Zadejte název zboží
Základní deska (v angličtině hojně označována jako motherboard či mainboard) je nepostradatelným prvkem každého počítače. Hraje zásadní roli v propojení jednotlivých komponentů a má řadu parametrů, které jsou rozhodující pro správný chod celého systému. Jaká základní deska je pro vás ta pravá? Poradíme vám.
PokračovatPři výběru základní desky (anglicky motherboard) je důležité věnovat pozornost zejména typu socketu základní desky, formátu a čipové výbavě. Právě tyto parametry patří mezi nejdůležitější a zajišťují kompatibilitu desky s procesorem, rozšiřujícími kartami i dalšími komponenty.
Socket (patice) je konektor, kterým se základní deska počítače připojuje k procesoru. Aby mohla základní deska s procesorem fungovat, musí sdílet stejný typ socketu – ty rozdílné nejsou vzájemně kompatibilní.
Zvolte nejprve procesor a následně základní desku s odpovídajícím socketem.
Základní desky jsou k dispozici v několika formátech, které určují velikost a výbavu desky. Hledáte kompaktní mITX desku pro kancelářský počítač, ATX pro herní stroj či raritní eATX? Podívejte se na rozdíly.
Základní deska počítače formátu eATX (Extended ATX) vyniká zejména možností instalace trojice či čtveřice grafických karet za pomocí technologie CrossFireX nebo SLI. K uložení eATX desek budete potřebovat opravdu rozměrnou skříň. Formátu eATX bude často základní deska herní či určená pro nejvýkonnější sestavy.
Základní deska formátu ATX se hodí pro velmi dobře vybavené počítače, herní stanice či pracovní stroje. Nabízí širokou nabídku konektorů a možnost zapojení několika grafických karet. Výhodou ATX desek je i dostatek prostoru pro jednotlivé komponenty a chladicí systém.
Základní deska PC formátu mATX (Micro ATX) umožňuje obvykle připojení jedné grafické karty a jen několika rozšiřujících karet. Desky mATX jsou kompaktní, cenově dostupné a skvěle se hodí do kancelářských nebo multimediálních počítačů.
Základní deska formátu mITX (Mini ITX) nenabízí mnoho místa pro rozšiřující karty či chlazení, vystačit si budete muset s jednou grafickou kartou. Hodí se tak pro nenáročné uživatele, kancelářské desktopy nebo počítače určené k surfování po internetu.
i
Zohledněte formát základní desky a její velikost i při výběru PC skříně.
Čipová sada základní desky ovlivňuje počet konektorů pro rozšiřující karty i další periférie, ale i samotný výkon desky a možnosti taktování. Čipové sady (čipsety) se liší podle výrobce, mezi nejvýznamnější patří Intel a AMD.
Pokud má například základní deska AM4 socket, je vhodnou volbou procesor AMD Ryzen.
Zvolili jste socket, formát i čipset vaší budoucí základní desky? Nyní je na řadě konektivita. Při výběru je dobré myslet i na možnou budoucí obměnu komponentů a zvolit motherboard s dostatečným počtem portů a konektorů pro grafické karty, pevné či SSD disky i další periférie. Podívejte se na důležité porty a konektory základní desky.
i
K osazení grafických karet se nejčastěji používá slot s nejvyšší propustností (rychlostí přenosu dat) PCI–E ×16. Pro síťové karty či diskové řadiče se hodí sloty PCI–E ×8/×4.
Externí I/O konektory základní desky jsou zpravidla umístěny na zádním panelu skříně a slouží pro obousměrnou komunikaci periférií se základní deskou. Počet a typ konektorů závisí na možnostech základní desky.
Na zadním panelu se zpravidla nachází video konektory (DVI, HDMI, DisplayPort), audio konektory a datové konektory (USB, RJ–45, eSATA).
Při výběru operační paměti pro vaši základní desku dbejte zvýšené pozornosti specifikacím paměti a kompatibilitě se základní deskou. Důležité parametry jsou zejména typ paměti, napětí, ale i kapacita modulu.
Základní deska s větším počtem konektorů pro ventilátory vám umožní efektivně chladit i výkonné počítače. Vysoce výkonná či herní základní deska často nabízí několik konektorů pro ventilátory procesoru, řadu dodatečných ventilátorů do skříně a navíc i software pro regulaci otáček a další nastavení.
Některé desky podporují i vodní chlazení či vysokorychlostní ventilátory. Pomocí senzorů a vícepinových konektorů pak umožňují i automatickou správu výkonu chladící soustavy.
Základní deska má kromě řady rozhodujících parametrů i mnoho možností volitelné výbavy. Podívejte se na ty nejdůležitější a nejzajímavější.
i
Pro bezdrátové připojení lze využít i Bluetooth nebo WiFi USB adaptéry.
Základní deska (jinak také mainboard nebo motherboard) je pilířem každého počítače. Právě do ní usazujeme procesor, paměti, grafickou kartu a další přídavné karty a připojujeme k ní optické mechaniky a disky. Základem každé takové "základovky" je čipset (anglicky chipset), což je skupina integrovaných obvodů – čipů, které řídí průchod a tok informací napříč jednotlivými částmi počítače.
Základní desky rozdělujeme do kategorií podle používané patice (socket), do níž usazujeme procesor. Proto je nutné, aby byly zvolený procesor a deska stoprocentně kompatibilní. Při výběru konkrétního modelu bereme v potaz další, podrobnější parametry dané desky. Ta by měla podporovat dostatečnou velikost paměti RAM a nabízet dostatek slotů pro tyto paměťové moduly.
Dále by měla disponovat moderními sloty PCI-Express x16, PCI-Express x1 a PCI pro připojení přídavných karet. Pro pevné disky a optické mechaniky vyžadujeme konektory SATA II, případně spolu s tím i starší SATA a IDE Ultra ATA (pro optické mechaniky). Pro připojení externích zařízení jsou důležité vstupy a výstupy. Standardem jsou konektory USB 2.0, vhodné jsou i E-SATA nebo FireWire konektory. Běžně mají základní desky integrovanou zvukovou a síťovou kartu, pro kancelářskou práci se vyrábí i desky s vestavěnou grafickou kartou, ke které snadno připojíte monitor.
Zadejte název zboží