BOOST JBL BOOST JBL

Garmin Enduro (RECENZE) – outdoorová novinka s rekordní výdrží baterie

Catalogue

Review

Aktualizováno • Autor: Daniel Hlas

Přestože se v neskutečně širokém sortimentu amerického výrobce Garmin snadno ztratí i zkušenější uživatelé, jen málokomu se podaří přehlédnout vlajkový TOP model Garmin Fenix 6X Pro Solar. Ten je v oblasti sportu takřka bezkonkurenčním zařízením, a tak není divu, že se popularitě těší i v lecčem podobná novinka Garmin Enduro. Ta sice obětovala několik málo funkcí, vynahradila to však doslova rekordní výdrží baterie, která dosahuje až jednoho roku.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;

Garmin Enduro (RECENZE) – OBSAH

  1. Precizní zpracování kolosálního rozměru
  2. Displej, který zkrotí sílu slunce
  3. Nekonečný arzenál funkcí a (příliš) komplexní systém
  4. Garmin Enduro jako cesta k lepšímu zdraví
  5. Vzhůru za dobrodružstvím
  6. Naplánujte trénink, ohodnoťte výkon
  7. Garmin Enduro – varianty, dostupnost a cena

Precizní zpracování kolosálního rozměru

Chytré hodinky Garmin Enduro jsou skutečně masivním kouskem, který s rozměry 51 × 51 × 14,9 mm patří mezi největší zařízení dokonce i mezi outdoorovými modely. Srovnávat proto můžeme snad jen s již zmíněnými Garmin Fenix 6X PRO Solar, které jsou ale k dostání i v menších rozměrech, 42 a 47 mm. Je proto poměrně zajímavé, že Garmin Enduro sází jen na ten největší rozměr, který uživatelům s drobnějším zápěstím přece jen nemusí být po chuti.

Ožehavým tématem, zejména u dlouhotrvajících aktivit, je rovněž hmotnost, která u Garmin Enduro dle zvolené varianty činí 55 nebo 65 gramů (bez řemínku). Ve srovnání s Garmin Fenix 6X Pro (až 93 g) jde tedy o relativně lehký model, oproti univerzálním hodinkám s hmotností okolo 25 g ale stále působí jako nenasytný Otesánek. Vojenského standardu odolnosti jsme se zde sice nedočkali, potěší ale vodotěsnost do 10 atmosfér, která umožňuje potápění, sprchování i použití při jakékoliv vodní aktivitě.

Bližší pohled na Garmin Enduro odhaluje famózní design i skutečně precizní dílenské zpracování. Polymerové pouzdro zpevňují uhlíková vlákna, zadní strana je z kovu a lunetu v závislosti na zvolené verzi tvoří nerezová ocel nebo lehký a zároveň tvrdý titan s povrchovou úpravou DLC. Luneta přitom vyčnívá nad samotný displej, který je díky tomu chráněn proti většině možných nárazů. Komentář přitom zaslouží také vyměnitelný nylonový řemínek, který překvapí oboustranným zapínáním na suchý zip. Ten zaručuje dokonalé přizpůsobení a vylučuje i nechtěné rozepnutí, byť sundávání přece jen zdrží dvojí rozepínání.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Nahoře základní ciferník, dole pohled na řemínek chytrých hodinek Garmin Enduro.

Displej, který zkrotí sílu slunce

Jedním z hlavních taháků chytrých hodinek Garmin Enduro je rozhodně solární panel Power Glass zabudovaný v displeji. Ten převádí jakýkoliv světelný tok na elektrickou energii, která následně dobíjí baterii. Zapotřebí přitom není ani přímého letního slunce, ale k vysokému výkonu postačí i jarní paprsky při polojasném počasí. Míru dobíjení lze navíc sledovat na samostatném grafu, který nám snadno prozradí, nakolik a v jakých situacích se Garmin Enduro vlastně dobíjí. Absorbována je také energie z umělého osvětlení či vyloženě zataženého nebe, byť energie pochopitelně získáme podstatně méně, než jak tomu je u slunečního svitu.

Dle výrobce můžeme počítat s výdrží až 50 dnů v režimu chytrých hodinek, případně 65 dnů při využití solárního dobíjení. Nám hodinky vydržely něco přes 40 dnů, byť slunce si v našem případě Garmin Enduro příliš neužily. Výrobce přesto slibuje až roční výdrž v úsporném režimu, až 80 hodin aktivované GPS, případně až 300 hodin při úsporném využití GPS. To je obrovský rozdíl nejenom proti běžným chytrým hodinkám, ale i oproti Fenix 6X Pro Solar, které disponují sotva poloviční výdrží. Dobíjení v každém případě probíhá prostřednictvím klasického kabelu, který zcela dostačuje, byť může překvapit, že Garmin odmítá bezdrátové nabíjení i u svých nejlepších modelů.

Jak je u Garminu zvykem, 1,4palcový displej sází na transflektivní MIP panel, který je nepřetržitě spuštěný a skvěle čitelný i za nejjasnějšího světla. Na rozdíl od rozšířenější technologie AMOLED se zde ale nesetkáváme s tak vysokým rozlišením (280 × 280 px), živými barvami ani perfektními pozorovacími úhly, a čitelnost proto ovlivňuje aktuální náklon zařízení. Ve tmě je zase nutné aktivovat podsvícení, které naštěstí není namodralé, jak tomu bývá u některých jiných modelů. Garmin Enduro dle očekávaní nemají dotykový displej a veškeré ovládání tak probíhá pomocí pěti postranních tlačítek. Problémem proto nejsou rukavice ani znečištěné ruce, v některých případech je však interakce přece jen zdlouhavější než při využití přímočarého dotyku. To vše je ale v případě outdoorového zařízení spíše druhotné.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Nahoře kompas, vlevo dole ciferník se záznamem solárního nabíjení, vpravo dole zobrazení lokace při probíhající turistice.

Nekonečný arzenál funkcí a (příliš) komplexní systém

Chytré hodinky Garmin Enduro ukrývají takové množství funkcí, že mnohé z nich budete nacházet ještě několik týdnů po pořízení. Základní sestavu nicméně tvoří budík, kalendář, časovač, stopky, čas východu a západu slunce nebo bezkontaktní platby Garmin Pay, které se v ČR těší široké podpoře (seznam kompatibilních bank najdete zde). Chybět nemohou ani informace o aktuálním či předpovídaném počasí a v nejedné situaci rádi využijeme i funkci baterky, která displej zbarví do běla, čímž příhodně osvětlí okolí. Oproti AMOLED displeji ale zhruba jen poloviční intenzitou.

V případě ztráty je značně užitečná také funkce nalezení chytrých hodinek, případně vyhledávání telefonu, kdy Garmin Enduro indikují přibližování k telefonu, který však překvapivě nelze rozezvonit. Spustit lze i upozornění na odpojení hodinek od telefonu, díky čemuž svůj smartphone už nikde nezapomeneme. Ovládat můžeme také média přehrávaná na telefonu, přímo do hodinek ale hudbu nahrát nelze, což je ostatně další rozdíl oproti Garmin Fenix 6X PRO Solar.

Samozřejmostí jsou chytrá oznámení o příchozích voláních, SMS, e-mailech či zprávách ze sociálních sítí. Problémem není ani česká diakritika nebo vykreslení smajlíků, chybí zde ale mikrofon umožňující diktování odpovědí a bez ovládání dotykem není možné ani vyťukávání písmen. Na zprávy můžeme reagovat jedině předpřipravenými texty (a to pouze na Androidu), které lze libovolně přidávat a editovat v mobilní aplikaci. Obdobně na hodinkách Garmin Enduro nelze vyřídit ani telefonát, který sice můžeme přijmout či odmítnout, ve výsledku ale stejně sáhneme po mobilním telefonu.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Nahoře probíhající aktivita, dole seznam zdravotních funkcí a záznam srdečního tepu.

Chytré hodinky od společnosti Garmin jsou známé svým relativně komplexním operačním systémem, který se do značné míry liší od všech ostatních. Těšit se můžeme na dokonale spolehlivý a plynulý chod, podporu češtiny i slovenštiny a neuvěřitelné množství všemožného přizpůsobování, díky čemuž si Garmin Enduro upravíme přesně k obrazu svému. Stinnou stránkou je ale ne úplně moderní design celého prostředí a určitá komplikovanost, která zhoršuje zejména počáteční orientaci.

Pochvalu přitom zaslouží i mobilní aplikace Garmin Connect, která je přehledná, hezky zpracovaná a nabitá množstvím užitečných informací. Najdeme zde také obchod Connect IQ, ze kterého si lze stáhnout dlouhou řadu všemožných ciferníků a aplikací nejrůznějšího zaměření. Mnohé ciferníky je přitom možné do značné míry upravovat, ať už jde o různé designové prvky, nebo volbu zobrazovaných dat.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Vybraná data v mobilní aplikaci Garmin Connect.

Garmin Enduro jako cesta k lepšímu zdraví

Chytré hodinky Garmin Enduro míří na ty nejnáročnější sportovce, a není proto žádným překvapením, že zvládají celodenní monitorování kroků, spálených kalorií, vystoupaných pater, uražené vzdálenosti či minut intenzivní aktivity.

Připravena je také dlouhá nabídka sportovních režimů, ze kterých si musí vybrat snad úplně každý. Nejen že je u každé aktivity zaznamenáváno vše důležité, ale sami si dokonce můžeme vybrat, jaká data a v jakém rozvržení se mají v rámci každého sportovního režimu zobrazit. Samozřejmostí jsou i nejpokročilejší sportovní funkce, jejichž počet je však natolik rozsáhlý, že zde nelze uvést ani jejich pouhý výčet. Počítat rovněž můžeme s možností připojení externích senzorů pomocí Bluetooth nebo ANT+. V rámci konektivity je fér doplnit, že Garmin Enduro nemají WiFi, což je další rozdíl oproti již zmiňovaným Garmin Fenix 6X PRO.

Garmin Enduro ale monitorují i naše fyziologické funkce. Počítat proto můžeme s nepřetržitým sledováním nejen srdečního tepu, ale i stresu, ze kterého vychází rovněž jedinečná funkce Body Battery. Ta analyzuje veškerou zátěž i regeneraci organismu, aby určila, kolik procent energie uživateli vlastně zbývá. Při ručním zadávání množství vypitých tekutin pak lze sledovat také stav naší hydratace, přičemž ztráta potu při sportu je již odhadována automaticky. V neposlední řadě získáme i nečekané množství údajů o spánku včetně struktury, kvality, množství pohybu, dýchání nebo okysličení krve.

Vzhůru za dobrodružstvím

Ať už se vydáme kamkoliv, s chytrými hodinkami Garmin Enduro máme k dispozici až překvapivé množství nástrojů pro každou situaci. S navigací nám pomůže rovnou trojice satelitních systémů (GPS, GLONASS a Galileo) a na to navázané funkce. Samozřejmostí je navigace do cílového bodu, sledování trasy, uložení aktuální pozice či navádění do startovacího bodu, ať už po přímce, nebo ušlé trase. Pulzní oxymetr naproti tomu nabízí celodenní analýzu kyslíku, který má široké možnosti využití jak v případě vyhodnocování zdravotního stavu, tak při sledování aklimatizace ve vyšší nadmořské výšce.

K dispozici je rovněž funkce PacePro napovídající optimální tempo na základě vlastností trasy nebo plánovač výstupu ClimbPro umožňující podrobné sledování našeho postupu. K úspoře baterie při delších aktivitách pro změnu využijeme režim UltraTrac, který prodlouží intervaly mezi snímáním u senzorů i GPS, čímž značně omezí celkovou spotřebu. Podstatným minusem jsou naopak chybějící mapy a na displeji Garmin Enduro tak v podstatě uvidíme jen bílou plochu. Na mobilním telefonu se ale mapa automaticky dokreslí a zaznamenanou trasu tak nakonec máme zasazenou do patřičného kontextu. 

Vedle mnoha údajů měřených v průběhu samotné aktivity můžeme využít také výškoměr, tříosý kompas nebo barometr, který nás dokonce upozorní i na přicházející bouřku. Dále je vedle již zmíněné předpovědi počasí k dispozici také senzor okolní teploty, který je však do značné míry ovlivněn teplotou těla. V praxi tak ukazuje o zhruba 10 °C více, a je proto nutné Garmin Enduro na 20 až 30 minut sundat, případně rovnou využít externí snímač.

Chytré hodinky Garmin Enduro ale myslí i na naše bezpečí. U chůze, běhu nebo cyklistiky je totiž přítomna automatická detekce nehod. V tomto případě je odeslána připravená zpráva, GPS souřadnice a odkaz na online sledování (LiveTrack) předem zvoleným kontaktům. Všechny tyto údaje můžeme zaslat i ruční aktivací na hodinkách skrze tzv. asistenci. V případě zvláště nebezpečných aktivit lze využít také již zmíněnou službu LiveTrack, která umožňuje online sledování nositele hodinek, a to v reálném čase. Stačí odeslat odkaz skrze e-mail či sociální sítě.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables; garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Nahoře základní ciferník, dole pohled na konstrukci chytrých hodinek Garmin Enduro.

Naplánujte trénink, ohodnoťte výkon

Přestože zdraví prospívá jakýkoliv pohyb, ke skutečně efektivnímu naplnění našich cílů dojdeme jedině systematickým a dobře naplánovaným tréninkem. Chytré hodinky Garmin Enduro proto disponují řadou rozličných nástrojů, které nám usnadní organizaci i vyhodnocení jakékoliv aktivity od A až do Z.

Vedle možnosti vytvoření vlastního tréninku s různými aktivitami i cíli nabízí Garmin Enduro také výběr z již připravených jednorázových cvičení. S během či cyklistikou nám pomůže rovněž Trenér Garmin, který vytváří kompletní tréninkové plány na míru každému uživateli. Zvolit si přitom můžeme z několika světoznámých trenérů, kteří nám vedle stanovení aktivit na jednotlivé dny poskytnou dokonce i výuková videa, byť pouze v angličtině. Na konci tréninku zase získáme důležitou informaci v podobě doporučené doby regenerace před další aktivitou. Přetrénováním bychom totiž zbytečně omezili efekt cvičení a zvýšili také šanci na případná zranění. Přehled o celkové zátěži napříč všemi sporty nám zase zprostředkuje funkce tréninkové zátěže, která rozlišuje dokonce i aerobní a anaerobní oblasti pro možnost skutečně všestranného zdokonalení.

Se zhodnocením postupu nám pak pomůže populární funkce VO2 Max, která na základě schopnosti těla využít kyslík odhadne aktuální stav naší vytrvalostní zdatnosti. Garmin Enduro dokonce zvládnou i odfiltrování vlivů okolí, jako je teplota nebo nadmořská výška, které mohou zkreslit naměřené výsledky. O naší kondičce ale vypovídá i nepřetržitě sledovaná frekvence dechu, která bývá menší u lépe trénovaných sportovců.

garmin enduro; garmin; sportovní chytré hodinky; smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Záznam z turistiky v mobilní aplikaci Garmin Connect (příčinou mezer je sundávaní hodinek kvůli fotografování).

K dispozici je rovněž tréninkový efekt, který zhodnotí vliv každého tréninku na zlepšení aerobní i anaerobní kondice. Po zhruba půlkilometrové chůzi mi Garmin Enduro upřímně prozradily, že taková aktivita mou vytrvalostní zdatnost rozhodně nezlepší. Vůbec nejkomplexnějším nástrojem sledování postupu je ale stav tréninku, který analyzuje každý trénink, stav kondice, tréninkovou zátěž a další faktory, aby posoudil efektivitu každého cvičení i celkového tréninkového stylu. Garmin Enduro nám tak přímo sdělí, zda máme trénovat ve stejném režimu, více regenerovat, nebo si dát více do těla. 

Garmin Enduro – varianty, dostupnost a cena

Chytré hodinky Garmin Enduro jsou v prodeji ve dvou variantách odlišujících se designem, materiálem i cenou. Steel/Grey nabízí šedé zbarvení, lunetu z nerezové oceli a tomu odpovídající cenovku 20 990 Kč. Luxusnější model Carbon Gray DLC Titanium/Black naproti tomu láká elegantním černým odstínem a titanovou lunetou s povrchovou úpravou DLC (diamond-like carbon). Vzhledem k citelně vyšší ceně titanu je ale nutné přihodit okolo 3 000 Kč, čímž se dostáváme na ne zrovna zanedbatelných 23 990 Kč. Cena je tedy obdobná jako u TOP modelu Garmin Fenix 6X PRO Solar, a záleží proto na každém zákazníkovi, zda preferuje lepší baterii, nebo širší nabídku funkcí. V tuto chvíli již Garmin Enduro běžně najdeme na pultech obchodů a pořídit si je můžete i pomocí zeleného tlačítka níže.

chytré hodinky; smartwatch; wearables;

Garmin Enduro

Chytré hodinky

Garmin Enduro jsou téměř dokonale vybavenými smartwatch, které v oblasti outdooru téměř nemají konkurenci. Vedle rekordní výdrže se solárním dobíjením nelze přehlédnout ani krásně vypadající a poctivě zpracovanou konstrukci, doplněnou zcela unikátním řemínkem. Několik málo funkcí sice chybí, celkově vzato jde ale o jeden z nejlepších sportovních modelů, se kterým rozhodně nešlápnete vedle.

Klady

  • Extrémní výdrž se solárním dobíjením
  • Nejpokročilejší sportovní funkce na trhu
  • Překrásný design
  • Precizní dílenské zpracování
  • Nadstandardní vodotěsnost 10 ATM
  • Obrovské možnosti přizpůsobení

Zápory

  • Někomu může chybět dotykový displej
  • Bez spontánních odpovědí na zprávy
  • Absence map i ukládání hudby
  • Obří velikost nesedne každému
  • Komplikovanější operační systém
  • Vyšší cena
Michal Mikle

Daniel Hlas

Po absolvování IT střední školy a filozofie na FF OSU, pokračuji studiem psychologie na FF UPOL. Právě poznávání věd technických a humanitních, dvou zdánlivě protikladných světů, je mi inspirací v životě i autorské tvorbě. V rámci více než desetileté publikační činnosti jsem psal o všemožných žánrech, od počítačových her přes software a hardware až po recenze knih nebo sportovní potřeby.

i Mohlo by vás zajímat
Print
P-DC1-WEB14
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info