Dvouletá záruka pro firmy AD mini Homeoffice

3D tisk: jak funguje, kde stáhnout předlohy a jak začít?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Vymysleli jste design nějaké praktické pomůcky či originální dekorace? Nebo vám doma chybí nějaká součástka, kterou ani nevíte, kde byste mohli sehnat? Nejen v těchto situacích je 3D tisk tím, co vám může ulehčit, ale i zpříjemnit život. Navíc jde o aktivitu jako stvořenou pro kutily i nadšence do informačních technologií. A jak dokázaly příběhy koronavirové krize, výrobky ze 3D tiskáren mohou dokonce zachraňovat životy. V tomto článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět, abyste mohli s 3D tiskem začít.

Základy 3D tisku

Základy 3D tisku – OBSAH

 1. Jak funguje 3D tiskárna?
 2. Jak vybrat 3D tiskárnu: funkce, parametry a značky
 3. Co vše je k 3D tisku potřeba?
 4. Co lze na 3D tiskárně vyrobit a kde získat předlohy/modely?

Jak funguje 3D tiskárna?

3D tisk je druh aditivní (přídavné) výroby, což znamená, že k produkci výrobků dochází postupným přidáváním materiálu. Tím se liší jak od obráběcí a frézovací CNC výroby, v níž jde naopak o ubírání materiálu, tedy vyřezávání výrobků, tak od tvarování materiálu pomocí forem. Oba zmíněné postupy jsou sice velmi rychlé a ve velkovýrobě výhodné, vyžadují ale zázemí, finance, odborné pracovníky a mnoho přípravy. Než vůbec stihnete vytvořit formu pro odlévání, můžete mít na 3D tiskárně vytištěno, co potřebujete. Když přijde na samotnou výrobu, je sice 3D tisk pomalejší, protože ale můžete tisknout prakticky ihned, pro zakázkovou malovýrobu či domácí kutilství se jedná o ideální technologii.

Základy 3D tisku
Máme několik tiskových technologií včetně nejpopulárnější FDM/FFF.

Rozlišujeme dvě základní metody tisku 3D objektů – FDM (FFF) a SLA. Oba principy najdete vysvětleny níže. Důležité je, že podstatně rozšířenější a populárnější jsou FDM tiskárny. Začínají na nižších cenovkách a umožňují tisk z velmi širokého množství materiálů. SLA tiskárny sice tyto přednosti nemají, když ale přijde na přesnost tisku, schopnost realizovat i malé detaily a vytvořit hladký povrch, nemohou se s nimi FDM tiskárny měřit. Při pochopení toho, jak obě technologie tisku fungují, je zřejmé proč.

FDM (FFF) 3D tisk

Zkratka FDM pochází z anglického Fused Deposition Modeling, jedná se ale o ochrannou známku společnosti Stratasys, takže ačkoliv se v 3D tiskové komunitě hojně používá, na stránkách výrobců ji obvykle nenajdete. Správný název technologie je tedy FFF (Fused Filament Fabrication), což by se dalo přeložit jako výroba taveným filamentem. A právě na tavení a řízené distribuci filamentu, což je struna tiskového materiálu, je tato technologie založena.

Samotný FFF 3D tisk probíhá následovně: do tiskárny vstupuje tiskový materiál v podobě struny. Ten je následně roztaven v tiskové hlavě (extruderu) dostatečně na to, aby mohl být protlačen skrze trysku a po vrstvách transformován na tištěný výrobek. Právě na přesném tvoření tenkých vrstev je 3D tisk založen. Tisková hlava se pohybuje nad tiskovou podložkou (bed) dle instrukcí vytvořených na základě 3D modelu a po vrstvách staví výrobek odspodu nahoru.

Základy 3D tisku
FDM/FFF 3D tiskárny vrství materiál pomocí pohyblivé tiskové hlavy (extruderu).

Tento způsob tisku je přesný, závisí ale na rozlišení trysky. Zároveň přináší několik nežádoucích efektů, jako například to, že tiskový materiál může při chladnutí měnit své vlastnosti a nečekaně se srazit (maximálně v řádu milimetrů). Proto bývají tiskové podložky vyhřívané. Jejich teplota se různí v závislosti na konkrétním filamentu, obvykle se ale pohybuje mezi 50 a 120 °C – chladnutí materiálu je díky tomu alespoň částečně kontrolovatelné. Teplota, při níž se materiál taví v tiskové hlavě, činí většinou 190 až 280 °C, u běžných materiálů pak maximálně 230 °C.

Výhody ovšem u FFF 3D tisku převažují. Základním plusem jsou nízké jak pořizovací, tak provozní náklady. Běžnou FFF 3D tiskárnu pořídíte za nižší jednotky tisíc, obměňovat u ní musíte jen minimum součástí a máte na výběr z mnoha tiskových materiálů různých barev a vlastností. Můžete tisknout předměty odolné, křehké, pevné, flexibilní, svítící ve tmě, vodivé, imitující dřevo i další. A navíc je tisk na FFF tiskárně rychlý – stačí připravit nebo stáhnout model, vytvořit z něj instrukce pro tiskárnu a odeslat. Díky tomu se hodí tento typ tiskáren k výrobě prototypů i pro všechny, kdo chtějí mít z 3D tiskárny praktické zařízení pro každodenní používání.

 • Nízká cena i provozní náklady
 • Široký výběr filamentů s různými vlastnostmi
 • Obvykle rychlejší než SLA tisk (ne vždy)
 • Nižší přesnost tisku, zejména na vertikální ose (ve srovnání s SLA)
 • Hrubší povrch výrobků (pouze při nízko nastaveném rozlišení)

SLA 3D tisk (stereolitografie)

3D tisk metodou SLA je založen na zcela jiném principu než FFF. Sice jde taktéž o aditivní výrobní proces, už v něm ale nehraje roli filament tavený při vysokých teplotách ani pohyblivá tisková hlava opisující tvary výrobku. SLA 3D tisk je mnohem futurističtější: základem je postupné vytvrzování fotoreaktivní pryskyřice (anglicky resin), a to buď laserem, nebo diodami.

Proces začíná nalitím tenké vrstvy tekuté pryskyřice do nádoby, do níž je následně ponořena také tisková platforma. Dno nádoby je potom zespodu řízeně ozařováno přesným světlem, čímž dochází k tvrdnutí pryskyřice a jejímu přichycení k tiskové platformě. Světlo je pochopitelně řízeno tak, aby zasáhlo jen místa, která mají tvořit vrstvu výrobku. Když je jedna vrstva hotová (plně ztvrdlá), zvedne se tisková platforma o její výšku a světlo začne vytvářet novou vrstvu. Vrstvy mají výšku v řádu desetin, nebo dokonce setin milimetru. Po celou dobu je tisknutý výrobek uchycen svrchu, takže to ve zrychlených záběrech vypadá, jako by byl z nádoby s pryskyřicí postupně vytahován.

Jak SLA tiskárna funguje, se můžete podívat v představení SLA tiskárny Original Prusa SL1.

I SLA 3D tiskárny se mezi sebou liší, a to nejvýrazněji typem světla, které používají k ozařování pryskyřice. Základními technologiemi jsou laser SLA, DLP SLA (Digital Light Processing) a MSLA (masková SLA). Laser SLA postupně ozařuje vrstvu jedním tenkým paprskem laseru, kvůli čemuž je tento proces celkem zdlouhavý. DLP SLA využívá projektor, kterým ozařuje celou vrstvu najednou, proces je tedy už rychlejší. Dnes je ale za nejmodernější považován princip MSLA, který funguje podobně jako DLP, místo projektoru ale využívá LCD displej, často v kombinaci s UV diodami. Ty slouží jako zdroj světla a LCD jako maska, která světlo UV podsvícení tvaruje tak, aby odpovídalo vrstvě, která je právě tištěna.

Díky využívání světla místo mechanických pohybů tiskové hlavy jsou SLA 3D tiskárny výrazně přesnější než FFF tiskárny a ze stejného důvodu jsou také schopny vytvářet objekty s velmi hladkým povrchem. Pokud tedy máte v plánu často tisknout velmi detailní výrobky, možná je pro vás SLA technologie jako stvořená. Má ale i svá omezení a ta jsou spojena zejména s fotoreaktivní pryskyřicí. Ta se nemůže rovnat filamentům pro FFF tisk z hlediska ceny, šíře nabídky ani materiálových vlastností. Ať už potřebujete vyrobit cokoliv, ideální filament najdete téměř vždy. O pryskyřici to samé říci nejde.

 • Vysoká přesnost tisku ve všech osách
 • Velmi hladký povrch výrobků
 • Vysoké pořizovací i provozní náklady
 • Obvykle pomalejší tisk než FFF/FDM
 • Výběr a vlastnosti tiskových materiálů
i 3D pera: manuální 3D tisk pro každého
Zajímá vás, zda vůbec a jaké 3D pero vybrat? Nebo alespoň co to je? Spíše než o 3D tisku jsou 3D pera o 3D kreslení. Místo tisku přesně vymodelovaných výrobků můžete s 3D perem tvořit vlastníma rukama. Princip je podobný jako u 3D tiskáren – vysokoteplotní tavení filamentu a jeho následné tvrdnutí. Automatizovanou tiskovou hlavu ale nahrazuje manuální přístup. Spíše než technické nadání je proto potřeba hlavně to rukodělné. Rozhodně se jedná o skvělý nástroj pro všechny, od dětí přes umělce až po strojní vývojáře.

Jak vybrat 3D tiskárnu: funkce, parametry a značky

Pokud jste se rozhodli koupit 3D tiskárnu, určitě vás bude zajímat, proč jsou některé modely dražší než jiné i jak se liší parametry a funkcemi. 3D tiskárnu lze koupit za nižší jednotky i za desítky tisíc. Abyste věděli, zda má smysl investovat do dražšího modelu, nebo vám bude stačit nějaký základní, je důležité se orientovat alespoň v základních parametrech a funkcích. Co tedy při výběru sledovat?

Základy 3D tisku
Pokud chcete svou ratolest smysluplně zabavit, 3D pero byste měli určitě zvážit.
 • Tisková technologie: jak fungují dvě hlavní metody 3D tisku, jsme podrobněji vysvětlovali výše. Pokud vybíráte svou první tiskárnu, pravděpodobně bude lepší sáhnout po univerzální technologii FDM/FFF.
 • Rozměr tiskové podložky (bed): tento parametr je zcela stěžejní, zejména pokud chcete tisknout větší výrobky. Zároveň jde o jeden z parametrů výrazně ovlivňujících cenu 3D tiskárny.
 • Podporované materiály: 3D tiskárny jsou více a méně univerzální. Některé modely podporují jen určité materiály, jiné zvládnou tisknout téměř vše. Předtím, než si 3D tiskárnu koupíte, popřemýšlejte, z jakých materiálů byste chtěli tisknout. V rozhodování vám pomůže náš článek Podle čeho a jaký filament vybrat?. Nejběžnějšími a nejuniverzálnějšími filamenty jsou ABS a PLA.
 • Rychlost tisku: schopnost 3D tiskárny tisknout rychle je bezpochyby důležitá, hlavně když potřebujete rychle vyrábět velké množství hrubých prototypů. Vyšší rychlost tisku s sebou totiž nese výrazný pokles kvality. Maximální rychlost tisku tedy není vždy nejdůležitějším parametrem, i tak je ale vhodné s ním počítat.
 • Tiskové rozlišení: přesnost, s jakou dokáže 3D tiskárna tvořit výrobky, je do značné míry ovlivněna tiskovým rozlišením. Rozlišení dělíme na horizontální a vertikální. Horizontální je definováno jako minimální vzdálenost, o jakou se dokáže posunout tisková hlava po osách X a Y (u SLA tiskáren jde o rozlišení projektovaného světla). Vertikální rozlišení je reprezentováno minimální tloušťkou jedné vrstvy. FDM tiskárny tisknou vrstvy o tloušťce nižších jednotek desetin milimetrů (až 0,2 mm), SLA v řádu nižších setin (až 0,02 mm). Mnohem vyšší rozlišení je hlavním důvodem, proč SLA 3D tiskárny tisknou přesněji než FDM/FFF.
 • Celková velikost tiskárny: důležitá je samozřejmě i celková velikost tiskárny. Rozhoduje o tom, jestli ji můžete mít na kraji stolu vedle počítače, nebo zda si budete muset zřídit samostatnou pracovní plochu.
 • Stavba: 3D tiskárny lze někdy zakoupit ve dvou různých baleních – jako „stavebnici“ a jako hotový kus. A i stavebnice se někdy různí – některé tiskárny trvá složit hodinu, jiné maximálně desítky minut. Proto vždy důkladně prozkoumejte produktový popisek, abyste nebyli při rozbalování překvapeni. A po vybalení si určitě přečtěte návod 3D tiskárny, pořídit si ji ve formě stavebnice není špatný nápad, půjde o první test vašeho nadšení a trpělivosti, přičemž obojí budete při 3D tisku i nadále potřebovat.

Na trhu s 3D tiskárnami je celá řada výrobců, krátce si proto něco řekneme o těch nejvýznamnějších.

Prusa

Značka založená českým kutilem a vynálezcem Josefem Průšou získala světový věhlas a dnes vyrábí domácí tiskárny, které lze označit za nejlepší 3D tiskárny na světě. Všechny tiskárny Prusa jsou postaveny jako open-source hardware, což znamená, že lze jejich design volně dohledat a stáhnout z internetu, a pokud vymyslíte nějaké vlastní vylepšení, bude jeho realizace poměrně snadná. Ovšem tiskárny Prusa nepatří k nejlevnějším a často je třeba si na ně počkat, jelikož poptávka výrazně převyšuje nabídku. Pokud ale chcete mít doma to, co definuje dnešní 3D tisk, investice do některé z 3D tiskáren Prusa se rozhodně vyplatí.

Na tiskárnách Prusa začal tisknout ochranné štíty, jejichž design byl taktéž vytvořen českým výrobcem, i tým populárního kanálu Linus Tech Tips.

Creality

Pokud nemáte na koupi tiskárny desetitisíce, chcete ale celkově kvalitní vstupní model, nejlepší bude sáhnout po některé z tiskáren Creality. Modely této značky získávají v recenzích odborných magazínů skvělá hodnocení společně s mnohými oceněními. Jejich hlavní výhodou je nízká cena a také množství kusů skladem. Creality má relativně vysokou produkci, která sice probíhá v Číně, zvládá ale uspokojovat poptávku, takže tyto 3D tiskárny bývají obvykle skladem. Pokud tedy chcete kvalitní tiskárnu za přijatelnou cenu, modely Creality pro vás mohou být to pravé.

Co vše je k 3D tisku potřeba?

I když je nákup 3D tiskárny největší a nejdůležitější krok k tomu, abyste mohli začít tisknout 3D výrobky, není jediný. Co vše tedy pro tisk na 3D tiskárně potřebujete?

Základy 3D tisku
Nářadí budete potřebovat nejen při stavbě 3D tiskárny.
 • 3D tiskárnu: že potřebujete k 3D tisku 3D tiskárnu, je jasné. Samotnému výběru tiskárny se věnujeme v předchozích částech článku.
 • 3D modely: modely k 3D tisku musíte buď sami vytvořit, nebo stáhnout z internetu. Kde najít modely ke stažení, se dočtete v poslední kapitole tohoto článku.
 • Počítač: modely musíte získat (nebo vytvořit) a připravit ke 3D tisku, a to bez počítače nepůjde. Počítač je důležitý též pro aktualizování firmware tiskárny a další úkony. Hardware sice nemusí být nijak zvlášť výkonný, starý počítač s méně než 4 GB RAM ale příliš dobře neposlouží.
 • Slicer (software pro 3D tisk): když máte 3D model v počítači, musíte z něj vytvořit instrukce, kterým rozumí 3D tiskárna. A přesně k tomu slouží software, kterému se říká slicer (kráječ). To proto, že model rozkrájí na vrstvy, po kterých bude tiskárna výrobek stavět. Za slicer ale není třeba nic platit, výrobci tiskáren ho nabízí na svých webových stránkách volně ke stažení.
 • Filament: stavební materiál FDM/FFF tiskáren se nazývá filament, což je termoplast tvarovaný do strun, které se prodávají po cívkách. Důležitý je jeho průměr, valná většina domácích tiskáren ale tiskne s filamenty o tloušťce 1,75 mm. Více se dozvíte v našem článku o filamentech pro 3D tisk.
 • Nářadí: mezi činnosti, kvůli nimž budete při 3D tisku sahat pro nářadí, patří kromě dotahování součástí 3D tiskárny například také situace, kdy se vám výrobek přichytí k tiskové podložce tak silně, že nejde sejmout rukou. Pro takové a další případy je vhodné mít po ruce špachtle, nože, pinzetu, šroubováky a klíče, kleště, posuvné měřítko, svítilnu a brusný papír.

Co lze na 3D tiskárně vyrobit a kde získat předlohy/modely?

Než vyjmenovat, co lze na 3D tiskárně vyrobit, je snazší vytvořit seznam toho, co na ní vyrobit nejde. Využití 3D tisku omezuje pouze kreativita, trpělivost, technické dovednosti a fyzikální zákony. Lidé vyrábí na 3D tiskárnách hudební nástroje, pomůcky do domácnosti, oblečení, modely částí lidského těla nebo zdravotnický materiál. Cokoliv vás napadne můžete sami navrhnout a vyrobit, pokud k tomu máte dostatečné znalosti. Pro modelování můžete použít zdarma dostupný software SketchUp Free, FreeCAD nebo i Blender a Malování 3D, které najdete ve všech počítačích s Windows 10.

Základy 3D tisku
Na 3D tiskárně lze vyrobit i praktické pomůcky pro výuku.

Každý začátečník ale jistě ocení, že na internetu existují předlohy ke stažení zdarma. Nemusíte nic modelovat, stačí si stáhnout soubor ve formátu STL a připravit ho ve sliceru pro 3D tisk. Kde 3D modely najít? Na internetu je celá řada webů se 3D modely zdarma. Mezi největší a nejznámější patří ty níže uvedené.

Předlohy pro 3D tisk ke stažení

 • Thingiverse: největší databáze zdarma dostupných 3D modelů s velmi aktivní komunitou.
 • Cults: databáze obsahující ověřené 3D modely zdarma i za poplatek. Vedle komunitních výrobků zde najdete i profesionální návrhy.
 • Pinshape: přehledná databáze s většinou obsahu dostupnou ke stažení zdarma.
 • MyMiniFactoryobsáhlá databáze modelů s ověřenou tisknutelností. Velké množství modelů je dostupných zdarma s možností dobrovolného příspěvku autorovi. 
i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Až si osvojíte ovládání 3D tiskárny a práci s modely, otevřou se vám dveře do světa téměř neomezených možností. Sami si vyrobíte, cokoliv vás napadne. Jen to chce trpělivost, protože ani chyby při 3D tisku nejsou výjimečné.

4,5 13×
Creality CR-10 Max
3D tiskárna FDM, tiskový prostor 450mm×450mm×470mm, tiskový materiál 1.75mm ABS, ASA, PETG, PLA, PVA, TPU a Wood, tloušťka vrstvy 0.1mm-0.4mm, rychlost tisku 150mm/s, dotykový displej, možnost tisku: SD karta
19 890,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CR10max
3,3
Anycubic Photon
3D tiskárna SLA, tiskový prostor 65mm×115mm×155mm, tiskový materiál UV Resin (Pryskyřice), tloušťka vrstvy 0.025mm-0.1mm, rychlost tisku 8s/vrstva, dotykový displej, možnost tisku: USB disk
6 999,-
Skladem 4 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ANYLPTN
4,2 39×
Gembird Filament PETG černá
Filament - materiál PETG, průměr 1,75 mm s tolerancí 0,05 mm, hmotnost 1 kg, vhodná teplota tisku až 260 °C, teplota podložky 90°C, doporučená rychlost tisku od 40 mm/s do 60 mm/s
Cenová bomba
449,- Ušetříte 160,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DF5336b
4,6 27×
Gembird Filament PETG šedá
Filament - materiál PETG, průměr 1,75 mm s tolerancí 0,05 mm, hmotnost 1 kg, vhodná teplota tisku až 260 °C, teplota podložky 90°C, doporučená rychlost tisku od 40 mm/s do 60 mm/s
Cenová bomba
449,- Ušetříte 100,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DF5336e
4,6 150×
Gembird Filament PLA černá
Filament - materiál PLA, průměr 1,75 mm s tolerancí 0,05 mm, hmotnost 1 kg, vhodná teplota tisku až 220 °C, teplota podložky 60°C, doporučená rychlost tisku od 40 mm/s do 60 mm/s
489,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DF532c
4,3 30×
Gembird Filament PETG bílá
Filament - materiál PETG, průměr 1,75 mm s tolerancí 0,05 mm, hmotnost 1 kg, vhodná teplota tisku až 260 °C, teplota podložky 90°C, doporučená rychlost tisku od 40 mm/s do 60 mm/s
Super cena
449,- Ušetříte 30,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DF5336a
4,6 20×
Gembird Filament PETG zelená
Filament - materiál PETG, průměr 1,75 mm s tolerancí 0,05 mm, hmotnost 1 kg, vhodná teplota tisku až 260 °C, teplota podložky 90°C, doporučená rychlost tisku od 40 mm/s do 60 mm/s
Zlevněno -8 %
449,- 489,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: DF5336f
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací