Všechny dárky jako na dlani Kolofix

4K projektory uspokojí i nejnáročnější diváky

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Ptáte se, jak si maximálně užít filmy a další vysílání ve 4K rozlišení bez nutnosti chodit do kina? Řešením jsou 4K projektory, jež nabízejí 4× detailnější obraz než Full HD modely. Ve výčtu pozitiv ale nesmí chybět ani podpora HDR a dalších prémiových technologií. Pro koho je 4K vhodné a jaký obsah je dnes ve vysokém rozlišení k dispozici? A hlavně – jak jsou na tom 4K projektory s cenou?

4K projektor, promítání

Obsah článku – 4K projektory

 1. Určení 4K projektorů
 2. Vyšší rozlišení, úhlopříčka i jemnost u 4K projektorů
 3. HDR a 3D technologie
 4. Televizor nebo projektor se 4K?
 5. 4K obsahu je stále více
 6. Připojení obrazu k projektoru

4K projektory jsou určeny pro ty nejnáročnější diváky

4K projektory jsou na trhu novinkou, která se teprve rozšiřuje. Prim zatím hrají modely s nižším rozlišením, a to hlavně díky své ceně. Které to jsou? Základní projektory s cenou pod deset tisíc korun nabízí zpravidla rozlišení 800 × 600 px. Časté jsou také tzv. WXGA projektory s rozlišením 854 × 480 px. Mají jiný poměr stran a o něco horší rozlišení než první zmiňované projektory. To se hodí zejména pro nenáročného diváka.

Pro sledování filmů jsou vhodnější projektory s rozlišením 1 024 × 768 px, a především 1 280 × 800 px, které jsou nejrozšířenější. V posledních několika letech pak na trh přibyly Full HD projektory (s rozlišením 1 920 × 1 080 px), speciální projektory s krátkou projekční vzdáleností pro promítání s minimálním stíněním. V poslední řadě pak také 3D projektory, které ale narazily na nezájem zákazníků. Proč? Vedle vyšší pořizovací ceny a nutnosti použít 3D brýle je viníkem zejména nedostatek kvalitního 3D obsahu.

i Tápete při volbě vhodného projektoru? Mrkněte na našeho průvodce výběrem projektoru. Dočtete se v něm o možných typech projektorů do kanceláří k promítání prezentací a o tom, které jsou naopak vhodné ke sledování filmů.

Nejnáročnější diváci pokukují po vrcholu současné nabídky – 4K projektorech s rozlišením 3 840 × 2 160 px. V době Ultra HD televizí působí Full HD rozlišení přeci jen jako krok zpět, nehledě na blížící se nástup 8K televizí. Jaké výhody 4K projektory nabízí? 

Beng projektor

Chcete se doma při promítání cítit jako v kině? Pak zvolte 4K projektor. Zde BenQ LK970.

4K projektory nabízí vyšší rozlišení, úhlopříčku i jemnost

Nepřekvapí, že hlavním tahákem 4K projektorů je rozlišení. Oproti dnes již běžným Full HD modelům mají 4K, nebo též Ultra HD projektory, 4× vyšší rozlišení a dohromady 8,3 milionu obrazových bodů. To zajistí dostatečnou jemnost i pro projekci na velkých projekčních plátnech, kde by byl u Full HD projektorů již viditelný pixelový rastr. Můžete si tak dovolit obří úhlopříčku promítaného obrazu. Divácký zážitek se tedy ještě více přiblíží tomu v kině. 

! Vysoké rozlišení vyžaduje výkonný hardware
Je nutné si uvědomit, že 4K rozlišení je výrazně náročnější na hardware než dnes nejrozšířenější Full HD. Ujistěte se proto, že zdroj obrazu, tedy váš počítač, notebook či Blu-ray přehrávač má pro 4K dostatečný výkon.

Projektory se 4K rozlišením využívají HDR i 3D

Dalším důvodem k pořízení 4K projektorů jsou vedle vysokého rozlišení také špičkové dodatečné funkce. Trendem mezi zobrazovacími zařízeními je v současné době zejména technologie HDR (High Dynamic Range), kterou výrobci kromě projektorů často implementují také do televizí a fotoaparátů mobilních telefonů.

Pokud k už tak vysokému rozlišení 4K přidáte ještě HDR, které oceníte zejména u vysoce kontrastních scén, vznikne špičkový obraz. Typickým případem je západ slunce, kdy jasnou oblohu doplňují hluboké stíny v krajině. A právě zde je technologie HDR nedocenitelná. Postará se totiž o to, aby byl obraz prokreslen po celé své ploše. Zabrání tak vzniku přeexponovaných a podexponovaných míst. Vzhledem ke značné oblibě této technologie u uživatelů televizí a mobilních telefonů lze v budoucnu očekávat její rozšíření právě i v segmentu projektorů.

4K projektor, HDR

HDR je v současnosti trendem. 4K projektor s podporou této technologie lépe zobrazí tmavé a zároveň i světlé oblasti.

3D technologii jistě není třeba dlouze představovat. Umožní přehrávání speciálně natočených filmů s 3D efektem přesně tak, jak to znáte z kina. Technologii začali výrobci implementovat v době, kdy nebyl k zakoupení dostatek 3D filmů. Většího rozšíření se tím pádem 3D projektory nedočkaly a aktuálně se do jisté míry jedná o nevyužitou technologii, byť s velkým potenciálem. Uvidíme ale, jak to se 3D bude v nadcházejících letech a zda se s větším rozšířením 4K projektorů dočká renesance.

Najdou 4K projektory lepší uplatnění než 4K televizory?

Podporu vysokého rozlišení a moderních technologií si výrobci samozřejmě nechávají zaplatit, proto u svých 4K projektorů nastavují sebevědomé ceny pohybující se v řádech desetitisíců až statisíců. Není ale nakonec lepší sáhnout po 4K televizi?

i Proč koupit projektor na Alza.cz? Máme nejširší nabídku projektorů, prodlouženou záruku, možnost vrácení do 60 dnů, koupi na splátky, vykoupení projektoru zpět třeba po roce a mnoho dalšího!

Ačkoliv vyjdou v převážné většině 4K televizory levněji, projektory nabídnou benefit ve formě násobně větší úhlopříčky, a tím i lepšího diváckého zážitku, jenž se blíží návštěvě kina. Také kvalita obrazu včetně jeho jemnosti je vysoká. Nedosahuje úrovně obrazu u 4K televizí, přesto zejména v zatemněné místnosti není rozdíl nijak výrazný. Projektory jsou navíc mnohem přenosnější, a tak není problém si je vzít takřka kamkoli. Je ale třeba dodat, že televize jsou méně náročné na spotřebu energie. Ve většině případů je to poměr přibližně 120 W ku 250 W ve prospěch TV. Záleží však na velikosti a typu zobrazovacího panelu.

Co se týče živostnosti, nejčastěji měněnou komponentou je právě již zmiňovaná lampa do projektorů. U výkonných modelů dosahuje průměrná doba provozu takové lampy kolem 10 000 hodin, tedy něco málo přes 400 dní. V součtu je pak projektor schopný bez výměny lampy fungovat kolem 5 let. Průměrná životnost televize je dvojnásobná a pohybuje se okolo 10 let.

Projektory se tak momentálně nejvíce uplatní na místech s obří promítací plochou. Skvělé jsou na přednášky ve firmách, prezentace a kulturní akce. Využití naleznou také v restauracích, kupříkladu při sledování sportovních utkání.

A co 4K projektor pro domácí kino? Ač to zní jako splněný sen každého filmového fanouška, pro běžného smrtelníka je cena stále vysoká. Rozhodně ale netřeba zoufat. I 4K televize při svém představení stály horentní sumy, přičemž dnes je v nabídce naleznete s cenou i pod 10 tisíc Kč.

4K projektory vs 4K TV

Jaké jsou plusy a mínusy 4K projektorů při porovnání s 4K televizory?

Plusy 4K projektorů

 • Větší úhlopříčka
 • Divácký zážitek blížící se návštěvě kina
 • Snadnější přenositelnost

Mínusy 4K projektorů

 • Prozatím vyšší cena
 • Mírně nižší kvalita obrazu
 • Vyšší energetická náročnost
 • Nižší životnost

4K obsah je čím dál dostupnější

Co vlastně lze na 4K projektorech pouštět? Ačkoli obsah v tomto rozlišení není tak rozšířený, jak bychom si přáli, přesto je možné již dnes v Ultra HD rozlišení sledovat mimo jiné výpravné seriály a filmy nebo i televizní stanice. Co vše se vám tedy bude hodit, pokud vlastníte 4K projektor?

 • Online služby jako Netflix již mají ve svém portfoliu množství 4K obsahu včetně kvalitních seriálů.
 • Ultra HD Blu-Ray disky. Pro jejich přehrávání je potřeba mít odpovídající Blu-ray přehrávač.
 • Existují desítky televizních stanic vysílajích ve 4K včetně těch zaměřujících se na sport, dokumenty, módu nebo filmy, byť v češtině zatím není žádná z nich.
 • Na 4K projektoru si samozřejmě můžete zobrazit fotky pořízené mobilním telefonem či digitálním fotoaparátem mnohem kvalitněji než dříve. Dnes už totiž běžně nabízí rozlišení vyšší než 4K.

Co mohu ke 4K projektoru připojit?

A jak jsou na tom 4K projektory s konektivní výbavou? Ta se v zásadě neliší například od Full HD projektorů, jen kvůli vyšší ceně nabízí více možností. Standardem bývá například dvojice HDMI portů, z nichž alespoň jeden nabídne podporu MHL pro připojení mobilního telefonu nebo tabletu.

i Pro připojení zdroje obrazu skrze HDMI dbejte na odpovídající verzi standardu u zdroje obrazu. HDMI 1.4 sice nabídne 4K rozlišení, ale pouze při 24 snímcích za sekundu. Novější standard HDMI 2.0 dokáže přenést 4K s až 60 snímky za vteřinu.
Ukázka konektorové výbavy

Toto je konektorová výbava jednoho ze 4K projekoru Optoma UHD550X. Připojit lze téměř cokoliv.

U většiny projektorů potěší také optický konektor S/PDIF pro výstup prostorového až 7.1 zvuku a USB port pro přehrávání dat z externího disku nebo USB flash disku či sloužící jako přídavné napájení. 

Projektory se 4K rozlišením zatím nejsou příliš rozšířené, důvodem je zejména vyšší cena. Věříme ale, že je jen otázkou času, kdy se sníží a projektory se stanou dostupnějšími.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi