Select the item on the page that has the error

Take advantage of free shipping! Add the code PLATIMONLINE in your shopping cart for orders over 1000CZK without VAT.

Doručení zdarma Alkoholtester

Cesta autem do Chorvatska (2019) – RADY A TIPY

Catalogue

Article

Aktualizováno

Do Chorvatska se dnes již dá dostat relativně snadno a rychle. Na druhou stranu, pokud se trefíte do výměny týdenních turnusů, dokáže se cesta do Chorvatska proměnit v peklo. O tom, jak jet do Chorvatska autem v roce 2019, ať už chcete či nechcete platit dálniční známky nebo mýto, pojednává tento článek.

Chorvatská dálnice

Cesta autem do Chorvatska – OBSAH

 1. Na dovolenou do Chorvatska autem po klasické cestě
 2. Cesta do Chorvatska: jak obejít mýtné
 3. Cesta do Chorvatska autem přes Maďarsko
 4. Kudy nejlépe do Chorvatska ze západní půlky republiky
 5. Cesta do Istrie po dálnici i mimo ni
 6. Cestu do Chorvatska autem pořádně naplánujte
 7. Ceny benzínu nejen v Chorvatsku
 8. Jaké jsou třeba cestovní doklady do Chorvatska?
 9. Roaming v Chorvatsku

Na dovolenou do Chorvatska autem po klasické cestě

Naše cesta autem do Chorvatska začíná variantou přes Rakousko a Slovinsko. Pokud vyrážíte z většiny míst v České republice, povede vaše cesta do Chorvatska přes Mikulov (E461) nebo Hatě (E59). Obě silnice se v Rakousku časem mění v dálnice a protínají se ve Vídni.

iRakouské dálniční známky
Pro užívání rakouských dálnic musíte mít zakoupenou platnou dálniční známku. Běžná známka na auto v Rakousku stojí 9,2 €, což je v přepočtu 240 Kč, a platí deset dnů. Při týdenní dovolené vám tak vystačí i na zpáteční cestu.

Ve Vídni se při cestě do Chorvatska kolonám prakticky nevyhnete, a to hlavně na výjezdu směr Štýrský Hradec (Německy Graz). Kolony jsou zde běžné nejen o prázdninách. 

Cesta do Chorvatska pokračuje po rakouské dálnici A2 směrem na Klagenfurt/Villach. Zde přes léto počítejte s minimálně třemi dopravními omezeními, kde je provoz sveden do jednoho pruhu. Zdržíte se tak v obou směrech. Kousek od Štýrského Hradce odbočte na dálnici A9 ke slovinským hranicím. Rakouskou dálnicí A9 projedete za chvíli, a poté se ocitáte ve Slovinsku.

Jak objet slovinskou dálnici? Cesta do Chorvatska autem bude o 400 Kč levnější!

Slovinskem se dá cesta do Chorvatska projet rychle po dálnicích A1 a A4. Zde vás ovšem čekají nemalé výdaje: na relativně krátký úsek od rakouských hranic podél Mariboru a Ptuje, potřebujete dálniční známku, jež stojí 15 € (v přepočtu 390 Kč). Ta navíc platí pouze týden, takže pokud jedete autem do Chorvatska klasicky na dva víkendy, budete ji na zpáteční cestě muset koupit pravděpodobně znovu. Kvůli pár desítkám minut jízdy tak zaplatíte nemalé peníze.

Chorvatský přístav
Cesta do Chorvatska autem není vždy jednoduchá, ale stojí za to.

Pokud nechcete platit za slovinskou dálniční známku, nemusíte. Cestu do Chorvatska přes Slovinsko mimo dálnici objedete takto: ještě v Rakousku, na dálnici A9, sjedete na exitu číslo 226 Gersdorf na silnici číslo 69 a vyrazíte směr Mureck. V tomto příhraničním městečku přes most překonáte řeku Muru a ocitnete se v Trate, ve Slovinsku. Pokračujete dále přes Lenart ve Slov. Goricach do Ptuje.

Cesta do Chorvatska autem přes Slovinsko není kvůli drahé dálnici úplně optimální. Na druhou stranu lze dálnici objet přes silnice druhé a třetí třídy, díky čemuž cesta získá nádech dobrodružství.

Po příjezdu do Ptuje, odkud už je to autem do Chorvatska co by kamenem dohodil, máte několik variant, jak pokračovat. První je využití nejpřímější trasy po silnici E59. Problémem ale je, že tato silnice před frekventovaným hraničním přechodem Gruškovje/Macelj dojíždí formou klasické dvouproudovky. A protože Chorvatsko ještě není součástí schengenského prostoru a na hranicích se Slovinskem tak stále probíhají kontroly, je tato cesta do Chorvatska zahalená kamióny a vznikají tak zde kolony.

iChorvatsko a hraniční kontroly
Celníci na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem turisty z Evropské unie nezdržují a většinou jen letmo zkontrolují cestovní doklady. Přesto se můžete na hranicích zdržet na poměrně dlouhou dobu, a to buď z důvodu kolony kamiónů nebo nebo proto, že je před vámi odbavováno vozidlo, jehož posádka necestuje ze země patřící do schengenského prostoru. Proto doporučujeme se před přechodem zařadit do pruhu EU, EEA, CH, který je vyhrazen pro vozidla ze Schengenu a kontroly zde probíhají v rychlejším tempu. Naopak v pruhu EU, EEA, CH, NON-EU můžete zažít zbytečné zdržení.

Ideální je překročit hranici na přechodu na nějaké nenápadné komunikaci v lesích, kde je málo aut. Po cestě do Chorvatska poblíž Ptuje to jsou například přechody Gradišč/Svetlin nebo Drenovec. Nicméně i ty se v sezóně dokáží zaplnit automobily turistů.

Po projetí jednoho z přechodů pokračujte po silničkách na jih (mapa Chorvatska vám přinejhorším pomůže), až se dostanete na hlavní silnici číslo 35. Zahněte doprava a jeďte do Švaljkovce, kde se přes exit číslo 4, Sv. Křiž/Začretje, napojíte na chorvatskou dálnici A2.

Na druhou stranu je potřeba zvážit, zda jsou pro vás tyto patálie nutné a nakonec přeci jen nevyužít konečně dostavěnou slovinskou dálnici spojující Rakousko a Chorvatsko.

iPozor na ilegální přechody hranic
V oblasti na jih od Ptuje se nachází několik silnic a silniček, kudy lze bezproblémově přejet autem z Chorvatska do Slovinska, přestože nejde o oficiální hraniční přechody, například u obce Zalužje nebo ve vesnici Meje. Správně byste se na takových místech měli otočit a jet se odbavit k regulérnímu přechodu. V případě, že tak neučiníte a hranici autem do Chorvatska přejedete, dopouštíte se ilegálního přechodu. Pokud by vás v takovém případě chytli policisté či celníci, můžete dostat pokutu až ve výši 400 €.

Chorvatské dálniční poplatky se pro sezónu 2019 zvýšily

Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Pokud to ještě nevíte, tak zde zjistíte, že ceny dálnic jsou v létě o 10 % vyšší než po zbytek roku.

Celkově vás cesta ze Švaljkovce na Makarskou, oblíbený to cíl českých turistů, vyjde v přepočtu na necelý tisíc korun, pokud jedete po dálnici A2 už z Macelju, je to o něco dražší. Jestliže budete pokračovat úplně na jih k Dubrovniku a pojedete po dálnici až na úplný konec dálnice A1, je to přibližně o sto korun dražší.

iPřečtěte si také, jak cestovat se zvířetem bezpečně a pohodlně nejen do Chorvatska.

Po dálnici A2 dorazíte k Záhřebu, kde na křižovatce Lučko plynule přejedete na dálnici A1 (po té, co byl navýšen počet pruhů před mýtnou bránou Lučko, by zde neměly být kolony tak dlouhé jako v minulosti) a pak už vám zbývá 433 kilometrů k exitu 28, Šestanovace, odkud už je to na Makarskou pár minut jízdy.

Jaderské moře
Cesta do Chorvatska končí u Jadranu, který je opravdu magický.

Můžete ale pokračovat k exitům 29, Zagvozd (odtud se na Makarskou dostanete přes Tunel Sveti Ilija, jenž je od nového roku bez poplatků), nebo exit 30, Ravča. Výběr exitu záleží na tom, kde konkrétně na Makarské budete pobývat.

Cesta do Chorvatska autem by měla být plynulá: Chorvaté se tradičně snaží, aby v červenci a srpnu byly jejich silnice maximálně sjízdné a tak na toto období žádné rekonstrukce neplánují. Z Lučka k Makarské byste optimálně měli jet pět a půl hodiny.

iAktuální chorvatské informace z dopravy můžete sledovat na těchto stránkách (Chorvatsky nebo Anglicky).

Pokud cestujete Chorvatskem až do Dubrovniku, protáhnete si jízdu o dalších 133 kilometrů, převážnou část po pobřežních serpentinách Jadranské magistrály (silnice číslo 8). Zdržení můžete čekat na hraničním přechodu s Bosnou a Hercegovinou, kde pohraničníci při cestě do Chorvatska kontrolují každé auto. V sezóně by se celníci ale neměli pouštět do důkladných prohlídek, a proto by zdržení na hranicích nemělo být dlouhé.

Cesta do Chorvatska levně: jak obejít mýtné

Pokud cestujete do Chorvatska autem nízkonákladově nebo si i cestu samotnou chcete více užít, můžete se vyhnout chorvatské dálnici. Hned po příjezdu do země, za přechodem Macelj, vede s dálnicí A2 souběžná bezplatná komunikace s číslem 1, po níž se dostanete až do Záhřebu. Pokud jste překročili slovinsko-chorvatskou hranici na menším přechodu a cestujete přes silnici číslo 35, pojedete do Švaljkovce, kde již na silnici číslo 1 narazíte.

iPřečtěte si také, jak cestovat autem s dětmi nejen do Chorvatska.

Pokud budete odmítat i sebekratší cestu po dálnici, zavítáte přímo do srdce hlavního města Záhřebu. V centru však počítejte se zdržením, i zde jsou zácpy na denním pořádku. Můžete si zde dát pauzu a trochu se po městě porozhlédnout, nebo můžete městem projet rovnou: v obou případech se při výjezdu z města držte styčného bodu v podobě záhřebské Arény, odkud již vede přímá cesta z města.

Před dálnicí A1 odbočte na Lučko, ovšem ne na exit nebo odpočívadlo, ale do záhřebské čtvrti Lučko. Zde opět začíná silnice číslo 1, která vede souběžně s dálnicí A1.

Cesta do Chorvatska autem lze realizovat i mimo dálnice. Můžete například zkusit cestu po Jadranské magistrále, nebo můžete jet přes Knin přímo ke Splitu.

Po 55 kilometrech od Záhřebu dorazíte do Karlovacu, kde můžete dát pauzu a porozhlédnout se po městě: najdete zde například spoustu jizev po válce v Jugoslávii.

Objevte zajímavá místa v Chorvatsku a zpříjemněte si cestu autem!

Za Karlovacem silnice číslo 1 již vede více nezávisle na dálnici A1. Po necelých 80 kilometrech dorazíte k Plitvickým jezerům, které vzhledem ke krásné a zachovalé přírodě rozhodně stojí za návštěvu, byť vstupné není nejlevnější a letos výrazně podražilo. Za dospělého zaplatíte cca 850 korun a za dítě starší sedmi let dáte 270 korun.

Plitvická jezera
Při cestě do Chorvatska se můžete stavit u Plitvických jezera, jež patří k nejkrásnějším rezervacím na světě.

Po kratší cestě dorazíte do Korenice, kde můžete vybrat jednu ze dvou bezplatných variant: buď budete po silnici číslo 1 pokračovat přes Knin přímo do Splitu, nebo odbočíte na silnici číslo 25 a přes Gospić dorazíte do Karlobagu, kde se napojíte na legendární Jadranskou magistrálu.

Druhá varianta má výhodu, že se opět můžete podívat na pěkná místa, například do hezkých přímořských měst Zadar, Šibenik nebo Split (do těchto měst ale není problém dostat se snadno i z dálnice A1). Všechny zmíněné chorvatské komunikace by rovněž měly být přes léto plně funkční.

Rakousko-slovinská varianta = krátká, ale na cestě autem počítejte s kolonou ve Vídni

 • Nejkratší možná cesta
 • Trasa v drtivé většině vede přes dálnice
 • Příznivá cena rakouské dálniční známky
 • Možnost vyhnutí se přeplněnému hraničnímu přechodu Macelj
 • Možnost podívat se na zajímavá místa
 • Kolony ve Vídni
 • Drahé dálniční známky ve Slovinsku (lze obejít)
 • Problematická cesta na chorvatské dálnici A1 při střídání turnusů

Cesta do Chorvatska autem přes Maďarsko

Jelikož cesta autem do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko má vedle výhod i své mouchy, zkouší každoročně čím dál více českých řidičů cestu přes Maďarsko. Pro Jihočechy, bydlící nedaleko rakouských hranic, tato varianta cesty do Chorvatska asi nemá moc smysl, ale pro zbytek republiky má tato trasa své kouzlo v podobě nepřetížených maďarských silnic, možnosti dobrého a levného stravování přímo u silnice a v neposlední řadě příznivých cen benzínu. Navíc při cestě do Chorvatska autem překvapivě není o moc delší než Rakousko-slovinská trasa (asi jen o 50 kilometrů, což je při tak dlouhé cestě skoro nic).

i S tématikou auto-moto pro vás máme připravené i další články:

Cesta do Chorvatska autem začíná na hraničním přechodu Břeclav/Brodské a po slovenské dálnici D2 pokračuje do Bratislavy (Zlíňané a Ostraváci mohou jet do Bratislavy přes Trenčín, ale navzdory kratší vzdálenosti je to paradoxně časově náročnější varianta).

Slovenská dálniční známka stojí 10 € na deset dnů a je virtuální: dostanete jen účtenku a vaše SPZ je zanesena do kontrolního systému. Pokud je vám líto 260 korun, můžete Slovenskem projet přes silnice 1. třídy.

Levná dovolená v Chorvatsku začíná u levné cesty

Vítejte v Maďarsku. Od Bratislavy přijíždíte po dálnici M15, či po silnici 150 – pokud jste šetřili na slovenské dálniční známce. V obou případech byste za chvíli měli dojet na dálnici M1. Nezapomeňte si koupit známku: stojí a platí stejně jako na Slovensku, tedy v přepočtu asi 260 Kč na deset dnů, což se vyplatí, jelikož v Maďarsku můžete cestou do Chorvatska projet 194 kilometrů po dálnici, což už je slušná vzdálenost.

iZjistěte také několik tipů, jak si vybrat správné zavazadlo.

Na dálnici M1 pokračujte směr Budapešť. Po necelých 45 minutách cesty dorazíte na exit 129, kde přejedete na dálnici číslo M85 a pokračujte až na její konec u města Szombathely.

Pokud byste nechtěli ani v Maďarsku platit za známku, tak kousek od slovenských hranic, u obce Mosonmagyarvár, nenajíždějte na dálnici M1, ale vydejte se po silnici B6. Po dvou hodinách jízdy i vy dorazíte do města Szombathely, kde končí již zmíněná dálnice M86.

Cesta do Chorvatska autem může vést přes Maďarsko, což je díky nově prodloužené maďarské dálnici také dobrá varianta. 

Další kus cesty do Chorvatska přes Maďarsko je pro platiče i neplatiče známek již společná: po silnici B7 pokračujte do Kámu, kde přejedete doprava na silnici číslo 8 směr Štýrský Hradec, a po pouhých deseti minutách jízdy, u obce Vasvár, opět změníte silnici: tentokrát odbočíte vlevo a po silnici číslo 74 vyrazíte k Nagykanizse.

Mlini
Městečko Mlini se nachází po cestě do Chorvatska autem úplně na jihu.

Těsně před Nagykanizsou, po sto kilometrech jízdy, narazíte na dálnici M7, po níž se do dvaceti minut ocitnete na chorvatské hranici. Po její překonání pokračujete na cestě do chorvatského vnitrozemí po dálnici A4 směr Záhřeb. Po hodině cesty dorazíte k mýtné bráně Lučko - no a dál už to znáte z popisu Rakousko-slovinské varianty.

Pokud nemůžete v Maďarsku na dálnici kvůli chybějící známce, budete muset projet Nagakanizsou, kde odbočíte doprava na silnici číslo 7 a taktéž vyrazíte autem po cestě do Chorvatska.

Další velmi zajímavou možností, jak projet Maďarskem, je cesta přes Budapešť. Tato trasa je sice o 130 km delší, ale po celou dobu jízdy Maďarskem neopustíte dálnici. Od Slovenska pojedete po dálnici M1, u hlavního města zahnete na exitu 15 na obchvat M0 a hned poté se vydáte po dálnici M7 směrem na Székesfehérvár. Po této dálnici dojedete až k chorvatským hranicím, kde se M7 mění v A4. Výhodou této trasy je možnost zastavení u jezera Balaton, které je vyhledávaným cílem turistů v Maďarsku.

Jestliže máte v plánu i v Chorvatsku bojkotovat mýtné, tak zbystřete: ihned po celní kontrole totiž najedete na dálnici A4 a pokud nechcete být v Chorvatsku přivítáni mýtnou branou, musíte z dálnice sjet ihned na prvním exitu (1, Goričan), kde začíná silnice číslo 3, směr Záhřeb. Cestou se můžete zastavit v turisticky zajímavém Varaždínu, kterým budete projíždět.

Maďarská varianta pro jízdu vlastním autem do Chorvatska

 • Oproti Rakousko-slovinské trase volnější silnice
 • Slušná délka maďarských dálnic za příznivou cenu
 • V Maďarsku se dá přímo u silnice dobře a levně najíst  
 • Relativně levný benzín v Maďarsku
 • V Maďarsku musíte absolvovat 100 km jízdy po klasické dvouproudovce
 • Málo zajímavých míst po cestě
 • Nenabízí alternativu cesty od Záhřebu na jih

Kudy nejlépe do Chorvatska autem ze západní půlky republiky

Řidiči z Plzeňska a Českých Budějovic, ale i z Prahy či Karlovarského nebo Ústeckého kraje, mohou jet autem do Chorvatska ještě po třetí trase: ta vede přes hraniční přechod Dolní Dvořiště (E55) do Lince, odkud se dá pokračovat po dálnici A1 směr Salzburg. U obce Sattledt zahnete na dálnici A9 směr Maribor a pak krásným prostředím Alp pokračujete až ke Štýrskému Hradci, kde se napojíte na Rakousko-slovinskou variantu. Ale pozor, na dálnici A9 musíte dvakrát platit mýtné nad rámec běžného dálničního poplatku. Za průjezd Bosruckým tunelem je to 5,5 € a za Gleinalmský tunel je to dokonce 9 €.

Průjezd Alpami je také dobrá varianta, kudy cestovat do Chorvatska autem.

Alternativou této trasy může být cesta z České republiky po D5 přes Rozvadov, resp. po D6 přes Cheb a napojení na německou dálnici A93 směr Regensburg. Z Regensburgu pak můžete pokračovat buď směrem na rakouský Linec po dálnici A3 nebo na Salzburg po A8 a dále jet podle popisu výše. Pohodlná cesta po německých dálnicích je sice o 250 kilometrů delší, ale zpravidla bezstarostná.

Autem do Chorvatska z Plzně či Budějovic? Jihočeská varianta je přesně pro vás!

 • Obyvatelům Plzně nebo Českých Budějovic ušetří spoustu času
 • Vyhnutí se české dálnici D1
 • Vyhnutí se Vídni a tamějším zácpám
 • V Rakousku drtivou část jízdy jedete po dálnici
 • Cena rakouské dálniční známky
 • Krásná cesta Alpami
 • Moravanům nebo Slezanům tato varianta vůbec nepomůže
 • Přetížené silnice na jihu Čech (dálnice D3 je stále krátká)
 • Hustá doprava na rakouské dálnici A9
 • Dva zpoplatněné tunely na A9

Cesta autem na Istrii po dálnici i mimo ni

Na závěr si popíšeme ještě jednu cestu do Chorvatska autem, která nekončí v Dalmácii, ani u Dubrovniku, ale v Istrii. Ta vychází z chorvatské dálnice A1 a jejího exitu číslo 6, Bosiljevo II, což je za Záhřebem. To znamená, že při cestě do Istrie můžete použít všechny tři výše uvedené varianty.

Za zmíněným exitem Bosiljevo II začíná chorvatská dálnice A6, na kterou sjedete. Po hodině jízdy dorazíte do Rijeky, krásného města, které nezapře svůj italský původ. Pokud se zde nechcete zdržovat, tak můžete přejet na dálnici A8, jež vede do úplného středu Istrie, ale také můžete využít pobřežní komunikaci číslo 66 do Puly. Prostředkem Istrie ještě vede dálnice A9, propojující Pulu se slovinskou hranicí nedaleko Koperu.

Když vaše cesta do Chorvatska nevede na jih, ale na sever. Autem můžete jet po dálnici i po silnici 1. třídy.

Pokud nechcete při cestě Chorvatskem platit mýto, tak pro vás začíná cesta již v Karlovacu, odkud po silnici číslo 3 dojedete do Rijeky – no a odtud se po běžných silnicích již dostanete v rámci Istrie kamkoliv.

Cestu do Chorvatska autem pořádně naplánujte

Ještě před samotnou cestou do Chorvatska je důležité vše naplánovat a pořádně se připravit.

iJak připravit auto před cestou na dovolenou se dozvíte v našem článku Jak připravit auto na dovolenou.

Důležité je cestu načasovat. Zároveň musíte vzít v potaz všeobecně známý fakt, že v Chorvatsku se většina turnusů střídá o sobotách.

Úplně nejhorší, co můžete udělat, je vyrazit na cestu do Chorvatska autem v pátek odpoledne. V takovém případě vás čeká na silnicích doslova peklo, zvlášť pokud pojedete po české dálnici D1. Ale ani v Rakousku či Slovinsku to není o moc lepší, jelikož na tamější dálnicích přibydou i turisté z Německa, Rakouska či Holandska, kterých autem do Chorvatska cestuje také hodně. Především první dvě národnosti se svým typickým smyslem pro řád vyrážejí v pátek a další alternativy pro ně nepřichází v úvahu.

Hustá doprava při cestě do Chorvatska samozřejmě rovněž panuje v sobotu přes den, což je v letní sezóně pro cestování v Chorvatsku nejhorší možný okamžik vůbec. Pokud máte v práci tu možnost, vemte si dovolenou například od úterý do úterý (či od středy do středy), vyhnete se tak nejhorším termínům na cestu, k čemuž například nabádá i Chorvatské turistické sdružení. A když už se cestě do Chorvatska autem v pátek či sobotu přes den z jakéhokoliv důvodu nevyhnete, jeďte alespoň přes Maďarsko.

iPodívejte se také, jaký DVD přehrávač do auta vybrat a zabavit tak spolujezdce.

Sobotní cestování přes Rakousko a Slovinsko ale nabízí alespoň jedno pozitivum: při cestě do Chorvatska můžete bez skrupulí využít hraniční přechod v Macelju, protože sobota je jediný den, kdy tato celnice není zahalená kamiony.

Cesta autem do Chorvatska
Cestovat do Chorvatska mimo hlavní sezónu je také jedno z řešení, jak se vyhnout přeplněným dálnicím.

Ideální čas na cestu do Chorvatska je noc, kdy je sice na silnicích stále relativně dost rekreantů, ale místní obyvatelé jednotlivých států spí: v takových chvílích je doprava nejplynulejší. Můžete vyrazit třeba v devět, deset večer a na jih Chorvatska dorazíte po ránu, kdy dopravní špička teprve začíná. Tato možnost je vhodná i pro rodiče s malými dětmi, jelikož potomci při cestě spí a nerozptylují tak řidiče.

iPodívejte se také na několik tipů, jak cestovat s miminkem.

Pro zpáteční cestu platí stejné principy, co pro cestu do Chorvatska.

Ceny benzínu nejen v Chorvatsku

V Chorvatsku nejsou pohonné hmoty vůbec levnou záležitostí, o čemž svědčí třeba fakt, že ceny benzínu a nafty jsou zde vyšší než v Rakousku. Litr benzínu Eurosuper 95 stojí v průměru 10 kun, což je v přepočtu přibližně 35 korun, Eurosuper 100 stojí v průměru 10 a půl kuny, což je aktuálně skoro 37 korun. O něco levnější je nafta: Eurodizel se pohybuje také okolo 10 kun.  Aktuální ceny benzínu můžete sledovat na speciálních chorvatských stránkách Cijene goriva.

Cestování do Chorvatska přes Maďarsko má rovněž výhodu v cenách pohonných hmot: litr benzínu zde stojí okolo 360 forintů, což je v přepočtu necelých 29 korun. Nafta je je ještě o něco lacinější.

Chorvatsko
Po ne vždy jednoduché cestě autem do Chorvatska si můžete moře pořádně užít.

Za účelem šetření můžete zkusit známé „vychytávky“: třeba načerpat benzín do kanystrů a doplňovat palivo na odpočívadlech. Další možnost, jak ušetřit, se přímo nabízí, pokud na cestě do Chorvatska zrovna jedete okolo bosenských hranic. Můžete zajet na otočku do Bosny a tam natankovat. Litr benzínu na tamějších benzinkách stojí něco málo přes dvě bosensko-hercegovinské marky, což je v přepočtu okolo 27 korun. To je cena vskutku lidová. Nafta zde nestojí ani těch zmíněných 27 korun.

iNázvy pohonných hmot v zahraničí
Abyste cestou nezadřeli motor...
Natural 95: Super, Super-Bleifrei (Rakousko), Eurosuper 95, Super (Slovinsko), Szuper Benzin (Maďarsko), Super, Eurosuper 95 (Chorvatsko), Super 95 (Bosna a Hercegovina)
Natural 98: Super Plus (Rakousko), Eurosuper 98, Super Plus (Slovinsko), Szuper Plusz, 98 Oktan (Maďarsko), Super Plus, Eurosuper Plus 98 (Chorvatsko), Premium 98 (Bosna a Hercegovina)
Nafta: Diesel (Rakousko), Nafta, Diesel (Slovinsko), Diesel, Dizel (Maďarsko), Dizel, Diesel, Eurodiesel (Chorvatsko), Diesel (Bosna a Hercegovina).

Jaké jsou třeba cestovní doklady do Chorvatska? Kdo musí mít pas?

Spousta dovolenkářů před cestou do Chorvatska autem neví, jaký doklad si sebou vzít: Chorvatsko je totiž členem Evropské unie, ale zároveň ještě není součástí schengenského prostoru, což turisty mate. Takže: na cestu do Chorvatska vám stačí občanský průkaz, pro děti do 15 let je nutný cestovní pas.

Roaming v Chorvatsku

Jako rekreanty by vás také mohlo zajímat, jak funguje volání v Chorvatsku po nedávném zrušení roamingu v EU. I to je jednoduché: ceny za volání a esemesky jsou takové, jaké máte v Čechách nasmlouvány ve svém tarifu. Telefon v Chorvatsku zkrátka můžete používat stejně jako doma. Tak co, kdy vyrazíte?

Články o cestě do zahraničí vám přinášíme už několik let. Až se budete příští rok opět chystat na dovolenu, nezapomeňte se sem vrátit, najdete zde aktualizované informace pro léto 2020.

TomTom VIA 62 Europe Lifetime Maps - GPS Navigation
-17%
TomTom VIA 62 Europe Lifetime Maps
GPS Navigation - Lifetime Maps Europe, 6" touchscreen, lane guidance, TomTom MyDrive service, hands-free, 16GB memory, microSD, points of interest, voice control, two-sided integrated holder

-17% 5 990,-
4 949,- excl.VAT 4 090,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: PP585v3
MIO MiVue Drive 65LM Truck/Caravan Lifetime - GPS Navigation
-20%
MIO MiVue Drive 65LM Truck/Caravan Lifetime
GPS Navigation - with inbuilt Extreme HD camera (1296p), 6.2" LCD touchscreen 800x480, 44 European countries, truck/caravan mode, 2x microSD (max. 64GB), GPS, TMC, Bluetooth, position sensor, 1100mAh battery, lifetime map updates, radar database, Lane Departure Warning System, Forward Collision Warning System

-20% 7 490,-
5 990,- excl.VAT 4 950,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: tomorrow from 8:00
Order Code: PP302u5c5
Garmin Drive 40 Lifetime Europe 20 - GPS Navigation
Garmin Drive 40 Lifetime Europe 20
GPS Navigation - a detailed map of 20 Central European countries with a free update, Touchscreen 4.3" display, RDS-TMC, lane sorting assistant, junction previews, detailed route planning, microSD slot, holder, power cord, data cable

3 190,- excl.VAT 2 636,-
Buy
In stock 2 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: PP559c2a
TomTom GO 520 World LIFETIME Maps - GPS Navigation
-10%
TomTom GO 520 World LIFETIME Maps
GPS Navigation - With Free World Map Service, Lifetime Access to Speed ??Cameras, Touch Screen 5", 16GB, microSD, Bluetooth, WiFi, Active Magnetic Holder, Voice Control, Smartphone Messages, Siri and Google Now

-10% 6 899,-
6 190,- excl.VAT 5 116,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: PP599a1
TomTom GO 6200 World LIFETIME maps - GPS Navigation
-9%
TomTom GO 6200 World LIFETIME maps
GPS Navigation - with free World map service, lifetime access to speed cameras, TomTom Traffic with built-in SIM card, 6" touchscreen, 16GB, microSD, Bluetooth, WiFi map updates, active magnetic holder, voice control, smartphone messaging, Siri and Google Now

-9% 11 699,-
10 599,- excl.VAT 8 760,-
Buy
In stock 2 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: PP599f
Bestway Flamingo with handles - Inflatable Deckchair
-30%
Bestway Flamingo with handles
Inflatable Deckchair - inflatable, dimensions: 127×127cm, made of vinyl, max. load: 45kg, recommended for ages 6+

-30% 429,-
299,- excl.VAT 247,-
Buy
In stock > 10 pcs
Can be delivered: tomorrow from 8:00
Order Code: HRAif12069
Compass bags with compulsory equipment 216/2010 Coll. MD - Bag
-12%
Compass bags with compulsory equipment 216/2010 Coll. MD
- zipper closure, includes: pulling rope, warning triangle, first-aid kit size I.

-12% 509,-
449,- excl.VAT 371,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR260
Compass kit I. textile bag - 216/2010 Coll. MD - Vehicle First Aid Kit
-10%
Compass kit I. textile bag - 216/2010 Coll. MD
Vehicle First Aid Kit size I., closable textile bag, dimensions 26 × 16 × 5 cm

-10% 199,-
179,- excl.VAT 148,-
Buy
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 21 stores
Order Code: AUPR262
COMPASS Round Cross Wrench 17-19-21-23 - Key
-11%
COMPASS Round Cross Wrench 17-19-21-23
Key - Suitable for easy tightening and loosening of wheel nuts, socket sizes of 17, 19, 21 and 23mm.

-11% 190,-
169,- excl.VAT 140,-
Buy
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: AUPR110
Compass Wheelbrace 17-19 / 21-23 mm TÜV, GS - Key
-23%
Compass Wheelbrace 17-19 / 21-23 mm TÜV, GS
Key telescopic vetvaru the letter L, sliding the length of 35-50 cm, the nuts and bolts size 17/19/21/23 mm, TÜV / GS

-23% 259,-
199,- excl.VAT 164,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 2 stores
Order Code: AUPR1883
NORTHLINE, EVOspace - carbon
Roof Box volume 330 liters, weight 14 kg, load capacity 75 kg, double-acting struts, dimensions 190 x 67 x 36 cm, unilaterally open box with U-calipers.

8 999,- excl.VAT 7 437,-
Buy
Ordered on request within 10 days
Order Code: AUPR20230
NEUMANN Adventure 130 black glossy - Roof Box
More than98%reliability
NEUMANN Adventure 130 black glossy
Roof Box volume 300 l, size 131x72x37cm, load capacity 50kg, right-hand opening

-5% 3 139,-
2 990,- excl.VAT 2 471,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: tomorrow from 9:00
Order Code: AUPR738d
G3 All-time 480 - Roof Box
More than99%reliability
-7%
G3 All-time 480
Roof Box volume 390, size: 193x37x74cm, load capacity 50kg, single opening

-7% 4 090,-
3 790,- excl.VAT 3 132,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: tomorrow from 13:30
Order Code: AUPR07875
Suitsuit TR-1226/3-S ABS Caretta Cool Gray - Suitcase
-5%
Suitsuit TR-1226/3-S ABS Caretta Cool Gray
Suitcase - external dimensions: 45 (55) x 35 x 20cm, volume: 31l, recommended load capacity 10kg

+ FREE Digitální předplatné Travel Life

-5% 1 999,-
1 899,- excl.VAT 1 569,-
Buy
Special Offer
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in 3 stores
Order Code: SPT5283
Suitcase with TSA-Approved Lock American Tourister Bon Air Spinner Black, Size S
Suitcase with TSA-Approved Lock hardshell, volume: 31,5l (size S ), telescopic and top handle, 4 wheels, dimensions: 55 × 20 × 40cm, weight: 2500g

+ FREE Digitální předplatné Travel Life

-1% 2 899,-
2 859,- excl.VAT 2 363,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: tomorrow from 9:00
Order Code: SPT14611
Calter Cutty picnic grey
Picnic Blanket - insulating aluminium foil, 2mm foam layer, waterproof and cool, comfortable top layer with 100% fleece, easy to fold, convenient handle, dimensions 150 × 130cm, weight 450g

+ FREE Digitální předplatné Svět outdooru

259,- excl.VAT 214,-
Buy
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: SPTkn0575
Calter Family picnic, rainbow stripes - Picnic Blanket
-23%
Calter Family picnic, rainbow stripes
Picnic Blanket 2mm foam layer waterproof and cool, nice top layer 100% fleece, light foldable, easy to carry ear, dimensions 200x150cm, weight 650g

-23% 399,-
309,- excl.VAT 255,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 21 stores
Order Code: SPTcal004
Beach mat-bag RÁKOS
Pad - dimensions: 90 x 180cm

109,- excl.VAT 90,-
Buy
In stock > 20 pcs
Can be delivered: now in 18 stores
Order Code: SPT5422
Spokey San Remo Naval Blue - Thermal bag
-14%
Spokey San Remo Naval Blue
Thermal bag material: Polyester 600D, PE foam, aluminum foil, dimensions: 52x20x40cm, weight: 464g

-14% 359,-
310,- excl.VAT 256,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 15 stores
Order Code: SPTspo0043
Gio Style BRAVO 25
Cooler Cooling, volume 22.9l, full Styropor (EPS) insulation, closing latch, blue and white

499,- excl.VAT 412,-
Buy
Ordered on request within 4 days
Order Code: GIOSTL01a01
Campingaz Icetime Plus 26l - Cooling box
-10%
Campingaz Icetime Plus 26l
Cooling box - cooling, keeps cool for up to 22 hr, volume 26l

-10% 949,-
854,- excl.VAT 706,-
Buy
In stock > 5 pcs
Can be delivered: now in store Praha - Holešovice
Order Code: SPTkn0550
Campingaz Entertainer 16L - Cooling box
-10%
Campingaz Entertainer 16L
Cooling box - over shoulder, volume 16l, cooling effect 12h

-10% 649,-
584,- excl.VAT 483,-
Buy
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 4 stores
Order Code: SPTkn0554
MITCHELL DUO 2x108mm - 12V Ventilator
-11%
MITCHELL DUO 2x108mm
12V Ventilator - double with suction cup, power 7W, power supply 12V, quiet operation, several adjustments of ventilation direction possible

-11% 650,-
579,- excl.VAT 479,-
Buy
Price Massacre
In stock > 10 pcs
Can be delivered: now in 7 stores
Order Code: AUPRC005
0
Print
Try new Alza Premium My Alza Log In About Shopping
WEB9
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me