MS hokej BOOST JBL

Domácí vaření piva (TIPY A TRIKY) – jak na to tradičně i netradičně

Catalogue

Article

Aktualizováno

Láká vás představa, že byste si uvařili své vlastní pivo? Mini pivovary v posledních letech rostly jako houby po dešti. Pokud si chcete připravit dobré domácí pivo, nemusíte hned zakládat pivovar. Domácí výroba piva je nový trendy koníček, kterému propadli samozřejmě i Češi. Proces vaření piva je ale časově náročný. Není to nic pro vás? Hledáte jednodušší způsob, jak si doma připravit dobré pivo? Existuje vůbec? Odpovědi na tyto otázky a také užitečné tipy najdete v našem článku.

Domácí vaření piva

Domácí vaření piva – obsah článku

  1. Tradiční domácí vaření piva není pro každého
  2. Existuje jednodušší způsob, jak si připravit domácí pivo?
  3. Jak bude možná vypadat domácí výroba piva budoucnosti
  4. Ani profesionální domácí varna piva není zárukou úspěchu

Tradiční domácí vaření piva není pro každého

České pivo má světový věhlas. Pokud se zeptáte cizince z opačné strany zeměkoule, co ví o České Republice, pravděpodobně bude krčit rameny. Zmiňte české pivo a bingo! Na české pivo můžeme být náležitě hrdí. Jsme národem pivařů, a to nejen v negativním slova smyslu. Češi pivo nejen rádi pijí, zapálení příznivci našeho zlatého moku, si ho bez problému i sami vyrobí. Zatímco boom mini pivovarů pomalu polevuje, vaření piva pro osobní spotřebu je na vzestupu. Tento zajímavý koníček ovšem vyžaduje notnou dávku trpělivosti.

2 nejčastější způsoby, jak si můžete uvařit domácí pivo

  1. Pořídíte si kvalitní profesionální přístroj na výrobu piva (domácí pivovar). Tato varianta se hodí pro ty z vás, kteří to s vařením piva myslíte smrtelně vážně a nebojíte se do své vášně investovat nemalé peníze. Nabídka domácích pivovarů pro osobní účely je poměrně široká. Některé modely jsou přímo určené pro úplné začátečníky s minimálními znalostmi. Takový přístroj vás vyjde okolo 10 000 Kč. Pokud nechcete zůstat při zemi a rádi byste si vyrobili jakýkoliv druh piva, tak sáhnete do kapsy podstatně hlouběji. Počítejte s investicí okolo 70 000 Kč.
  2. Pořídíte si základní vybavení a začnete pěkně od píky. Chcete si pivo uvařit bez pomoci moderních přístrojů sami na vlastní pěst? Výhodou je, že hned ze startu nemusíte investovat velké částky do nákupu profesionálních domácích pivovarů. Úplně bez investic se ale také neobejdete. Budete potřebovat: velký hrnec (nerezový nebo smaltový) o objemu alespoň 30 litrů, sporák, hadičku z průhledného potravinářského plastu, dlouhou vařečku, kterou lze dezinfikovat, scezovačku (pivní, cedník se vůbec nehodí), chladič a přípojné hadice, které lze připojit na vodovodní řád, kvasnou nádobu s víkem, kvasnou zátku s těsněním, stáčecí a pomocnou nádobu s dolní výpustí, teploměr, stáčeč, cukroměr a odměrný válec, Lugolův roztok (používá se k jódové zkoušce zcukření), odměrku, kádinku, váhu, skleněné pivní láhve a sanitační prostředky. Pokud ještě nemáte, nezapomeňte si pořídit také pořádné sklenice na pivo.

Podtrženo, sečteno není toho málo. K tomu si přičtěte náklady na nákup surovin a také váš čas. Vaření piva je krásný koníček, ale nesedne každému. Zvláště pokud se rozhodnete začínat pouze se základním vybavením, počítejte s tím, že proces výroby piva je poměrně náročný. Nákup základního vybavení vás sice vyjde mnohem levněji než investice do nákladných profesionálních domácích pivovarů, ale neobejdete se bez určitých znalostí.

Výroba domácího piva
Tradiční domácí výroba piva je časově náročný koníček. Výsledek ale stojí za to.

Proces vaření piva má celkem 7 fází:

  1. Rmutování – je to proces, při němž sladové enzymy štěpí škrob na zkvasitelné cukry.
  2. Scezování s vyslazováním – v této fázi dochází k oddělení kapalné části rmutu od pevných zbytků sladu (sladového mláta). Výsledkem tohoto procesu je čirý roztok sladké chuti, kterému se říká sladina.
  3. Chmelovar – sladina se vaří s chmelem (120 min.). Díky tomu přechází ušlechtilé hořké látky z chmele do roztoku. Takto získáte horkou mladinu.
  4. Chlazení – proces zchlazování mladiny.
  5. Spílání – přečerpávání zchlazené mladiny do kvasné nádoby (v pivovarech do kvasných kádí ve spilce).
  6. Zakvašení a hlavní kvašení
  7. Lahvování a dokvašování

i

Mladinové koncentráty, slad, sladové výtažky, pivovarské kvasnice, chmel, maltózy a další suroviny potřebné k výrobě piva si můžete jednoduše objednat přes internet. Na internetu najdete také podrobné video návody a rady, jak uvařit pivo v domácích podmínkách.

Existuje jednodušší způsob, jak si připravit domácí pivo?

Nevyhovuje vám ani jeden z výše popsaných způsobů výroby domácího piva? Ale nevzdáváte se naděje, že to jde i jinak, a pokud možno levněji a bez námahy? Bohužel, v České Republice zatím jednodušší způsob neexistuje. V Německu a Švýcarsku už je možné vyrobit si domácí pivo z pivního koncentrátu ve výrobníku sody. Postup je stejný jako u výroby limonád. Rozdíl je pouze v tom, že místo sirupu použijete pivní koncentrát. Z jedné litrové láhve koncentrátu je možné připravit až 3 l piva (světlý ležák z kategorie pils), které obsahuje 4,5 % alkoholu. Hlavním lákadlem výroby domácího piva tímto způsobem jsou minimální náklady.

Pivo a výrobník sody trochu jinak. Věděli jste o téhle chytré vychytávce?

Otevřeli jste si láhev piva, lokli jste si a pak na něj úspěšně zapomněli. Do druhého dne vám samozřejmě vyvětralo. Co s tím? Vypít, nebo vylít? Pokud máte Sodastream, můžete pivo zachránit. Samozřejmě, že se nejedná o doporučení výrobce, vynalézavost uživatelů ale nezná mezí. Pivo jednoduše přelijete do láhve. V žádném případě nezkoušejte připojit láhev od piva, pokud se v něm ovšem nechcete také vykoupat. Pak už stačí jen jedna dávka (stisknutí) CO₂ a „voilà“ pivo je jako nové.

i

Společnost Sodastream je největším výrobcem výrobníků sody. S těmito přístroji si můžete vyrobit domácí sycené limonády. K výrobě domácí limonády potřebujete pouze vodu a koncentrovaný sirup.

Jak bude možná vypadat domácí výroba piva budoucnosti

Kávové kapsle asi znáte. Neexistuje jednodušší způsob přípravy kávy. Stačí jen dát kapsli do kávovaru a během chvilky si můžete vychutnat svou oblíbenou kávu. Tento způsob přípravy kávy funguje skvěle, tak proč to nevyzkoušet i s pivem? Kapslový minipivovar se postará o fermentaci, karbonizaci, pivo vám načepuje a sám se také vyčistí. Kapsle budou k dostání v různých příchutích. Zní to zajímavě? Má to ovšem jeden malý háček. Příprava kapslové kávy zabere pár okamžiků a během dne si jich můžete připravit neomezené množství. Příprava piva je o dost pomalejší. Tento minipivovar připraví 5 l piva zhruba za dva týdny.

Novinky v oblasti domácí výroby piva
Pivo z pivního koncentrátu nebo kapslí jsou zajímavé novinky v oblasti domácí výroby piva.

Ani profesionální domácí varna piva není zárukou úspěchu

Minipivovar na kapsle i výroba piva z pivního koncentrátu můžou být velmi zajímavou alternativou k tradičnímu vaření domácího piva. Domácí pivo si připravíte takřka bez námahy a nepotřebujete k jeho přípravě ani žádné znalosti. Otázkou zůstává, zda si na pivě z kapslí nebo koncentrátu pochutnáte. Tyto novinky zatím nejsou na českém trhu dostupné. Na ochutnávku piva z kapslí nebo koncentrátu si tedy budete muset ještě počkat.

Bez znalostí dobré pivo v tradiční varně neuvaříte

Nezaujaly vás novinky z oblasti Homebrewing nebo se vám na ně nechce čekat? Pokud jste se rozhodli, že to přece jen zkusíte tradičním způsobem, směle do toho. Než začnete shánět vybavení, něco si nastudujte. Bez znalostí se určitě neobejdete. Prostudujte si podrobněji jednotlivé fáze přípravy piva a nebojte se kontaktovat zkušené amatérské sládky. Teorie je jedna věc, ale praxi nic nenahradí. Naštěstí pro vás existují kurzy pro začátečníky a můžete se také přidat do facebookové skupiny „Domácí pivo – Homebrewing“. Najdete v ní téměř 6000 nadšenců domácího vaření piva, kteří vám ochotně poradí a upozorní vás na nejčastější chyby.

Dobré domácí pivo
Tradiční vaření piva vyžaduje určité znalosti. Bez nich dobré pivo neuvaříte.

Tradiční domácí vaření piva je zábavný koníček pro opravdové nadšence, kteří mají rádi nejen konzumaci zlatavého moku, ale užívají si i proces jeho výroby. Příprava piva tradičním způsobem vyžaduje určité znalosti a také notnou dávku trpělivosti. Radost z povedené práce, ale určitě stojí za to.

4.3 54×
BANQUET LIVING Stainless-steel Pot 16.2l
Pot - diameter of 30cm, volume of 16,2l, outer surface: stainless, inner surface: stainless, handle made of stainless steel, suitable for gas hobs, electric hobs, induction hobs, glass-ceramic hobs
789,-
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BANQT951
Print
P-DC1-WEB02
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info