Vážení zákazníci, aktuálně evidujeme zvýšené množství emailových pokusů o podvodné informace k navrácení platby zneužívající dobré jméno naší společnosti. Prosím vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Více informací o podvodech naleznete ve článku zde.

Alza days prosinec VIP BOOST LEGO

5 aktuálních trendů mezi reproduktory

Zobrazit katalog
5 aktuálních trendů mezi reproduktory

Článek

Aktualizováno

Domácí audiovybavení, resp. reproduktory – i to je oblast, která podléhá aktuálním módním trendům. Přesto se v pravidelných intervalech vrací již zažité prvky a prolínají se s tím, co je momentálně v kurzu. Jaké jsou trendy ve sféře domácích reproduktorů pro následující období? Kterým vybavit svou poslechovou místnost, aby byla moderní? Pojďme se podívat na pětici těch nejzajímavějších.

Domácí kino, žena, televize, křeslo, lampa

O jakých trendech se v článku dočtete?

  1. Designové soundbary – být slyšet, ne vidět
  2. Smart řešení s multiroom systémy
  3. ...nebo nakonec klasické Hi-Fi?
  4. Regálové reproduktory – někde na půl cesty
  5. Zesilovač nebo receiver?
  6. Přehrávání audia ve vysokém rozlišení
  7. Dráty jako přežitek
  8. Nakonec jde ale vždy o vaše ucho

Designové soundbary – být slyšet, ne vidět

Moderní štíhlé televize jsou krásné na pohled a referenční modely nabídnou také oslnivý obraz. Problém však nastává se zvukem. Elektrodynamické měniče (reproduktory) musí k tvorbě zvuku, zejména pak hlubokých frekvencí, rozhýbat relativně velké množství vzduchu, a to jednoduše nejde bez určitého objemu kabinetu (ozvučnice) a odpovídající plochy membrán. U vysokých a středních frekvencí je zase kritické směrování zvuku. Pokud reproduktory míří směrem do strany nebo dozadu, výsledek je opět problematický.

Domácí kino, soundbar

Moderní soundbary elegantně doplní interiér.

Výrobci televizorů však nabízí takové příslušenství, jež vám společně s kvalitním obrazem zajistí rovněž odpovídající zvukový výstup. Tímto řešením jsou soundbary, jejichž obliba v posledních letech dynamicky roste. K dispozici máte samostatné soundbary, případně soudbary v kombinaci se subwooferem, nebo i ve spojení s bezdrátovými efektovými repro, jako nabízí třeba Philips Fidelio B5

Soundbar; Philips Fidelio B5

Soundbar Philips Fidelio B5 s bezdrátovými zadními reproduktory je velice praktickým a zároveň designovým doplňkem interiéru.

Obrovskou výhodou soundbarů je, že se jedná o zařízení typu „vše v jednom“. Není potřeba kupovat speciální zesilovač a soustavu reproduktorů. Díky technologiím virtuálního prostorového zvuku si můžete užívat kvalitních prostorových efektů u sledování filmů.

iPro výběr domácího kina jsou klíčové rozměry vašeho obývacího pokoje. Jak vybrat jednotlivé součásti sestavy právě s ohledem na prostorové dispozice pokoje, se dozvíte v našem článku Jak vybrat domácí kino.

Možností, jak soundbar spojit s televizorem, je hned několik. Nejvýhodnější připojení nabízí rozhraní HDMI, díky kterému můžete do soundbaru přenést i HD formáty prostorového zvuku, například Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS HD, DTS: X a další. Abyste mohli jediným HDMI kabelem vést obraz se zvukem do televizoru i zvuk z televizoru zpět do soundbaru, musí váš televizor podporovat zpětný zvukový kanál u vstupního HDMI konektoru. Poznáte to tak, že má u HDMI portu drobné logo ARC.

HDMI; ACR

HDMI vstup s ARC na televizoru

Na druhou stranu drtivá většina soundbarů nemá schopnosti k tomu, aby dokázala rozlišit rozdíl mezi základní stopou DTS/Dolby Digital a jejich HD variantami. Takže i když připojíte televizor k soundbaru optickým kabelem, který HD formáty přenést nedokáže, stále získáte výbornou kvalitu zvuku. Do vstupního HDMI konektoru soundbaru můžete navíc vést HD formáty přímo z multimediálního centra nebo Blu-ray přehrávače.

iKaždá HD stopa prostorového formátu (Dolby Atmos, DTS: X apod.) obsahuje i základní verzi DTS nebo Dolby Digital, takže zvuk uslyšíte vždy, i při spojení optikou. Pouze s nižším datovým tokem, který odpovídá základnímu standardu.

Poslední možnost, jak soundbar propojit s televizorem, poskytuje bezdrátová technologie Bluetooth. U ní ale musíte mít soundbar i televizor od stejného výrobce a současně musí bezdrátové spojení oba komponenty podporovat.

Smart řešení s multiroom systémy

Stále populárnější nástroj, kterým můžete ozvučit celou domácnost, nabízí multiroom systémy. Jejich nespornou výhodou je designová čistota a jednoduchá rozšiřitelnost. Na začátek si můžete koupit jediný reproduktor, který je plně funkční, ale současně umožňuje budoucí zřetězení s dalšími jednotkami.

Multiroom systém, reproduktory

Multiroom systémy ozvučí celý dům či byt, a přitom je snadno obsloužíte přímo z obrazovky svého smartphonu.

Předsudek, že multiroom systémy nedokáží ozvučit domov v audiofilské kvalitě, už dávno neplatí. Zejména společnost Sonos totiž nabízí multiroom zesilovače, na které můžete připojit vlastní Hi-Fi reprosoustavy, a dokonce i samostatné multiroom moduly, jež zapojíte do linkového vstupu jakéhokoli Hi-Fi zesilovače nebo receiveru. Nejpopulárnější jsou ale samozřejmě integrované reproduktory, které někde položíte a okamžitě můžete poslouchat hudbu z libovolného zdroje.

Sonos Connect

Hi-Fi sestava s multiroom systémem Sonos

K ovládání celého multiroom systému s libovolným počtem jednotek vám poslouží téměř jakýkoli chytrý telefon nebo tablet (nejčastěji je podporován Android a iOS). Výhodou je rovněž fakt, že jednotlivé reproduktory můžete spojovat do nezávislých skupin, v nichž pak budete přehrávat různý obsah. A opět, vše s obsluhou přímo z vašeho smartphonu.

...nebo nakonec klasické Hi-Fi?

Alternativou mohou být objemné podlahové reprosoustavy s klasickým stereofonním zesilovačem. Ty jsou ale řešením spíše pro fajnšmekry.

Podlahové reproduktory, televize, sedací souprava, stůl

Mohutné sloupové Hi-Fi reprosoustavy

Nabízejí tu nejlepší možnou kvalitu zvuku a stávají se nezpochybnitelnou dominantou místnosti. Místem, které přitahuje pozornost. Luxusně a moderně vypadají například reprosoustavy Magnat Shadow 209 v bílé barvě. Za cenu lehce přes 20 tisíc získáte třípásmové reproduktory s atraktivním vzhledem.

iPokud jste rozhodnuti pro klasickou 5kanálovou sestavu Hi-Fi repro, máme pro vás zvýhodněné sady repro s AV receiverem. Například Denon X540BT plus Polk Audio T série. Pro náročnější pak Jamo S628 HCS s AV receiverem Onkyo TX-NR656.

Regálové reproduktory – někde na půl cesty

Velmi často se dostanete do situace, kdy máte jen omezený rozpočet či poslechový prostor, a současně byste si rádi dopřáli kvalitního zvuku. Řešením může být koupě regálových reprosoustav, které poskytnou i v ceně do 10 tisíc velmi slušný zvukový přednes a současně je můžete položit například na poličku nebo TV stolek, ačkoli optimální reprodukce dosáhnou samozřejmě při umístění na stojanech. 

Tannoy Mercury 7.2

Elegantní regálové repro Tannoy Mercury bude nepřehlédnutelným prvkem vašeho obývacího pokoje.

Mezi soustavy, s nimiž neuděláte chybu ani při stereofonním poslechu, patří například AQ Tango 85 nebo Tannoy Mercury 7.2. Elegantní designové stojany pořídíte již za cenu od 3 tisíc korun.

i Mohlo by vás zajímat
Stojany by měly být tak vysoké, aby reprosoustavy, které na ně umístíte, měly výškový měnič přibližně v úrovni vašich uší.

Zesilovač nebo receiver?

Pokud jste rozhodnuti pořídit si pouze dvojici reprosoustav pro poslech ve stereu, není koupě vícekanálového AV receiveru úplně ideálním řešením. Parametrově sice nabídne spoustu funkcí a ohromné výkony, pokud však otevřete šasi, rázem zjistíte, že udávané hodnoty výkonů jsou spíše otázkou milisekund, a stereozesilovač za 6–7 tisíc leckdy přehraje i dvojnásobně drahý AV receiver. Jenže zase nemá tolik potřebné rozšiřující funkce, kvůli nimž si musíte pořídit další externí krabičku.

Yamaha WXA-50

Síťový stereoreceiver Yamaha WXA-50 je kompaktní, funkční i výkonný společník do moderního bytu.

Výrobci se v poslední době naštěstí předhání s nabídkou výborně vybavených stereofonních receiverů, které jsou zjednodušeně řečeno spojením kvalitního stereofonního zesilovače s FM/DAB+ tunerem a k tomu přidávají ještě řadu dalších funkcí.

Rozšíření mohou zahrnovat digitální zvukové vstupy pro připojení televizoru a všelijakých přehrávačů, klienty pro internetová rádia (vTuner), vestavěné služby pro streamování z internetu (Spotify, Deezer, Tidal…), podporu přímého přehrávání ze sítě či USB, vestavěnou WiFi, Bluetooth a mnoho dalšího. V ceně kolem 10 tisíc už přitom pořídíte kus opravdu kvalitního železa s velmi širokou funkční výbavou. Pokud ještě pár tisíc připlatíte, můžete si koupit dokonce i stereoreceiver s vestavěnými HDMI porty a podporou zpracování videa, např. Onkyo TX-L20D nebo Pioneer SX-S30DAB.

Přehrávání audia ve vysokém rozlišení

Bylo to už v loňském roce, kdy někteří výrobci audio vybavení představili první přehrávače a reproduktory schopné poradit si se zvukem ve skutečně vysokém rozlišení. Do svého bytu či domu tak můžete vpustit zvuk ve studiové kvalitě.

i Vysoké rozlišení je v kurzu, a to nejen v podobě počtu pixelů na panelech televizí či telefonů. Chcete vědět více? Mrkněte na náš článek Hi-Res Audio obnovilo zájem o hudbu ve vysoké kvalitě.

Abyste si zvuk ve vysokém rozlišení mohli patřičně vychutnat, je potřeba tomu přizpůsobit i vaši reprosoustavu. Ta musí mít dostatečný dynamický rozsah na to, aby dokázala pokrýt skutečně široký rejstřík zvuků, které vysoké rozlišení nabízí. Musí zvládnout hutné, v podstatě spíše fyzicky vnímané basové tóny, plné středy i krystalicky čisté výšky. To vše by mělo znít vyváženě. Samozřejmě, že k poslechu vám nestačí vlastnit jenom kvalitní reproduktory, ale i zdroj zvuku by měl dosahovat určité kvality.

Sluchátka Sony

Hi-Res sluchátka Sony

Podmínek, které je potřeba splnit, je spousta. Proto se v současnosti výrobci vydávají spíše cestou sluchátek, která váš poslech umocní bez složitých úprav poslechové místnosti. V tomto ohledu je vedoucí značkou Sony. Příznivci lehkých sportovních pecek ocení Sony Hi-Res WI-H700, která mají i integrovaný mikrofon (za 4799 Kč). Ti, co mají raději uzavřená sluchátka, bezpochyby nepohrdnou Sony Hi-Res WH-1000XM2, která jsou dokonce bezdrátová a pořídíte je za cenu okolo 10 000 Kč. Pokud jste fanoušky audiofilského zvuku, klidně i s připojením pomocí kabelu, máme pro vás připravenu celou sekci Hi-Fi sluchátek.

Sluchátkový zesilovač ; AUNE

Sluchátkový zesilovač Aune s DAC převodníkem

Abyste velká kabelová Hi-Fi sluchátka řádně „nakrmili“, je vhodné koupit k nim ještě kvalitní sluchátkový zesilovač, který může být kombinován s D/A převodníkem (DAC) a případně i bezdrátovým modulem Bluetooth/Wi-Fi.

Dráty jako přežitek

V současné době, které dominují chytré telefony a datový přenos, je propojování čehokoliv pomocí kabelů přežitkem a pro mnoho lidí i směšným anachronismem. Nevyhnulo se to ani audiotechnologiím.

i Mohlo by vás zajímat
Prémiové soundbary Bose ozvučí obývák tak, jak televize nezvládne
Houževnaté reproduktory Evolveo Armor GT7 a GT8
Malý, ale šikovný bezdrátový reproduktor SOUNDtube
Recenze přenosného reproduktoru JBL Charge 3
Jak vybrat nejlepší gramofon? Vinyly se vrací!

Povinnou součástí dnešních přehrávačů je možnost šíření a příjmu signálu pomocí bezdrátových technologií, jako je Bluetooth. Již nějakou dobu se s ním setkáváme u malých přenosných reproduktorů pro mobilní zařízení. Na trhu se však objevují už i reprosoustavy, které se na první pohled neliší od svých starších příbuzných, jen jim scházejí dráty. A to je nesporná výhoda. Nejenže to dobře vypadá, ale je to i velmi praktické.

Bezdrátový reproduktor Panasonic

Mikrosystém Panasonic SC-PMX80 umí přehrávat přes Bluetooth.

Bezdrátové reproduktory dnes pořídíte jak malé, tak takové, jež svými parametry odpovídají velkým „drátovým soustavám“. Hledáte-li party reproduktor s vestavěným akumulátorem, vyzkoušejte třeba Trevi Karaoke XF 1800, který je plnohodnotnou zvukovou soustavou s řadou vstupů (včetně mikrofonních, ale i nástrojových – pro kytaru, klávesy apod.).

Nakonec jde ale vždy o vaše ucho

Chcete-li ozvučit svou domácnost v duchu moderních trendů, určitě se poohlédněte po reproduktorech, které jsme pro vás vybrali výše. Zároveň ale pamatujte, že je nejdůležitější je to, co se líbí vám a co těší vaše ucho. Trendy netrendy.

i Bluetooth reproduktor BOSE SoundLink Revolve představuje malý, ale výkonný reproduktor se zvukem, který vás mile překvapí.

Protože víme, že za pár minut ve studiu stejně těžko zjistíte, jak vám zahraje konkrétní aparatura u vás doma, můžete si v Alze dokoupit službu vrácení zboží do 60 dnů bez udání důvodu. Za drobný příplatek tak získáte audiosestavu, která vám skutečně sedne.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací