BOOST JBL BOOST JBL

Jak vybrat kombinovaný sporák

Catalogue
Aktualizováno

Kombinované sporáky patří mezi nejoblíbenější. Spojují v sobě výhody efektivní plynové varné desky a praktické elektrické trouby. A podle čeho tento spotřebič vybrat? Poradíme vám, na jaké parametry se zaměřit a jaké funkce mohou být pro vás užitečné.

Jak vybrat kombinovaný sporák

Pár tipů při výběru kombinovaného sporáku:

  1. Dle dispozic kuchyňské linky si zjistěte, jakou šířku sporáku hledáte – 50 nebo 60 cm?

  2. Objem trouby vybírejte s ohledem na počet lidí v domácnosti.

  3. Sledujte nabídku funkcí, některé se vám mohou hodit. Doporučujeme například samočisticí funkci trouby nebo časovač.

Důležité parametry pro výběr kombinovaného sporáku

Šířka sporáku

S ohledem na dispozice vaší kuchyně je třeba při výběru sporáku začít u jeho rozměrů, resp. šířky. Nejčastěji se setkáte s šířkou sporáku 50 cm nebo 60 cm. Pokud do vaší kuchyně potřebujete užší model, nemusíte mít obavy, že se budete muset smířit s malou troubou. Na trhu najdete i sporáky, které i v užší variantě disponují troubou o objemu 60 - 70 litrů.

Vnitřní objem trouby

Vnitřní objem by měl vyhovovat počtu členů v domácnosti, respektive jejich potřebám. Menší objem se rychleji a levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase umožní péct objemnější pokrmy.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem trouby kolem 45 litrů. Pro 3 až 4člennou domácnost doporučujeme sáhnout po troubách s objemem 50 až 70 litrů. Pro vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

Energetický štítek a třída energetické účinnosti

Každý kombinovaný sporák je opatřen energetickým štítkem, na kterém najdete informaci o objemu trouby, o spotřebě elektřiny na jeden pečicí cyklus i o celkové energetické náročnosti daného modelu. Čím vyšší třída, tím je spotřebič úspornější a efektivnější. Kombinované sporáky nejčastěji spadají do energetické třídy A.

Průvodce světem energetických štítků

Příkon

Příkon má vliv na to, jak rychle se vaše trouba dokáže rozehřát na požadovanou teplotu. Čím vyšší příkon, tím bude mít trouba rychlejší ohřev a výkonnější pečení. S příkonem úzce souvisí i spotřeba energie, protože čím vyšší příkon, tím vyšší je spotřeba. Nicméně trouby s nízkým příkonem do 2 000 W budou pomalejší, což vám nemusí vyhovovat. Doporučujeme tedy sporáky s příkonem kolem 3 000 W, které jsou považované za dostatečně výkonné. 

Plynová varná deska

U plynové varné desky toho moc nevymyslíte, nicméně je pár vlastností, které bychom měli zmínit.

Na plynových varných deskách bývají mřížky litinové nebo smaltové. Vždy záleží na jejich konkrétní stavbě, přesto můžeme doporučit spíše mřížky litinové – lépe se udržují a hrnce se po nich dobře přesouvají.

Elektrické zapalování plynového hořáku by mělo být samozřejmostí u každé plynové varné desky, stejně jako pojistka hořáku.

Standardně najdete kombinovaný sporák se 4 plynovými hořáky. Výjimečně natrefíte u kombinovaného sporáku na plynové varné desky se 3 nebo s 5 hořáky.

Vybavení a funkce elektrické trouby

U kombinovaného sporáku vám trouba nabídne pro výběr více možností než plynová varná deska. Jde především o její výbavu a funkce, které pomáhají s přípravou chutnějších a zdravějších pokrmů a usnadňují údržbu. Záleží pak již na vás, zda zůstanete u tradičního způsobu pečení, nebo chcete využívat horký vzduch či gril nebo zda zainvestujete do trouby s parní funkcí.

Funkce a programy elektrické trouby

  • Tradiční pečení – běžná funkce, při které se aktivuje horní i spodní topné těleso. Funkce je vhodná pro pečení všech druhů jídel na jedné úrovni.

  • Horký vzduch – ventilátor s topným tělesem rozhání horký vzduch po celém vnitřku trouby a udržuje tak rovnoměrnou teplotu ve všech jejích částech. Při horkovzdušném pečení můžete péct několik plechů najednou. Pečený pokrm se proudícím teplým vzduchem nejen peče, ale i vysušuje, což mu dodá křupavosti, ovšem nemusí to být vhodné pro všechny recepty.

  • Gril – funkce s otočným roštem, která vám umožní připravit si křupavé pečené kuře nebo jiné masové pochoutky.

  • Rozmrazování – lze použít k urychlení rozmrazování jídel na pokojovou teplotu. Průběh rozmrazování je maximálně šetrný, aby si pokrm ponechal svou chuť i aroma.

  • Parní funkce – zvaná rovněž PlusSteam nebo SteamBake, umožní docílit lepší výsledky při přípravě jídla. Např. pokud pečete domácí chleba, přidání páry zajistí jeho lesklejší barvu, křupavější kůrku a chutnější texturu.

Doplňkové vybavení elektrické trouby

  • Časovač – funguje jako minutka. Umožňuje nastavit dobu pečení a vy se tak můžete věnovat jiným činnostem, aniž byste museli hlídat čas. Po uplynutí nastaveného času se ozve zvukový signál, u některých modelů se trouba sama i vypne.

  • Samočištění – velice usnadní údržbu a čištění trouby. Setkat se můžete s katalytickým nebo pyrolytickým čištěním, ale také s čištěním pomocí vodní páry.

  • Tlumené zavírání dvířek – zaručuje velmi tiché a šetrné zavírání dvířek trouby s tlumeným dovíráním, a to i bez vaší asistence. Stačí pouze jemný dotek.

  • Termosonda – kontroluje vámi nastavenou teplotu uvnitř pokrmu, například velkých porcí pečeně. Stačí ji vpíchnout do masa a nastavit požadovanou teplotu. V návodu je vždy uvedeno, jaká teplota je optimální pro přípravu jednotlivých druhů masa. Po skončení pečení se trouba automaticky vypne, případně se spustí i zvukový signál

  • Push knoflíky – představují speciální designovou i praktickou vychytávku. Knoflíky s Push (= zamačkávací) úpravou bývají velmi pohodlné na ovládání a dodávají troubě elegantní vzhled. Zamáčknutím totiž získáte hladký rovný panel, který se snadno čistí.

  • Teleskopické vysouvání plechu – usnadní manipulaci s plechem při pečení, protože vám dovolí vysunout téměř celý pekáč, aniž byste jej museli přidržovat. Podlévání a dochucování jídel během přípravy je tak mnohem pohodlnější a bezpečnější.

  • Zabudovaná myčka nádobí – řešíte nedostatek prostoru v malé kuchyni? Kombinovaný sporák se zabudovanou myčku může být vhodnou alternativou. Je třeba ale počítat s menším objemem trouby i myčky.

Barva kombinovaného sporáku

Kombinovaný sporák je volně stojící spotřebič, který je v rámci kuchyňské linky pořád „na očích“. Pokud již máte své favority po funkční a konstrukční stránce, můžete si vybírat i po stránce designové. Sporák totiž nemusí být pouze bílý, na trhu jsou i sporáky v provedení nerez, antracit/bronz, jasmín/bronz a další.

Typy kombinovaných sporáků

Kombinované sporáky s šířkou 50 cm

Kombinované sporáky s šířkou 50 cm

  • Užší varianta vhodná i do menších prostor
  • Dle konstrukce nabídnou menší i větší troubu

Do menších kuchyní nebo všude tam, kde to dispozice kuchyňské linky vyžaduje, se hodí kombinované sporáky o šířce 50 cm. Menší šířka ovšem nemusí nutně znamenat malý objem trouby. Na trhu tak můžete sehnat kombinovaný sporák v šířce 50 cm s troubou do 50 litrů, ale také s velkou troubou o objemu až 70 litrů. Užší rozměr se pak samozřejmě projeví na velikosti varné desky.

Výhody a nevýhody
  • Zaberou méně místa
  • Možnost výběru malého i velkého objemu trouby
  • Velký výběr modelů
  • Menší varná deska
Kombinované sporáky s šířkou 60 cm

Kombinované sporáky s šířkou 60 cm

  • Širší varianta kombinovaného sporáku
  • Nemusí automaticky znamenat velký objem trouby

Kombinovaný sporák o šířce 60 cm většinou disponuje i objemnější pečicí troubou a samozřejmě poskytuje rozměrnější varnou desku. Při výběru ale dávejte pozor, protože i širší model kombinovaného sporáku může být vybaven pouze malou pečicí troubou. Vše závisí na jeho konstrukci či na velikosti odkládacího prostoru pro plechy.

Výhody a nevýhody
  • Zpravidla velký objem trouby
  • Prostorná varná deska
  • Zabere více místa
  • Menší výběr modelů
Kombinované sporáky s klasickou pečicí troubou

Kombinované sporáky s klasickou pečicí troubou

  • Vhodné do všech domácností
  • Široký výběr modelů

Kombinovaný sporák s klasickou pečicí troubou nenabídne žádné nadstandardní funkce pro dokonalejší přípravu jídla, nicméně bývá cenově dostupnější a nenáročné domácnosti poskytne vše, co k přípravě pokrmu potřebuje. U klasické pečicí trouby můžete čekat typy ohřevů horní, dolní, kombinovaný, ventilátor, rozmrazování, případně gril.

Výhody a nevýhody
  • Nabízí všechny základní programy a funkce
  • Hodí se do nenáročné domácnosti
  • Dobrý poměr cena/výkon
  • Postrádají nejmodernější funkce pro přípravu jídla
Kombinované sporáky s horkovzduchem

Kombinované sporáky s horkovzdušnou troubou

  • Elektrická trouba s kruhovým topným tělesem
  • Snadné a rovnoměrné pečení různých pokrmů

Horkovzdušné trouby jsou podobné troubám klasickým, ale jsou navíc vybavené kruhovým topným tělesem. Někdy jsou tyto trouby označované jako trouby s pravým horkým vzduchem. Je totiž rozdíl, jestli trouba disponuje pouze ventilátorem, který jen rozhání teplý vzduch, nebo i kruhovým topným tělesem, které má vlastní zdroj tepla a vhání do trouby již ohřátý vzduch. Horký vzduch umožňuje lepší a rovnoměrnou přípravu jídel. V horkovzdušné troubě můžete péci více plechů s různými potravinami najednou, protože vůně a chutě jednotlivých vrstev se nepromíchají.

Výhody a nevýhody
  • Ohřátý vzduch vstupuje do trouby rovnoměrně
  • Rovnoměrná a rychlejší příprava jídla
  • Pečení dvou a více odlišných jídel najednou
  • Šetří čas i peníze
  • Trouby bez kruhového topného tělesa horký vzduch jen rozhání
Kombinované sporáky s parní funkcí

Kombinované sporáky s parní funkcí

  • Pára pomůže dosáhnout lepších výsledků při přípravě jídel
  • Přidání páry vylepší chuť i strukturu pokrmu

Kombinovaný sporák s parní funkcí umožňuje přidání páry k horkému vzduchu ze začátku pečení, čímž dosáhnete kyprého a vláčného vnitřku a křupavé kůrky na povrchu. Pozor, nejedná se o vaření v páře. Parní funkci oceníte zejména při přípravě domácího pečiva, kynutých těst a koláčů, ale také při pečení masa a dalších jídel.

Výhody a nevýhody
  • Přidání páry zajistí lepší výsledky při pečení
  • Moučníky lépe vykynou a maso se nevysušuje
  • Pečivo má lepší barvu a lesklejší povrch
  • Vyšší pořizovací cena

Nejčastější otázky při výběru kombinovaného sporáku

Jaké jsou přednosti horkovzdušné trouby?

Oproti klasickým troubám modely s horkým vzduchem distribuují teplo rovnoměrně v celé troubě. Díky tomu je možné péci několik plechů zároveň. Jednoduše řečeno, horkovzdušná trouba umožňuje pečení ve více úrovních najednou, což vám ušetří čas, energii i peníze. Výkonný ventilátor s kruhovým topným tělesem nejen zajišťuje rovnoměrné proudění vzduchu, ale také brání smíchávání vůní a chutí jednotlivých jídel.

Co znamená pyrolýza, katalýza nebo vodní čištění?

Jedná se o způsoby, jak udržet téměř bez námahy čistý vnitřek trouby. 

  • Pyrolytické čištění

Pyrolytická trouba se po aktivaci samočisticího programu rozehřeje na velmi vysoké teploty (až 500 °C), při kterých spálí veškeré nečistoty na popílek. Poté stačí povrch po vychladnutí (ideálně ještě když je mírně zahřátý) jen přetřít mokrým hadříkem a je hotovo.

Katalytické trouby, jsou vybavené speciálním vnitřním obložením z pórovitého smaltovaného materiálu. Díky němu trouba do sebe jako houba natáhne mastnotu a nečistoty, které teplem následně zoxidují a odpaří se v průběhu běžného pečení.

Tomuto způsobu čištění se říká i AquaClean nebo EcoClean. Takové pečicí trouby lze díky jejich speciální úpravě vnitřku čistit jen za pomocí páry. Vodu nalijete na pekáč a spustíte funkci čištění vodní párou. Pára změkčí nečistoty a nabobtná připáleniny, které cca po půl hodině, kdy skončí čisticí funkce, stačí setřít utěrkou.

Jak čistit troubu bez samočisticí funkce?

Nejlepší je, když troubu vyčistíte po každém pečení a ideálně dokud zcela nevychladne. V takovém případě vám postačí hadřík namočený v teplé vodě a trochu mycího prostředku. Tento postup ovšem dodržuje málokdo, a tak nečistoty v troubě zasychají a při dalším pečení se ještě více připékají. Čištění je pak namáhavější, ale je třeba mít na paměti, že na povrch trouby musíme opatrně, abychom ho nepoškrábali. Nečistoty v troubě tedy nikdy nedrhněte škrabkou, drátěnkou nebo jiným ostrým předmětem. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky.

Na čištění trouby používejte měkkou houbičku a správný čisticí prostředek. Nejjednodušší a zaručený způsob, jak si poradit s mastnotou a odolnými připáleninami, jsou speciální čističe na troubu. Mají praktický rozstřikovač, díky kterému se snadno dostanete i na méně přístupná místa, jsou šetrné, zdravotně nezávadné a účinné. Na pomoc si můžete vzít i pomocníky ze špíze. Osvědčené prostředky jsou jedlá soda a ocet. Z jedlé sody a teplé vody vytvořte pastu, kterou potřete stěny vnitřku trouby a necháte působit několik hodin, ideálně přes noc. Při čištění trouby octem potřete připáleniny na stěnách a roštech hadříkem namočeným v octu. Poté troubu rozehřejte na cca 150 °C a po dosažení nastavené teploty troubu vypněte. Lepších výsledků docílíte trochou vody v hrnci, která při odpařování pomůže připáleniny ještě více zjemnit.


Pozn.: Podrobnější návod i další doporučení a tipy najdete v našem článku Jak vyčistit troubu.


Slovník pojmů 

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info