AD květen univerzal AD 1. týden květen

Jak vybrat pultový mrazák

Zobrazit katalog
Aktualizováno

K potravinám se v pultových mrazničkách přistupuje seshora. Mají větší objem než skříňové a obvykle jsou díky lepší izolaci úspornější. Využívají se zejména v obchodech, ale vhodné jsou i do velkých domácností.

Jak vybrat pultový mrazák

Několik tipů pro výběr pultového mrazáku

  1. Objem mrazáku volte podle množství potravin, které budete potřebovat mrazit.

  2. Velikost mrazáku vybírejte s ohledem na prostor, kde bude mrazák umístěn.

  3. Ponechte si dostatek místa pro manipulaci s vrchním otvíracím pultem.

Základní parametry pro výběr pultového mrazáku

Objem

Základní parametr mrazniček. Vybírejte tak, aby byla její kapacita maximálně využitá, protože provoz byť jen z poloviny zaplněného mrazáku je dražší. Pro běžné použití je minimem 40 – 60 litrů na osobu. Pokud však máte větší spotřebu masa, ryb nebo zeleniny, volte raději 80 litrů a více na osobu. Pultové mrazáky pro klasické domácnosti seženete do 200 litrů, pro menší provozovny se hodí mrazák do 400 litrů, větší zařízení jako hotely či pensiony mohou zvolit velkokapacitní variantu pultového mrazáku nad 400 litrů.

 

Spotřeba energie

Energetická třída vyjadřuje náročnost spotřebiče na spotřebu elektrické energie. Nejméně úsporné mrazničky nesou označení G, nejúspornější A. Pro běžné použití jsou vhodné také B a C. Jelikož jsou mrazničky v provozu 24 hodin denně, jedná se o klíčový parametr, a vyplatí se vybírat co nejúspornější model. Rozdíl v roční spotřebě mezi jednotlivými třídami může být ve stovkách Kč.
 

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč/den Náklady v Kč/rok
A 145 1,90 696
B 175 2,30 840
C 205 2,70 984

Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh.

    Mrazicí výkon

    Mrazicí výkon, neboli kapacita mrazení, uvádí, kolik kg potravin je mrazák schopen zmrazit na teplotu -16 °C/-18 °C během 24 hodin. Čím více kilogramů, tím mrazák rychleji mrazí. Běžné hodnoty se pohybují od 4 do 40 kg.

    Mrazicí třída

    Mrazicí třída je značena hvězdičkami a určuje kvalitu mrazicího procesu, tedy na jakou minimální teplotu dokáže mraznička potraviny zmrazit. Nejvhodnější teplota pro skladování je –18 °C.

    Mrazicí třída Mrazí na teplotu 
    * -6 °C
    ** -12 °C
    *** -18 °C
    **** -24 °C

      Akumulační doba

      Akumulační doba nám říká, jak dlouho zůstanou potraviny zmrazené v případě výpadku proudu. Pohybuje se od několika hodin, až po několik dní. U běžných mrazáků je to 15 hodin a více.

      Klimatická třída

      Klimatická třída je značena zkratkami T, ST, N, SN a uvádí, jaká je optimální venkovní teplota pro správné fungování mrazničky. Nelze ji totiž umístit kamkoli. Pokud má například pracovat od 18 °C a je umístěna do chodby, kde je 10 °C, zvýší se její spotřeba a sníží životnost v důsledku nesprávného používání. Spotřeba energie na provoz mrazáku roste také se zvyšující se okolní teplotou, proto by nikdy neměl být umístěn u topení, ale ani v místnosti o pokojové teplotě.
       

      Klimatická třída

      Název

      Rozsah vnějších teplot

      T

      Tropická

      18-43 °C

      ST

      Subtropická

      18-38 °C

      N

      Normální

      16-32 °C

      SN

      Subnormální

      10-32 °C

      V případě, že má mrazák uvedeno více klimatických tříd, pracuje v celém rozsahu. Např. mrazák s třídou SN-N-ST pracuje od 10 – 38 °C.

      Hlučnost

      Nízká hlučnost je žádoucí zejména v případě umístění mrazáku do místnosti, kde často trávíme čas. Příjemné rozmezí je 36 – 43 dB, pozor však na nepravidelné zvuky, které mrazák vydává. Nejvhodnějším umístěním je chodba, vstupní hala, sklep apod.

      Funkce

      Samoodmrazování

      Pokud nechcete podstupovat nepříjemné ruční odmrazování námrazy, vyberte si mrazničku se systémem NoFrost, FrostFree apod. (název funkce se liší podle výrobců). Funguje na systému neustálé cirkulace vzduchu, čímž dochází ke snížení vlhkosti, ideálnímu rozprostření chladu a eliminaci námrazy. 

      Rychlé zmrazení

      Rychlé nebo také super mrazení (setkat se můžete i s názvem SuperFrost nebo Super Freeze) dokáže krátkodobě prudce snížit teplotu a udržet tak požadovanou hodnotu při vkládání nových potravin do mrazáku, například po velkém nákupu. To zajišťuje kvalitní zamrazení nově uložených potravin a zároveň zabraňuje roztání již zmražených potravin. V závislosti na množství vkládaných potravin je nutné funkci aktivovat předem.

      Displej

      Displej slouží k zobrazení či nastavení teploty mrazení nebo aktivaci funkce rychlého zmrazení.

      Zámek

      Zámek na klíč je zpravidla umístěn na madle a hodí se v případě, že je mrazák umístěn ve společných prostorách a nechcete, aby měl někdo jiný přístup k potravinám.

      Varovná signalizace

      Zvukový nebo světelný signál, který varuje při zvýšené teplotě nebo otevřených / nedovřených dveřích. Tato funkce se hodí například v rodinách s malými dětmi.


            Pultové mrazáky

            Pultové mrazáky

            • Pro dlouhodobé ukládání potravin
            • Pojme i rozměrnější potraviny
            • Lepší izolace než u skříňových mrazáků

            Pultový mrazák je určený k ukládání většího množství potravin, které mohou být zmrazeny delší dobu. Je vhodný zejména do provozoven nebo do velkých domácností, které využívají akčních nákupů nebo potřebují najednou uložit větší množství masa například ze zabijačky.  Disponuje vynikajícími izolačními vlastnostmi, díky kterým spotřebovává méně energie a udrží zmražené potraviny delší dobu i v případě výpadku elektrického proudu.

            Výhody a nevýhody
            • Určené do prodejen, ale i domácnosti
            • Ideální pro zamrazení velkých potravin
            • Objemnější než skříňové mrazáky
            • Zámek dveří
            • Nižší spotřeba energie díky lepší izolaci

            • Náročnější přístup k potravinám
            • Méně přehledné uskladnění potravin
            • Nevhodné pro starší lidi a lidi menšího vzrůstu


            Nejčastější otázky při výběru pultového mrazáku

            Jak velkou kapacitu potřebuji?

            Na jednu osobu se doporučuje minimálně 40 litrů objemu, domácnostem s velkou spotřebou mrazených potravin i dvakrát tolik a více.
             

            Důležité je také to, jak velké kusy potravin budete uskladňovat. Skříňový typ mrazáku se vyznačuje lepším přístupem, stavěn je však především pro malé a středně velké kusy. Velké ryby a nadměrné kusy masa mnohem lépe uložíte do pultových mrazniček, které nemají vnitřní prostor rozdělený na tolik částí.
             

            Pokud máte v rodině myslivce, rybáře, nebo vlastníte velkou zahradu, více prostoru vám poskytne pultový mrazák. V případě, že je vaše spotřeba mražených potravin průměrná, lépe vám poslouží skříňový mrazák.

            Skříňový, nebo pultový mrazák?

            Do méně prostorných domácností, např. do běžných bytů, vybírejte šuplíkovou mrazničku. Otevírají se do strany a přístup k potravinám je u nich snadnější než u mrazáků pultových. Nevýhodou však je, že nepojmou příliš velké kusy masa, ryb apod., protože šuplíky jednoduše nejsou tak rozměrné.
             

            Naopak sektory v pultových mrazničkách poskytují dostatek úložného prostoru i pro velké kusy ryb, masa a dalších potravin. Zabírají však větší půdorys, proto se hodí pouze do velkých bytů a domů. Tento typ mrazniček se otevírá seshora a nevýhodou je horší přístup zejména na dno a zvláště jsou-li zaplněné. Z tohoto důvodu tento typ nedoporučujeme seniorům a lidem menšího vzrůstu.

            Kam nejlépe umístit mrazák?

            Máte-li tu možnost, postavte mrazák buď do chodby, vstupní haly nebo sklepa. Naopak nikdy neumisťujte mrazničku k topení nebo do kuchyně, kde se udržuje zejména během vaření vyšší teplota. Mrazák totiž správně funguje pouze v určitém rozmezí teplot, které určuje klimatická třída (T, ST, N, SN). Mimo vymezenou teplotu už stoupá jeho spotřeba energie a klesá životnost v důsledku nesprávného používání. Také z důvodu hlučnosti je nejlepším řešením umístit mrazák na místo, kde dlouhodobě nepobýváme.


            Klimatická třída T - pro vnější teplotu 18-43 °C
            Klimatická třída ST - pro vnější teplotu 18-38 °C
            Klimatická třída N - pro vnější teplotu 16-32 °C
            Klimatická třída SN - pro vnější teplotu 10-32 °C

            Jak odmrazit a vyčistit mrazák?

            Pomocí následujících kroků odmrazíte a vyčistíte mrazák jednoduše a rychle. Před odmrazováním a následným čištěním mrazák vypněte a zmražené potraviny uložte na suché a chladné místo. Mrazničku podložte několika savými utěrkami, které zachytí odkapávající vodu. Pokud potřebujte odmrazit mrazák rychle a nechce čekat, až se namrzlý led rozpustí, můžete si pomoci plastovou stěrkou, kterou opatrně odstraníte zbytky ledu. Po odmrazení vnitřek mrazáku důkladně vymyjte a vytřete do sucha, nezapomeňte ani na jednotlivé vyjímatelné díly. Po vyčištění mrazák zapněte a chvíli počkejte, než do něj vložíte potraviny nazpátek.

              Slovník pojmů - mrazáky

              Klimatická třída

              Klimatická třída je vyjádřena zkratkami T, ST, N, SN a říká, jaká by měla být optimální teplota prostředí, ve kterém je mrazák umístěn. Pokud je venkovní teplota mimo doporučený rozsah, roste jeho spotřeba energie a nemusí správně fungovat. Pokud má mrazák uvedeno více klimatických tříd, správně funguje v celém rozsahu teplot. Například mraznička s třídou SN-N-ST pracuje v prostředí o teplotě 10–38 °C.


              T - 18-43 °C
              ST - 18-38 °C
              N - 16-32 °C
              SN - 10-32 °C

              Super mrazení

              Funkce super mrazení dokáže krátkodobě prudce snížit teplotu a udržet tak požadovanou hodnotu v případě, že se do mrazáku vkládají nové potraviny. To zajistí kvalitní zamrazení nově uložených potravin a zároveň zabraňuje roztání již zamrazených potravin. V závislosti na množství vkládaných potravin je nutné funkci aktivovat několik hodin předem.

              - Název funkce se liší podle výrobce. Setkat se můžete i s názvem SuperFrost nebo Super Freeze.

              Akumulační doba

              Akumulační doba mrazáku znamená, že po stanovenou dobu zůstanou potraviny zmrazené i po výpadku proudu.

              Slovník pojmů 
              Vytisknout
              P-DC1-WEB18
              Zavoláme Vám a odborně poradíme
              +420 225 340 111
              Dotaz na objednávku
              Dotaz na zboží
              Prosím zadejte svůj telefon:
              Zavolejte mi
              Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
              Více informací Méně informací