Razantní nástup 4K překvapil úplně všechny, včetně analytiků: Ještě na začátku roku 2014 se říkalo, že 4K televize jsou pouhá zvláštnost a masově se nerozšíří před rokem 2019. Jenomže přišly Vánoce 2014 a 4K televizí bylo všude plno – a to se nebavíme jen o opravdu drahých a luxusních modelech, ale o televizích, které se prodávaly za méně než 15 tisíc korun! Podobně se objevily i počítačové monitory se 4K rozlišením, jejichž cena začíná u 12 tisíc korun.
Velmi vysoké rozlišení nabízí úžasný detail, hlavně ale dovolí další zvýšení úhlopříček televizí i monitorů. U malých obrazovek nedává rozlišení 4K velký smysl, protože je jen těžko rozeznatelné od FullHD. Na velkém monitoru či televizi ale nabízí naprosto úžasné detaily, 4K televize s úhlopříčkou 65“ vypadá naprosto ohromně. 4K televize a monitory se nabízí v obrovském cenovém rozpětí, což souvisí s technologií jejich panelů: Levné modely mají TN displeje s horšími pozorovacími úhly, ty velmi drahé používají kvalitní IPS displeje s lepším podáním barev a širokými pozorovacími úhly.
Rychlý nástup 4K televizí s sebou přináší jeden velký problém: Zatím není jednoduché získat kvalitní 4K obsah. Nejběžnějším způsobem je dnes nazvětšovaný (upscalovaný) obraz z BluRay, kde přehrávač či televize zvětší a zaostří FullHD obraz. V zahraničí je možné sledovat streamované vysílání Netflix 4K, to ale vyžaduje kompatibilní televizi a připojení s garantovanou propustností 25 Mbit/s, což u nás vůbec není běžné. I ukázky 4K videí na YouTube ukazují, s jakými problémy se budeme potýkat: Minutové video vyžaduje 100 - 200 MB dat! V současnosti se pracuje na standardizaci nových technologií pro zmenšení nutných datových toků, jako je komprese HEVC (High Efficiency Video Coding).
Teprve v budoucnosti můžeme očekávat „skutečné“ 4K, kde budou filmy natočeny, zpracovány a vysílány v opravdu 4K kvalitě. Prozatím si ale můžeme posloužit vlastními kamerami, například akční kamera GoPro Hero 4 dokáže natáčet vaše vlastní filmy ve 4K a také fotografie vypadají na obrazovkách neuvěřitelně dobře. Tím ale zvyšování rozlišení nekončí: Už nyní se pracuje na další generaci televizí s rozlišením UHD 8K (7680×4320 bodů). Takové televize skutečně přinesou zážitek jako z velkého kina až do vašeho obýváku!
S nástupem 4K televizí se objevily i počítačové 4K monitory. Řada z nich je opravdu obrovská, obrazovku o velikosti 32“ bychom ještě před pár lety označili jako „velkou televizi“. Nabízí přitom velmi jemný obraz a skutečně velkou pracovní plochu, která odpovídá čtyřem FullHD monitorům vedle sebe. Nejen to, nový iMac 27“ Retina 5K nabízí ještě jemnější obrazovku s rozlišením 5120×2880 bodů a kvalitním IPS displejem. Je to ideální stroj pro práci s videem a nebo fotografiemi: Přestože je monitor opravdu velký, body jsou tak jemné, že je nelze okem rozeznat. Obrovská plocha se hodí i pro práci s rozsáhlými tabulkami a nebo několika okny internetového prohlížeče otevřenými vedle sebe.
Připojení 4K monitoru má ale určité podmínky. Za prvé, bude vyžadovat připojení standardu DisplayPort či alespoň HDMI 1.4. Za druhé, rozlišení 4K musí podporovat vaše grafická karta – to zvládne většina nových grafik, ale ne všechny staré. I tak mohou mít integrované grafické karty problém s plynulým dekódováním 4K videa, které je výpočetně podstatně náročnějš.
Třetí a nejzávažnější problém nastává u počítačových her. Vykreslování 4K obrazu je přibližně čtyřikrát náročnější na hardware než vykreslování FullHD obrazu. To znamená, že i velmi silný herní systém, který dokáže vykreslit 120 snímků za sekundu ve FullHD rozlišení, dokáže vytvořit sotva 30 snímků ve 4K kvalitě.
Minimem jsou grafické karty na úrovni nVidia GTX 980 a nebo AMD R9 290, abyste ve 4K mohli hrát skutečně plynule. Pokud ale chcete hrát v nejvyšších detailech, je potřeba sáhnout po grafických kartách z řady NVIDIA GeForce RTX.
Nejnovější a nejvychytanější 4K televize se začínají nabízet v obrovských rozměrech dosahujících 105“ (265 cm), v zakřiveném provedení a podobně. Stejně jako u jiných nastupujících technologií jsou ty nejlepší modely prodávány za opravdu vysoké ceny. Překvapivý příchod 4K televizí ale způsobil zajímavý efekt, který potěší i ty, co mají hlouběji do kapsy: Ceny FullHD televizí se razantně propadly. Velmi dobré FullHD televize lze koupit za méně než deset tisíc a vynikající modely za zhruba za dvacet. Dnes si už může pořídit televizi o úhlopříčce 32“ každý doslova za pár tisícovek!