Když se léto začne pomalu chýlit ke konci, můžeme se radovat z dozrávání ovoce a zeleniny. Čeká na nás šťavnaté hroznové víno, švestky, hrušky, jablka, ostružiny, černý rybíz, ale i červená řepa, dýně, okurky, cukety nebo třeba zelí. Jenže jak si uchovat čerstvost a skvělou chuť těchto potravin i v zimních měsících? V lednici nám plody nevydrží věčně. Proto je ideální je zavařit, zamrazit nebo usušit. V našem článku se dozvíte tipy na zavařování marmelády, recepty na džemy i nakládanou zeleninu a ještě něco navíc.
Nebudeme vás nudit rozsáhlými výklady. Jen je potřeba si říct, že zavařování neboli sterilace je způsob uchování potravin, díky kterému se zbavíme všech nechtěných bakterií a kyslíku ve sklenici. To zajistí delší čerstvost pochutin. Mimo jiné se můžete i kulinářsky vybít. Kombinovat nejrůznější druhy ovoce či zeleniny s rozličným kořením a zkoušet, jak to bude chutnat, je zkrátka zábava. Však taková domácí marmeláda nebo domácí džem, to je učiněná lahůdka, kterou si navíc uzpůsobíte dle vlastní chuti. Zavařovat se dá nejen ovoce a zelenina, ale i maso, houby, sirupy či hotová jídla. Vše vám potom poslouží nejen v zimě jako chutná vzpomínka na letní období, ale i při improvizovaných večeřích nebo třeba svačinkách.
Existuje mnoho různých způsobů zavařování. My vám představíme ty nejrozšířenější. Který z nich si zvolíte jako ten nejjednodušší a nejlepší, necháme čistě na vás. Bude to zavařování v troubě? Zavařování v mikrovlnce nebo třeba zavařování v myčce nádobí?
Pokud nemáte velký hrnec nebo nechcete investovat do hrnce zavařovacího, lze sklenice sterilovat i v troubě. Ať už se jedná o elektrickou, plynovou nebo horkovzdušnou troubu, měla by být vždy předehřátá na 200 až 220° Celsia.
Na plech vyskládejte uzavřené sklenice tak, aby mezi nimi byla mezera alespoň 1 centimetr – zamezíte tak popraskání během zavařování. Umístěte plech do spodní části trouby. Nalijte na něj teplou vodu do výšky 1,5 cm. Větší sklenice sterilujte 10 až 13 minut, menší 5 až 8 minut. Doba se odvíjí také od tvrdosti plodů. Měkké ovoce a zeleninu nechte sterilovat kratší dobu, tvrdou potom delší.
Pokud si nejste jistí, jestli skutečně zvolíte správnou teplotu a čas (přeci jen každá trouba hřeje trochu jinak), zavařte nejprve jednu sklenici a podle výsledku pak přizpůsobte zavařování ostatních.
Tento způsob zavařování má jednu velkou výhodu: ovoce či zeleninu lze v mikrovlnce nejen zavařit, ale i připravit. Plody naskládejte do vymytých suchých sklenic, zalijte cukerným roztokem (nechte pod víčkem alespoň dvoucentimetrovou mezeru), uzavřete a dejte do mikrovlnné trouby. Čas zavařování se bude odvíjet nejen od tvrdosti plodů, ale také od výkonu mikrovlnky a počtu sklenic.
Zavařování jedné sklenice:
Zavařovací hrnec má nesporné výhody. Vše je v něm jednoduché. Sklenice se do hrnce naskládají, zalijí vodou a díky teploměru máte přehled o teplotě. Výsledky zavařování jsou spolehlivější a nefungují na principu „pokus – omyl“ jako u jiných typů zavařování. Manipulace se zařízením je bezpečnější a díky tomu, že je hrnec přenosný, můžete dílo vykonávat téměř všude, kde je zásuvka a ne se omezovat pouze na kuchyň.
Zavařovací hrnce pojmou až 14 velkých litrových sklenic, popřípadě 30 o objemu 0,3 litru. Výhodou je, že mají zabudovaný termostat i regulaci teploty. Navíc v nich můžete připravit svařák, čaj, polévky, guláš, brambory apod.
Pokud máte větší hrnec a menší množství sklenic na zavaření, lze to provést i na plynovém sporáku, indukční desce či sklokeramice. Do hrnce si připravte zavíčkované sklenice s obsahem, který chcete zavařit, teplou vodu a přiveďte k varu. Nezapomeňte, že sklenice se nesmí vzájemně dotýkat, jinak by mohly prasknout.
Zní to pro vás moc odvážně? Nemějte strach. Zavařování v myčce totiž není žádná věda. Čisté sklenice naplňte surovinami, uzavřete je a umístěte do spotřebiče. Postarejte se o to, aby sklenice stály zpříma víčkem nahoru. Ideální je, pokud máte všechny nádoby stejně velké. Pokud ne, menší sklenice umístěte do horního koše, větší pak do spodního.
Nezapomeňte ze zásobníku odstranit mycí tabletu a jiné nádobí než to, v kterém budete zavařovat. Teplotu nastavte na 70 až 80 °C (nižší teploty mohou mít na svědomí znehodnocení potravin). Po skončení programu naskládejte sklenice víčkem dolů na suchou utěrku (tak si i ověříte, zda jsou správně utěsněné) a nechte vychladnout.
Před uzavřením sklenic, které už nebudete sterilovat, mějte vždy čisté ruce. Manipulace s víčkem by mohla způsobit jeho kontaminaci bakteriemi a následné znehodnocení potravin. Ze stejného důvodu je třeba, aby byly skutečně čisté i zavařovací sklenice a víčka. Obojí je tedy dobré vyvařit a nechat uschnout.
Pokud nemáte rádi přeslazené kompoty, zkuste místo cukru použít sůl. Ne, nesnažíme se vás uvrtat do tvorby nepoživatelné hmoty. Jen to zkuste. Sůl vytáhne z ovoce sladké složky, které se v zavařenině rozvinou, a vy tím pádem nemusíte přidávat žádný cukr. Klíčem je zavařovat pouze dostatečně dozrálé plody.
Ověřte si korektní utěsnění víčka obrácením sklenice se zavařeninou dnem vzhůru. Pokud je špatně utěsněná, obsah nádoby bude vytékat nebo se začnou vytvářet bublinky.
I když si to občas neuvědomujeme, čas hrozně letí. Kolikrát ani nemrkneme a uplyne rok od nějaké události. A kdo si to má všechno pamatovat? Není tedy od věci sklenice se zavařeninou opatřit štítkem s datem výroby a obsahem. Můžete se na něm i kreativně vyřádit.
Zpracovávejte pouze čerstvé potraviny. Pokud by byly nahnilé nebo přezrálé, zavařenina by se velmi rychle zkazila. Vzhledem k nákladům na vaši osobní energii i těm finančním by to byla přeci škoda.
Občas se stane, že vás neplánovaně obdaruje tetička z Moravy kily švestek, babička přepravkami jablek ze zahrádky a do toho máte doma zásobu meruněk, ze kterých se chystáte udělat džem. Pokud nechcete ovoce předávat dál ani ho nechat uhnít, ale víte, že vše zavařit nestihnete, máme pro vás několik řešení.
Kromě zavařování je jednou z cest, jak si uchovat potraviny dlouhou dobu, jejich sušení. Velkou výhodu je, že v suchém prostředí nedokáže přežít plíseň, bakterie ani kvasinky, a tím pádem se nezvládnou ani množit. Právě díky tomu je možné sušené potraviny uchovávat po dlouhou dobu. Navíc nelze srovnat usušené pochutiny domácí s těmi kupovanými. Masově sušené potraviny jsou ošetřovány oxidem siřičitým – ten se užívá z estetických důvodů, aby ovoce zůstalo hezky barevné a nescvrklo se až příliš, ale i z těch praktických – zamezuje plísni, což je potřeba hlavně u sušených potravin, kterým datum spotřeby klepe na dveře. Pokud sířených potravin sníte určité množství, může to vyvolat bolesti hlavy, žaludku, nevolnost či dýchací problémy.
Nejvhodnějším prostředkem, jak sušit ovoce, zeleninu, maso, houby i bylinky, jsou sušičky potravin. Spotřeba energie je nižší, než kdybyste celý proces prováděli v troubě, a také kvalitnější. Další výhodou je, že sušené potraviny mohou zároveň sloužit jako dekorační předmět. Pokud naskládáte do suchých, uzavíratelných sklenic třeba ovoce a vystavíte ho na poličku v kuchyni, bude to vypadat zajímavě i hezky zároveň. Něco podobného můžete vlastně udělat i se zavařenými potravinami. Pokud potraviny sušíte ke konzumaci, tak je můžete uchovávat v přenosných dózách.
i
Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak sušit potraviny, přečtěte si článek Jak sušit ovoce a zeleninu v sušičce na potraviny.
Oproti zavařování má mrazení potravin velkou výhodu. Je to jednoduché. Navíc některé potraviny není ani třeba krájet a můžete je dát zmrazit v celku. A jak na to? Uložte potraviny do krabičky, alobalu, fólie či mikrotenového sáčku. Nezapomeňte vytlačit veškerý vzduch, který by nejen zbytečně navyšoval prostor zabírající v mrazáku, ale zároveň podporoval množení mikroorganismů.
Pro tyto případy je ideální vakuovačka potravin. Přebytečný vzduch ze sáčku vytlačí a ještě ho na konci zavaří, takže není třeba obav, že z se z něj potraviny vysypou. Veškeré uložené pochutiny si poznačte datem, kdy jste je do mrazáku uložili, ať máte přehled. Ukládejte jen ty v dobrém stavu bez známek hniloby či zkažení.
Při mrazení potravin se ale nenechte mýlit představou, že jídlo uvnitř vydrží věčně. Velká část mikroorganismů v mrazáku zůstává naživu. Zkažení jídla se tímto pouze oddaluje. Dbejte tedy na to, aby veškerý poživatelný obsah mrazničky byl do jednoho roka spotřebován. U některých typů potravin je to čas ještě kratší.
Sterilovaná zelenina se vám bude hodit hlavně v zimních měsících, kdy je čerstvé zeleniny nedostatek, a pokud je k dostání, pak je její chuť mdlá a nevýrazná. Navíc, pokud sterilizujete vlastní zeleninu ze zahrádky, můžete být pyšní na její bio kvalitu.
Ingredience:
Postup:
Řepu vaříme v celku ve slupce (zachová si více vitamínů) cca 60 minut. Po vychladnutí ji nastrouháme a promícháme s nálevem. Ten si připravíme v samostatném hrnci. Do vroucí vody přidáme sůl, cukr, ocet a počkáme, až se začne vařit. Pokud vám k řepě sedí fenyklová příchuť, přidáme dle chuti fenykl do vody a chvíli povaříme. Řepu umístíme do sklenice a zalijeme nálevem do 2/3 objemu nádoby. Sklenice s řepou uzavřeme a zavařujeme přibližně 15 minut na 85 °C.
Ingredience:
Postup:
Rajčata nakrájejte (na půlky či čtvrtky dle velikosti). Vložte je do sklenic co nejvíce namačkaná na sebe. Do každé nádoby přidejte špetku soli a vody skoro až po okraj. Důkladně zavíčkujte a zavařujte 20 minut při 80 °C.
Ingredience:
Do každé sklenice o objemu 720 ml:
Postup:
Suroviny na lák dejte do hrnce a přiveďte k varu a hned vypněte. Nechte vychladnout. Mezitím si připravte okurky. Naskládejte je těsně vedle sebe do sklenic a přidejte ingredience. Poté je zalijte vychladlým lákem a zavařujte přibližně 20 minut při 80 °C. Poté je vyjměte a nechte vychladnout na utěrce. Pokud byste okurky nechali vychladnout v rozpáleném hrnci, je možné, že by se rozvařily.
Zajímá vás, jak se dělá marmeláda? Díky našim receptům zjistíte, že výroba marmelády není nikterak obtížná a zvládne ji i úplný začátečník. Jahodová marmeláda nebo rybízová marmeláda skvěle chutná s čerstvým pečivem, ostružinová marmeláda nebo angreštová marmeláda pak výborně dochutí například domácí palačinky či lívance. Pro vyznavače zdravého životního stylu je vhodná marmeláda bez cukru, jejíž přípravu zde také naleznete. Jaký recept na marmeládu bude vaším favoritem?
Ingredience:
Postup:
Vypeckované meruňky vařte za stálého míchání s 300 g krupicového cukru do zhoustnutí. Poté přidejte 100 až 150 g cukru, kyselinu citronovou. Vařte opět za stálého míchání přibližně 5 minut a následně naplňte ještě horkou marmeládu do připravených sklenic.
Ingredience:
Postup:
Očištěné jahody vložte do hrnce a lehce rozmačkejte v případě, že jste se rozhodli vařit jahodový džem s želírovacím cukrem. Jestliže budete vařit spíše marmeládu a nechcete, aby obsahovala kousky ovoce, použijte mixér, kterým rozmixujete jahody do hladka. Podle sladkosti jahod zvažte, zda do směsi přidáte celý kilogram cukru, následně ještě dosypejte želírovací prostředek. Vše smíchejte, přiveďte k varu a povařte, dokud se cukr nerozpustí. Poté ztlumte plamen a ještě tak cca 3 minuty povařte. Následně odeberte vzniklou pěnu z povrchu a kdo má rád kyselejší jahodovou marmeládu, přidá si do marmelády 1-2 lžičky kyseliny citronové. Horkou marmeládu nalijte do připravených skleniček, které dobře uzavřete, a otočte vzhůru nohama na 10 minut. Nakonec skleničky přetočte zpět a ponechejte marmeládu vychladnout.
Ingredience:
Postup:
Červený rybíz povařte 20 minut a následně jej propasírujte na rybízovou šťávu. Té odměřte přibližně 1 litr, který smíchejte s 900 gramy krystalového cukru, neboť rybízová marmeláda bez cukru by byla příliš trpká. Šťávu s cukrem povařte na mírném plameni asi 30 minut. Želírovací přípravek přidávat nemusíte, protože rybíz sám o sobě želíruje výborně. Jakmile je rybízová marmeláda hotová, je třeba ji nalít do připravených skleniček, které po naplnění důkladně uzavřete, otočte dnem vzhůru a počkejte, až rybízová marmeláda vychladne.
Ingredience:
Postup:
Vyzrálý angrešt bez stopek opláchněte, podlijte trochou vody a rozvařte. Horký rozvařený angrešt prolisujte, navažte kilogram směsi, kterou smíchejte s medem. Za stálého míchání vařte angrešt s medem, dokud vám nevznikne hustá marmeláda. Tu následně nalijte do připravených sklenic, které uzavřete, otočte víčkem dolů a nechejte vychladnout.
Ingredience:
Postup:
Ostružiny opláchněte, promíchejte s cukrem a nejlépe přes noc nechejte uležet. K ostružinám přidejte vymačkanou citronovou šťávu a nakrájenou citronovou kůru z poloviny citronu. Tuto směs vařte na mírném ohni přibližně 15 minut, následně vyzkoušejte konzistenci marmelády. Po odstavení vyjměte z ostružinové marmelády kusy citronové kůry a uvařenou směsí naplňte vyvařené sklenice. Po uzavření otočte sklenice dnem vzhůru a nechejte vychladnout. Ostružiny marmeláda zjemní, takže nemívají nijak trpkou chuť. Hodí se hlavně jako přídavek k dochucení bílého jogurtu nebo jako poleva na vanilkovou zmrzlinu.
Ingredience:
Postup:
Citrony omyjte a nakrájejte na tenká kolečka, které nechejte jeden den odležet. Následně je podlijte vodou, zasypejte cukrem a rozmixujte za pomoci ponorného mixéru. Vzniklou směs nalijte do hrnce, pozvolna ji přiveďte k varu a nechejte ji asi 10 minut povařit. Poté přidejte želírovací směs, díky které citronová marmeláda zhoustne. Rozlijte uvařenou marmeládu do zavařovacích sklenic, které na 5 minut otočte dnem vzhůru. Na závěr sklenice přetočte, zakryjte je vlhkou utěrkou a horkou marmeládu nechejte vychladnout.
Ingredience:
Postup:
Hrozny rozmixujte a přes sítko přeceďte, abyste odstranili zbytky tvrdých peciček. Vzniklou směs nalijte do hrnce, osolte, přiveďte k varu a asi 10 minut povařte. Poté přidejte agar podle potřebné hustoty a ještě chvíli vše povařte. Do sklenic nalijte uvařenou marmeládu, zavíčkujte je, otočte na víčko a nechejte vychladnout. Pokud chcete, aby vám marmeláda z hroznového vína vydržela delší dobu, je třeba ji ještě následně sterilovat.
Ingredience:
Postup:
Omyté borůvky vložte do hrnce, hustě je zasypejte cukrem krystal a nechejte až 4 hodiny odstát. Po této době, až borůvky pustí šťávu, postavte hrnec na sporák a směs borůvek a cukru přiveďte k varu. Vařte za občasného míchání asi 30 minut, pokud to konzistence džemu vyžaduje, vařte i déle. Poté hrnec odstavte a odstraňte vzniklou pěnu. Po navrstvení džemu do sklenic je důkladně uzavřete, otočte vzhůru nohama a nechejte úplně vychladnout.
Ingredience:
Postup:
Vodu ochuťte cukrem, šťávou z jednoho citrónu, plátky z jednoho citronu, kořením a vařte cca 2 minuty. Poté přidejte nakrájenou dýni na kostky o velikosti cca 2× 2 cm a vařte tak, aby byla dýně měkká na skus, ale ne tak dlouho, aby se rozvařila. Poté nechte kompot vychladnout na utěrce.
Maso zavařujte zásadně bez kostí a při zavařování masa se vyhněte používání cibule, která mívá sklony k rychlému kysnutí a může vám znehodnotit celou várku naloženého masa.
Ingredience:
Postup:
Maso nakrájejte na stejnoměrné kousky přibližně 2 × 2 cm, přimíchejte sůl a dobře promíchejte. Naplňte masem sklenice a zavíčkujte je. Nádoby umístěte do vody, kde by měly být úplně potopené. Zavařujte 2 hodiny a poté nechte sklenice do druhého dne v hrnci vychladnout. Následující den maso opět vařte, ale tentokrát jednu hodinu. Sklenice vyndejte a nechte vychladnout na utěrce.
Ingredience:
Postup:
Větší kostky nakrájeného masa narovnejte do zavařovacích sklenic a přidejte k němu vodu a sůl. Poté sklenice dobře uzavřete a sterilujte dvě a půl hodiny při teplotě 100 °C. Zavařené maso je velice chutné za tepla i za studena.
Nyní už zvládnete zavařování na jedničku a určitě máte i vlastní nápady na zavařování marmelády, sterilování zeleniny nebo zavařování masa. Pusťte se proto s chutí do práce a těšte se z nadšeného mlaskání větších i menších strávníků, pro které se domácí marmeláda, džem nebo kompot stanou oblíbenými pochoutkami.
Zavařovací hrnce Příslušenství pro zavařování