Camping Food (MRE)

Camping Food (MRE) – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.cz.

Continue

7 reasons to shop for Camping Food (MRE) on Alza.cz

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Camping Food (MRE)?

If you're planning to get Camping Food (MRE), there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Camping Food (MRE)

Are you looking for the best Camping Food (MRE)? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Camping Food (MRE)

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Camping Food (MRE), or choose to sort by price from highest to lowest.

Camping Food (MRE) – main types

Hide description
296 Results
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Turkey 100 g salt and pepper
Can - turkey meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - from 548 Kč/1 kg
  from  62,-
548 Kč/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume002
4.4 95×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef broth with vegetables 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 142 kJ, weight 600g - 232 Kč/1 kg
  139,-
232 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem150
3.8 12×
Watch Price/Availability
Adventure Menu - Swedish meatballs with cream sauce and mashed potatoes
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 838 kJ, weight 250g - 636 Kč/1 kg
  159,-
636 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv047
4.7 109×
Watch Price/Availability
Express Menu Red curry with chicken 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 574 kJ, weight 600g - 365 Kč/1 kg
  219,-
365 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem146
4.8 140×
Watch Price/Availability
Express Menu Turkey meat 300g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 502 kJ, weight 300g - 580 Kč/1 kg
  174,-
580 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem027
5.0 6×
Watch Price/Availability
Indiana Beef Jerky Original 375g - display (15 x 25g)
Dried Meat Beef, energy value per 100 g: 1249kJ, pack weight: 375 g - 81 Kč/pcs - from 3,243 Kč/1 kg
  1,216,-
3,243 Kč/kg
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTps0143
4.4 33×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Macaroni and cheese
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2135 kJ, weight 112g - 1,955 Kč/1 kg
Discounted -12 % 219,- 249,-
1,955 Kč/kg
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0005
4.7 93×
Watch Price/Availability
Express Menu Pork on mushrooms 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2123 kJ, weight 600g - 315 Kč/1 kg
  189,-
315 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem009
4.4 165×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken broth with vegetables 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 117 kJ, weight 600g - 198 Kč/1 kg
  119,-
198 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem023
5.0 11×
Watch Price/Availability
Expres Menu Beef broth 500 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 42 kJ, weight 500g - 258 Kč/1 kg
  129,-
258 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem156
4.5 18×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Lightweight - Rice porridge with plum, raspberry and cinnamon
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1781 kJ, weight 89g - 2,236 Kč/1 kg
  199,-
2,236 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv056
4.7 109×
Watch Price/Availability
Expres Menu Chilli sin carne 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 389 kJ, weight 600g - 318 Kč/1 kg
  191,-
318 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem149
4.7 119×
Watch Price/Availability
Expres Menu Chicken after gardening 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 304 kJ, weight 600g - 298 Kč/1 kg
  179,-
298 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem004
4.4 122×
Watch Price/Availability
Express Menu Borscht soup 600g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 320 kJ, weight 600g - 232 Kč/1 kg
  139,-
232 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem022
4.7 74×
Watch Price/Availability
Express Menu Beef Stroganoff 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 401 kJ, weight 600g - 432 Kč/1 kg
  259,-
432 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem013
4.7 119×
Watch Price/Availability
Express Menu Segedín goulash
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 388 kJ, weight 600g - 298 Kč/1 kg
  179,-
298 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem008
4.4 76×
Watch Price/Availability
Just Meat Just Turkey 6 x 100 g salt and pepper
Can - turkey meat, ready to eat, in its own juice, without preservatives, from proven Slovak farms - 63 Kč/ks - from 3,008 Kč/1 kg
  379,-
3,008 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTjume002bun
4.5 18×
Watch Price/Availability
Adventure Menu Lightweight - Rice porridge with strawberry, mango and vanilla
MRE - Meal Ready To Eat, breakfast, energy value per 100 g: 1831 kJ, weight 89g - 2,124 Kč/1 kg
  189,-
2,124 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTadv055
4.7 74×
Watch Price/Availability
Expres Menu Marinated pork knee 500g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 752 kJ, weight 500g - 478 Kč/1 kg
  239,-
478 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem028
4.3 117×
Watch Price/Availability
Express Menu Cabbage soup with sausage
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 222 kJ, weight 600g - 182 Kč/1 kg
  109,-
182 Kč/kg
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem019
4.4 165×
Watch Price/Availability
Express Menu Kulajda with chanterelles 600 g
MRE - Meal Ready To Eat, soup, energy value per 100 g: 222 kJ, weight 600g - 198 Kč/1 kg
  119,-
198 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem024
4.8 140×
Watch Price/Availability
Express Menu Chicken 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 304 kJ, weight 600g - 315 Kč/1 kg
  189,-
315 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem002
4.7 119×
Watch Price/Availability
Expres Menu Meat of two colours 600g
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 1897 kJ, weight 600g - 315 Kč/1 kg
  189,-
315 Kč/kg
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTem006
4.4 21×
Watch Price/Availability
Summit To Eat - Salmon with pasta and broccoli
MRE - Meal Ready To Eat, main course, energy value per 100 g: 2169 kJ, weight 117g - 1,872 Kč/1 kg
Discounted -8 % 219,- 239,-
1,872 Kč/kg
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SPTste0007
 
In the category Camping Food (MRE) on Alza.cz, we currently have a total of 296 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap camping Food (MRE) Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive camping Food (MRE) Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best camping Food (MRE) You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in camping Food (MRE) reviews