BOOST JBL Philips Alza dny Boost

Jak vybrat nabíjecí stanici?

Catalogue

Pokud se často dostáváte do situace, kdy potřebujete hodně energie, ale v okolí není žádná přípojka, hodit se vám bude nabíjecí stanice. Vzít si ji můžete třeba na odlehlou chatu a pohánět s ní rychlovarnou konvici, osvětlení, nabíječky a cokoliv dalšího, co je potřeba. Nabíjecí stanice ale své využití najdou i při kempování, cestování autem nebo jako běžná power banka k dobití například mobilu, notebooku či dronu přímo v terénu. Pojďme se podívat, které parametry jsou pro výběr nabíjecí stanice klíčové. 

Jak vybrat nabíjecí stanici – OBSAH

Tipy, jak vybrat nabíjecí stanici

  1. Jakou kapacitu budete potřebovat? Na víkendové kempování vám bude stačit menší nabíjecí stanice do 10 000 mAh, na týden na chatě však sáhněte po nabíjecích stanicích s vyšší kapacitou.
  2. Jaké výstupy budete potřebovat? Na nabíjení telefonu vám bude stačit výstup pro USB-A nebo USB-C. Některé nabíjecí stanice však mají i 12V nebo dokonce 230V zásuvky.
  3. V úvahu vezměte také váhu a rozměry. Větší nabíjecí stanice můžou vážit až 15 kg a rozměrově mohou mít i okolo půl metru. Pro časté přenášení bude vhodnější lehčí, okolo 3–5 kg a s rozměry do 20 cm.
  4. Chcete spolu s nabíjecí stanicí také solární panel? Trochu si za něj připlatíte, stanice však zůstane nabitá o poznání déle a každé dobíjení je navíc zcela zdarma. Ideální volba třeba na chatu.
Jak vybrat nabíjecí stanici

Co je důležité při výběru nabíjecí stanice?

Kapacita nabíjecí stanice

Zatímco nabíjecí stanice s menší kapacitou mohou sloužit v podstatě jako větší power banky, některé díky své kapacitě zvládnou pohánět celou chatu i několik dní. Mějte také na paměti, že využitelná kapacita se od té celkové může lišit. Nabíjecí stanice totiž pracují s určitou účinností, která je vždy uvedena v parametrech.

  • Do 30 000 mAh vystačí nabíjecím stanicím na kempování. Celá výprava si může snadno nabít telefony, a stanice ani není příliš těžká.
  • Do 100 000 mAh se hodí třeba na víkend na chatě. Dobijete s nimi i notebook, případně ohřejete vodu nebo jídlo na vařiči.
  • Do 500 000 mAh a více už jsou schopny pohánět i několik domácích spotřebičů (má-li pro ně stanice dost výkonu), jako třeba kuchyňské roboty, elektrické vařiče, ale i slabší elektrické nářadí. Při úsporném zacházení vám vydrží nabitá klidně měsíc, obecně však alespoň týden.

Maximální výkon

Maximální výkon je pro nabíjecí stanice, na rozdíl od běžných power bank, velmi důležitou informací. Určuje, kolik spotřebičů, případně nabíječek nabíjecí stanice najednou utáhne. Vždy byste měli počítat s určitou rezervou.

  • Do 100 W se hodí spíše k nabíjení mobilů a jiné menší elektroniky, jako například chytrých hodinek nebo fotoaparátu.
  • Do 500 W spolehlivě zvládne kromě nabíjení telefonů i například nabíjení notebooku, nebo třeba napájení kytarového komba.
  • Do 1 000 W postačí na vaření s úspornější elektrickou plotýnkou. Nejspíš se však budete muset při vaření uskromnit s nabíjením.
  • Do 2 500 W a více už zvládne pohánět i indukční plotýnku, přímotop a vůbec celou chatu. Doporučujeme však solární panel.

Při výběru výkonu musíte počítat s tím, že některé spotřebiče mohou pracovat najednou. Takže ano, 2 500W stanice obecně zvládnou pohánět i indukční desku a výkonnější elektrické nářadí, které mívá okolo 2 kW příkonu, musíte se však uskromnit s ostatními spotřebiči. Doporučujeme sečíst si příkony všech zařízení, které budou pracovat najednou, přidat přibližně 30 % kvůli ztrátám, a dostanete potřebný výkon včetně rozumné rezervy.

Nabíjecí stanice tedy postačí pro slabší nářadí při menších opravách na chatě, pokud ale sháníte zdroj do dílny, nabíjecí stanice rozhodně není schopná nahradit elektrickou přípojku, nebo benzínový generátor, který často mívá výkon až 7 kW.

Vstupy

Aby mohla nabíjecí stanice spolehlivě pohánět vaše zařízení, je třeba ji nejdříve nabít. Dívejte se proto po vstupech, které nabíjecí stanice nabízí. Nejčastěji můžete stanici dobít DC kabelem přímo ze zásuvky, případně ze solárního panelu. Některé stanice pak mají i konektor IEC C14 pro připojení kabelu IEC C13, ty menší pak i USB-C.

Nabíjecí stanice – vstupy
Zleva: DC konektor, IEC C14, IEC C13, USB-C.

Výstupy

Zde si je třeba ujasnit, která zařízení budete chtít napájet. Je totiž zvykem, že jeden konektor vám na všechno nepostačí.

  • 230V zásuvka je přesně ta, kterou máte doma. Zapojíte do ní spotřebiče, případně nabíjecí adaptéry.
  • 12V zásuvka se nejčastěji nachází v autech. Přes speciální adaptér z ní bez problémů nabijete mobil.
  • USB (A, C) můžete použít k nabíjení telefonu, kamery a další elektroniky přes klasický kabel, co máte doma.
  • USB-C s PD (Power Delivery) na výstupu podporuje rychlonabíjení mobilů a některých notebooků.
  • Qi bezdrátové nabíjení umožňuje bezdrátové nabíjení drobné elektroniky, která tuto technologii podporuje.
  • 12V DC je výstup podobný klasické 12V zásuvce, poskytuje však stejnosměrné napětí a potřebuje jiný kabel.
Nabíjecí stanice – výstupy
Zleva: 230V zásuvka, 12V zásuvka, USB-A, USB-C, 12V DC konektor.

Další funkce

  • Solární panel lze nabíjet pomocí bezplatné sluneční energie. Pokud stanici budete využívat jen občas, vždy bude nabitá.
  • LCD displej ukazuje užitečné informace o aktuálním využití nabíjecí stanice, případně stavu její kapacity.
  • Přepěťová ochrana zajišťuje, že se vám nabíjecí stanice nespálí, pokud jí naložíte více, než snese.
  • Svítilna usnadní veškerou manipulaci s nabíjecí stanicí, pokud zrovna nemáte po ruce jiné světlo.

Efektivita solárního panelu

Energie zadarmo sice zní krásně, ale jak efektivní vlastně solární panely jsou? Většina solárních panelů pro nabíjecí stanice má výkon okolo 30–100 W. Je proto jasné, že nepřetržité vybíjení spotřebiči s nimi určitě nevyvážíte. Na druhou stranu pokud si pořídíte např. 100W solární panel, za celý den nabíjení si bez problémů zvládnete uvařit oběd na elektrické plotýnce, svítit na chatě, nabít mobil a možná vám ještě trocha energie zbyde pro další den.

Nabíjecí stanice

Nabíjecí stanice

  • Kapacita od pár tisíc mAh až ke statisícům
  • Vhodné např. na kempování, chaty atd.
  • Výstupy pro běžnou zásuvku, USB a další

Klasické nabíjecí stanice jsou ideální na kempování, k nabíjení na chatě nebo třeba k ozvučení venkovních akcí. Hodí se také například místo generátorů v krizových štábech. Většinou mívají všechny možné výstupy, takže si vždy můžete vybrat ten, který vám aktuálně vyhovuje. Nezapomeňte si však vybírat podle výše zmíněných parametrů. Nabídka je totiž opravdu široká a při nepozorném výběru se může stát, že zvolíte stanici, která se k vašim potřebám nehodí.

Výhody a nevýhody
  • Obrovská rozmanitost nabídky
  • Většinou mívají hned několik různých výstupů
  • Cena začíná už na několika tisících
  • Při vybavených modelech vyšší cena
Nabíjecí úložiště

Nabíjecí úložiště

  • Perfektní k nabíjení několika zařízení najednou
  • Určeno k využití v kancelářích nebo veřejných prostorech
  • Některá lze i pohodlně přenášet

Pokud potřebujete nabíjet více zařízení současně, vyzkoušejte nabíjecí úložiště. Ta nejlepší pojmou až 40 telefonů či tabletů najednou a hodí se především do firem a veřejných prostor, kde můžete nabíjení telefonu nabízet jako službu. Stále populárnější jsou také ve školách, kde se tablet využívá jako učební pomůcka. Menší úložiště se dají i pohodlně přenášet. Větší se k přenášení nehodí, jsou ale často vybavena uzamykatelnými dvířky.

Výhody a nevýhody
  • Nabíjení až 40 zařízení najednou
  • Úložiště lze v případě potřeby uzamknout nebo přenášet
  • Do některých modelů se vejde i notebook
  • Vyšší cena
  • Zpravidla jen výstup přes USB-A/USB-C
Stanice se solárním panelem

Stanice se solárním panelem

  • Nabíjecí stanice se sama pomalu dobíjí
  • K dobíjení spotřebičů můžete využít zelené energie
  • Solární panel dostanete v setu přímo se stanicí

Nabíjecí stanice se solárním panelem doplňují energii potřebnou k dobíjení ze sluneční energie. Mohou tak být nezávislé na elektrické síti. Pokud budete nabíjecí stanici používat jen zřídka a necháte ji někde na vhodném místě na slunci, dost možná ji nikdy nebudete muset sami nabíjet ze sítě. Je tak perfektním řešením na chatu nebo třeba do karavanu. Pokud už nabíjecí stanici máte a má správný vstup, můžete zakoupit solární panel samostatně.

Výhody a nevýhody
  • Dobíjení nabíjecí stanice zadarmo
  • Nabíjecí stanice se nabíjí pozvolna, vydrží tudíž dlouho
  • Perfektní na chaty, do karavanu, ale i na kempování
  • Vyšší cena
  • Horší skladnost

Časté otázky při výběru nabíjecí stanice

Kdy je lepší power banka a kdy nabíjecí stanice?

Pokud chcete pouze nabíjet mobil, notebook, kameru a další podobná zařízení, záleží hlavně na tom, jak dlouho plánujete být mimo dosah elektřiny. Na víkendové výlety vám postačí power banka, na týden už by se mohla hodit menší nabíjecí stanice.

Chcete-li napájet běžné spotřebiče, power banka vám nepostačí. Jedině nabíjecí stanice má totiž dostatečný výkon a vhodné výstupy.

K čemu všemu lze nabíjecí stanici využít?

Vaše možnosti jsou prakticky nekonečné. S nabíjecí stanicí můžete napájet takřka cokoliv, co byste normálně napájeli doma (má-li dostatečný výkon). Nabíjecí stanici tak využijete na chatě bez elektřiny, v obytném přívěsu, při kempování, ale třeba i k nabíjení dronu nebo kamery v terénu. Další možností je třeba pořádání venkovních akcí. Výkonnější stanice zvládne napájet ozvučení, osvětlení a potřebné zázemí. Se správným adaptérem do 230V zásuvky můžete nouzově dobít i elektromobil, ačkoliv to doporučujeme opravdu jen v případě nejvyšší nouze. Doma se hodí spíše klasická EV nabíječka.

Co se stane, když k nabíjecí stanici připojím více zařízení?

Ačkoliv nabíjecí stanice může mít i 10 a více výstupů, ne vždy to znamená, že můžete všechny používat současně. Jako první je třeba brát v potaz již zmíněný výkon. Pokud příkon všech připojených zařízení překročí maximální výkon nabíjecí stanice, v lepším případě se sama vypne, v tom horším dojde k poklesu napětí a hrozí poškození nejen stanice, ale i zařízení k ní připojených. V dnešní době by však každá nabíjecí stanice ochranu proti přetížení mít měla.

V případě, že připojená zařízení výkon stanice nepřekročí, budou zkrátka fungovat jak mají. To stejné platí také pro výstupní proud. Zatímco nabíjecí adaptéry berou jen okolo 1–1,5 A proudu, indukční deska si může brát klidně 20 A. U každé nabíjecí stanice proto najdete výstupní proud a při jeho překročení dojde k velmi podobné situaci jako při překročení výkonu.

Lze nabíjecí stanici použít jako akumulátor pro solární panely?

Ve zkratce, ano. Ačkoliv se pro fotovoltaiku vyrábí speciální akumulátory, které jsou k tomu přímo určeny, v případě nouze můžete jako akumulátor použít i nabíjecí stanici. Ta pak může sloužit např. jako záložní zdroj pro váš solární systém, pokud v něm něco selže.

Slovník pojmů – nabíjecí stanice

Kapacita akumulátoru

Výdrž baterie se udává v jednotkách mAh (miliampérhodina) a čím vyšší číslo, tím větší kapacita. Faktory, které mají největší podíl na vybíjení baterie, jsou zejména velikost displeje, respektive podsvícená plocha, výkon procesoru, použití datových funkcí nebo GPS.

USB

USB (univerzální sériová sběrnice) je nejrozšířenějším konektorem pro připojení periferií a doplňků nejen k počítačům, ale i mobilním telefonům, tabletům a dalším zařízením.

Elektrický příkon

Elektrický příkon je hodnota odebíraná ze zásuvky a řídí se podle ní elektroměr. Výkon je vždy nižší hodnota než příkon a značí, kolik je zařízení schopno efektivně využít energie.

Slovník pojmů

Print
P-DC1-WEB07
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info