Alza Dny květen 2. týden Philips Alza dny Boost

Jak vybrat inhalátor?

Catalogue

Inhalátorů je na trhu několik druhů a někdy není jednoduché se v nich vyznat. Při výběru je dobré neřídit se pouze cenou, ale je potřeba zohlednit několik důležitých kritérií. Jaké typy inhalátorů jsou k dispozici? Na co se při výběru zaměřit? Co znamenají jednotlivé parametry? Poradíme vám s volbou toho správného inhalátoru.

Jak vybrat inhalátor?

Před výběrem inhalátoru je dobré ujasnit si několik věcí:

  1. K jakému účelu chcete inhalaci využívat? K prevenci nebo k léčbě závažnějších onemocnění?

  2. Využití inhalátoru bude pro vás sezonní záležitost nebo ho budete užívat dlouhodobě a pravidelně?

  3. Budete inhalovat pouze v domácím prostředí nebo vás bude inhalátor doprovázet i na cestách?

  4. Zohledněte také to, zda bude inhalátor používat dítě.

Základní parametry inhalátorů

Nebulizační výkon

Nebulizační výkon neboli rozprašovací výkon – udává rychlost, jakou dokáže inhalátor přeměňovat léčební přípravek na dýchatelnou mlžinu. Čím vyšší je výkon, tím kratší je doba inhalace. Tento údaj se uvádí v mililitrech za minutu (ml/min). Např. nebulizační výkon 0,5 ml/min znamená, že inhalátor za minutu promění na mlžinu 0,5 ml léčiva. Výkon běžně dostupných inhalátorů se pohybuje mezi 0,25 a 2,25 mililitrů za minutu. Optimální výkon je v rozmezí 0,2 -1 ml/min.


TIP: Některé inhalátory mají nastavitelný nebulizační výkon. Sami si tak můžete nastavit vyhovující tlak vycházejícího vzduchu s mlžinou.

Velikost částic, které inhalátor produkuje

Tento parametr hraje důležitou roli v cílení léčiva na jednotlivé části dýchacího ústrojí. Čím jsou tyto částice menší, tím hlouběji a lépe proniknou do všech zákoutí dýchacích cest. Především pro astmatiky a pro léčbu středních a dolních dýchacích cest by částice měly být menší než 5 mikrometrů. Větší částice (např. okolo 10 mikrometrů) jsou vhodné spíše pro léčbu horních dýchacích cest. Velikost částic se často udává hodnotou MMAD (Mass median Aerodynamic Diameter), což je průměrná velikost vytvářených částic (např. 5µm). Důležitá je také minimální a maximální velikost částic.


TIP: Pokud budete přístroji využívat na různé druhy respiračních nemocí, doporučujeme koupit inhalátor s volitelným nastavením velikosti částic. Umožní to dobře cílenou léčbu konkrétní části dýchací soustavy (horní, střední, dolní).

Objem zásobníku

Objem zásobníku se zpravidla pohybuje od 7 cm3 do 12 cm3. Objem 7 cmje většinou dostačující. Ale pokud je jedna dávka léčiva větší, musí být inhalována po částech. U zásobníků o objemu 10 cm3 nebo 12 cm3 tohle řešit nemusíte. Velký zásobník někdy umožňuje dokonce dvě inhalace za sebou bez nutnosti doplňovat léčivo.

Hlučnost

Tento parametr se může zdát nepodstatný, ale při častém používání je důležitý. Dnešní moderní inhalátory se obecně vyznačují nízkou hlučností, která se pohybuje zhruba od 45 do 65 dB. Nejtišší provoz mají ultrazvukové inhalátory. V podstatě je neslyšíte.

Důležitá kritéria pro výběr inhalátoru

Účel využití inhalátoru

  • Běžná onemocnění dýchacích cest (rýma, kašel), prevence

Pro preventivní inhalování nebo léčbu nemocí horních dýchacích cest si můžete vybrat jakýkoliv inhalátor. Jejich pomocí můžete inhalovat i různé minerální vody (např. Vincentku) nebo bylinky, které mají uvolňující a relaxační účinky. Často se tímto způsobem využívá inhalátor pro zmírnění psychických potíží nebo nespavosti.

  • Léčba chronických a vážných respiračních onemocnění

Pokud vám má inhalátor pomáhat se závažnějšími nebo chronickými onemocněními dýchacích cest, měli byste jeho výběru věnovat více pozornosti. Soustředit byste se měli především na nebulizační výkon a velikost částic rozptýleného léčiva.

Druh léčiva

Inhalátor je velmi užitečný přístroj, který rozpouští léčivo v jemný aerosol, tzv. mlhovinu. Lék se tak během inhalace dostane přímo na postižené místo, kde může působit. Tento způsob užívání léku je rychlý, účinný a nezatěžuje trávicí soustavu. Účinek léku je téměř okamžitý. Avšak některé inhalátory nejsou schopny zpracovávat hustší léčiva, a proto je potřeba věnovat pozornost i tomu, jaký druh léku budete užívat.

Obecně můžeme doporučit

  • Pokud budete inhalovat především léčiva rozpustná ve vodě nebo minerální vody, doporučujeme ultrazvukový inhalátor.
  • Jestliže budete inhalovat hustější léčiva nebo léčiva na bázi olejové emulze, bude pro vás vhodnější kompresorový inhalátor.

Příslušenství a funkce

Pokud chcete používat inhalátor všestranněji, vyberte takový, který má k tomu adekvátní příslušenství a funkce.

  • Inhalace by měla být možná ústy, maskou nebo nosním adaptérem. Nástavce můžete měnit podle druhu potíží, které chcete zmírnit. V rodinách s dětmi se určitě bude hodit maska pro různé věkové skupiny.
  • Některé inhalátory mají v příslušenství také cestovní tašku, která při cestování umožňuje převážet přístroj bezpečně a jednoduše. Užitečná je také funkce vlastního nastavení výkonu a velikosti produkovaných částic.
  • U miminek oceníte inhalátor, který funguje jako nosní odsávačka hlenů.

Pacientem je dítě

Dětské inhalátory jsou často ve tvaru zvířátka nebo jsou různě barevné, aby působily na dítě spíš jako hračka a dítě se jich nebálo. Pro malá miminka jsou vhodné inhalátory s maskou pro malé děti.

Dětský nebulizer musí splňovat bezpečností normy. Jsou napájeny nízkým napětím a síťový napáječ musí mít zabudovanou bezpečnostní pojistku. Pokud má inhalovat malé, neposedné dítě, je vhodné zvolit stabilní stolní přístroj s dlouhou hadicí.

Některé dětské inhalátory můžete využít také jako nosní odsávačku. Tuto funkci využijete hlavně v prvních letech dítěte, kdy neumí ještě smrkat. Zbavení hlenů dítěti usnadní dýchání a pomůže urychlit léčbu. Taková nosní odsávačka je zcela bezbolestná a výkonná.

Inhalace na cestách

Inhalátory jsou k dostání ve dvou provedeních. Stolní (kufříkové) nebo kapesní (cestovní). Pokud trávíte hodně času na cestách nebo mimo domov, bude se vám hodit cestovní inhalátor. Mívá nízkou hmotnost, snadno se přenáší a ve složeném stavu se vejde do cestovní tašky, která je součástí balení. Je provozuschopný i na baterky.

Parní inhalátory

  • Používají se k podpoře a urychlení léčby rýmy a nachlazení
  • Vhodné na čištění a hydrataci pleti
  • Jsou levnější než ostatní typy

Parní inhalátory jsou nejstarším a nejjednodušším typem a dnes se používají k léčebným účelům již málo. Mlžinu tvoří ohřevem tělíska na vysokou teplotu, přičemž vzniká pára. Jsou určeny pro roztoky éterických olejů a infuze bylin, protože většina léků ztrácí při vysoké teplotě své účinky. Tyto inhalátory se hodí k urychlení léčby rýmy nebo nachlazení. Často se využívají pro čištění a hydrataci pleti.

Výhody a nevýhody
  • Nízká pořizovací cena
  • Lze použít i vonné esence
  • Mají velmi omezené možnosti inhalace
  • Nelze použít při teplotě pacienta nad 37,5 °C
  • Některé účinné látky se teplem ničí

Ultrazvukové inhalátory

  • Jsou téměř neslyšitelné
  • Vytváří mlžinu s vysokým počtem malých částic
  • Vhodné pro rozprašování léčiv rozpustných ve vodě

Ultrazvukové inhalátory mlžinu vytváří tak, že ultrazvukové vlnění rozbije léčivo na drobné částice a malý ventilátor zajistí proudění vzduchu. Jejich provoz je velmi tichý, což umožňuje používání v noci nebo při sledování televize. Vytváří mlžinu s vysokým počtem malých částic, jsou tedy vhodné i pro léčbu dolních dýchacích cest. Hustější léčiva obvykle špatně zpracovávají. Skvěle se hodí především pro sezonní inhalování v chřipkovém nebo pylovém období.

Výhody a nevýhody
  • Velmi tichý až neslyšitelný provoz
  • Produkují větší množství malých částic
  • Jsou menších rozměrů
  • Nízká spotřeba energie
  • Špatně zpracovávají léčivo na bázi olejových emulzí a léčivo s vysokou hustotou

Kompresorové inhalátory

  • Vhodné pro častou a dlouhodobou inhalaci
  • Dokáží zpracovat všechny druhy léčiv
  • Jsou spolehlivé a multifunkční

Kompresorové inhalátory jsou velmi účinné a mají velkou výdrž. Fungují tak, že léčebný roztok je rozprašován pomocí trysky, která je napojená na kompresor. Obecně jsou vhodné pro osoby, které budou inhalovat často a dlouhodobě. Jsou schopné zpracovat i hustější léčiva a mají velký rozprašovací výkon. Jsou trochu hlučnější a bývají větších rozměrů než ultrazvukové inhalátory. V mlhovině je obvykle vyšší podíl větších částic.

Výhody a nevýhody
  • Vysoký rozprašovací výkon
  • Poradí si se všemi druhy léčebných roztoků
  • Jsou stabilní a méně choulostivé
  • V mlhovině je obvykle vyšší podíl větších částic
  • Jsou hlučnější
  • Obvykle jsou větších rozměrů a jsou těžší

Často kladené otázky

Přispívá pojišťovna na koupi inhalátoru?

Ano, přispívá. Týká se to hlavně astmatiků. Žádanku na pojišťovnu vypisuje většinou alergolog nebo jiný specialista.

Postup je následující: Lékař doporučí konkrétní typ a vám vypíše poukaz pro pojišťovnu. Pokud revizní lékař pojišťovny posoudí vaši žádost jako odůvodněnou, pojišťovna vám poukaz schválí. Vy si pak inhalátor objednáte u prodejce, který má s vaší pojišťovnou smlouvu. Většinou je hrazen pojišťovnou v plné výši.

Každá pojišťovna může mít trochu jiné podmínky, proto se o podrobnostech informujte u své zdravotní pojišťovny.

Mohu používat do inhalátoru éterické oleje?

Přidávat éterické oleje do roztoků při inhalaci inhalátorem se nedoporučuje. Éterické oleje mohou přístroj poškodit. Pouze u parních inhalátorů je možné přidat do vody esenciální olej. Přesto s nimi opatrně. Esence mohou citlivějšímu pacientovi nebo malým dětem podráždit dýchací cesty.

Jaký rozdíl je mezi inhalátorem a nebulizátorem?

Nebulizátor je odborný výraz pro inhalátor. Nebulizovat znamená rozprašovat. Inhalaci se pak někdy říká nebulizace.

Jaký je rozdíl mezi inhalátorem a zvlhčovačem?

Zvlhčovač se používá pouze na zvlčení suchého vzduchu v místnosti, který může dráždit dýchací cesty. Inhalátor je způsob jak příjemně a účinně dávkovat léky nebo podpůrné přípravky. Zároveň ho lze využít i jako prevence respiračních chorob.

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info