho protivníkům o hlavu, Yakuza 6: The Song of Life vám tu příležitost nabízí.

Důležitým prvkem je také takzvaný Extreme Heat Mode. Kazuma bojováním přirozeně (a vcelku rychle) získává takzvanou Heat energii, jejíž aktivace vám na pár vteřin zpřístupní speciální ničivé útoky. Kazumovo tělo v ten moment pohltí modré plameny a začne své nepřátele porcovat jako lososa do maki rolek. Je to šílené, efektní a hrozně moc cool.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: Extreme Heat Mode Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: heat

Obrázek 1: Extreme Heat Mode vám zpřístupní extra účinné údery a chvaty. Obrázek 2: Dámy a pánové, na scénu přichází Pan Pravý Hák.

Jediná má výtka k soubojovému systému směřuje k funkci zamykání konkrétních nepřátel. Teoreticky je to nadmíru užitečná utilita – stisknete tlačítko a Kiryu se automaticky postaví čelem kýženému protivníkovi. V praxi je to ale velmi nepřesné, mezi jednotlivými nepřáteli nelze přepínat, a pokud si náhodou cíl zamknete zády k nepříteli, váš dračí bojovník nehne ani brvou a sveřepě kouká stále stejným směrem, přičemž rány do zad a ledvin hrdinně ignoruje. Tento mechanismus by si tedy určitě zasloužil poladit.

Na druhou stranu musím říct, že ačkoli během hraní Yakuza 6: The Song of Life absolvujete nespočet soubojů, nikdy mě nezačal bojový systém nudit a každý úder či kop jsem si vyloženě užíval. A to je, myslím si, jedna z největších pochval, jakou můžete na adresu prakticky jakékoli bojovky pronést.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: vrh gangsterem Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: wrestling

Obrázek 1: Souboje v Yakuza 6 místy připomínají i wrestling. Obrázek 2: Nebojte se v pranicích používat okolo ležící předměty. Třeba kola.

Strhující vír velkoměsta v Yakuza 6: The Song of Life

Yakuza 6: The Song of Life krom povedeného příběhu a bojového systému uchvacuje také výborně zpracovaným, životem pulzujícím městem. Na každém rohu narazíte na stánky s občerstvením a obchody, ulice jsou plné obyčejných lidí, ale také skupinek agresivních floutků, kteří velmi často pokouší vaše bojové schopnosti. 

Oproti ostatním open-world hrám je celková herní plocha relativně malá, Yakuza 6: The Song of Life se totiž odehrává pouze ve čtvrti Kamurocho v Tokyu nebo v malém přímořském městečku Onimucho na ostrově Hiroshima. A to je vše. Osobně ale nemám nejmenší důvod si stěžovat, protože tohle je jeden z nejlépe zpracovaných otevřených světů, do jakého jsem kdy ve svých digitálních botách vkročil.

Jednotlivé čtvrti okouzlují mírou detailů a jejich prozkoumáváním přirozeně narážíte na nepovinné úkoly, které přímo šokují svou rozmanitostí. Jednou se naoko stanete členy náboženského kultu, o chvíli později zase zaskakujete za maskota na dětské akci a tak podobně. 

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: karaoke Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: stánek Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: side quest

Obrázek 1: Ve skutečnosti by mě na karaoke nikdo nedostal, ve hře už je to ale snesitelnější. Obrázek 2: Stánky s fast foodem jsou v Yakuza 6 skoro na každém rohu. Obrázek 3: Vedlejší questy jsou bizarní a často humorné.

Vedlejší mise jsou v Yakuza 6: The Song of Life naprosto unikátní, všechny jsou plně nadabované a příběhy se často vyvíjí dost nečekaným směrem, než by se na začátku zdálo. Zároveň také často působí mnohem odlehčenějším dojmem než po většinu času seriozní a dospělá hlavní dějová linie, což vytváří zajímavý kontrast. 

Pokud se zrovna nechcete pouštět do další příběhové mise a prostě si chcete jen tak zablbnout, mraky nejrůznějších miniher vás zcela nepochybně zabaví. V Yakuza 6: The Song of Life si tak můžete zahrát šipky, zpívat karaoke, lovit ryby harpunou, hrát baseball, komunikovat s polonahými dívčinami v rámci live chatu nebo si třeba jít zacvičit do fitka, kde vám po ukončení setu trenér sestaví doporučený jídelníček. V jedné z několika heren SEGA (roztomilý product placement) dokonce najdete i automat s plně funkční verzí Virtua Fighter, jenž lze hrát tak dlouho, jak jen chcete. Míra těchto činností, kterým se můžete, ale nemusíte věnovat, je přímo obrovská a to jsem si jistý, že jsem ještě zdaleka nevyzkoušel všechny. Důležité ale je, že i přes své jednoduché zpracování jsou opravdu zábavné.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: live chat Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: Virtua Fighter

Obrázek 1: Přísahám, že se mi ten live chat v prohlížeči otevřel omylem. Obrázek 2: Na automatech si můžete zahrát i plně funkční verzi hry Virtua Fighter.

Yakuza 6 v novém kabátu

Grafiku v Yakuza 6: The Song of Life úplně poprvé v rámci této série pohání zbrusu nový Dragon Engine. A je to rozhodně změna k lepšímu, grafika vypadá moc hezky, zvláště obličeje jednotlivých charakterů jsou zpracovány velmi realisticky. Rozhodně nejlépe ale Yakuza 6: The Song of Life vypadá v noci, kdy tmu prozáří pro Japonsko typické opalizující neony. A až se budete procházet křiklavě barevnými ulicemi plnými nočního života, určitě neodoláte a uděláte si alespoň jedno „selfíčko” pomocí svého mobilního telefonu, což je vlastně nenápadně implementovaný photo mód.

Občas jsem ale u nového enginu zaznamenal drobné problémy s fyzikou, kdy můj poslední kop nepřítele odhodil desítky metrů daleko či se postavy po pádu na zem prapodivně zkroutily natolik, že by je ani nejlepší chiropraktik světa nezrehabilitoval. Jinak jsem ale na žádné technické problémy nenarazil.

Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: foto mód Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: poutač Yakuza 6: The Song of Life; Gameplay: Tokyo

Obrázek 1: Noc je ideální doba udělat si selfíčko zalité záři neonů. Obrázek 2: Přesila? S poutačem v ruce početní převahu rychle vyrovnáte. Obrázek 3: Yakuza 6 nabízí skvěle zpracovaný otevřený svět se spoustou soubojů.

Yakuza 6: The Song of Life – povedené rozloučení

Na závěr recenze už nezbývá než prohlásit, že lepší rozloučení si Kazuma Kiryu nemohl ani přát. Yakuza 6: The Song of Life je vynikající bojovka, která se odehrává v krásně zpracovaném a skutečně žijícím otevřeném světě, jež navíc přetéká spoustou vedlejších úkolů a zábavných miniher. Upřímně doufám, že má SEGA s touto sérií v budoucnosti další plány, protože by byla škoda tento fascinující svět japonské mafie nadobro opustit.

Yakuza 6: The Song of Life; Wallpaper: Kiryu Kazuma, kop

Yakuza 6 se nakonec probojovala na 3. místo našeho speciálu Nejlepších her Q2 2018.

Recenze Yakuza 6: The Song of Life: závěrečné hodnocení

Hodnocení 90% Alza.cz
Hlavní parametry: Hratelnost
90%
Audiovizuální zpracování
85%
Znovuhratelnost
70%
Yakuza 6: The Song of Life; recenze

Klady

 • Skvělý příběh
 • Bojový systém
 • Perfektně zpracované město
 • Spousta miniher

Zápory

 • Nepřesné zamykání cílů
 • Fyzika občas trochu pozlobí
Štěpán Lenk

Štěpán Lenk

Hraním videoher svůj volný čas trávím už pěknou řádku let, jejich recenzování jsem se ale začal věnovat až kolem roku 2017. Mými oblíbenými žánry jsou RPG a akční adventury, nepohrdnu ale i nějakým tím zápasem o přežití v battle royale titulech nebo čistokrevnou FPS. Obecně u her razím heslo, že skvělá hratelnost je nadřazená nabušené grafice.

i Podívejte se na všechny články z herní sekce
i Mohlo by vás zajímat

Yakuza 6: The Song of Life vychází 17. dubna 2018 na PS4.


Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací