Základní deska (v angličtině hojně označována motherboard či mainboard) je nepostradatelným prvkem každého počítače. Je součástí téměř každého chytrého zařízení, jelikož spojuje všechny klíčové součástky dohromady a zajišťuje jejich fungování. Jaká základní deska je pro vás ta pravá a jak se vyznat mezi všemi parametry? Čtěte dále a poradíme vám, jak se orientovat mezi všemi technologickými aspekty základní desky.
Pokračovat
Nezbytnou součástí každého počítače je základní deska/motherboard
Ať už vybíráte počítačové součástky jako profesionál, nebo začátečník, věřte, že základní deska/motherboard je nutností, protože funguje jako tělo počítače. Všechny ostatní součástky se do ní zapojí a společně budou fungovat jako celek. Při výběru ale musíte vybírat z celé řady vlastností.
Volíme socket a formát pro základní desky/motherboardy
Při výběru základní desky (anglicky motherboard nebo mainboard) je důležité věnovat pozornost zejména typu socketu základní desky, formátu a čipové výbavě. Právě tyto parametry patří mezi nejdůležitější a zajišťují kompatibilitu desky s procesorem, rozšiřujícími kartami i dalšími komponenty. Konkrétní socket bude sloužit k výběru adekvátního procesoru, zatímco dle zbylých konektorů bude nutné vybrat další komponenty pro váš budoucí počítač.
Výběr základní desky/motherboardu často probíhá dle výrobce
Při výběru komponent pro váš budoucí počítač se mnohdy varianta základní desky/motherboardu vybírá dle konkrétního výrobce procesoru. V dnešní době se můžete rozhodovat především mezi procesory Intel a AMD. I v tom případě ale nemáte zcela vyhráno, jelikož každý výrobce procesorů je může dodávat s odlišným socketem, o kterém se dozvíte více níže. Od volby procesoru se tedy může odvíjet výběr zbytku součástek.
Základní deska počítače – socket aneb konektor procesoru
Socket (patice) je konektor, kterým se základní deska počítače/motherboard/mainboard připojuje k procesoru. Aby mohla základní deska s procesorem fungovat, musí sdílet stejný typ socketu – ty rozdílné nejsou vzájemně kompatibilní. Doporučujeme tedy zvolit nejdříve procesor a následně základní desku/motherboard s odpovídajícím socketem. Pro lepší přehled uvádíme ty nejpoužívanější druhy socketů pro základní desky a procesory níže:
Základní desky AMD AM4 byly dlouhodobě populární pro procesory AMD 1. až 3. generace. Můžete je zakoupit v široké cenové relaci.
Základní desky AMD AM5 jsou novější verze určené pro procesory řady 5000 a 7000. Přináší podporu novějších technologií.
Základní desky Intel 1200 slouží pro procesory Intel 10. a 11. generace. Jsou stále populární pro některé počítačové sestavy.
Základní desky Intel 1700 jsou určené pro procesory 12. generace a novější, přináší tedy výrazné zlepšení.
i
Co mohou nabídnout základní desky s integrovaným CPU?
Základní desky s integrovaným CPU jsou již od výrobce vybavené procesorem. Nemusíte tedy motherboard/mainboard osazovat CPU, který zvlášť koupíte. Tyto procesory ale mnohdy nebývají dostatečně výkonné. Postačí pohodlně na domácí nebo kancelářské využití, moderní hry nebo grafické programy bohužel zvládnou pouze stěží. Ušetří ale starosti s procesem výběru součástek.
Jaký formát základní desky/motherboardu zvolit?
Základní desky/motherboardy jsou k dispozici v několika formátech, které určují velikost a výbavu desky. Hledáte kompaktní mITX desku pro kancelářský počítač, ATX pro herní stroj či raritní eATX? Na první pohled se liší ve velikosti, každá ale může skrývat odlišnou výbavu. Podívejte se na jednotlivé rozdíly.
Základní deska počítače formátu eATX – až čtyři grafické karty
Základní deska počítače formátu eATX (Extended ATX) vyniká zejména možností instalace trojice či čtveřice grafických karet za pomocí technologie CrossFireX nebo SLI. K uložení eATX desek budete potřebovat opravdu rozměrnou skříň. Formátu eATX bude často základní deska/mainboard herní či určená pro nejvýkonnější sestavy – pro komplexní použití profesionály, kteří potřebují opravdu nadprůměrný výkon.
Standardní základní deska ATX
Základní deska formátu ATX se hodí pro velmi dobře vybavené počítače, herní stanice či pracovní stroje. Nabízí širokou nabídku konektorů a možnost zapojení několika grafických karet. Výhodou ATX desek je i dostatek prostoru pro jednotlivé komponenty a chladicí systém.
Pro méně náročné uživatele je zde základní deska PC formátu mATX
Základní deska PC formátu mATX (Micro ATX) umožňuje obvykle připojení jedné grafické karty a jen několika rozšiřujících karet. Desky mATX jsou kompaktní, cenově dostupné a skvěle se hodí do kancelářských nebo multimediálních počítačů. Vybírat můžete z mnoha variant dle vybavení nebo i designu.
Velmi kompaktní základní deska PC mITX
Základní deska PC formátu mITX (Mini ITX) nenabízí mnoho místa pro rozšiřující karty či chlazení, vystačit si budete muset s jednou grafickou kartou. Hodí se tak pro nenáročné uživatele, kancelářské desktopy nebo počítače určené k surfování po internetu.
i
Základní deska počítače se musí vejít do PC skříně
Formát, který má základní deska počítače, zohledněte především při výběru PC skříně. Každá PC skříň se mnohdy liší ve velikosti – od těch nejmenších až po skutečně obří velikosti. V popisku každé PC skříně ale vždy najdete kompatibilní základní desky.
Čipová sada (čipset) – jak na konektivitu základní desky
Čipová sada základní desky ovlivňuje počet konektorů pro rozšiřující karty i další periférie, ale i samotný výkon desky a možnosti taktování. Čipové sady (čipsety) se liší podle výrobce, mezi nejvýznamnější a nejpoužívanější na současném trhu patří Intel a AMD.
Čipsety Intel s označením H a B uspokojí méně náročné uživatele, výkonné sady Z budou dostačující i pro ty nejnáročnější uživatele.
Čipsety AMD s označením A patří mezi základní, sady B mezi výkonné, čipsety s označením X jsou poté určené pro extrémně výkonné sestavy.
Logo společnosti Intel
Logo společnosti AMD
Jak vybrat grafickou kartu a procesor, aby byla základní deska kompatibilní?
Pokud právě přemýšlíte, jaká základní deska bude nejlepší, jistě již máte pravděpodobně vybrané i další komponenty – například grafickou kartu nebo procesor. Tyto části tvoří velmi důležité prvky celého počítače a je tedy nutné, aby byly pro základní desku/motherboard/mainboard kompatibilní. Pokud v tomto ohledu potřebujete poradit, doporučujeme náš článek: Jak zkombinovat základní desku, grafickou kartu a procesor?.
Důležité porty, sloty a konektory základní desky
Zvolili jste socket, formát i čipset vaší budoucí základní desky? Nyní je na řadě konektivita. Při výběru je dobré myslet i na možnou budoucí obměnu komponentů a zvolit motherboard s dostatečným počtem portů a konektorů pro grafické karty, pevné či SSD disky i další periférie. Podívejte se na důležité porty a konektory základní desky. Po dokončení sestavy totiž budete skrze tyto konektory připojovat téměř všechna zařízení, vyplatí se tedy pečlivě vybírat.
Interní sloty, které může mít základní deska počítače
Kromě externích portů, které má základní deska počítače k připojení periferních zařízení, se můžete setkat i s interními sloty, přes které můžete zapojit vnitřní rozšíření pro počítač – ať už to bude grafická nebo zvuková karta, SSD disk nebo RAM, vždy doporučujeme toto vybavení vybírat s ohledem na kompatibilitu.
PCI a PCI-Express slouží k osazení grafických, zvukových a dalších karet. Rozlišují se rychlostí přenosu dat.
Serial ATA (SATA), M.2 a U.2 jsou sloty pro připojení pevných disků a vysokorychlostních SSD disků.
DIMM sloty slouží k zapojení modulů RAM. Moderní základní deska počítače má obvykle alespoň čtyři sloty.
i
K osazení grafických karet se nejčastěji používá slot s nejvyšší propustností (rychlostí přenosu dat) PCI-E ×16. Pro síťové karty či diskové řadiče se hodí sloty PCI-E ×8/×4. Více o technologii PCI-E a možnostech, které nabízí, najdete v našem slovníku.
Externí konektory základní desky
Externí I/O konektory základní desky jsou zpravidla umístěny na zadním panelu skříně a slouží pro obousměrnou komunikaci periférií se základní deskou. Počet a typ konektorů závisí na možnostech základní desky. Každý uživatel má také samozřejmě odlišné preference ohledně periferních zařízení. Pro bezdrátové připojení lze využít například Bluetooth nebo WiFi USB adaptéry, které váš počítač obohatí o potřebné bezdrátové technologie.
Jak zvolit správnou operační paměť pro základní desku?
Při výběru operační paměti pro vaši základní desku dbejte zvýšené pozornosti specifikacím paměti a kompatibilitě se základní deskou. Důležité parametry jsou zejména typ paměti, napětí, ale i kapacita modulu. Výběr RAM tedy není jen otázkou vaší preference, ale i limitů dané základní desky a dalších součástek.
Typ paměti (DDR3, DDR4) označuje maximální přenosovou rychlost a energetickou náročnost paměti RAM. Speficikace se musí shodovat.
Kapacita paměti se volí dle maximální podporované velikosti, jíž základní deska disponuje.
Frekvence má taky určité limity. V tomto případě ale musíte zkontrolovat kompatibilitu spíše s procesorem.
Jak pomáhá základní deska při chlazení počítače?
Základní deska (motherboard) s větším počtem konektorů pro ventilátory vám umožní efektivně chladit i výkonné počítače. Vysoce výkonná či herní základní deska často nabízí několik konektorů pro ventilátory procesoru, řadu dodatečných ventilátorů do skříně, a navíc i software pro regulaci otáček a další nastavení. Některé základní desky podporují i vodní chlazení či vysokorychlostní ventilátory. Díky senzorům a vícepinovým konektorům můžete výkon chlazení jednoduše ovládat.
Zvolte základní desky pro overclocking pro vytěžení toho největšího výkonu
Pokud máte skládání počítačů jako koníček, jistě víte, že existují i základní desky pro overclocking. Slouží výhradně pro profesionální použití, jelikož umožňují dodatečné zvyšování výkonu jednotlivých částí počítače, a tedy i jeho zrychlování. Jedná se ale o poměrně riskantní činnost, jelikož někdy může dojít k poškození součástek nebo systému během tohoto procesu. Pokud tedy nejste v oboru zkušení, overclocking rozhodně nedoporučujeme.
Co dalšího nabízí základní deska počítače?
Základní deska počítače má kromě řady rozhodujících parametrů i mnoho možností volitelné výbavy. Podívejte se na ty nejdůležitější a nejzajímavější. Pro spolehlivý výběr vlastností byste měli mít předem stanovené vaše záměry a potřeby, které od počítače očekáváte.
Bluetooth zajišťuje bezdrátové připojení klávesnic, myší, telefonů a dalších zařízení s Bluetooth.
Základní deska s WiFi umožňuje bezdrátové připojení k domácí či firemní sítí.
HW tlačítka zpravidla slouží k resetu nebo načtení posledního funkčního nastavení BIOSu.
Základní deska PC s taktovacím softwarem umožňuje bezpečné automatické přetaktování.
NVIDIA SLi a AMD CrossFire jsou technologie umožňující zapojení několika grafických karet.
Základní deska počítače se stavovým displejem zobrazuje chyby a odpovídající chybové kódy.
Řadič RAID nabízí možnost zapojit několik disků do diskového pole pro zvýšení rychlosti či spolehlivosti.
Řadiče jsou zařízení, která se připojují k počítači přes nějaké rozhraní, nejčastěji USB, Thunderbolt, PCI nebo PCI-E. Stejně jako integrované řadiče fungují jako možnost rozšíření funkcí počítače o specializované porty nebo jiné výhody.
Vyžaduje základní deska/motherboard nějakou péči? Využijte příslušenství
Pokud chcete být pečliví nebo si usnadnit instalaci, základní deska někdy vyžaduje i dodatečné příslušenství, které v mnoha případech přidá další funkce nebo například zdokonalí zapojení kabelů. Můžete také narazit na jednotlivé řadiče, které přidají do základní desky další konektory nebo technologie.
i
Vybíráte právě počítačovou sestavu? Využijte PC konfigurátor
Není základní deska/motherboard jedinou součástkou, kterou právě vybíráte? Doporučujeme využít PC konfigurátor, který vás pohodlně provede celým procesem výběru počítačových součástek. Budete mít navíc jistotu, že jednotlivé části počítače budou kompatibilní.
Zajímají vás názory na konkrétní základní desky? Zkuste recenze
Pokud během výběru přemýšlíte o konkrétních aspektech nějaké základní desky, doporučujeme si také přečíst recenze na produkty. Zejména v technologickém odvětví platí, že každý produkt může být v něčem specifický. Pokud tedy máte nějaké otázky, je možné, že v recenzích na ně najdete odpověď.
Skrýt popis
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Vašim požadavkům nevyhovuje žádné zboží. Zkuste prosím pozměnit své volby.
Zrušit filtr
Základní desky
Gigabyte AorusGIGABYTE Z890 AORUS PRO ICE (RECENZE): Solidní volba pro Intel Core Ultra?S druhou sérií nových Intel Core Ultra procesorů tu máme i nové základní desky. Z890 AORUS MASTER PRO ICE je cenově jedním z přívětivějších modelů, který si poradí i s přetaktovaným Ultra 9 285K. V dnešní recenzi se podíváme nejen na to, co tento model nabízí, ale i na...
Zima je tady a s ní i přísun nového hardware od MSI! Máte zálusk na novou základní desku nebo vodní chlazení? Pokud si vyberete z naší nabídky produktů MSI, tak získáte i velmi pěkný bonus ve výši až 90 USD na váš Steam účet. Jaká jsou pravidla akce a kde se musíte po...
Se zbrusu novými Intel Core Ultra Series 2 procesory tu máme i celou řadu nových základních desek postavených na chipsetu Z890. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek ASUS ROG MAXIMUS Z890 HERO jakožto jedné z nejlepších a nejvybavenějších desek, které se dají...
ASUSASUS Cashback – získejte až 3 480 Kč!Dochází vašemu hernímu počítači dech? V tom případě máte ideální šanci na citelný upgrade s vybranými produkty značky ASUS. Například jde o základní desky a vodní chladiče. V maximální šíři lze získat cashback až ve výši 3 480 Kč. Akce začíná 24. 10. 2024 a končí 4. 12....
Dochází vašemu hernímu počítači dech? V tom případě máte ideální šanci na citelný upgrade s vybranými produkty značky ASUS. Například jde o základní desky, grafické karty, PC skříně a vodní chladiče. V maximální šíři lze získat cashback až ve výši 6 030 Kč. Akce začíná...
Od prazvláštního launche Ryzen procesorů řady 9000 od AMD uběhlo již pár týdnů. Je konec října a máme tu i launch nových základních desek s X870E a X870 chipsety. V dnešní recenzi se podíváme na zoubek modelu X870E AORUS PRO ICE, bohatě vybavenou desku jak co do...
Základní deska (jinak také mainboard nebo motherboard) je pilířem každého počítače. Právě do ní usazujeme procesor, paměti, grafickou kartu a další přídavné karty a připojujeme k ní optické mechaniky a disky. Základem každé takové "základovky" je čipset (anglicky chipset), což je skupina integrovaných obvodů – čipů, které řídí průchod a tok informací napříč jednotlivými částmi počítače.
Rozdělení základních desek
Základní desky rozdělujeme do kategorií podle používané patice (socket), do níž usazujeme procesor. Proto je nutné, aby byly zvolený procesor a deska stoprocentně kompatibilní. Při výběru konkrétního modelu bereme v potaz další, podrobnější parametry dané desky. Ta by měla podporovat dostatečnou velikost paměti RAM a nabízet dostatek slotů pro tyto paměťové moduly.
Sloty základních desek
Dále by měla disponovat moderními sloty PCI-Express x16, PCI-Express x1 a PCI pro připojení přídavných karet. Pro pevné disky a optické mechaniky vyžadujeme konektory SATA II, případně spolu s tím i starší SATA a IDE Ultra ATA (pro optické mechaniky). Pro připojení externích zařízení jsou důležité vstupy a výstupy. Standardem jsou konektory USB 2.0, vhodné jsou i E-SATA nebo FireWire konektory. Běžně mají základní desky
integrovanou zvukovou a síťovou kartu, pro kancelářskou práci se vyrábí i desky s vestavěnou grafickou kartou, ke které snadno připojíte monitor.
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací v popisu výše. Pokud máte dotaz k produktům, službám, dopravě či jiný požadavek, využijte zákaznické podpory.
Co bychom v něm měli zlepšit? Chybí vám zde něco? Je něco uvedeno špatně? Podělte se.
Zkuste naše cookiesMy, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informacíMéně informací
Na našem webu používáme:
Technické cookies
Ty jsou nezbytně nutné pro fungování webu a jeho funkcí, které se rozhodnete využívat. Bez nich by náš web nefungoval, např. by nebylo možné se přihlásit k uživatelskému účtu.
Funkční cookies
Tyto cookies nám umožňují zapamatovat si Vaše základní volby a vylepšují uživatelský komfort. Jde například o zapamatování si jazyka či umožnění zůstat trvale přihlášen.
Cookies sociálních sítí
Tyto cookies nám umožňují komfortně Vás propojit s Vaším profilem na sociálních sítích a například Vám umožnit sdílet produkty a služby s přáteli a rodinou.
Personalizace obsahu
Tyto cookies nám umožní zobrazit Vám obsah a reklamy dle údajů, které jsou o Vás dostupné tak, abychom se co nejlépe strefili do Vašich potřeb. Jde zejména o to, jaký obsah jste si zobrazili, či na jakém zařízení na naše stránky přicházíte.
Nepersonalizovaná reklama
Tyto cookies nám umožňují zobrazovat Vám obecnou reklamu na produkty a služby.
Personalizovaná reklama
Díky těmto cookies Vám my a ?naši partneři? můžeme nabídnout relevantní produkty a služby na míru a to na základě Vašich nákupů, Vašeho chování a Vašich preferencí.
Měření publika
Tyto cookies nám umožňují optimalizovat naše stránky pro Vaše komfortní používání a to na základě toho, jak je používáte. Cílem je zapamatovat si či předpokládat Vaše volby. Jde například o využívání funkcí, jejich umístění, chování na stránce.
Cookies třetích stran
Tyto cookies jsou cookies třetích stran, přičemž Víc se o nich a o našich partnerech můžete dozvědět zde.
Udělením souhlasu se zpracováním cookies budou na Váš přístroj, který k prohlížení webu používáte, nainstalovány výše uvedené cookies (kliknutím na tlačítko "Rozumím" obě kategorie, případně si můžete vybrat jen jednu z kategorií kliknutím na tlačítko "Nastavení"). Technické cookies instalujeme na Vaše zařízení vždy, tedy i bez Vašeho souhlasu, protože bez nich by náš web nefungoval.
Svůj souhlas se zpracováním cookies můžete odvolat. V souvislosti se zpracováním cookies ze strany naší společnosti máte dále práva na: přístup ke cookies, výmaz cookies, úpravu, doplnění a opravu cookies, omezení zpracování a právo podat stížnost k ÚOOÚ. Více o Vašich právech.