
Noční město

ISO 200, f/5.6, 1 s, foceno na stativu

noční režim (ISO 800, f/1.8, 1/20 s), foceno na stativu

Olympus PEN E-PL10 (14–42 mm f/3,5–5,6) / noční město
Noční fotografie se podstatně liší od běžného focení ve dne. Hlavní rozdíl spočívá v dlouhém expozičním čase, který může v určitých případech trvat i několik desítek sekund. Vždy záleží na tom, co a za jakých světelných podmínek fotíte. Díky tomu, že zůstane závěrka otevřená déle, může senzor světlo zachycovat delší dobu, a v důsledku ho zachytit více. Množství světla, z něhož fotoaparát vytvoří snímek, je silně závislé také na velikosti senzoru (resp. velikosti světlocitlivých bodů). A v tuto chvíli je výhoda bezzrcadlovek patrná – jejich senzory jsou násobně větší než senzory mobilních telefonů, což se promítá i do kvality fotek.
Práce s dlouhým expozičním časem vyžaduje speciální metody focení. Fotografie pořizovaná tímto způsobem je velmi náchylná k rozmazání. Aby senzor zachytil ostrý snímek, musíte mu ukazovat zcela statickou scénu. To znamená, že s ním nesmíte klepat ani jinak hýbat – v opačném případě by byl celý snímek neostrý. Pokud do snímků vstoupí nějaký pohyblivý objekt, bude rozmazaný jen on. Tím lze někdy dosáhnout velmi zajímavých efektů. Můžeme zmínit například zobrazení světlometů projíždějících automobilů jako světelných čar nebo „kreslení“ světly (prskavkami, svíčkami, svítilnami apod.).
Pro pořízení kvalitního snímku s dlouhou expozicí je zcela stěžejní zajistit, aby byl fotoaparát pevně podepřený. Focení z ruky nepřipadá v úvahu, potřebovat budete stativ. Ani ten ale není všespásný, fotoaparátem totiž snadno pohnete ve chvíli, kdy mačkáte spoušť. Lepší je tedy použít spoušť dálkovou nebo časovanou.
Jak jsme noční město fotili?
Protože jsme fotili město, a to vypadá efektně zejména při použití větší ohniskové vzdálenosti (při větším přiblížení), zvolili jsme tu nejdelší, jakou objektiv nabízel. Zároveň jsme ale nastavili nejnižší clonové číslo. ISO jsme nechali na hodnotě 200, abychom zabránili zbytečnému šumu. Zbývalo už jen nastavit čas – expozici vhodnou pro kvalitní zachycení této scény nám poskytla jedna sekunda.
Zásady focení nočních scén
Pokud se rozhodnete fotit v noci, najděte si vhodné místo a nezapomeňte, že je důležité:
- Použít robustní stativ – všechny stativy si nejsou rovny. Vždy chcete použít stativ, který je pevný, a to nejsou všechny. Některé se mohou klepat například ve větru. Pokud tedy chcete fotit v noci, nebojte se do stativu investovat, může vám vydržet i desítky let.
- Fotit dlouhým expozičním časem – to jsme si vysvětlili už výše. Dlouhý expoziční čas zajistí, že může senzor déle sbírat světlo. Tímto způsobem lze rozjasnit scénu tak, že se na fotografii jeví výrazně světlejší, než jak ji vidí lidské oko.
- Snažit se používat nízké ISO – to platí pro fotografií obecně. Čím nižší ISO můžete použít, tím lépe – získáte kvalitnější fotky. Některé situace vyšší ISO sice vyžadují, noční scéna, kde můžete snímek zesvětlit delším expozičním časem, mezi ně ale nepatří.

noční režim (ISO 800, f/1.8, 1/20 s), foceno na stativu

noční režim (ISO 800, f/1.8, 1/20 s), foceno na stativu

ISO 200, f/5.6, 1 s, foceno na stativu

ISO 200, f/5.6, 1 s, foceno na stativu